Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vzlétnou české Gripeny nad islandské ledovce?

Datum přidání 07.06.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 12 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Poslanci českého parlamentu v nejbližších dnech rozhodnou o tom, jakých zahraničních misí se česká armáda zúčastní v letech 2013 a 2014. Novinkou vládního návrhu, o kterém budou zákonodárci hlasovat, je možnost, že by čeští stíhači v roce 2014 střežit vzdušný prostor nad Islandem.

JAS-39 Gripen

Foto: České Gripeny se chystají na daleký sever / 211.taktická letka

 

Českou armádu možná čeká nová mise. Pokud s tím vysloví zákonodárci souhlas, budou v roce 2014 čeští stíhači se 4 letouny JAS 39 Gripen hlídat pět týdnů vzdušný prostor nad Islandem.

 

Potřeba této mise vychází ze skutečnosti, že v rámci integrovaného systému protivzdušné obrany NATO Island není v nejbližších letech schopen vlastními prostředky zajistit ochranu svého vzdušného prostoru.

 

Podobnou misi už čeští stíhači a personál jejich pozemního zabezpečení absolvovali v roce 2009, kdy v rámci operace NATO „Dočasné řešení“ hlídali od 1. května do 31. srpna vzdušný prostor nad Pobaltím.   

 

Foto: Češi chránili vzdušný prostor tří baltských zemí v roce 2009. V roce 2014 si zopakují misi na vzdáleném Islandu / YouTube

 

Vládní návrh počítá také s tím, že čeští vojáci budou i v příštích dvou letech riskovat své životy především v Afghánistánu (i když jejich počet se bude postupně snižovat), ale také v mezinárodních misích v Kosovu a Bosně a Hercegovině.

 

Pokud jde o Afghánistán, vláda navrhuje, aby v rámci mezinárodních sil ISAF (International Security Assistance Force) pod vedením NATO v této zemi působilo od počátku roku 2013 do jeho konce 539 českých vojáků a v roce 2014 jejich počet klesl na 340 osob.

 

V Kosovu by v příštích dvou letech mělo působit v rámci mezinárodních sil 10 českých pozorovatelů a v Bosně a Hercegovině tři zástupci české armády.

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Left Datum: 12.06.2012 Čas: 21:53

To HU: Díky za váš komentář. Takhle nějak jsem situaci odhadoval, teď má potvrzení zevnitř. :)

avatar
HU Datum: 12.06.2012 Čas: 19:32

Lacina:

já armádu nehaním, jsem na tuto práci hrdý. Ale jestli toho máme nebo nemáme v armádě málo. nejsme schopni postavit ani jednu plnohodnotnou brigádu, natož ji pak v boji vystřídat (rotovat). Ano 601 máme, ale máme problém s její dopravou, nejsme schopni ji podpořit palbou, ani bitevním letounem kdyby potřebovali. Nechci nějak hanět Tiger Meet a tygří letky, ale něco o tom vím...ono je to z velké části taky společenská akce :-) Nikdo nechce hanět svoje kolegy, vojáky nebo armádu, ale za posledních deset let nás jen decimují, stěhují, propouští...technika stárne, schopnosti se nezvyšují atd...

..takže my máme co nabídnout, ale jen do spojeneckých operací, kdy logistiku, nebo to ostatní zabezpečení a organizování bojiště provádí někdo jiný. Kdybychom měli sami vést bojovou operaci na našem území, zvládneme ji, já tomu věřím, ale nadřeme se a zjistíme jak moc nám toho chybí...

Ten kdo je uvnitř to vidí. A ak jsem už jednou kdesi řekl, směrem dovnitř jsme kritičtí, ale navenek hrdí na svou práci, na své dovednosti...

avatar
Ondřej Lacina Datum: 12.06.2012 Čas: 00:01

Tak na válku globálního rozsahu nebo konflikt vysoké intenzity není naše armáda vybavená, ani stavěná - není to už ani zamýšleno. Tak malá země, ve světovém měřítku, se může bojovou silou rovnat málo kterýmu státu, ale v současných konfliktech má toho naše armáda mnoho, mnoho co kvalitního nabídnout.. Viz. 601. SKSS (mlubí za vše), Gripeny (vítězství v NATO Tiher Meet neznamená málo) nebo Pandury II v Afghánu, který si spojenci velice rádi a často žádají.

avatar
Rigth Datum: 11.06.2012 Čas: 23:36

No ono nejde ani o to, že máme špatné vybavení, ale spíš na pořádnou válku je toho prostě málo. Ale ono by se toho stejně víc nevyužilo, když nejsou peníze ani na "luxusní vazební věznici" pro pana Rátha :D:D tak by nikdo nechtěl financovat nějaký další válečný konflikt a už vubec ne naše aktuální vláda.

Right

avatar
Jakub Mareš Datum: 11.06.2012 Čas: 21:44

Český voják, dobrý voják. Souhlasím také s panem Lacinou. Armáda jako taková neni nikdy dokonalá, i když by mohla být, ale je tomu bohužel tak (koukněte se na jakoukoliv válku, nikdy nebyl dost toho co bylo potřeba a pod.). Ale přijde mi že v českých vojákách se ztrácí to s něčim se porvat a místo toho brečej na internetu...

avatar
Left Datum: 11.06.2012 Čas: 18:46

Naprosto souhlasím s panem Lacinou. Chápu, že to, co jsme v poslední době nakoupili nemusí být zcela ideální, ale to remcání mi přijde opravdu už přehnané. Nikdo nemůže tvrdit, že by se lépe bojovalo s UK vz. 59 než s FN MINIMI, nebo s BVP-2 než s Pandurem atd. Já osobně bych v boji do BVP rozhodně nevlezl a sáhl bych spíš po MINIMI než po "padesátdevítce"...Dále už bych jen pana Lacinu opakoval (což už jsem stejně udělal). Myslete, než něco prohlásíte a snažte se mluvit objektivně. Díky.

avatar
HU Datum: 11.06.2012 Čas: 02:14

Lacina: ta skepse pochází z praxe, máte pravdu, že poslední dobou se do armády dostaly nové technologie, zbraně a technika...ale je tu spousta otazníků..

avatar
Ondřej Lacina Datum: 10.06.2012 Čas: 21:44

Vůbec mě nepřekvapuje ta klasická skepse a brblání, takže si to nijak neberu. Spíš bych byl vděčnej, kdyby se lidi (teď nemyslim jen vás) zamysleli a řekli si, jestli se vážně bojuje líp s BVP-2 nebo s Pandurem II? S LR 110 / Ivecem nebo s UAZem? Jesti je kvalitnější letadlo MiG-29 nebo JAS-39 Gripen atd atd.... ;-)
Moc dobře vim, že nemáme v armádě JEN TO NEJLEPŠÍ ze světa a že jsou vždy lepší alternativy, ale když se podívám na AČR o 10-15 let zpátky, tak si řikám že to neni vůbec tak špatný, jak si každej myslí..

avatar
asdf Datum: 10.06.2012 Čas: 03:55

jak pise HU bojovat se stim bude opravdu spatne :(

avatar
HU Datum: 09.06.2012 Čas: 17:11

Lacina...ano kouká se na to pěkně, bojovat se s tím už dá hůře...

neberte to osobně :-)

avatar
Ondřej Lacina Datum: 08.06.2012 Čas: 19:55

karlos:
No tvrzení že sílí v době armádních škrtů bych řekl že neni zas až tak to pravý označení, ale rozhodně svoje zastaralý vybavení nahrazuje moderníma.. Moc pěkně se mi kouká na CZ 805 BREN, FN Minimi, KBVP Pandur II, Saab JAS 39 Gripen, Land Rover 110, LMV Iveco, ATF Dingo 2 atd atd.. :)

avatar
karlos Datum: 08.06.2012 Čas: 19:38

Naše armáda síli, lromě nových 805 :). a proto pokud se v afganistánu nebude situace zlepšovat mělo by tam být stejně, nebo více českých vojáků.

arr