Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Dron Improved Avenger pro průzkum bojiště

Datum přidání 21.06.2016    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 15 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

General Atomics Aeronautical Systems Inc. (GA-ASI) na podzim letošního roku chystá první let vylepšeného bezpilotního proudového letadla Improved Avenger. Vylepšený stroj ponese na své palubě nové elektro-optické čidlo MS-177 pro průzkum bojiště.

Improved Avenger

Foto: Avenger s průzkumným čidlem (na břiše) MS-177; větší foto / GA-ASI 

 

GA-ASI již řadu let rozšiřuje schopnosti unikátního bezpilotního proudového letadla Avenger (dříve Predator C). Dron se vyznačuje částečnou aplikací technologie stealth a schopností nést náklad (1600 kg) ve vnitřním nákladovém prostoru. Kromě toho na šest závěsných bodů pod křídla lze umístit výzbroj a další vybavení až do hmotnosti 2900 kg.

 

První let prototypu Avenger se uskutečnil v roce 2009 a v současné době GA-ASI provozuje čtyři testovací letadla.

 

Avenger konstrukčně navazuje na drony MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper s tím rozdílem, že využívá proudový motor Pratt & Whitney Canada PW545B.

 

Díky proudovému motoru je maximální rychlost Avengeru 740 km/h, oproti 482 km/h u turbovrtulových MQ-1 nebo MQ-9.


Do současnosti GA-ASI neprodala bezpilotní letadlo Avenger jedinému zákazníkovi. Firma ale pokračuje ve vývoji (částečně i za peníze Pentagonu) a doufá, že pokročilejší verze Avengerů nahradí v příštím desetiletí drony MQ-1 a MQ-9.


GA-ASI nabízí rovněž Sea Avenger (námořní verze Avenger) pro program MQ-XX CBARS (Carrier-Based Aerial Refueling System) amerického námořnictva. Program CBARS si klade za cíl zavést do výzbroje námořní bezpilotní letecký tanker.

 

Improved Avenger se od původní verze vyznačuje o 3 metry větším rozpětím křídel (23 m) a především o pět hodin delší výdrži ve vzduchu (20 hodin). Podle GA-ASI je Improved Avenger schopen nést celou plejádu senzorů pro zpravodajské, průzkumné a sledovací ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) operace a také pomocí raket a pum provádět útoky na pozemní cíle.

 

Hlavním senzorem Avengeru je kulové zaměřovací elektro-optické pouzdro Raytheon MSTS (Multi-Spectral Targeting System) umístěné pod nosem letounu. Senzor, který najdeme také u MQ-9 Reaper, pomocí denní/infračervené kamery a laserového značkovače slouží k základním ISR operacím a k navádění palubních zbraní.

 

Foto: Ilustrační snímek ze senzoru MS-177 (vzdálenost letadla od budovy je neznámá). Obrázek ale nevypovídá o skutečných možnostech senzoru; větší foto / Northrop Grumman

 

GA-ASI nyní v rámci vládního financování testuje na letounu Improved Avenger nový průzkumný senzor MS-177, který je umístěn v nákladovém prostoru letadla. Klíčovou součástí senzoru jsou širokospektrální kamery s velmi vysokým rozlišením.

 

MS-177 je mnohem pokročilejší než typově obdobný přístroj SYERS 2 z legendárních průzkumných strojů U-2 Dragon Lady. MS-177 najdeme například na výškovém průzkumném dronu RQ-4B Block 30 Global Hawk a lze ho umístit i na nový námořní průzkumný letoun Boeing P-8 Poseidon.

 

Avenger se senzorem MS-177 dokáže během jedné hodiny letu pokrýt plochu 37 000km². Bohužel další parametry senzoru, především rozlišení, jsou utajovány.

 

“Avenger a MS-177 poskytují přelomové schopnosti, které dramaticky změní oblast zpravodajství, průzkumu a sledování,” uvedla Linda Blue, výkonná ředitelka GA-ASI. “Avenger s MS-177 poskytuje strategické ISR schopnosti za zlomek ceny oproti jiným ISR platformám (RQ-4B - pozn. red.) a nabízí snímky ve velkém rozlišení z velkého odstupu, čímž výrazně rozšiřuje situační povědomí vojáků.”


Pentagon sice částečně financuje program Avenger, ale v současné době nejsou žádné plány nákupu letadel Avenger. Cílem Pentagonu je především udržet a rozvíjet potřebné know-how bezpilotních letadel pro pozdější využití. 


Zdroj: GA-ASI

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Dundee Datum: 22.06.2016 Čas: 00:05

Nadšenec:

Budoucnost drony určitě mají, ale pro nahrazování pilotovaného letectva by ovšem potřebovaly větší míru autonomie.

avatar
Kozlus Datum: 21.06.2016 Čas: 23:51

Zase neblazni. Utoky na kanon pomalu ale jiste konci, protoze dnes se i k tem "nejslabsim" nepratelum dostavaji MANPADy. Zda se, ze budoucnost CAS je v uderech presnou munici z peknyho odstupu.
Co je lacinejsi je taky otazka. Na jedno UAV ma US armada pouzivat 200 vojaku. To je silenost a drahy jak sviň :) Furt to ale asi vyjde levneji. Jenze jen pokud nepocitame s protivnikem, kterej vi neco o ruseni. Pak potrebujes toho pilota primo v letadle. Proti silnemu protivnikovi je stejne potreba rozjet celou masinerii a tam uz ten rozdil asi nebude hrat roli a pujde o to, jestli budeme riskovat pilota, nebo budeme potrebovat primo tam nekde chlapa, kterej se muze okamzite rozhodnout.

avatar
Nadšenec Datum: 21.06.2016 Čas: 23:39

Zaujímalo by ma, či by sa nebolo viac ekonomické prevozovať namiesto bojových vrtulníkov a lietadiel drony (pre podpichovačov operátor by videl to isté, čo osádka ale na vätšej obrazovke, takže by mohlo dojsť k útoku na civilistov aj tak). Predsa len, Avenger má vätšií payload ako napr. ALCA a to až 4.5 tony. Má vätší dolet-može krúžiť za frontou a v prípade núdze býť do pár desiatok sekúnd pripravený.

Po dopísaní som si ako tak sám odpovedal, že by to bolo určite lacnejšie a myslím si, že by sa tak dali na 80% nahradiť bojové vrtuľníky a lietadlá určené výhradne na CAS. No čo už, niekedy zrobí Urzzz slobody(kanón) dosť práca. Takže lepšia otázka je či by to bolo naozaj reálne.

avatar
logik Datum: 21.06.2016 Čas: 22:49

Jakub2: Původní citát tak nezní, todle je historka, která se poprve objevila v 17. století. Do té doby o ní není doložen jakýkoli doklad a tak jde s největší pravděpodobností o výmysl.

avatar
zimbio Datum: 21.06.2016 Čas: 20:09

Mňa taky,až mám z toho nočníkové mory-však víš jakube dva,jako ty z elem streetu.Já bysom tu vyjadřovací volnost zrušil!Ale zase díky netu si napsal ten svůj první odstavec,také veci v hlave nemáš poruke,že!Chaaá

avatar
Jakub2 Datum: 21.06.2016 Čas: 14:10

2 Zimbio: Původní citát zní "Zabte je všechny, Bůh si je přebere." Arnaud Amaury, opat klášter z Citaux. a ospravedlňoval tím vraždu asi 20 000 lidí v Languedocu ve 13. století. Horší výzvu k masovým vraždám aby v historii pohledal.

Někdy mne ta svoboda vyjadřování na internetu opravdu děsí.

avatar
zimbio Datum: 21.06.2016 Čas: 13:50

Když nedokáží rozeznat důležité od nedůležitého,tak K ČEMU VLASTNĚ JSOU???
Potom ať bombují všechno co se hýbe!Však to viete-POBIJTE ICH VŠETKÝCH,BOH SI ICH UŽ VYTRIEDI!Tak nějak,že?
Aha,už viem k čemu sú!Aby si niekto napchal vrecká za astronomicky predražené lietajúce modely s kamerou!

avatar
jarpe Datum: 21.06.2016 Čas: 13:16

madrabbit: Asi reagujete na špatného člověka.

avatar
madrabbit Datum: 21.06.2016 Čas: 12:53

Fenri: pokud vezmeme tu nešťastnou svatbu, tak bych rád slyšel od Tebe toto:

Jak odlišit Afghánce s Ak-47 od Afghánce s Ak-47 - na svatbě byli civilisté a stříleli do vzduchu, tálibánec je také civilista - nemá uniformu. Takže poraď, jak na to.

avatar
Pepin Nešpor Datum: 21.06.2016 Čas: 11:01

Fenri, aby jses měl čemu divit :-D :-D :-D

avatar
niko Datum: 21.06.2016 Čas: 10:18

Jeden moj kamarat mi rozpraval, ako cely den pozorovali miesto pred zakladnou, kde nebolo nic, len stado koz. Po ich odchode prave z tohoto miesta vyletelo niekolko rakiet na ich zakladnu. Po niekolkych takychto incidentoch nasledne vsetci na zakladni predpokladali, ze Talibanci boli skryti v stade koz a kozy sluzili ako preprava rakiet. Stado ich krylo, pokial instalovali rakety s primityvnym sposobom odpalenia (odparovanie vody). Asi to pre nas ludi s centra Europy znie bizardne, no pre nich to tam bolo uplne samozrejme.
Takze zimbio, ono sa to s pred klavesnice pekne kritizuje, no ked mas nepriatela ako je tento nie je nic vynimocne, ze sa obcas chybicka vloudi aj ked mas prieskum hociako dobry.

avatar
Nikdo Datum: 21.06.2016 Čas: 09:30

zimbio: dron nic nerozeznává .... interpretace informací zůstává stále na lidech , ale chápu , když tam pošlou F16 nebo Su 25 tak oběti budou raději za takovouhle čestnou smrt a umřou radostněji.

avatar
zimbio Datum: 21.06.2016 Čas: 09:21

NAPROSTO K VĚCI
Doufejme,že už konečně rozeznají vesnickou svatbu od sabatu talíbánců!
Nebo dítě pasoucí kozy od pickepu s kulomatem!
Nebo skupinku debatujících novinářů před kavárnou od útočícího svazu islámské armády!
Doteďka jim to jaksi nešlo!

avatar
fenri Datum: 21.06.2016 Čas: 09:14

Ten ilustrační snímek mě pobavil. Nevíme, z jaké je vzdálenosti, nejsou to vlastně ani možnosti toho sensoru... Tak k čemu to Northrop pouští? :-)

avatar
Pepin Nešpor Datum: 21.06.2016 Čas: 09:07

Hm tak to je mazec.

arr