Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

XStat: Zastavení krvácení do 15 sekund

Datum přidání 08.02.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vykrvácení je nejčastějším důvodem úmrtí vojáků na bojišti. Tým bývalých vojenských mediků, vědců a inženýrů z firmy RevMedx vyvinul unikátní způsob, jak zastavit ty nejtěžší krvácení na nejnepřístupnějších místech lidského těla. Řešením je speciální injektážní zařízení XStat, které do rány „vstřikuje“ speciální savé houbičky.  

Foto: Simulované použití XStat. /  RevMedx

Foto: Simulované použití XStat. /  RevMedx 

 

Idea „houbičkometu“ XStat

Jedno z nejnáročnějších krvácení z ran je takové, kde není možné použit škrtidlo nebo kompresní obinadlo,“ říká Dr. Anthony Pasuteri, správce portfolia Výzkumného a vývojového programu pro studium krvácení a resuscitace na americkém ministerstvu obrany (US DoD Hemorrhage and Resuscitation Research and Development Program).

 

Mluvíme například o masivním tepenném krvácení z oblastí třísel, pánve nebo ramen. Právě pro zastavení krvácení v těchto „těžko přístupných“ (např. pro škrtidlo) místech je určen injektážní systém XStat.

 

Jedním z tvůrců XStat je i bývalý bojový medik americký speciálních sil John Steinbaugh, který má za sebou více než tucet turnusů v Iráku a Afghánistánu. „Gázové obvazy jednoduše nefungují na nic vážného,“ říká Steinbaugh.

 

Foto: XStat / RevMedxFoto: XStat, resp. XStat-30 (Ø 30 mm) / RevMedx

 

Tvůrci systému XStat byli inspirováni, podle svých slov, speciální pěnou Fix-a-Flat určenou k opravě defektu pneumatik. „To je něco, co jsme si představovali jako ideální řešení; něco jako sprej, co lze vstříknout dovnitř, rozšíří se a zastaví krvácení,“ říká Steinbaugh. „ Zjistili jsme však, že krevní tlak je příliš vysoký, a krev vytlačí pěnu ven.“

 

Vývojový tým z RevMedx zkusil něco jiného, místo pěny použil malé houbičky a místo spreje velkou injekční stříkačku. K testování posloužili zvířecí pacienti. „Krvácení se zastavilo,“ říká Steinbaugh. „Naše oči se rozzářili, věděli jsme, že jsme něco objevili.“

 

Video: Simulovaná aplikace XStat. V případě nefunkčnosti videa, odkaz zde. /  RevMedx 

 

Z prvotních pokusů bylo nadšené také americké ministerstvo obrany. Firma dostala vládní grant ve výši 5 miliónů dolarů na dotáhnutí celého konceptu do použitelné zdravotnické pomůcky.

 

RevMedx zhodnotila grant a minulý rok představila finální podobu systému XStat. Před pár měsíci firma RevMedx požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA (Food and Drug Administration) o schválení XSat jako zdravotnické podmínky. Díky zájmu amerického ministerstva obrany se očekává brzké schválení a uvedení systému XStat do běžného prodeje.

 

Foto: Aplikace XStat. /  RevMedx Foto: Simulovaná aplikace XStat. /  RevMedx 

 

Technologie XStat

XStat se na první pohled nezdá jako zrovna poslední technologický high-tech výstřelek. Zdaní však klame. Použité houbičky jsou ze sterilního materiálu, jsou „biokompatibilní“ a napuštěné chitosanem (látkou na sražení krve). Každá houbička má navíc značku „X“ bezpečně viditelnou pod rentgenem. Zamezí se tak opomenutí houbičky uvnitř pacienta.

 

Houbičky, vyrobené z jemné buničiny, po nanesení do rány okamžitě několikanásobně zvětší svůj objem. Již po 15 sekundách vyplní celou ránu a vytvoří dostatečný tlak pro zastavení krvácení. Bojový medik pak ránu „pojistí“ klasickou gázou.

 

XstatFoto: Houbičky XStat. /  RevMedx 

 

Jednou věcí je mít materiál pro zastavení krvácení, druhou je dostat ho na správné místo. Houbičky jsou proto umístěné ve speciální injekční stříkačce s průměrem „jehly“ 30 milimetrů (XStat-30).

 

Z důvodu úspory místa je tlačná rukojeť zatažená dovnitř. Pokud chce zdravotník XStat použít, vytáhne rukojeť ven, a následně vtlačí obsah stříkačky dovnitř rány. RevMedx také plánuje nabídnout menší verzi o průměru 12 milimetrů (XStat-12).

 

Datum uvedení XStat do prodeje záleží na FDA, ale součástí požadavku na schválení je i oficiální dopis amerického ministerstva obrany prosící o urychlené schválení. Prodejní cena XStat se odhaduje na 100 dolarů (2050 Kč) za jeden kus. Při větší sériové výrobě by však cena mohla poklesnout.  

 

Zdroj: RevMedx 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Hrobař Datum: 11.02.2014 Čas: 18:26

Geniálně jednoduché, skvělé i pro civilní použití. Jen to musí pekelně bolet když se to cpe do rány tak brutálně jako na videu ale lepší než vykrvácet.

arr