Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vzorem studentů Univerzity obrany je Jiří REGI Schams

Datum přidání 06.11.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 72 komentářů    autor autor: Hana Zelená

Sestra Regiho Petra Schamsová besedovala se studenty a zúčastnila se slavnostního povýšení studentů.

Foto: "Kdybys byl třeba jediný, kdo může či umí udělat, co je třeba, musíš to udělat..." / Petr Něnička

 

Patronem páté školní roty souvislého pětiletého studia Univerzity obrany (UNOB) v Brně byl zvolen "Regi", štábní praporčík Jiří Schams, veterán, který se stal legendou veteránů již za svého života: Po vážných zraněních na afghánské misi dokázal vzdorovat následkům a osudnou se mu stala až zákeřná nemoc.

 

Regiho životní krédo "Kdybys byl třeba jediný, kdo může či umí udělat, co je třeba, musíš to udělat..." ale zůstává platné stále.


Studenty UNOB, kteří si Regiho vybrali jako svůj vzor, přijela v pondělí 31.10. navštívit sestra Petra Schamsová, která se následně zúčastnila ceremoniálu povýšení přítomných do hodnosti četaře.

 

V přednášce spojené s videoprojekcí připomněla i bratrovu povahu: Odhodlání i smysl pro humor, který si do armády přinesl a neopustil jej ani v dobách nejtěžších.

 

Foto: Studenti UNOB a příslušníci páté školní roty. / archiv Petry Schamsové

 

Vzpomínky na REGIHO v podání sestry

V době, kdy byl již Jiří po zranění na vozíku, požádal své kamarády, aby mu pomohli deaktivovat chalupu, kterou si dříve zabezpečil: po příjezdu na místo dal všem přesné instrukce, jak systém odstranit, ale až na poslední: Neškodnou, ale přesně nastraženou dýmovnici, která bouchla ve chvíli, kdy Regiho kamarádi otevřeli dveře. Ve chvíli, kdy všichni zalehli, se on sám na vozíku královsky bavil.

 

Petra Schamsová ale připomněla i okamžiky vážné: V době, kdy byl její bratr zraněn, byla z rodiny jediná, kdo věděl, že je v Afghánistánu: Rodiče nechtěl strašit a ti nejprve zprávě o vážném zranění nevěřili v domnění, že jde o omyl a jejich syn je v té době v bezpečnějším Iráku. Svoje záležitosti ale měl vždy do detailu vyřešené, včetně závětí a vybraných písní k případnému skonu...

 

Foto: Petra Schamsová přebírá peníze od členů páté školní roty. Peníze byly vybrány na střeleckém závodu Regi Memorial 2016. / archiv Petry Schamsové

 

Během krátké besedy se studenti zeptali, jak vznikla Regiho přezdívka: Sestra se domnívá, že obrácením hesla, které bratr používal a dodala, že se přesmyčkami a hry se slovy rád bavil. Petra Schamsová se zúčastnila i ceremoniálu, kdy v přítomnosti státní vlajky proběhlo povýšení přítomných studentů do hodnosti četaře. 

 

Plukovník ing. Jaroslav Král při něm studentům připomněl, že součástí hodnot jako čest, oddanost, odpovědnost, obětavost a odvaha je i otevřenost vůči kolegům nadřízeným, kterým by měla jako prvním směřovat případná kritika.

 

Součástí studie je i praxe a vštěpování hodnot

"Povýšeni dnes byli studenti prvního běhu souvislého pětiletého studenta," upozornil plukovník Král po ceremoniálu. Připustil, že se názory na souvislé studium různí.

 

Foto: Studenti UNOB, Petra Schamsová a maminka Jiřího REGI Schamse. / archiv Petry Schamsové

 

Podle něj ale právě pátá školní rota důkazem, že fungovat bude: "Nejsou odtrženi od práce vojáka. Jezdí na měsíční zimní a dvouměsíční letní výcvik. Já osobně ve Vyškově sleduji, jak se zařazují."  O povýšení formou slavnostního aktu se plukovník Král zasadil proto, aby si studenti s vyšší hodností opakovaně vštěpovali podstatu armádní služby.

 

"Myslím, že správné hodnoty vštípené už mají," řekla na adresu přítomných studentů Petra Schamsová.

 

"Právě studenti páté školní roty vybrali mezi sebou několik tisíc korun jako příspěvek na Regiho memoriál, jehož výtěžek byl věnován pozůstalým po veteránovi v Bosně,"  upozornila a připomněla, že zástupkyně z roty přijely na Regiho memomoriál i pomoci s organizací. "Dojímá nás s maminkou, že si vybrali bráchu jako patrona, měl by z takových následovníků radost," dodala Regiho sestra.


Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 09.11.2016 Čas: 21:19

Mluvit o Regim a nemluvit o SOGu je kvadratura kruhu...

avatar
Muhaha Datum: 09.11.2016 Čas: 17:31

Hrdinou je ten, o kom si to myslí nějaká skupina jeho obdivovatelů.
Nevím, proč by zrovna příslušníci páté školní roty souvislého pětiletého studia Univerzity obrany nemohli vzhlížet ke štábnímu praporčíku Regimu.
Kardiochirurgové mají možná jiné hrdiny, 5. školní rota a Mgr. Zelená výše zmíněného štábního praporčíka. Svůj k svému.
Hrdiny utváří historie. Co vy víte o tom, co nás v budoucnu čeká? Třeba uctívání jeho kultu naroste do rozměrů hrdiny nejhrdinštějšího Julia Fučíka, a třeba bude za vyvrhele a mrzkého žoldáka (jak tu někteří z vás píšou již nyní).
Každopádně mám pocit, že si své peníze (na rozdíl od většiny policistů, které jsem měl tu smůlu poznat) zasloužil. Otázku smysluplnosti naší účasti v Afganistanu bych do toho nepletl. Nejde přece o geopolitiku a dlouhodobou strategii udržování rovnováhy, ani o zajištění bezpečnosti naší země, ale o Regiho.

avatar
Jorlas Datum: 09.11.2016 Čas: 09:43

Vojáci zahraničí jsou hrdinové, protože je slušná pravděpodobnost, že umřou, policisté s hasiči takový poloviční. No a úředníci s dělníky jsou jen krysy, co je mají obdivovat…
Pánové nebavte se o kravinách a prvně si vysvětlete pojem hrdinství. Co to je?
Člověk, který nasadí svůj život a majetek za ostatní?
Kdo nad rámec svých povinností jedná nezištně pro blaho ostatních?
Člověk, který se svými významnými skutky stane slavným?
Někdo kdo se zasloužil o budování státu?

těch definicí je hodně a musíte se prvně dohodnout, která platí. Jen nebuďte moc obecní. Pak se to slovo dá uplatnit na polovinu národa a ztrácí význam.

Gloton: dobře ty!!! :-)

avatar
patejl Datum: 08.11.2016 Čas: 23:21

logik:
Omlouvám se za chybu, kouknul jsem zde na bod 6 http://www.policie.cz/clanek/sluzebni-prijem-vyse-rozpoctu-pocet-zamestnancu.aspx a nedošlo mi, že je něco špatně.
Věděl jsem, že má být policistů mnohem víc, ale řekl jsem si, že je tu asi víc městkých strážníků než jsem si myslel.

avatar
Tesil Datum: 08.11.2016 Čas: 21:12

KOLT O SOGu nikdo nemluvil, no když jsi začal co mimořádného vykonali?

avatar
KOLT Datum: 08.11.2016 Čas: 21:05

Jj, 15 kilo... o tolik zhruba tuším zhubla většina chlapů ze SOGu a Šestky v průběhu misí v Astánu, protože jejich operační tempo bylo dost.... rychlé. Ani strážní roty v Bagramu to dneska nemají lehké, když jsem koukal na hodiny, které denně stráví konkrétními činnostmi, moc času na oddech fakt nemají.

avatar
KOLT Datum: 08.11.2016 Čas: 21:03

Já osobně si ovšem Regiho vážím také především za to, jak ke svému zranění přistoupil, jak s ním bojoval. A za to, co udělal pro ostatní podobně osudem zasažené. Jsem si prakticky jist, že bych v jeho kůži nedokázal ani desetinu toho, co on. Přesto mám úctu i k jeho odvaze jakožto vojáka. Pro mě tedy je hrdinou – byl statečný a svými činy přesahoval jak svoje povinnosti tak většinu z nás, až nemusel a sám byl ve svízelné situaci (mírně řečeno), pomáhal ostatním. A je jedno, že to už nebylo na bitevním poli.

avatar
KOLT Datum: 08.11.2016 Čas: 21:03

Mmchd, když tu někdo znevažuje motivy těch vojáků, troufnu si tvrdit s téměř stoprocentní jistotou, že procento policistů, kteří dělají své povolání "z přesvědčení", je ještě o poznání menší než v případě vojáků. U hasičů si to netroufnu odhadnout, toliko jsem jich nepotkal. Ale přišlo mi, že většinu to, když nic jiného, docela baví. Což se o většině mnou potkaných policistech říct nedalo, prostě to brali jako zaměstnání, za které dostávají peníze. Nic míň, ale ani víc. Nic proti tomu, tak to má většina populace. Výjimkou byli zpravidla detektivové.

avatar
Tesil Datum: 08.11.2016 Čas: 21:02

LOGIK Na těch číslech není nic jasného.Jen to,že udávají počty zbytečně zabitých.No a ty jsi mluvil s někým z misí?Nikdo se nebude chlubit tím,že naprasil o 15kg za dva měsíce.

avatar
KOLT Datum: 08.11.2016 Čas: 21:01

Jinými slovy vojáci podstupují nadprůměrné riziko zranění či smrti při běžné činnosti a vysoce nadprůměrné (až extrémní, v případě intenzivního konfliktu) při bojové činnosti (jedno kde). Kdo do tohohle dobrovolně jde, prostě musí mít koule. Kdo dobrovolně několikrát jede do bojových misí (a SOG skutečně neseděl na základně na prdeli), musí ty koule mít sakra velké. Zdali je hrdina, pak záleží na tom, jak kdo hrdinství vnímá. Vcelku chápu, že někteří jej vidí až v tom, když člověk udělá "něco víc" – mně už ta několikanásobná účast na skutečně nebezpečných misích stačí, jinému ne, to chápu. Ale snižovat kvůli tomu odvahu těch vojáků, mi přijde drobet stupidní (eufemismus). "Vždyť většina těch vojáků se nedostane k žádné akci.Maximálně najedou na minu..." – aha, takže seděli na zadku na základně a najeli na minu...asi těžko, co? A v čem je vlastně rozdíl, jestli hlavní riziko operací spočívá ve střelbě či v IED? To jako člověk, kterého zastřelí je větší hrdina, než který vybouchne? Tohle myšlení fakt nechápu. A ani nechci.

avatar
logik Datum: 08.11.2016 Čas: 20:42

Tesil: Čísla jsem dával, jasně Tě usvědčují z nepravdy. Statisticky je úmrtí u vojáků v misích je o dva řády četnější, než u policistů... Btw., ty jsi asi nikdy nemluvil s nikým, kdo byl v misi, že? Že si to představuješ jako růžovou zahradu. Nejsi náhodou policista?

Patejl: Ten Tvůj udávanej počet policistů je blbina, to je počet zaměstnanců policie - na armádním webu by jsi mohl vědět, že policista není zaměstnanec, ale že je ve služebním poměru. Policistů je teď už 40.000:
http://www.policie.cz/clanek/pocet-prislusniku-a-zamestnancu-policie-ceske-republiky.aspx

avatar
Tesil Datum: 08.11.2016 Čas: 20:29

GLOTON Takže jsi hrdina,gratuluji.Tedy pokud jsi normální.

avatar
Gloton Datum: 08.11.2016 Čas: 20:25

Opravdový hrdina je každý normální člověk, který riskuje duševní zdraví, čtením zdejších diskusí po články.

avatar
Tesil Datum: 08.11.2016 Čas: 19:24

KOLT No tak vojáci umírají i při výcviku v ČR kvůli tomu nemusí jezdit do Afganistánu.Přít se nemusíš,tak to prostě je.

avatar
KOLT Datum: 08.11.2016 Čas: 19:17

Jestli si někdo myslí, že vojáci při výcviku nepodstupují denodenně nebezpečí, tak by si to asi měl jít vyzkoušet... Oni při něm, světe div se, také umírají.

PS: "Vždyť většina těch vojáků se nedostane k žádné akci.Maximálně najedou na minu..." tak s touhle logikou se prostě nemá smysl přít....

arr