Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Výsadkové vrtulníkové lodě America

Datum přidání 09.06.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké stroje s krátkým vzletem a kolmým přistáním F-35B Lightning II budou v budoucnu operovat především z nových vrtulníkových výsadkových lodí třídy America. Celkově jedenáct lodí poslouží k přepravě, výsadku a podpoře expediční brigády americké námořní pěchoty (Marine Expeditionary Brigade).

USS America

Foto: Lodě třídy America budou tvořit "ocelovou pěst" americké námořní pěchoty / Northrop Grumann


America – plovoucí základna USMC

Hlavním úkolem lodí America je přepravovat po celém světě mariňáky a bojovou techniku. Na palubě každé lodi America je standardně místo pro dvanáct konvertoplánů MV-22 Osprey a osm stíhacích letounů F-35B Lightning II.  Plavidlo dále pojme sedm útočných vrtulníků AH-1Z Viper a čtveřici transportních vrtulníků CH-53E Super Stallion a MH-60 Seahawk.

 

Nové výsadkové lodě America jsou od počátku uzpůsobený právě pro provoz nových typů letadel – především stíhaček F-35B a konvertoplánů MV-22. Paluba je tak mnohem větší a fyzicky odolnější oproti předchozím třídám lodím Tarawa (Amphibious Assault Ships/LHA) a sesterské třídy Wasp (Landing Helicopter Dock/LHD). Odolnější paluba je nutná jako ochrana před horkými spalinami z motorů stíhaček F-35B.

 

„Budoucnost USS America je celá o letectví. Uvažujte o tom, jak velkou projekci síly a jakou schopnost trvalé podpory společných nebo mezinárodních sil vám přinese loď vybavena stroji jako je F-35B a MV-22,“ říká kapitán Chris Mercer, manažer programu výsadkových vrtulníkových lodí.

 

USS America

Foto: První loď USS America byla na vodu spuštěna v minulém roce. Letos mají na lodi probíhat námořní zkoušky a výcvik. V roce 2014 pak má být loď uznána způsobilá pro zařazení do výzbroje / Northrop Grumann

 

Mariňáci se však z výsadkové lodě na pobřeží nemusí dostat jen vzduchem. V doku lodě lze přepravovat i výsadkové lodě, například tři výsadková vznášedla LCAC (Landing Craft Air Cushion). Vznášedla mohou na pobřeží vzdálené 370 kilometrů vyložit až 68 tun nákladu v podobě čtyř obrněných vozidel Stryker nebo jednoho tanku M1A2 Abrams. V kajutách vznášedla pak najde místo až 24 mariňáků.

 

Místo vznášedel lze k výsadku použít až čtyři výsadkové lodě LCU 1610 (Landing Craft Utility). Jedná se o těžká vyloďovací plavidla schopná na pláž vysadit najednou až 350 vojáků nebo dvojici tanků M1A2 Abrams.

 

Foto: Vznášedlo LCAC vyjíždí z doku výsadkové lodi USS Bataan / YouTube

 

Lodním dokem však nebudou vybaveny první dvě plavidla USS America (LHA 6) a USS Tripoli (LHA 7). Teprve následující lodě získají dok pro výsadková plavidla včetně dalších vylepšení – například menší velitelský můstek, což umožní umístit na palubu více letadel a vrtulníků.

 

Technické podrobnosti

Lodě třídy America jsou 257 metrů dlouhé a mají výtlak 45 000 tun. Loď řídí a obsluhuje 65 důstojníků a 994 členů posádky. V útrobách plavidla je místo pro 1687 mariňáků.  

 

O pohon se stará hybridní pohon o celkovém výkonu 51,5 MW (70 000 koní) kombinující plynovou turbínu, elektromotory a dieselové generátory. Elektromotory pohánějí loď až do rychlosti 22 km/h, při větších rychlostech (max 40 km/h) pak přichází na řadu plynová turbína.

 

Video: Vzhůru na pláž! Hlavním vyloďovacím „plavidlem“ americké námořní pěchoty je obojživelný obrněný transportér AAV / YouTube

 

Elektromotory a vůbec všechny elektronické systémy lodě získávají energii z dieselových generátorů o výkonu 3,7 MW. "Moderní válečné lodě mají obrovské požadavky na elektrickou energii, kromě pohonu jde o elektroniku, radar a výhledově energetické zbraně,“ vysvětluje Ron Filadelfo, ředitel výzkumného týmu pro energii v Centru pro námořní analýzu (Center for Naval Analysis).

 

Technickou lahůdkou lodi je pak speciální převodovka MGR (Main Reduction Gear), která propojuje lodní šrouby s elektrickými motory a plynovými turbínami. Celý pohon je pak konstruován s ohledem na maximální palivovou efektivitu. Použití elektromotorů má prosté ekonomické důvody - plynové turbíny jsou sice účinné při větších rychlostech, ale při nižších je energeticky efektivnější elektrický pohon.

 

Takticko-technické informace

USS America (LHA-6)

Cena (2011)

3,4 miliardy $

Výtlak

 

Délka

257,6 m

Šířka

32,3 m

Výkon pohonného systému

51,5 MW

Výkon elektrické generátorů

3,7 MW

Rychlost

+ 37 km/h

Důstojnici

65

Členové posádky

994

Mariňáci

1687 (nárazově +187)

Hlavní senzory

Bojový systém AN/SPQ-9B

Vzdušný radar AN/SPS-48E

Elektronický boj

AN/SLQ-32B(V)2

Obranné prostředky

Aktivní protiraketový systém 2×Mk53 NULKA

Výzbroj

2× protiraketové střely krátkého dosahu Rolling Airframe Missile
2× protiraketové a protiletadlové střely Evolved Sea Sparrow
2× 20 mm Phalanx CIWS
7× dvojité 12,7mm kulomety M2

Letecká technika

MV-22B Osprey
F-35B Lightning II
CH-53K Super Stallion
UH-1Y Venom
AH-1Z Viper
MH-60S Seahawk

Vyloďovací plavidla

-

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
hovorka11 Datum: 14.06.2013 Čas: 09:54

Zajímavá odpověď:

http://czech.ruvr.ru/2013_06_13/Rusko-potrebuje-novou-letadlovou-lod/

avatar
Pavel Datum: 11.06.2013 Čas: 14:07

Nevím co je na tom pravdy (píšou to Rusové) , ale F-35 hned tak do služby nepůjde.

http://czech.ruvr.ru/2013_03_21/Nejnovejsi-americka-stihacka-se-boji-mrazu-a-vody/

avatar
Ultramarinus Datum: 11.06.2013 Čas: 12:28

Tak ono to "tahani horkejch kastanu" nezacina a nekonci jen na blizkym vychode, kde vitezstvi "islamistu" i "mirumilovne opozice" znamena pro okolni zeme zhruba stejne velkej prusvih. "Dobri" a "zli" uz davno neexistuji - a je otazka, zda kdy skutecne takto rozlisit sli.

Horke kastany jsou i Jizni Korea, Japonsko, Thajvan, Pakistan, Izrael, defacto cela Evropa a spousty dalsich "spojencu", jejichz nejlepsim garantem deletrvajiciho preziti je (abych parafrazoval - americke) "vymysleni zpusobu, jak zautocit na druhe strane sveta".

Jak uz tu padlo - kdyz chces mir, pripravuj valku.

Velmi povedena konstrukce, trochu mi to pripomina "eskortni letadlove lode" z ww2.

avatar
liberal shark Datum: 10.06.2013 Čas: 18:31

to: obcan
Římské přísloví praví : Chceš li mír, připravuj válku. Je stále pravdivé a žádné levičácké plky ho nevyvrátí.

avatar
Filip Datum: 10.06.2013 Čas: 16:40

To obcan- : Přesně tak. Míru nikdy nikdo v historii ještě nedosáhl tím, že odhodil všechny svoje klacky k nohám... Ačkoli chápu, že jste to myslel ironicky. Jenže ono být světovou velmocí není žádná legrace a kde kdo chce, abyste za něj tahal horké kaštany z ohně. Buďme rádi, že se na to američani ještě nevybodli (viz. snaha o "evropskou" válku v Libyii, kde by tobe nich skončilo za 2 dny a nebylo by čím střilet...)

avatar
obcan- Datum: 10.06.2013 Čas: 15:11

takto sa robi "mier" vymyslanim sposobu ako zautocit na opacnom konci sveta

avatar
Ing. Bizon Datum: 10.06.2013 Čas: 10:43

Oceňuju článek o této třídě plavidel. Obecně se o nich moc nemluví protože tak trochu zůstávají ve stínu super-carrierů US Navy, ale ve skutečnosti představujou podstatnou údernou sílu, výtlak odpovídá velké letadlové lodi z 2. světové války.

Uvidíme jaké budou zkušenosti s F-35B oproti Harrierům, oficiálně by je měly začít nahrazovat už za 2 roky...

avatar
Lelda Datum: 10.06.2013 Čas: 09:26

Cena lodě je v $ a ne v Kč.

arr