Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Vývoj střely vzduch-země JAGM zdárně pokračuje

Datum přidání 12.11.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Lockheed Martin získal další kontrakt na vývoj a testování střely JAGM a zdá se tak, že jí nepotká stejný osud jako jejího neúspěšného předchůdce AGM-169. Ve výzbroji má střela JAGM nahradit rovnou tři typy protizemních střel. Plánované zařazení do výzbroje je pak plánované na rok 2016.

JAGM

Foto: JAGM v podvěsu Boeing F/A-18F Super Hornet / Youtube


Joint Air-to-Ground Missile

JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) je řízená střela vzduch-země vyvíjená k náhradě stávajících typů protizemních střel. Ve výzbroji amerického letectva i armády by měla nahradit AGM-114 Hellfire, AGM-65 Maverick a BGM-71 TOW. Zároveň zastoupí neúspěšnou střelu AGM-169 Joint Common Missile, jejíž vývoj byl zrušen po závažném překročení finančního rozpočtu.

 

Hlavní výhodou nové střela JAGM, kromě použití nejmodernějších technologií, je nahrazení všech výše uvedených střel. Zeefektivní a slevní se tím například logistika a výcvik.

 

Dostřel JAGM má dosahovat 16 kilometrů u helikoptér a až 28 kilometrů u rychlejších bojových letounů (střela při odpálení využije velkou rychlost letounu). Samotná střela pak může být naváděna obrazově (infračerveně), laserem nebo radarově.

Vedle implementace do bitevních vrtulníků a bojových letounů se počítá s použitím na bezpilotních prostředcích. Ty mohou sloužit jednak pro zjišťování a navádění střely na cíl, jednak ji mohou v případě potřeby odpalovat.

 

Video: JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) / YouTube

 

Náhrada za AGM-114, AGM-65 a BGM-71

Protizemní střela JAGM je vyvíjená jako náhrada rovnou ke třem současně používaným typům na bojových letounech i bitevních vrtulnících.

 

Za prvé má nahradit střelu vzduch-země AGM-114 Hellfire, která je určená proti tankům, obrněným i jiným vozidlům. V současné době jí používají všechny rozšířené typy bitevních vrtulníků v americké armádě i u námořnictva jako například AH-1W SuperCobra, AH-1Z Viper, AH-64 Apache, AH-6 Little Bird.

 

Sve dny má také sečteny střela AGM-65 Maverick určená všeobecně k blízké letecké podpoře a taktickým úderům na vybrané cíle. Vedle tanků a obrněné techniky proto může být použita i proti stanovištím protiletadlové obrany krátkého doletu, menším plavidlům a vybraným objektům. Krom některých bitevních vrtulníků může střelu používat většina bojových letounů amerického letectva i námořnictva.

 

A-10Foto: Řízená taktická střela AGM-65 Maverick před bitevním letounem A-10 Thunderbolt II / U. S. Air Force, STAFF SGT DONALD S. MCMICHAEL

 

A nakonec trochu překvapivě JAGM nahrazuje také protitankovou řízenou střelu BGM-71 TOW. V této souvislosti je proto vhodné zmínit, že tato střela byla používaná například na bitevním vrtulníku AH-1 Cobra a nikoliv jen jako střela odpalovaná z pozemního stanoviště nebo vozidla.

Pokračování vývoje a další ověřování navedení na cíl

Lockheed Martin přitom nedávno získal kontrakt v hodnotě 64 milionů dolarů na další pokračování vývoje a zkoušek JAGM. Pozornost má být věnována zejména naváděcímu systému a ověření přesného zásahu cíle. Prvotní testy odpalování a zásahů nepohyblivých cílů má již střela za sebou.

 JAGM

Foto: Zásah cvičného cíle střelou JAGM / Raytheon

 

Americké letectvo a armáda plánují nakoupit tisíce střel JAGM. Prozatím jsou integrovány na bitevní vrtulníky AH-64E Apache, OH-58 Kiowa a bezpilotní letoun MQ-1C Gray Eagle UAS. Do budoucna se počítá se stíhacími letouny F/A-18E/F Super Hornet, F-35 Lightning II, námořním bitevním vrtulníkem AH-1Z Viper a taktéž námořním vrtulníkem MH-60R/S Sea Hawk.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr