Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

XM109: Odstřelovači proti bezpilotním letadlům

Datum přidání 28.10.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na proběhlé výstavě Modern Day Marine americká firma Barrett vyvolala nemalý rozruch. Na svém stánku představila velkorážní odstřelovací pušku Barrett XM109, určenou pro boj s bezpilotními letadly a vrtulníky.

XM109

Foto: Barrett XM109 / Barrett

 

Těžká odstřelovací puška XM109 pro boj s bezpilotními letadly ukazuje na trend z několika posledních let. Pomalu se mluví o skutečnosti, že jedním z budoucích úkolů odstřelovačů bude rovněž i boj s taktickými bezpilotními letouny.

 

Důkaz můžeme hledat už v roce 2010, kdy se v indickém Dillí konaly Hry Commonwealthu (Commonwealth Games). Indičtí odstřelovači kromě jiného dostali za úkol zničit jakýkoliv bezpilotní stroj, který se mohl dostat k VIP-zóně.

 

Zpět k "premiéře" zbraně XM109. Přestože média zbraň prezentují jako M107A1, věříme, že jde o omyl. Ostatně zveřejněné parametry odpovídají prototypu těžké odstřelovací pušky XM109, která je firmou Barrett vyvíjena již téměř deset let.


M107A1 je odstřelovací poloautomatická puška ráže 12,7 mm, již používají v řadě zemí světa. Jde o další evoluci odstřelovací pušky Barrett M82.


XM109Foto: Barrett XM109 / Barrett

 

Nová zbraň je očividným následovníkem konceptu XM109, je komorována na náboj (granát) ráže 25 x 59 mm a může střílet jak průbojné, tak třištivo-trhavé granáty. Dostatečný arzenál k ničení i těch největších bezpilotních strojů. Průbojný granát 25 x 59 mm dokáže probít 50 mm tlustý pancíř až na vzdálenost 1000 metrů.

 

Zbraň může využívat také ve vzduchu explodující granáty 25 x 59 mm, vyvinuté pro granátomet XM307 Advanced Crew Served Weapon (zrušen v roce 2007). K tomu však potřebuje speciální příslušenství. 


Před několika lety se firmě Barrett nepodařilo se zbraní XM109 i přes počáteční zájem prosadit v americké armádě. Původní požadavky americké armády na 20- až 25mm odstřelovací pušku vycházely ze zkušeností z války v Perském zálivu. Tehdy potřebovaly americké speciální jednotky zbraň, která by dokázala levně a účinně ničit nepřátelskou lehce obrněnou techniku, případně raketové systémy SCUD.

 

Avšak v novém miléniu se priority změnily a americké speciální jednotky ztratily o těžkou odstřelovací pušku zájem. Firma Barrett se tak nyní hodlá očividně svézt na vlně "boomu" bezpilotních letadel a nabídnout XM109 americké armádě jako nástroj k boji s bezpilotními letadly či vrtulníky. Sama firma řadí novou zbraň do kategorie anti-UAV, tedy zbraní určených k boji s bezpilotními prostředky.

 

Hmotnost zbraně je 14,1 kg a efektivní dostřel se pohybuje na hranici 2000 metrů, maximální pak na 3600 metrech. Otázkou však je rychlost náboje 25 x 59 mm a nutné předsazení záměrného bodu před cílem. Rychlost 25mm granátu je pouze 425 m/s, takže při střelbě na maximální efektivní vzdálenost letí k cíli téměř pět sekund.

 

Zdroj: KITUp!

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 01.11.2013 Čas: 15:09

Přijde mi trochu pokrytecké prezentovat těžkou odstřelovačku ("antimateriálovku", chcete-li), jako "anti-UAV". Jistěže s ní jde sestřelit UAV (za předpokladu, že letí co nejvhodnějším způsobem vzhledem ke střelci, nejraději však UAV "parkující" na stojánce u vzletové plochy). Taky s ní ale jde zničit osobák, nebo vrtulník a spousta jiné techniky.

Ta hláška s anti-uav je nejspíš skutečně marketingová křeč frmy, v průběhu snahy zalíbit se US ozbrojeným složkám.

avatar
JiriTintera Datum: 29.10.2013 Čas: 11:21

Zdravím pane Grohmanne,
narazil jsem na toto tvrzení: "Nová zbraň je očividným následovníkem konceptu XM109...". Předpokládám, že se jedná o překlep.

avatar
Rorij Datum: 28.10.2013 Čas: 13:50

Ta firma se jmenuje Barrett ne Barretta to je zase italská Beretta.

arr