Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Výcvik roty Humint

Datum přidání 15.06.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: 102. pzpr

Ve dnech 19.5. - 23.5. 2014 proběh ve vojenském újezdu Libavá nepřetržitý komplexní výcvik příslušníků roty HUMINT, který byl koncipován na základě zkušeností z operací ISAF. Výcvik byl proveden formou modelových situací.

Foto: Výcvik roty Humint. / 102. pzpr

Foto: Výcvik roty Humint. / 102. pzpr 

 

Po každé modelové situaci instruktoři provedli vyhodnocení. V případě, že v činnosti cvičících byly zjištěny nedostatky, celá situace se zopakovala. První den proběhl nácvik činnosti na operačním pracovišti. Příslušníci skupin si procvičili řízení zasazených jednotek v prostoru.


V případě, že zasazené jednotky se dostaly do problému, museli vojáci na operačním pracovišti analyzovat vzniklou situaci a adekvátně na ní zareagovat, ať už aktivací QRF, vyžádáním zdravotnické podpory MEDEVAC, nebo přeúkolováním jiné manévrové jednotky v prostoru.

 

Foto: Výcvik roty Humint. / 102. pzpr Foto: Hledání IED. / 102. pzpr 

 

V dalších dnech příslušníci roty HUMINT procvičili činnosti během patrolování v zájmovém prostoru. Během plnění úkolů museli vyřešit situaci s nalezeným IED (Improvised Explosive Device), které bylo umístěno značkovací skupinou tak, aby to odpovídalo reálným zkušenostem, se které jsme získali během nasazení v zahraničních operacích v Afghanistánu.

HUMINT (HUMan INTeligence) je jeden z druhů získávání informací. Využívá se při něm lidských spolupracovníků, jejich tajné úkolování, řízení a vytěžování a to jak pro potřeby špionáže tak i kontrašpionáže.
HUMINT patří k nejúčinnějšímu (ale také nejrizikovějšímu) způsobu sběru informací. Může (jako jediný) odhalit plány a záměry protivníka ještě ve fázi plánování. K nevýhodám patří zejména vysoké riziko odhalení spolupracovníka (s ohledem na vysoké tresty, které většina zemí za špionáž proti sobě uděluje) a výsledky se obvykle dostavují pomalu. Základním předpokladem pro získání relevantních informací je výběr osob, které budou do HUMINT sítě zařazeny. Wikipedia

Během tohoto výcviku vojáci procvičili provádění kontrol 5/25. V případě nalezení možného IED také činnost 4Cs a následné zpracování a odeslání UXO/IED reportu na operační pracoviště.

 

Foto: Výcvik roty Humint. / 102. pzpr Foto: Reakce na možného sebevražedného útočníka. / 102. pzpr 

 

Dále si vojáci procvičili činnost při napadení, kde byl kladen důraz na způsob velení a okamžitou reakci každého příslušníka během napadení skupiny. V rámci vybraných modelových situací bylo procvičováno i ošetřování zraněných během bojové činnosti specialisty CLS (Combat Life Saver) a velitelem skupiny zpracování a odeslání reportu pro vyžádání zdravotnické podpory MEDEVAC.

 

Během cvičení museli být příslušníci skupin mimo jiné schopni rozpoznat a dokázat reagovat na přítomnost sebevražedného atentátníka, kterého měli po pozitivní identifikaci okamžitě eliminovat.


Jednou ze součástí výcviku byla i řidičská příprava, v rámci které proběhly jízdy v terénu ve dne a v noci za použití PNV (přístroj nočního vidění) Klára.

 

Zdroj: 102. pzpr

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr