Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Výsledky boje USA proti terorismu: rozdílný pohled prezidentských kandidátů

Datum přidání 05.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 41 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Americká prezidentská kampaň dospěla do svého finále. Od jednoznačné odpovědi na otázku, kdo bude stát v čele nejsilnější světové mocnosti v příštích letech, nás dělí jen několik desítek hodin. Hledání odpovědi na otázku, jak se USA během právě končícího prezidentského mandátu Baraka Obamy dařilo bojovat s mezinárodním terorismem je však složitější.

WTC

Foto: Důsledky teroristických útoků na Světové obchodní centrum a Pentagon / Wikipedia

 

Srovnání pohledů obou prezidentských kandidátů na tuto oblast přinesl v minulých dnech například deník The New York Times (NYT) s tím, že jejich názor na dosavadní výsledky boje proti mezinárodnímu terorismu se zásadně liší.

 

Jak deník uvádí, Barak Obama během své předvolební kampaně opakovaně v souvislosti s bojem proti terorismu vyzdvihoval skutečnost, že se americkým speciálním jednotkám podařilo zlikvidovat většinu vůdců Al Káidy, včetně zakladatele této mezinárodní teroristické organizace Usámy bin Ládina. Podle Obamy proto tato teroristická organizace již nepředstavuje ani pro Spojené státy, ani pro jejich spojence, vážné nebezpečí.

 

Mnohem zdrženlivější pohled na úspěchy boje amerických bezpečnostních složek proti mezinárodnímu terorismu má podle NYT  Obamův protikandidát Mitt Romey. Podle jeho názoru v poslední době prohrává Západ válku s mezinárodním terorismem především v oblasti Arabského poloostrova a severní Africe.

 

Britský deník The Guardian soudí, že má současný americký prezident pravdu, když tvrdí, že z globálního hlediska již Al Káida nepředstavuje vážné nebezpečí. List však současně dává za pravdu i jeho republikánskému protikandidátovi Mittu Romeymu. Ten upozorňuje na skutečnost, že islamističtí teroristé v současné době představují hrozbu především pro regiony, v nichž mají své základny. 

 

PentagonFoto: Následky nárazu do budovy Pentagonu / Wikipedia

 

Skutečnost, že se regionální skupiny islámských radikálů v současné době zaměřují spíše na prosazení své ideologie v rámci území, na nichž operují, než na útoky proti USA, případně některým západoevropským zemím, potvrdil deníku NYT Brian Fishman z Nové americké nadace, specializující se na problematiku mezinárodního terorismu.

 

 „Svým způsobem jsme se vrátili před 11. září 2001. Místní extremistické skupiny se soustředí na to, aby dosáhly vyhlášených cílů v zemích, kde operují, i když se někdy navenek hlásí ke globálním prohlášením Al Káidy,“ uvedl Fishman pro list The New York Times.

 

Fishman současně kritizoval Mitta Romeyho za to, že nerozlišuje mezi jednotlivými radikálními muslimskými skupinami. „Stále existuje tendence nevidět rozdíly mezi nimi. Ve skutečnosti je však takovýto přístup kontraproduktivní, protože smazává rozdíly mezi jednotlivými muslimskými skupinami. Právě využití těchto rozdílů by přitom mělo hrát významnou roli v boji proti teroristům,“ řekl NYT Fishman.

 

NYT také konstatuje, že činnost některých teroristických skupin, hlásících se navenek ideologicky k Al Káidě, například těch, které působí v Mali, má spíše kriminální charakter, neboť se zaměřuje především na únosy lidí kvůli výkupnému a pašování drog. Z ideologického hlediska největší nebezpečí pro Západ naopak podle tohoto deníku představují jemenští radikální islamisté.

 

Jak The New York Times dále uvádí, postavení Al Káidy mezi obyvateli muslimských regionů ve světě v posledních letech poškodila skutečnost, že během teroristických útoků, za něž tato teroristická organizace převzala odpovědnost, zahynulo velké množství muslimů.

 

Rozdílný pohled obou prezidentských kandidátů na otázku, jak velké nebezpečí představuje pro Spojené státy v současné době Al Káida ukázala i rozdílná reakce Baraka Obamy a Mitta Romeyho na útok muslimských ozbrojenců na americký konzulát v Benghází letos v září.

 

Upozornil na to například list Los Angeles Times. Ten uvedl, že zatímco Obamova administrativa se zpočátku snažila tuto událost vysvětlovat jako výsledek živelného rozhořčení místních obyvatel nad zveřejněním ukázek z kontroverzního filmu „Nevinnost muslimů“ na internetovém serveru YouTube, Mitt Romey od počátku zdůrazňoval, že nejde o náhodu, ale o předem naplánovaný teroristický útok.

 

Zdroj: NY Times, Guardian, LA Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Alex Datum: 11.11.2012 Čas: 00:25

A víte co je nejlepší? Řekněte mi co se stalo s těmi lidmi z letu 77 který naletěl do Pentagonu? Ty si vycucali z prstu? Nebuďte směšní :D Kdyby do Pentagonu narazila raketa tak mi řekněte co se stalo s těmi cestujícími? Tohle si piště rodinám 64 lidem co byli na palubě toho letadla kteří nemohli ani pohřbít své pozůstalé....

avatar
RIght Datum: 07.11.2012 Čas: 00:24

Dip: Musím nesouhlasit. Myslím si, že takhle rozřadit americké kandidáty na prezidenta je naprosto nesmyslné. Troufám si tvrdit, že kdybys viděl všechny 3 prezidenstké debaty, udělal by sis lepší přehled. Konkurence uvnitř demokratické a republikánské strany je natolik velká, že se tam nikdo, bez šance na vítězství nedostane, a pokud se chcete stát americkým prezidentem prakticky musíte být nominován jednou z těhle dvou stran, což předurčuje jednokolová volba, kterou bych určitě změnil, aby měli šanci i ostatní kandidáti. Jelikož by voliči věděli, že menší zlo by volili až ve druhém ne v prvním kole. Říkám menží zlo, protože pokud máš vyloženě velké problémy s mormony, tak ti vlastně zbyde jen jeden kandidát na prezidenta (kvůli chybějícímu druhému kolu), ale nakonec ať už zvítězí kdokoliv, oba kandidáti jsou dosti kredibilní na to, aby zvládly vést Ameriku.

A ta chyba ve jménech Barack a Romney je dosti trapná...chtělo by to opravit

P.S: samozřejmě všechny moje chyby v komentáři také :D

avatar
Left Datum: 06.11.2012 Čas: 23:29

A my snad máme lepší prezidentské kandidáty? To fakt ne... Paradoxně nejrozumnější názory má Franc. Protože nemorálního karieristu, jezevce placeného z peněz Lukoilu, ženskou, která se cpe na každou funkci, šípkovou růženku, populistického tokiana, jiného člena KSČ, liberečka s nulovou podporou.... Je to děs :(

avatar
Blablasek Datum: 06.11.2012 Čas: 22:03

A takhle to dopadne vždycky jing jang. Jedno je jisté pokud je tolik otázek a část lidí je znepokojená z jejich nezodpovězení pak to nahrává konspirační teorií. Navíc jaký člověk placený z vládních peněz "expert" by řekl, že to udělala vláda ? To je jeho sebevražda nad tím nepřemýšlíte ? Pak vám "oficiální" verzi 1000x zopakují v médiích, tak že to většina společnosti příjme za pravdu. Jo ty stará přísloví mají něco do sebe "100x opakovaná lež se stává pravdou" a "Historii píší vítězové".

avatar
Dip Datum: 06.11.2012 Čas: 21:36

Co se týká kandidátů,. tak američané už tak zoufalí výběr (pokud pomineme ostatní kandidáty) dlouho neměli. Bolševik z Afriky vs. Mormon.

avatar
anonym Datum: 06.11.2012 Čas: 21:26

na celou ameriku má svý nelichotivý názory ale ty tu rozvádět nebudu jen že kandidáti na prezidenta jsou Barack (nikoli Barak) Obama a Mitt Romney (ne Romey)

avatar
Dip Datum: 06.11.2012 Čas: 21:24

Konspirátoři, antiamerikanisté, evropští sebemrskači jsou pátou kolonou těch jenž se 1400 let podle Mohamedovi doktríny snaží vyhladit židy, křesťany, hinduisty, budhisty, nyní ateisty, nemluvě o těch který už téhle agresi podlehli. Je to holocaust namířený proti všem vedle kterého jsou Hitlerovi koncentrační tábory a Stalinovi gulagy pouhou nehezkou krátkou epizodou.

Tito lidé se mohou poplácat po ramenou jací jsou borci. Jdou proti vlastním lidem, národům, podobně jako ti co se odpálí mezi dětmi svých příbuzných. Opravdu nevím co si o těchto lidech myslet, rozum mi to nebere.

avatar
Deadog Datum: 06.11.2012 Čas: 17:16

to Kolčak: dobry clanek ,a hlavne racionalne oduvodneny ,lidi co tady pisi do diskuze a broji proti USA to totis nevi ,to me zajimalo ,aby mi vysvetlili jejich duvody , zastavaji tento nazor a ted ani nepriznaji ze to nevi kvuli hrdosti, nemaji ani jeden relavantni duvod jako zbytek mainstremoveho proudu antiamerikanistu. Pritom staci premyslet a mit na vec svuj nazor, ikdyby to byl treba nazor mensinovy.

avatar
Left Datum: 06.11.2012 Čas: 17:15

To Deadog: Ale je to marný, je to marný... :( Obdivuji vaši trpělivost. Tím ovšem nechci říci, že by jste v tom měli zkončit, ba nopak :)

avatar
Kolčak Datum: 06.11.2012 Čas: 15:34

to Deadog: Snad by Vám dalo částečnou odpověď toto: http://www.reflex.cz/clanek/nazory/43851/je-antiamerikanismus-produktem-hlouposti.html

avatar
asdf Datum: 06.11.2012 Čas: 14:01

porad tady kecate o nakejch fotkach a videich blablabla ale jsme na webu o vojenstvi a nikdo nevi o IFF atd ? WTF.... je proste z hola nemozny aby tam dolit boeing navic 12min po vyhlaseni uzavreni leteckyho prostoru... a po 2 narazech letadel do WTC... jako on by tam nedolit ani v normalni dobe...

avatar
Deadog Datum: 06.11.2012 Čas: 11:35

to stroup : to druhe video je absolutne usvedcujici dukaz
to left: myslim ze naprosto chapete proti cemu s brachou bojujeme a o co se snazime :)

Nikdy sem nepochyboval o tom ze by cela tahle teroristicka akce byla podvod, naopak daleko vic mi to dalo nahlednout na odpurce a do iracionalniho mysleni lidi hlasicich se k antiamerikanismu ,mezi ktere se tyto hloupe konspiracni teorie a jejich zastanci radi. Tak zarputile obhajovat dukazne vyvracene postoje .Tak hluboko zakorenena nenavist a presvedceni svych pravd . Proc tito lide nenavidi USA ? Proc zivi svym postojem propagandu proti USA ? Co udelaly USA lidem v Evrope ,v Cesku? Je to jen tim ,ze nadavat a vysmivat se USA je v mode?

Vysvetlete mi jaky je duvod tohoto vaseho jednani ? Nenavidite Mc Donald ? nebo internet ?Chtel bych pochopit co je zakladnim elementem vasich postoju.

avatar
Anton Datum: 06.11.2012 Čas: 10:17

asdf: Ano hezká fotka, ale pokud bych užil stejné argumenty jako "konspirátoři", tak bych se zeptal a to je všechno co z letadla zbylo? To tam určitě nastrčilo CIA, muselo by tam přece zbýt celé letadlo nebo celý motor.
Neboli u Pentagonu se našly také trosky letadla a kusy letounu o podobné velikosti, pokud vám zbytek z nejodolnější části zera stačí jako důkaz že to bylo zero, tak potom by jste neměl pochybovat o útocích na Pentagon, jelikož tam se toho našlo z letadla víc.
Ondřej Lacina: Napsal jsem vám příklad manipulace, která v tom videu je (vložené fotografie z nesouvisejících havárií), takových manipulací je plné video, podle vaší reakce která mi podsouvá něco co jsem nenapsal, musím soudit že jste pravděpodobně v koncích. Bohužel tímto vaším příspěvkem jste ukázal že vlastní úvaha je vám cizí. Pokud pro vás argumenty, které vždy musí být vysloveny ve větě, lepší komunikace mezi lidmi zatím vymyšlena nebyla, nejsou nic, tak potom kde máte své "argumenty"? Všechny byly též vysloveny ve větách. Tedy už jste pochopil nesmyslnost své reakce?
PS: U teorií jsem vám naopak radil aby jste na nějakou vaši "pochybnost" zkusil vytvořit celou teorii (chceteli "konspirační" teorii) a pak ji podrobil minimálně stejné kritice jako tu oficiální, pokud neobstojí tak asi nebude pravdivá. Prostě zapojte trošku zdravého rozumu, při Bitvě o Midway bylo také "mnoho podivností", ale protože neexistuje věrohodná jiná verse než ta "oficiální" tak to byly "jen náhody".

avatar
stroup Datum: 06.11.2012 Čas: 09:12

http://www.youtube.com/watch?v=bMqgFaNvoP8
http://www.youtube.com/watch?v=YVDdjLQkUV8&feature=related

a již dříve přidané video "co udělá letadlo po nárazu do zdi "

http://www.stream.cz/video/753579-co-se-stane-kdyz-letadlo-v-800-km-h-narazi-do-zdi

jde o videa, tedy důkazy zhruba stejné hodnoty jako ty vaše, podle mého jsou ale věrohodnější..

avatar
Ondřej Lacina Datum: 06.11.2012 Čas: 09:04

stroup: Řeknu to jednoduše: Nic (krom prázdných vět) nenasvědčuje tomu, že do Pentagonu narazilo takové letadlo, jaké tvrdí oficiální zpráva.

arr