Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výzbroj

Vývoj střely vzduch-země JAGM zdárně pokračuje

Datum přidání 12.11.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Lockheed Martin získal další kontrakt na vývoj a testování střely JAGM a zdá se tak, že jí nepotká stejný osud jako jejího neúspěšného předchůdce AGM-169. Ve výzbroji má střela JAGM nahradit rovnou tři typy protizemních střel. Plánované zařazení do výzbroje je pak plánované na rok 2016.

JAGM

Foto: JAGM v podvěsu Boeing F/A-18F Super Hornet / Youtube


Joint Air-to-Ground Missile

JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) je řízená střela vzduch-země vyvíjená k náhradě stávajících typů protizemních střel. Ve výzbroji amerického letectva i armády by měla nahradit AGM-114 Hellfire, AGM-65 Maverick a BGM-71 TOW. Zároveň zastoupí neúspěšnou střelu AGM-169 Joint Common Missile, jejíž vývoj byl zrušen po závažném překročení finančního rozpočtu.

 

Hlavní výhodou nové střela JAGM, kromě použití nejmodernějších technologií, je nahrazení všech výše uvedených střel. Zeefektivní a slevní se tím například logistika a výcvik.

 

Dostřel JAGM má dosahovat 16 kilometrů u helikoptér a až 28 kilometrů u rychlejších bojových letounů (střela při odpálení využije velkou rychlost letounu). Samotná střela pak může být naváděna obrazově (infračerveně), laserem nebo radarově.

Vedle implementace do bitevních vrtulníků a bojových letounů se počítá s použitím na bezpilotních prostředcích. Ty mohou sloužit jednak pro zjišťování a navádění střely na cíl, jednak ji mohou v případě potřeby odpalovat.

 

Video: JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) / YouTube

 

Náhrada za AGM-114, AGM-65 a BGM-71

Protizemní střela JAGM je vyvíjená jako náhrada rovnou ke třem současně používaným typům na bojových letounech i bitevních vrtulnících.

 

Za prvé má nahradit střelu vzduch-země AGM-114 Hellfire, která je určená proti tankům, obrněným i jiným vozidlům. V současné době jí používají všechny rozšířené typy bitevních vrtulníků v americké armádě i u námořnictva jako například AH-1W SuperCobra, AH-1Z Viper, AH-64 Apache, AH-6 Little Bird.

 

Sve dny má také sečteny střela AGM-65 Maverick určená všeobecně k blízké letecké podpoře a taktickým úderům na vybrané cíle. Vedle tanků a obrněné techniky proto může být použita i proti stanovištím protiletadlové obrany krátkého doletu, menším plavidlům a vybraným objektům. Krom některých bitevních vrtulníků může střelu používat většina bojových letounů amerického letectva i námořnictva.

 

A-10Foto: Řízená taktická střela AGM-65 Maverick před bitevním letounem A-10 Thunderbolt II / U. S. Air Force, STAFF SGT DONALD S. MCMICHAEL

 

A nakonec trochu překvapivě JAGM nahrazuje také protitankovou řízenou střelu BGM-71 TOW. V této souvislosti je proto vhodné zmínit, že tato střela byla používaná například na bitevním vrtulníku AH-1 Cobra a nikoliv jen jako střela odpalovaná z pozemního stanoviště nebo vozidla.

Pokračování vývoje a další ověřování navedení na cíl

Lockheed Martin přitom nedávno získal kontrakt v hodnotě 64 milionů dolarů na další pokračování vývoje a zkoušek JAGM. Pozornost má být věnována zejména naváděcímu systému a ověření přesného zásahu cíle. Prvotní testy odpalování a zásahů nepohyblivých cílů má již střela za sebou.

 JAGM

Foto: Zásah cvičného cíle střelou JAGM / Raytheon

 

Americké letectvo a armáda plánují nakoupit tisíce střel JAGM. Prozatím jsou integrovány na bitevní vrtulníky AH-64E Apache, OH-58 Kiowa a bezpilotní letoun MQ-1C Gray Eagle UAS. Do budoucna se počítá se stíhacími letouny F/A-18E/F Super Hornet, F-35 Lightning II, námořním bitevním vrtulníkem AH-1Z Viper a taktéž námořním vrtulníkem MH-60R/S Sea Hawk.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr