TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Letecká technika

Výroba poslední stíhačky F-22 Raptor jde do finále

Datum přidání 01.09.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V těchto dnech a nejbližších týdnech bude dokončena montáž poslední stíhačky F-22 Raptor pro americké letectvo (USAF) - jak informovala společnost Lockheed Martin.  Jedná se o poslední ze 187 strojů objednaných letectvem. USAF původně požadovalo až 750 stíhaček, ale rostoucí náklady a změna geopolitické situace po konci studené války, zredukovaly počty objednaných kusů na 25 % původní hodnoty. 

F-22 Raptor

Foto: Lockheed Martin

 

Před týdnem byla dokončena montáž střední části. V nejbližších týdnech bude připojen podvozek, křídla a také oba motory Pratt & Whitney F119. Zálet posledního stroje se plánuje na leden 2012. Samotné letectvo si stroj převezme v druhém čtvrtletí příštího roku.

 

Tím bude ukončena výroba jediné (operačně nasazené) stíhačky 5. generace na světě. Letuschopnou stíhačkou nejnovější generace je také ruský Sukhoi PAK FA . Cesta do výzbroje ruské nebo indické armády však bude pro ruský stroj ještě dlouhá.

 

Pár slov k samotném letounu F-22A Raptor. První požadavky na nový bojový letoun vyvstaly již v roce 1981. Americké letectvo ve svém zadání požadovalo letoun nové generace pro vybojování vzdušné nadvlády. Letoun měl být následovníkem za právě zaváděné F-15 Eagle.

 

V roce 1986 letectvo vybralo dva kandidáty, a to YF-22 od konsorcia Lockheed/Boeing/General Dynamics a YF-23 od společností Northrop/McDonnell Douglas. V roce 1991 bylo rozhodnuto, že vítězem se stane letoun YF-22.

 

Na konec uveďme jednu pikantní zprávu, která také obletěla českými médií. Celá flotila supermoderních stíhaček F-22 byla na začátku května uzemněna, kvůli podezření na problémy s kyslíkovým systémem letounu.  Podle vyjádření amerického letectva bude provoz brzy obnoven, avšak datum nebylo určeno.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Pyton Datum: 17.01.2012 Čas: 22:53

Nezná niekto, čo je všetko pravda na tejto správe ? : http://www.youtube.com/watch?v=ei9oa5d2oNk

arr