Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Vývoj elektromagnetického děla běží na plné obrátky

Datum přidání 14.10.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Úřad pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) v únoru letošního roku zprovoznil první testovací elektromagnetické (EM) dělo od firmy BAE Systems. Před pár dny ONR uvedl do provozu druhý konkurenční prototyp od firmy General Atomics. Námořní výzkumnicí budou nyní obě děla podrobovat detailnímu testování. Úspěšnější konstrukce pak postoupí do další fáze programu, která má vyústit ve stavbu plnohodnotného operačně použitelného elektromagnetického děla.

Elektromagnetické dělo General Atomics

Foto: Prototyp elektromagnetického děla od firmy General Atomics / ONR


Americké námořnictvo vybralo k testování dvě firmy, aby snížilo riziko technických problémů v konstrukci tak složitého zařízení.  "Je vzrušující vidět, jak dva různé týmy vyvíjejí velmi významné a unikátní odpalovací zařízení," řekl Roger Ellis, manažer programu Elektromagnetického dělaUS Navy.

 

General Atomic dodal své dělo do testovacího zařízení Naval Surface Warfare Center (NSWC), kde už je od února testovaná konkurenční konstrukce od BAE Systems. „Budeme vyhodnocovat a učit se z konstrukce obou prototypů, z toho si budeme skládat obrázek pro další fázi programu,“ říká Roger Ellis.

 

Výzkumnici se zaměří především na nejkritičtější část systému - na životnost děla. Při každém výstřelu vzniká v hlavni děla plazma o obrovské teplotě, která velmi namáhá vnitřní konstrukci hlavně. U prvních prototypů tak bylo nutné po několika výstřelech hlaveň upravit nebo rovnou vyměnit.  

 


Video: Střelba z konkurenčních EM děla od BAE Systems. / YouTube

 

Oba týmy tak nejen budou vyvíjet nové extrémně odolné materiály, ale také systém chlazení děla a automatický nabíjecí systém. Námořnici požadují rychlost střelby až 10 ran za minutu, což vyžaduje účinné chlazení hlavně a také inovativní nabíjecí systém pro vkládání speciálně tvarovaných projektilů.

 

Připomeňme, že zavedení EM děla bude znamenat doslova a do písmene revoluci v námořním válčení. Vyvíjené děla od BAE Systems a General Atomic dokáží vypálit projektil až o rychlosti 9 000 km/h na vzdálenost až 185 km (teoreticky 460 km).

 

Elektromagnetické děla tak mohou vést podpůrnou palbu vyloďujícím se jednotkám do hloubi nepřátelského území nebo vést přímou palbu proti nepřátelským lodím. Díky obrovské rychlosti projektilu bude každá loď plující na horizontu zasažitelná do několika málo sekund.

Fotogalerie

Elektromagnetické dělo General Atomics Elektromagnetické dělo General Atomics Elektromagnetické dělo General Atomics

 

Zdroj: ONR

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pks_ Datum: 29.09.2015 Čas: 14:16

Mě se zdají ambice celého programu dost přehnané.
1. už teď je to dost nepřesné - ten projektil / nosná kartuše si letí, kam se mu zachce;
2. pro nepřímou střelbu - nutnou pro dostřel 185km - je přesnost úplně špatná;
3. pro řízenou střelu je zase nutné, aby elektronika a mechanika kormidel přežila výstřel - a to při zrychlení 31000 G (při odhadované délce hlavně 10m, v=2500m/s,t=1/125s, zdvounásobením délky hlavně poklesne zrychlení na polovinu) bude hodně zajímavé
4. počítá se s tím, že projektil bude ničit svojí kinetickou energií - ta ale bude po dvojím průchodu atmosférou značně zredukována
5. pro blízké vzdálenosti za obzorem - např. 30km - se bude muset střílet vysokým obloukem a doba mezi výstřelem a dopadem bude velká - kolem 8 minut (=2500/10*2) skoro jako když Ivan v Mrazíkovi házel kyje do nebe a měly spadnout až v zimě :-)

avatar
Ultramarinus Datum: 08.12.2012 Čas: 20:32

Nemyslím, že Márty myslel, že si ho pořídí každý druhý (nebo přímo AČR), ale spíš že nějáká zmenšená verze zhruba puškové velikosti, by byla opravdu nepříjemným překvapením pro protivníky. (jen můj názor).

avatar
Alex Datum: 16.10.2012 Čas: 21:46

Kurňa, chtěl bych to vidět v ostré akci. Takovou baterii elektromagnetických děl :D

avatar
Ondřej Lacina Datum: 16.10.2012 Čas: 11:30

Márty: To si nemysím.. Elekromagnetické dělo neni obyčejné dělo a jen stěží ho do 150 let (jestli vůbec někdy) nahradí. Tyhle zbraně jsou tak technologicky náročné, jak na výrobu, absluhu, provoz i údržbu (nehledě na pořízení), že budou jen výsadou technologicky vyspělých států (USA, Spojené království, možná Francie, možná Německo možná Izrael, nejsem si jist Ruskem a Indií, leda že by jim to Čína zkopčila s bůhvíjak fungujícím výsledkem). Jaderný arzenál taky nemá kde kdo.

avatar
Márty Datum: 15.10.2012 Čas: 18:42

Pokrok nezastavíš..... Jak to domáknou ,tak to začnou zmenčovat a máme to za pár :)... taky

avatar
Wrunx Datum: 15.10.2012 Čas: 18:04

Tvar který vidíme je jen nosná kartuše. V reálu pak nese uprostřed sebe projektil.

avatar
Rx Datum: 14.10.2012 Čas: 20:12

Zajimavý tvar projektilu, člověk by čekal jinou aerodynamiku.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 14.10.2012 Čas: 13:06

Pěkný.. Z toho signálu a výstřelu na konci videa mě až mrazí.

arr