Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Výsledky studie uzavřené přilby HeaDS-UP

Datum přidání 04.08.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda v rámci studie HEaDS-UP (Helmet Electronics and Display System — Upgradeable Protection) několik let vyvíjí a testuje nový typ vojenské přilby. Cílem studie je mimo jiné významně zlepšit balistickou ochranu očí a tváře. Jak jsou tedy výsledky?

Přilba

Foto: Možná podoba budoucí americké vojenské přilby. / U.S. Naval Research Laboratory

 

Náročné testování

Američtí vojáci, kteří utrpěli v posledních konfliktech zranění hlavy, byli v 72 % případů poranění na tváři. Mohl za to především nárůst útoků pomocí nástražných výbušných systémů IED zraňující vojáky tlakovou vlnou, fragmenty ale i tepelným zářením.

 

Americká armáda i námořní pěchota projevila zájem o vývoj nové přilby schopné vojáky proti těmto hrozbám chránit. V rámci zmiňovaného programu HeaDS-UP vojáci několik let testovali nové přilby s odnímatelným hledím a čelisťovým štítem.

 

Vývoj koordinovalo armádní výzkumné centrum NSRDEC (Natick Soldier Research, Development and Engineering Center). Inženýři v rámci programu testovali nové balistické materiály nebo lepší ochranu sluchu. Zkoušela se také možnost integrovat do přilby komunikační a zobrazovací (průhledové displeje) systémy.

 

Heads-Up

Foto: Nová přilba musí být kompatibilní s brýlemi pro noční vidění. / U.S. Naval Research Laboratory 

 

Američtí vojáci testovali přilby během běžného výcviku. „Byli jsme schopni integrovat přilbu do běžných výcvikových scénářů a poté získávat zpětnou vazbu od vojáků,“ říká Donald R. Lee II, projektový manažer projektu HeaDS-UP. „Bylo to docela ohromující, každý voják, od kterého jsme dostali odpověď, byl s prototypy více spokojenější než se svým současným vybavením.“

 

Vojáci oceňovali mimo jiné ochranu před vlivy vnějšího okolí, jako jsou nepříznivé meteorologické podmínky, nebo prach a odlétávající kamení. „Když vojáci nosili hledí a dolní čelist, bylo to poprvé, kdy nemuseli 'jíst' prach a kamení při jízdě po silnici,“ říká Lee.

 

Hlavní nepřítel: Tlaková vlna

Hlavním úkolem přilby, a zejména obličejové části, je chránit vojáka před balistickými hrozbami. Nepřítelem jsou šrapnely, tlaková vlna i tepelné záření přicházející z výbuchu nástražných výbušných systémů, min, minometných granátů nebo nejrůznějších protitankových zbraní.

 

Video: Američtí vojáci při testování přilby HeaDS-UP. / YouTube

 

Štít přilby HeaDS-UP sice nezastaví puškové náboje, ale je účinný proti střepinám a pistolovým nábojům do ráže 9 mm. S tlakovou vlnou je to však komplikovanější.


Vlna z výbuchu se láme u spodního okraje přilby a dostáva se mezi hlavu a přilbu. Testy ukázaly, že většina energie vlny je zachycená, ale část přesto zasáhla tvář vojáka.

 

„Přidaný štít zabraňuje přímému zásahu. Slabší vlna se stále láme kolem spodního okraje a zasahuje tvář, ale štít výrazně snižuje tlak na čelo a oči,“ říká Dr. David Mott, z námořních výzkumných laboratoří NRL (U.S. Naval Research Laboratory), které se podílejí na výzkumu.

 

Složitost a členitost přilby však celý problém komplikuje. Navíc záleží na síle a vzdálenosti výbuchu ale i na tom, jak jsou tělo a hlava vojáka k výbuchu orientované. Existuje zde mnoho faktorů. 

 

Přilba

Foto: Graf ukazuje hodnoty tlaků v čase na jednotlivé hlavové partie při jednom z testů. Ne vždy další ochranné prvky vedou ke kýženému výsledku. Modrá: oči; Zelená: čel; Červená: temeno hlavy; Oranžová: zátylek. / U.S. Naval Research Laboratory  

 

„Když začnete přidávat další kusy vybavení, nemusíte dostat to, co jste očekávali,“ říká Mott. „Díky vnitřním vycpávkám nebo vnitřnímu obložení se mohou vlny odrážet, navzájem interagovat, a zvýšit tlak na hlavu.“

 

Za zmínku jistě stojí, že program HeaDS-UP má ambici vyvinout univerzální přilbu pro posádky obrněných vozidel i pro sesednuvší vojáky. V současné době posádky vozidel používají přilby CVC (Combat Vehicle Crewman) a vojáci ACH (Advanced Combat Helmet).  

 

Zdroj: NRL

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
nevertemediam Datum: 06.08.2014 Čas: 01:03

Ked to bude demontovatelne tak si to ajtak daju americki redneck dole lebo im bude horuco

avatar
GAVL Datum: 05.08.2014 Čas: 17:46

proti mlžení je dobrý plivanec, to dělají potápěči pokud vím a nemusíš vyhazovat 1500 :D

avatar
Kozlus Datum: 05.08.2014 Čas: 11:30

Mlzeni uz asi dneska neni problem. Tak 5 let zpatky jsem si kupoval helmu na paintball a uz v te dobe se za cca 1000 -1500 korun dala koupit s termalnim plexisklem. Hral jsem s tim i v desti a nezamlzila se mi snad nikdy. Levne helmy, s obycejnym plexi se mlzily po trosce opoceni hlavy.

avatar
Havy Datum: 05.08.2014 Čas: 09:35

Mě by zajímalo, jak mají vyřešený, mlžení toho plexiskla.

avatar
Charlie Datum: 05.08.2014 Čas: 07:56

Tak hlavně v tý reportáži ti vojáci zkouší úplně jiný model, než je na dalších fotkách tady. jejich je mnohem širší a kolem čelisti je "fuka" že by tudy projel tank. Na fotkách je oproti tomu něco, co spíš připomíná motocyklovou helmu - užší konstrukce, kde spodní část je k hraně čelisti mnohem blíž.

Druhá zajímavá věc je, že proti tlakové vlně je podle grafiky nejúčinnější kombinace helma+plexi, která nejlépe chrání tvář a oči před účinky tlakové vlny. Na druhou stranu je otázka, jestli neobětovat ochranu před tlakovou vlnou (kompletní sestava se chová velmi podobně jako holá helma, jen oči jsou chráněny mnohem lépe) a dát přednost ochraně před létajícími předměty (přeci je, když mě výbuch ofoukne, je to nepříjemné, ale když mi při tom xicht osprchuje drobný štěrk, písek a hlína, je to mnohem horší). Uvidíme, s čím hoši přijdou příště a jak se poperou s účinky tepla (protože o tom se příspěvek nijak nezmiňuje).

avatar
Mario Datum: 05.08.2014 Čas: 02:29

To GAVL: Možná mají inteligentní zaměřovače a údaje z pušky vidí v helmě na displeji.

Teď jsem si ale uvědomil, že to je jen helma. Bez běžného displeje i bez průhledového. V tom případě asi střílí jako ve filmech: bez míření pokropí vše kolem sebe dokud jim nedojdou náboje...

avatar
GAVL Datum: 04.08.2014 Čas: 23:07

Zajímalo by mě jak s tou ochranou lícnice bude voják mířit. Vždyť ani nemůže správně přiložit pušku.

avatar
GAVL Datum: 04.08.2014 Čas: 23:01

John
hlavní problém je zlodějina, zlodějina a zase jenom zlodějina.

avatar
John Datum: 04.08.2014 Čas: 19:57

Při sledování videa, které je vlastně veřejnou reportáží mě napadá, proč to nejde dělat stejně logicky i v naší armádě. US Army testuje varianty výstroje, porovnává různé výrobce aby si našla to pravé a dokonce se o tom nebojí informovat veřejnost. Naše armáda, nebo resort MO, abych byl přesný, vypisuje výběrová řízení aniž by výrobci mohli předvést svoje produkty, přestože po tom hlasitě volají. Vojáci neví co vlastně koupili dokud to nenafasují, aby pak s hrůzou zjistili, že je opět někdo o.....l a koupil nepoužitelný nesmysl jako vestu Balistika 2009 nebo NPP 2006. A vedení resortu bude donekonečna opakovat, že nic zkoušet nemohou, protože jim to zákon o veřejných zakázkách nedovoluje. Ale jak chtějí kvalitně vybrat neprůstřelné vesty bez toho, aniž by je nejdříve vyzkoušeli, to řící nehodlají. A dál nechají bývalé plukovníky ČSLA, dnes o.z. z Centra zabezpečení materiálem týlových služeb Brno, aby specifikovali další a další perly, které naši vojáci nafasují, aby je vzápětí odhodili do kouta a šli si koupit funkční výstroj do army shopů.

arr