TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výzbroj

XM109: Odstřelovači proti bezpilotním letadlům

Datum přidání 28.10.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na proběhlé výstavě Modern Day Marine americká firma Barrett vyvolala nemalý rozruch. Na svém stánku představila velkorážní odstřelovací pušku Barrett XM109, určenou pro boj s bezpilotními letadly a vrtulníky.

XM109

Foto: Barrett XM109 / Barrett

 

Těžká odstřelovací puška XM109 pro boj s bezpilotními letadly ukazuje na trend z několika posledních let. Pomalu se mluví o skutečnosti, že jedním z budoucích úkolů odstřelovačů bude rovněž i boj s taktickými bezpilotními letouny.

 

Důkaz můžeme hledat už v roce 2010, kdy se v indickém Dillí konaly Hry Commonwealthu (Commonwealth Games). Indičtí odstřelovači kromě jiného dostali za úkol zničit jakýkoliv bezpilotní stroj, který se mohl dostat k VIP-zóně.

 

Zpět k "premiéře" zbraně XM109. Přestože média zbraň prezentují jako M107A1, věříme, že jde o omyl. Ostatně zveřejněné parametry odpovídají prototypu těžké odstřelovací pušky XM109, která je firmou Barrett vyvíjena již téměř deset let.


M107A1 je odstřelovací poloautomatická puška ráže 12,7 mm, již používají v řadě zemí světa. Jde o další evoluci odstřelovací pušky Barrett M82.


XM109Foto: Barrett XM109 / Barrett

 

Nová zbraň je očividným následovníkem konceptu XM109, je komorována na náboj (granát) ráže 25 x 59 mm a může střílet jak průbojné, tak třištivo-trhavé granáty. Dostatečný arzenál k ničení i těch největších bezpilotních strojů. Průbojný granát 25 x 59 mm dokáže probít 50 mm tlustý pancíř až na vzdálenost 1000 metrů.

 

Zbraň může využívat také ve vzduchu explodující granáty 25 x 59 mm, vyvinuté pro granátomet XM307 Advanced Crew Served Weapon (zrušen v roce 2007). K tomu však potřebuje speciální příslušenství. 


Před několika lety se firmě Barrett nepodařilo se zbraní XM109 i přes počáteční zájem prosadit v americké armádě. Původní požadavky americké armády na 20- až 25mm odstřelovací pušku vycházely ze zkušeností z války v Perském zálivu. Tehdy potřebovaly americké speciální jednotky zbraň, která by dokázala levně a účinně ničit nepřátelskou lehce obrněnou techniku, případně raketové systémy SCUD.

 

Avšak v novém miléniu se priority změnily a americké speciální jednotky ztratily o těžkou odstřelovací pušku zájem. Firma Barrett se tak nyní hodlá očividně svézt na vlně "boomu" bezpilotních letadel a nabídnout XM109 americké armádě jako nástroj k boji s bezpilotními letadly či vrtulníky. Sama firma řadí novou zbraň do kategorie anti-UAV, tedy zbraní určených k boji s bezpilotními prostředky.

 

Hmotnost zbraně je 14,1 kg a efektivní dostřel se pohybuje na hranici 2000 metrů, maximální pak na 3600 metrech. Otázkou však je rychlost náboje 25 x 59 mm a nutné předsazení záměrného bodu před cílem. Rychlost 25mm granátu je pouze 425 m/s, takže při střelbě na maximální efektivní vzdálenost letí k cíli téměř pět sekund.

 

Zdroj: KITUp!

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 01.11.2013 Čas: 15:09

Přijde mi trochu pokrytecké prezentovat těžkou odstřelovačku ("antimateriálovku", chcete-li), jako "anti-UAV". Jistěže s ní jde sestřelit UAV (za předpokladu, že letí co nejvhodnějším způsobem vzhledem ke střelci, nejraději však UAV "parkující" na stojánce u vzletové plochy). Taky s ní ale jde zničit osobák, nebo vrtulník a spousta jiné techniky.

Ta hláška s anti-uav je nejspíš skutečně marketingová křeč frmy, v průběhu snahy zalíbit se US ozbrojeným složkám.

avatar
JiriTintera Datum: 29.10.2013 Čas: 11:21

Zdravím pane Grohmanne,
narazil jsem na toto tvrzení: "Nová zbraň je očividným následovníkem konceptu XM109...". Předpokládám, že se jedná o překlep.

avatar
Rorij Datum: 28.10.2013 Čas: 13:50

Ta firma se jmenuje Barrett ne Barretta to je zase italská Beretta.

arr