Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Výroba poslední stíhačky F-22 Raptor jde do finále

Datum přidání 01.09.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V těchto dnech a nejbližších týdnech bude dokončena montáž poslední stíhačky F-22 Raptor pro americké letectvo (USAF) - jak informovala společnost Lockheed Martin.  Jedná se o poslední ze 187 strojů objednaných letectvem. USAF původně požadovalo až 750 stíhaček, ale rostoucí náklady a změna geopolitické situace po konci studené války, zredukovaly počty objednaných kusů na 25 % původní hodnoty. 

F-22 Raptor

Foto: Lockheed Martin

 

Před týdnem byla dokončena montáž střední části. V nejbližších týdnech bude připojen podvozek, křídla a také oba motory Pratt & Whitney F119. Zálet posledního stroje se plánuje na leden 2012. Samotné letectvo si stroj převezme v druhém čtvrtletí příštího roku.

 

Tím bude ukončena výroba jediné (operačně nasazené) stíhačky 5. generace na světě. Letuschopnou stíhačkou nejnovější generace je také ruský Sukhoi PAK FA . Cesta do výzbroje ruské nebo indické armády však bude pro ruský stroj ještě dlouhá.

 

Pár slov k samotném letounu F-22A Raptor. První požadavky na nový bojový letoun vyvstaly již v roce 1981. Americké letectvo ve svém zadání požadovalo letoun nové generace pro vybojování vzdušné nadvlády. Letoun měl být následovníkem za právě zaváděné F-15 Eagle.

 

V roce 1986 letectvo vybralo dva kandidáty, a to YF-22 od konsorcia Lockheed/Boeing/General Dynamics a YF-23 od společností Northrop/McDonnell Douglas. V roce 1991 bylo rozhodnuto, že vítězem se stane letoun YF-22.

 

Na konec uveďme jednu pikantní zprávu, která také obletěla českými médií. Celá flotila supermoderních stíhaček F-22 byla na začátku května uzemněna, kvůli podezření na problémy s kyslíkovým systémem letounu.  Podle vyjádření amerického letectva bude provoz brzy obnoven, avšak datum nebylo určeno.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Pyton Datum: 17.01.2012 Čas: 22:53

Nezná niekto, čo je všetko pravda na tejto správe ? : http://www.youtube.com/watch?v=ei9oa5d2oNk

arr