Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Vývoj elektromagnetického děla zdárně pokračuje

Datum přidání 10.11.2011    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Elektromagnetické dělo (railgun) má oproti klasickým střelným zbraním jednu obrovskou výhodu. Dokáže vystřelenému náboji udělit mnohonásobnou nadzvukovou rychlost. Kánon je tak schopen zasáhnout cíle vzdálené několik stovek kilometrů daleko, nebo přímou střelbou může ničit lodě protivníka. V roce 2007 americké námořnictvo (US Navy) provedlo první úspěšný výstřel z elektromagnetického kanonu. Vývoj od té doby postupuje mílovými kroky vpřed. Navíc před pár dny největší railgun námořnictva provedl svůj jubilejní 1000áty výstřel.

elektromagnetické dělo

Foto: Vystřelený projektil doprovází zášlech horkého plazmatu / US Navy

 

Railgun (elektromagnetické kolejnicové dělo) je elektrická zbraň, která urychluje projektil po dvou kolejnicích pomocí silného elektrického impulzu. Projektil se vkládá mezi obě kolejnice, čímž se uzavře elektrický obvod. Náboj je následně urychlován pomocí Lorentzovy síly, kterou vyvolává elektrický proud procházející kolejnicemi.

 

Elektromagnetické děla se mají stát hlavní výzbroji nových amerických torpédoborců třídy Zumwalt. Uvažované kanóny budoucnosti budou schopné střílet náboje rychlosti až 20 000 km/h do vzdálenosti 460 km. Střela bude mít tak velkou rychlost, že při letu k cíli opustí na čas svrchní vrstvy atmosféry (150 km). Při cestě zpět dosáhne rychlost až 8500 km/h.

 

elektromagnetické děloFoto: Koncept boje pomocí elektromagnetického děla; koncept počíta s parametry současných elektromagnetických děl  / US Navy

 

Projektil tak nebude potřebovat žádnou výbušninu, protože samotná dopadová energie bude stačit k proražení jakéhokoliv pancíře, nebo ke zničení jakékoliv budovy. Stejně ničivý účinek bude mít i přímá střelba na nepřátelské lodě. Není těžké si představit, co udělá několik kilogramů těžký ocelový projektil s trupem lodi, pokud do ní narazí rychlosti skoro 20 000 km/h.

 

Není divu, že v US Navy existuje obrovské lobby, pro co nejrychlejší zavedení Railgunu do výzbroje. Řada důstojníků by jednoduše ráda, pomocí elektromagnetického děla, opět pozvedla slávu bitevních lodí, které musejí od druhé světové války žít ve stínu letadlových lodí.

 

elektromagnetické dělo

Foto: Technologický demonstrátor elektromagnetického děla / US Navy

 

Úspěšné pokračování testů komentoval Kapitán Paul Stewart, velící důstojník laboratoře pro výzkum a testovaní nových materiálů US Navy.

"Elektromagnetický zbraňový systém musí být schopen vypálit stovky projektilů a odolat extremním tlakům, obrovskému elektrickému napětí a vysokým teplotám. Dnes námořní výzkumníci provedli 1000áty výstřel z prototypu budoucí zbraně. Vše plynule směřuje k tomu, abychom vyvinuli vysoce efektivní a výkonný zbraňový systém pro námořní lodě budoucnosti.

Právě schopnost konstrukčních materiálů odolávat extremním tlakům a teplotám je alfou a omegou úspěchu. I nejnovější kanón námořnictva, musí být po několika výstřelech vždy poopraven, aby mohl pokračovat ve střelbě.

 

Foto: Výstřel z Railgunu se závojem žhavého plazmatu / US Navy

 

Kdy se můžeme dočkat první elektromagnetické zbraně na lodích US Navy? Optimisté počítají nejdřív s rokem 2020. Tak uvidíme, jestli se bitevním lodím jednou vrátí jejich zašlá sláva. S dělem střílejícím 460 km daleko to určitě nebude problém.

 

Zdroj: FOX News, Jiří Hoffman

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 11.11.2011 Čas: 10:56

Dobrý den, děkuji za konstruktivní připomínku. Upravil jsem inkrimovaný odstavec tak, aby už nemohlo dojit k mýlce.

avatar
Petr Synek Datum: 11.11.2011 Čas: 08:44

Omlouvám se. Opravdu se jedná u railgun. Špatně je pouze první odstavec o principu děla.

avatar
Petr Synek Datum: 11.11.2011 Čas: 07:41

Dobrý den. Rád bych upozornil na chybu v textu. Jsou dva druhy elektromagnetického děla. Railgun (kolejnicová zbraň) kdy je projektil mezi 2 kolejnicemi a Coilgun (cívková zbraň), kde cívka tvoří "hlaveň". Tento americký projekt a tedy i váš článek je o Coilgunu a nikoli o Railgunu.

arr