Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Warrior Competition 2017 v Jordánsku

Datum přidání 26.05.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Komerční sdělení

Firma 4M Systems se kromě vývoje balistických ochranných prostředků a jejich následného prodeje snaží též podporovat české ozbrojené složky. Někdy jen zápůjčkou jednotlivého ochranného prostředku nebo soupravy taktického oblečení, jindy vybavením celé skupiny vojáků či policistů.

Foto: Jordánské speciální síly zahajují  Warrior Competition 2017; větší foto / 4M Systems a.s.

 

Takovým konkrétním případem bylo poskytnutí modulárního systému balistické ochrany jednotlivce Raptor 2.0 skupině 8 příslušníků 102. průzkumného praporu z Prostějova, která se zúčastnila mezinárodního závodu Warrior Competition 2017 v Jordánsku.

 

Protože zbraně na soutěž zapůjčila českým elitním průzkumníkům Česká zbrojovka a.s., konkrétně se jednalo o útočnou pušku CZ BREN 2 v ráži 5,56 mm a velkorážnou pistoli CZ P-10 v ráži 9 mm Luger, rozhodla se její sesterská společnost 4M Systems vybavit skupinu svým modulárním systémem Raptor 2.0.

 

Vojáci dostali lehčí variantu tohoto systému, v podstatě nosič panelů, doplněný boční balistickou ochranou.Tato varianta byla plně dostačující, vzhledem k zaměření závodu. Vojáci po většinu času běhali, šplhali a stříleli v „plné polní", a to v již pro nás Středoevropany dost horkém jordánském podnebí.

 

Samotný Warrior Competition, konaný každoročně na výcvikové základně jordánských speciálních sil krále Abduláha II, je prověrkou a ukázkou schopností a odborných znalostí policejních a vojenských jednotek z různých zemí světa. Letošního 9. ročníku, konaného od 30. 4. do 4. 5. se zúčastnilo 31 jednotek z 16 zemí.

 

Velkolepé úvodní zahájení bylo přehlídkou speciálních pozemních a leteckých sil jordánské armády. Několik desítek minut trvající „válka" byla pro vojenské odborníky a návštěvníky na tribuně doslova „pastva pro oči".

 

Foto: Příslušník 102. průzkumného praporu v akci; větší foto / 4M Systems a.s.

 

Veškerá střelba „útočících" komand, z aut, z vrtulníků byla vedena ostrou municí, a troufám si říci, že objem vystřílené munice byl větší než roční spotřeba české armády. Jako první disciplína, která se však nepočítala do samotného závodu, byla CZUB Top Shot Reloaded.

 

Prezentační tým České zbrojovky a.s. připravil pro závodníky střeleckou soutěž, ve které si závodníci ze všech týmů mohli v praxi vyzkoušet obě uherskobrodské novinky. Jak BREN 2 tak pistole P-10 obstály na výbornou, v průběhu střelby se neobjevila jediná závada a zbraně tak České zbrojovce a.s., jako jednomu ze sponzorů celé soutěže Warrior Competition 2017, udělaly vynikající reklamu.

 

Možná právě proto někteří z vojáků a policistů pak přicházeli za zástupci CZUB a chtěli si zbraně rovnou koupit. Po celou délku závodu měla „zbrojovka" a 4M postavený prezentační stánek, kde si kromě výše zmíněných zbraní mohli účastníci „osahat" a vyzkoušet balistické vesty, nosiče panelů a novou taktickou uniformu.

 

Foto: Raptor 2.0m CZ BREN 2 a CZ P-10; větší foto / 4M Systems a.s.

 

Zejména útočný nosič panelů Striker a modulární systém Raptor 2.0 se velice líbily. Úspěch měla i prezentace nové taktické uniformy. Její vývoj proběhl na firmě 4M a během testování, které probíhalo na různých policejních a armádních útvarech v ČR, byla hodnocena velice kladně.

 

Během celé soutěže se na modulárním systému Raptor 2.0 nevyskytly žádné problémy, přestože spolu s vojáky dostával pořádně zabrat. Tvrdé testování a velice cenné zpětné reakce od českých průzkumníků přesto pomohly vyladit některé detaily, které ještě zlepší uživatelský komfort a přispějí tak k ještě větší konkurenceschopnosti této balistické vesty.

 

Podrobný popis celé soutěže, informace o jednotlivých týmech a o tom, jak si vedli naši vojáci, lze najít na stránkách 102. průzkumného praporu v Prostějově nebo na stránkách České zbrojovky a.s.


Nezapomeňte přijít a prohlédnout si veškeré portfolio taktického vybavení CZ 4M na IDET 2017.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Laci Datum: 29.05.2017 Čas: 21:35

Jó myslim, že armáda vybavená útočnými puškami CZ BREN 2, pistolemi CZ P-10 a konečně pořádnými (třeba těmito, ale hlavně už nějakými) balistickými vestami/nosičemi plátů by se líbila nejen mě.

arr