Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Warrior Web – nadlidská síla pro vojáky

Datum přidání 10.09.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vojenští vývojáři již roky pracují na vojenských exoskeletech. Cílem inženýrů je ulehčit vojákům  přenášení těžkých nákladů, ba dokonce jim rovnou poskytnout doslova nadlidskou sílu. Nejdále pokročila ve vývoji americká vojenská agentura DARPA, která již od roku 2011 v rámci programu Warrior Web vyvíjí elektromechanický posilující oděv.

Warrior Web

Foto: Technologický demonstrátor lidského posilujícího oděvu. VĚTŠÍ OBRÁZEK. / DARPA


V současné době ujdou vojáci při pěších patrolách klidně desítky kilometrů s 50kg batohem. Nehrozí jim pouze vyčerpání, ale především zranění. Riziko se ještě více znásobí v horském terénu, typickém například pro Afghánistán.

 

Návštěvníci hor vědí, že není takový problém dostat se nahoru, horší je bezpečný sestup. Při něm nebo při překonávání těžkého terénu jsou obvykle namáhány kolena i kotníky, a což teprve nese-li voják na zádech již zmíněný batoh.

 

Vyvrtnutý kotník nebo natržené kolenní vazy představují při bojové operaci vážný problém. Vyřazen z boje není jenom postižený voják, nýbrž částečně i lidé, kteří se o něj musejí starat.

 

Cílem programu Warrior Web (Vojákova pavučina) je vytvořit pružný a lehký funkční oděv (exoskelet), který ochrání nejnáchylnější části lidského těla před zraněním, zejména pak  kotníky, kolena a kyčle. Oblek musí současně ulevit svalstvu a snížit tak jeho unavitelnost během dlouhých pochodů.  

 

Warrior WebFoto: Pohodlí především. Exoskelet nesmí vojákovi nijak překážet. Ideální bude stav, kdy ten ani nepozná, že má posilující oblek na sobě. / DARPA


Pohodlný, odolný a na údržbu nenáročný posilující oblek má voják nosit pod uniformou. Samozřejmostí je kompatibilita se současným vojenským oblečením, s výstrojí, ale především s neprůstřelnou vestou. Důležitá podmínkou je rovněž energetická nenáročnost posilujícího obleku (max 100 W).

 

"V současné době se vyvíjí řada technologií slibujících snížení rizika zranění, únavy a zvýšení výkonu vojáků," vysvětluje podplukovník Joseph Hitt, programový manažer projektu Warrior Web. "Naším cílem je všechny vyvíjené, a také doufejme některé zcela nové technologie zkombinovat do jediného systému, který bude nosit každý voják, jemuž bude poskytovat přesvědčivé výhody v reálných podmínkách."


Nyní (červen 2012 až prosinec 2014) probíhá "áčková" fáze programu (Task A), při níž chce DARPA prozkoumat několik klíčových technologií. Týká se to hlavně způsobu rychlé stabilizace kloubů a kyčlí, posílení svalstva, vývoje pohybových senzorů či vytvoření komunikačního rozhraní mezi člověkem a exoskeletem.

 

Dalším krokem je fáze Task B (první čtvrtletí 2014 až třetí čtvrtletí 2016). Stěžejním úkolem bude integrace nových technologií do obleku, aby jej mohlo nosit více než 90 % mužských i ženských příslušníků Ozbrojených sil Spojených států. Vrcholem úsilí se má stát skutečný prototyp, jenž se podrobí testování v reálném prostředí.

 

Zdroj: DARPA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
JiriTintera Datum: 11.09.2013 Čas: 22:38

Což o to možná usnadní, možná ne! Zajímavé bude až někde v terénu dojde šťáva.

avatar
Ultramarinus Datum: 10.09.2013 Čas: 22:06

Špičková technologie, kterou po dlouhém koketování plánují v blízkých letech odzkoušet a zavést. Nu, snad to klukům (a holkám) v poli usnadní jejich práci a pomůže ochránit zdraví.

arr