Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výstroj

XStat: Zastavení krvácení do 15 sekund

Datum přidání 08.02.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vykrvácení je nejčastějším důvodem úmrtí vojáků na bojišti. Tým bývalých vojenských mediků, vědců a inženýrů z firmy RevMedx vyvinul unikátní způsob, jak zastavit ty nejtěžší krvácení na nejnepřístupnějších místech lidského těla. Řešením je speciální injektážní zařízení XStat, které do rány „vstřikuje“ speciální savé houbičky.  

Foto: Simulované použití XStat. /  RevMedx

Foto: Simulované použití XStat. /  RevMedx 

 

Idea „houbičkometu“ XStat

Jedno z nejnáročnějších krvácení z ran je takové, kde není možné použit škrtidlo nebo kompresní obinadlo,“ říká Dr. Anthony Pasuteri, správce portfolia Výzkumného a vývojového programu pro studium krvácení a resuscitace na americkém ministerstvu obrany (US DoD Hemorrhage and Resuscitation Research and Development Program).

 

Mluvíme například o masivním tepenném krvácení z oblastí třísel, pánve nebo ramen. Právě pro zastavení krvácení v těchto „těžko přístupných“ (např. pro škrtidlo) místech je určen injektážní systém XStat.

 

Jedním z tvůrců XStat je i bývalý bojový medik americký speciálních sil John Steinbaugh, který má za sebou více než tucet turnusů v Iráku a Afghánistánu. „Gázové obvazy jednoduše nefungují na nic vážného,“ říká Steinbaugh.

 

Foto: XStat / RevMedxFoto: XStat, resp. XStat-30 (Ø 30 mm) / RevMedx

 

Tvůrci systému XStat byli inspirováni, podle svých slov, speciální pěnou Fix-a-Flat určenou k opravě defektu pneumatik. „To je něco, co jsme si představovali jako ideální řešení; něco jako sprej, co lze vstříknout dovnitř, rozšíří se a zastaví krvácení,“ říká Steinbaugh. „ Zjistili jsme však, že krevní tlak je příliš vysoký, a krev vytlačí pěnu ven.“

 

Vývojový tým z RevMedx zkusil něco jiného, místo pěny použil malé houbičky a místo spreje velkou injekční stříkačku. K testování posloužili zvířecí pacienti. „Krvácení se zastavilo,“ říká Steinbaugh. „Naše oči se rozzářili, věděli jsme, že jsme něco objevili.“

 

Video: Simulovaná aplikace XStat. V případě nefunkčnosti videa, odkaz zde. /  RevMedx 

 

Z prvotních pokusů bylo nadšené také americké ministerstvo obrany. Firma dostala vládní grant ve výši 5 miliónů dolarů na dotáhnutí celého konceptu do použitelné zdravotnické pomůcky.

 

RevMedx zhodnotila grant a minulý rok představila finální podobu systému XStat. Před pár měsíci firma RevMedx požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA (Food and Drug Administration) o schválení XSat jako zdravotnické podmínky. Díky zájmu amerického ministerstva obrany se očekává brzké schválení a uvedení systému XStat do běžného prodeje.

 

Foto: Aplikace XStat. /  RevMedx Foto: Simulovaná aplikace XStat. /  RevMedx 

 

Technologie XStat

XStat se na první pohled nezdá jako zrovna poslední technologický high-tech výstřelek. Zdaní však klame. Použité houbičky jsou ze sterilního materiálu, jsou „biokompatibilní“ a napuštěné chitosanem (látkou na sražení krve). Každá houbička má navíc značku „X“ bezpečně viditelnou pod rentgenem. Zamezí se tak opomenutí houbičky uvnitř pacienta.

 

Houbičky, vyrobené z jemné buničiny, po nanesení do rány okamžitě několikanásobně zvětší svůj objem. Již po 15 sekundách vyplní celou ránu a vytvoří dostatečný tlak pro zastavení krvácení. Bojový medik pak ránu „pojistí“ klasickou gázou.

 

XstatFoto: Houbičky XStat. /  RevMedx 

 

Jednou věcí je mít materiál pro zastavení krvácení, druhou je dostat ho na správné místo. Houbičky jsou proto umístěné ve speciální injekční stříkačce s průměrem „jehly“ 30 milimetrů (XStat-30).

 

Z důvodu úspory místa je tlačná rukojeť zatažená dovnitř. Pokud chce zdravotník XStat použít, vytáhne rukojeť ven, a následně vtlačí obsah stříkačky dovnitř rány. RevMedx také plánuje nabídnout menší verzi o průměru 12 milimetrů (XStat-12).

 

Datum uvedení XStat do prodeje záleží na FDA, ale součástí požadavku na schválení je i oficiální dopis amerického ministerstva obrany prosící o urychlené schválení. Prodejní cena XStat se odhaduje na 100 dolarů (2050 Kč) za jeden kus. Při větší sériové výrobě by však cena mohla poklesnout.  

 

Zdroj: RevMedx 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Hrobař Datum: 11.02.2014 Čas: 18:26

Geniálně jednoduché, skvělé i pro civilní použití. Jen to musí pekelně bolet když se to cpe do rány tak brutálně jako na videu ale lepší než vykrvácet.

arr