Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Z izraelské letecké základny zmizely motory stíhaček F-16

Datum přidání 16.12.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Následující zprávu si izraelská armáda za rámeček rozhodně nedá. Čtvrteční izraelské noviny přinesly zprávu, že z letecké základny v centrálním Izraeli bylo ukradeno několik proudových motorů stíhaček F-16 Fighting Falcon. Celá situace je pro izraelskou armádu o to trapnější, že k podobné krádeži došlo již před 18 měsíci, kdy navíc zmizely motory stíhaček F-15 Eagle.

Izraelská stíhačka F-16I Sufa

Foto: Izraelský útočný letoun F-16I Sufa / Ilustrační foto, Wikipedia


K první zmiňované krádeži došlo v červnu 2011, kdy bylo ukradeno 8 motorů stíhaček F-15 a F-16 ze základny Tel Nof nedaleko Jeruzaléma. Tehdy i nyní izraelští vojenští představitelé krádeže bagatelizují a prohlašují, že šlo o staré, nebo neúplné částí motorů. Podle nich stojí za krádeží divocí Beduíni, kteří je chtějí pravděpodobně prodat do šrotu.

 

Takovým optimismem však nehýří američtí vojenští odborníci. Přední vojenský server Military.com oslovil již v létě 2011 několik bezpečnostních a leteckých expertů s dotazem, zda mohou třetí země vojensky využít ukradené motory.

 

Richard Aboulafie, viceprezident Teal Group (analytická skupina pro oblast vojenského průmyslu) poznamenal, že konstrukce motorů zůstává „černou magií“ a spousta zemí určitě ocení možnost jejího studia. „Jsou stále (ukradené motory – pozn. redakce) modernější než cokoliv z íránských leteckých sil. Mohou být dokonce užitečné pro Čínu ve vývoji jejich proudových motorů“, řekl tehdy Aboulafie.

 

John Pike, ředitel GlobalSecurity.com, tehdy poznamenal, že i staré motory původních verzí stíhaček F-15 a F-16 jsou „vyspělejší než cokoliv jiného, co komunistická Čína má.“ Pike konkrétně uvedl, že ukradené motory od firem Pratt & Whitney nebo General Electrics mají lepší poměr výkon/hmotnost a nižší spotřebu, než cokoliv, co Číňané mají ve své výzbroji.

 

Na druhou stranu, v diskuzích také padl zajímavý postřeh, že pokud by o motory stíhaček F-16 měla zájem Čína, bude pro ni jednodušší oslovit Pákistán. Tato muslimská země a dobrý přítel Číny má ve výzbroji celkově 77 strojů F-16, včetně nejmodernějších verzí F-16C/D Block 52+.

 

Jak na letošní krádež reagují Izraelci? Kapitán Eytan Buchaman, mluvčí izraelské armády pro Severní Ameriku, technickému magazínu DefenseTech.org řekl, že: “IDF je hrdá na úroveň své profesionality, což se samozřejmě vztahuje i na bezpečnost na základnách. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme nyní podat další informace.“ Buchaman také odmítl komentovat, jak velká část motorů zmizela nebo zda dokonce zmizely kompletní motory.

 

Podobně diplomaticky mluví i americký Pentagon. V roce 2011 i dnes je odpověď stejná: “To je něco, o čem chceme s největší pravděpodobností mluvit jen s Izraelci. Samozřejmě, s Izraelci máme dlouhý vztah a hodláme v něm pokračovat,“ řekl mluvčí Pentagonu podplukovník Jack Miller.

 

Zdroj: Defense Tech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Wrunx Datum: 17.12.2012 Čas: 18:14

No já nevím... nezdá se mi že by ty krádeže byly náhodné... 30 let staré (ač modernizované) technologie se už hodí spíš tak ke sledování kdo-kde-kudy-jak ukradené kusy/díly dopravuje... a je tedy třeba je předhodit k "ukradení" ještě v době, kdy mají nějaký potenciální význam, což už za pár let třeba nemusí mít :-)

avatar
Davids Datum: 17.12.2012 Čas: 15:34

Do toho musí být zapojeno docela dost lidí, kteří si přilepšili. A nevím jestli by Pákistán poskytnul Číně motory, tím by asi vzal za své už tak dosti napjatý vztah s USA.

arr