Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vývoj robotických protéz pokračuje mílovými kroky

Datum přidání 03.06.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nástražné výbušné systémy IED si vybírají daň nejen ve formě zmařených životů, ale také značného množství zmrzačených civilistů a vojáků. A právě těm se snaží vyjít vstříc vědci a konstruktéři. Výsledkem jejich úsilí je obrovský rozmach robotických protéz, jež nahrazují lidské končetiny. Věda pokročila již tak daleko, že se protézy mohou chovat díky propojení nervů s „dráty“ jako vlastní, přirozené končetiny. Avšak i navzdory veškeré technologické vyspělosti bude cesta k dokonalé umělé končetině ještě dosti dlouhá.

Robotická protéza

Foto: Cílem je propojit živé tkáně a elektroniku / DARPA

 

Během období 2000 až 2011 podstoupilo 6144 amputací celkem 5694 amerických vojáků, tzn. že někteří dvě, ba dokonce i tři. Amputace nohou nebo rukou byly provedeny ve 2023 případech. Dvacet devět amerických vojáků přišlo o obě ruce, 360 vojáků o obě nohy, 227 vojákům byla odebrána dolní a horní končetina.

 

Aby v budoucnu mohli dostat plnohodnotnou robotickou náhradu za odebrané končetiny, spustila americká agentura DARPA řadu programů s cílem zlepšit stabilitu a citlivost nervového spojení.

 

Největší problém současných robotických protéz spočívá v tom, že se rozhraní mezi nervy a elektronikou po čase rozpadá. Proto není zatím možné „zabudovat“ protézu přímo do těla či končetiny, protože vědci zatím nedocílili časově neomezeného spojení mezi živou tkání a elektronikou.

 

Video: Zřejmě nejpokročilejší protéza na světě / YouTube

 

DARPA se v rámci programu RN-IT (Reliable Neural-Interface Technology) snaží najít příčinu toho, proč přestanou umělé protézy časem fungovat, a zaměřuje se na optimalizaci propojení nervů (mozku) a elektronických systémů protéz. A nejen to! DARPA si stanovila za cíl i vytvoření zpětné smyslové vazby, zprostředkovat „hmatové vjemy“. Díky tomu ucítí člověk s protézou i předmět, jehož se dotkne.

 

Jak by to mohlo fungovat v praxi, ukazuje veterán seržant Glen Lehman, který byl zraněn v Iráku. Ruku mu lékaři amputovali nad loktem. Pomocí technologie cílené svalové zpětné inervace TMR (Targeted Muscle Re-innervation) vědci stabilně propojili nervová zakončení v zachovalých svalech s robotickou protézou. A tak si prozatím nejpokročilejší robotickou protézu můžete prohlédnout na připojeném videu.

 

Současné robotické protézy mají jednu nevýhodu: nemají smyslovou zpětnou vazbu. Protéza seržanta Lehmana je ovšem vybavena plochým nervo-elektrickým rozhraním (FINE), jež umožnilo pacientovi získat cit v některých prstech náhradní ruky.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Radek Datum: 05.06.2013 Čas: 09:00

to je zase jednou pěkná diskuze.pacifisti atd ať jdou brečet na úplně jinej web.článek byl o pokroku ve vývoji protéz a z toho budo mít profit nejen raněný veteráni..

avatar
Dan Datum: 04.06.2013 Čas: 21:47

Přihlouplí pacifisti nevšimli na jakých jste stránkách proč sem vůbec lezete..... Ty řeči typu vojáci si za to můžou sami, dobře jim tak a podobně. Uvědomte si, že největší pokrok v medicíně jsou za války. Navíc myslíte si snad, že využití bude pouze pro vojáky?! A když už jsme u toho voják je až ten poslední kdo si vybírá bitvu. To dělají politici, které volíte Vy!!!!

avatar
Shal Datum: 04.06.2013 Čas: 20:57

To: Kolemjdouci

A kdo by nechtěl prodat, když za ni dostane dobře zaplaceno. Ropy je na světě dost.

avatar
Nalim Datum: 04.06.2013 Čas: 14:40

Nic naplat, válčení technologii svědčí.
Allahu akbar

avatar
Kolemjdouci Datum: 04.06.2013 Čas: 14:20

waggon: samozrejme je levnejsi ji kupovat. Ale pouze v pripade, ze jsou dodavatele ochotni prodat. USA si proste nechteji zopakovat ropnou krizi..

avatar
waggon Datum: 04.06.2013 Čas: 14:06

a jeje zase ten nesmysl, ze USA bojuju kvuli rope. Opravdu me zarazi, ze ti kdo takove nesmysly siri zapomínají na jedno, pokud by chteli ropu, daleko levnejsi je ji kupovat (i přes ruzne sankce).

Jinak velmi pekny clanek!

avatar
Blake Datum: 04.06.2013 Čas: 13:05

Bencroft:
Britská a francúzska neaktivita pri Hitlerovom rozťahovaní po európe je niečo trochu odlišné od ťaženia za ropou, nemyslíš?

Samozrejme, tvrdiť, že vojak si môže za zranenie sám je patetické, na druhú stranu, kto ide do vojny dobrovoľne, ide s tým, že je ochotný to zranenie riskovať, takže v istom ohľade, to je len a len pravda.

avatar
Ultramarinus Datum: 04.06.2013 Čas: 11:39

Povedeny clanek, i kdyz nepredstavuje ctenari nic, co by slibovalo zasadnejsi zmenu.

Obcan:
Silni, chytri a drzi vzkvetaji a vnucuji svou vuli ostatnim a slabi, pomalejsi a utlocitni chradnou a musi poslouchat. V tom se nelisi mezinarodni diplomacie od pretlacovani na piskovisti ve skolce. Koukat ma ty ( obzvlast ZRANENE) vojaky, jakoze si za to muzou sami je sice prijemne alibisticke, ale i propastne neznale a naivni. Vojaci casto nepochazeji z vyzsich vrstev spolecnosti. Hodnekrat to jsou chudi kluci, co takhle vydelavaji, nebo skutecni patrioti, kteri moralku konfliktu proste NERESI, protoze narozdil od nekterych "obcanu" svou zemi (tj. rodinu, kamarady, mesto, umeni, kulturu, holky na ulicich, narodni jidlo - proste VSECHNO z ceho se ta zeme sklada) skutecne miluji a jsou ochotni pro ni nejen zabijet, ale i zemrit.

Neni vetsi lasky, nez postavit sve smrtelne telo mezi ty jez milujes a peklo valky. Plati to ale i obracene, pri valce utocne. Tedy za predpokladu, ze tam vojak vyrazil z presvedceni, a ne z donuceni.

avatar
Bencroft Datum: 04.06.2013 Čas: 10:00

Občane, takže podlá Vás zájmy daného státu leží jen a pouze na jeho hranici? To co se děje za jeho, hranici se ho absolutně netýká a nemá "právo" do toho mluvit, ovlivňovat to, řešit to? No jsem rád, že nestojíte v čele žádného státu, protože takový stát by hodně rychle přestal existovat.
Myslím, že vám chybí základní znalostí toho, jak funguje svět a držíte se opravdu naivistického a infaltilního vidění světa.
Díky názorum jako je tenhle, se mohl Hitler roztáhnout po Evropě.

avatar
Jarda P. Datum: 04.06.2013 Čas: 07:17

obcan:
Řekl bych, že končetiny se dají ztratit i jinak než v boji.

avatar
obcan Datum: 03.06.2013 Čas: 23:03

Hmm, co tak neist okupovat ine staty a nestratit koncatiny kvoly zaujmom inych. Jedna vec je obrana vlasti ked vas napadnu a druha je ist bojavat na opacny koniec sveta a hlupo verit ze tym chranim svoju vlast

arr