Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Za Armou je ticho, stejně jako za muzeem

Datum přidání 01.12.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 47 komentářů    autor autor: Bohuslav Pernica

V (dnes snad již zlidovělé) písničce Karla Kryla Král a klaun pocházející z jeho prvního alba Bratříčku, zavírej vrátka lze najít poučení o tom, že když král táhne do války (Král do boje táh/do veliké dálky/a s ním do té války/jel na mezku klaun. Článek vyšel původně na On War | On Peace.

.

 

Než hledí si stáh/tak z výrazu tváře/bys nepoznal lháře/co zakrývá strach...), umělci a umění mlčí (...Tiše šeptal při té hrůze/Inter arma silent Musae/Místo zvonku cinkal brněním...),; možná tiše úpí. Česká republika se více než dekádu angažuje v nekonečné Válce s terorismem: Paříž, Brusel, Dháka, Istanbul, Orlando, Mnichov a opět New York... Dokonce i Nebezpečí terorismu se přiblížilo k našim hranicím v roce 2015.

 

Jsme ve válce? – Nikdo nevyhlásil stav ohrožení státu, ani válečný stav. Mluví se o hybridní válce. Ale je to ještě vůbec válka? A jak končí? – Ve slušných imperiálních válkách bitvy končily porážkou nebo alespoň potupou (zhanobením) nepřítele v podobě zmocnění se bojové standarty či jiného symbolu vojenské státní moci.

 

Dne 20. září 2015, z místa všem viditelným, zmizela prezidentská standarta, podle Ústavy České republiky nejenom symbol moci hlavy státu, ale také symbol vojenské moci vrchního velitele ozbrojených sil České republiky. Prasárna, by někdo řekl; jiný zase: Boží, pravda vítězí!

 

Ke zcizení standarty a jejímu rozmělnění na 1152 kousků (v NATO čase „za 8 minut 12") se v době války proti terorismu přihlásila umělecká skupina Ztohoven, která již delší dobu vede z mravních a morálních pozic svou válku uvnitř české společnosti. Jde jim hlavně o hodnoty.


Umělcům se podařilo činem potupit nejenom vrchního velitele českých ozbrojených sil, ale také bezpečnostní sbory a ozbrojené síly, když ve svých funkcích skončili: velitel Hradní stráže, velitel policejní ochrany a ředitel bezpečnostního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

 

Jeden ze členů umělecké skupiny, David Hons/Roman Týc, jako skaut, přitom očekával, že se ke standartě bude přistupovat právě jako symbolu moci vojenského velitele, ale: „Nikdo s nimi totiž nevyjednával, nikdo po nich vlajku zpátky nechtěl. ˏPrvní reakce Kanceláře prezidenta republiky byla, že si objednali další dvě,ˊ popsal."


Zapojili se do „války", ale „války" vedené jinak, než podle tradičních vojenských pravidel. Z oficiálních informací vyplývá, že žádný ze tří odvolaných ochránců první standarty ve státě necítil odpovědnost za tento vojenský symbol, jemuž jsou vzdávány pocty, – nenabídl okamžitou rezignaci, aby zachránil čest vrchního velitele, natož aby se pokusil o (tolika uměleckými díly romantizovanou) ne/dokonanou sebevraždu důstojníka (armády, policie nebo zpravodajské služby).

 

Nevypadá to však, že by hodnota prezidentské standarty byla nevyčíslitelná. Její cena byla z účetnictví účetní jednotky Kanceláře prezidenta republiky vyčíslena na 33 600,- Kč, přičemž prý je možno tento druh inventáře vyrobit ve srovnatelné kvalitě za 3700,- Kč.

 

Což je zvláštní nikoliv z hlediska sporu o škodu. Přinejmenším (z ekonomického hlediska) by bylo zajímavé vědět, zda standarta byla státem považována za hmotný investiční majetek (vstupní cena je vyšší než 40 000 Kč a provozně-technická funkce delší než rok) a jde o cenu po oprávkách (když reformou účetnictví státu byly zavedeny odpisy), anebo jde o jiný druh majetku „ztrácející svou účetní hodnotu" již vydáním do spotřeby (vyvěšením a vystavením vlivům počasí).

 

Pokud pak standarta byla majetkem investičním, bylo by dobré vědět, s jakou dobou odpisu se u ní počítá a ve kterém roce své existence se právě nacházela. Jinak aktivní neziskové protikorupční organizace se ale ve sporu příliš neangažovaly.

 

Policie spíše než o účetnictví (na rozdíl od jiných případů) se zajímala hlavně o předmět doličný a pro právníky se případ stal hlavně sporem o tom, zda majetek vítězí nad duchem, anebo obráceně, a to v jakém poměru. A to pak že ve válce múzy mlčí...

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 19.12.2016 Čas: 16:30

Tohle mi přišlo do mailu.
Je to o kosmopolitní lůze, co žije z veřejných prostředků a tváří se světácky světově....jinak docela králíkárna.

"Rodinná m a f i e ! Jedním slovem, je to hnus!
V záplavě emigrantských informací přeposílám tuto následující proto, abychom se vůbec vyznali u nás doma, když někdo blbě žvaní v masmédiích, kdo je kdo...???
Obrazovku ČT a TV NOVA ovládlo "monstrum"
Monika Mac Donagh Pajerová (dále jen Monika MDP) - "u toho obrázek pozn. Luky"

tak už to víme, aneb kdo vede hysterickou mediální štvanici proti Zemanovi
Google o Monice MDP:
1. Monika MDP - bývalá studentská vůdkyně z r.1989, nyní pedagožka pražského centra New York University je nevlastní sestrou Jiřího Dientsbiera ml.
(protizemanovské červené karty rozdávala Šárka Kadlecová, bývalá zaměstnankyně Amerického velvyslanectví - jaká náhoda !). NYU je něco, jako byl dříve VUML, jen teď je to Havlismus.
2. Monika MDP je vdaná za Ira, Petra Mac Donagha.
3. Měla milenecký vztah s Lubomírem Zaorálkem (dnes ministr zahraničních věcí) a po rozvodu s ním žila. Proto Zaorálek brojí proti Zemanovi?
4. Její dcera Emma Smetana je moderátorka TV Nova (na rodila se v Paříži, kde M.MDP žila se svým prvním manželem Smetanou). Emma Smetana žije s muzikantem a hercem izraelského původu Jordanem Hajem.
5. Sestrou Moniky Mac Donagh Pajerové, je "Biomasa" Kateřina Jacques (jméno má po francouzském exmanželovi Christian u Jacques). K. Jacques je partnerkou Martina Bursíka, předsedy strany Zelených a místopředsedy ODS Topolánkovy vlády. Porodila mu dceru Noemi. Bursík dříve žil s Monikou - nevlastní sestrou Jiřího Dienstbiera ml. Jiří Dienstbierst st. byl 4x ženatý, jeho třetí manželkou byla Květa Dienstbierová, bývalá manželka Ivana Havla. Ivan Havel je bratrem ex-prezidenta Václava Havla. Jiří Dienstbier ml.(protizemanovská klika v
ČSSD) se narodil ve Washingtonu a je americký státní občan (takže máme Američana ve vládě!!!).
Tak to je rodinná MAFIE (rodinný propletenec na nejvyšší úrovni):
Klan organizující hysterické mediální a červeno-kartičkové kampaně proti Zemanovi
Pošli to dál, ať všichni víme a známe, kdo jsou zač!"

hehe trocha bulvárku neuškodí

avatar
Blake Datum: 06.12.2016 Čas: 09:47

Knaak, nedostatocne som to napisal, netvrdim nic o tebe osobne. Co mam na mysli je, ze nacionalizmus (nie nutne extremisticky) je uprednostnovanie vlastneho naroda, jeho clenov a veduce postavy, bez ohladu na implikacie.

neexistuje dovod, pre ktory by som mal uprednostnit povedzme Kosicana pred Brnakom. Nacionalizmus mi hovori, koho by som mal uprednostnit, aj napriek tomu, ze Kosican moze byt priserny clovek.

idealne si ako dalsi krok europskeho priestoru predstavujem europsku identitu, postavenu na podobnom mechanizme ako nacionalizmus, ale s rozdielnym pohladom na to, co je pre nacionalizmus narod. Europa je vo svojom priereze prilis rozdielna, jediny sposob, ako zabranit velkym konfliktom v Europe je tieto rozdiely postupne zmensovat na taku uroven, kedy ludia prestanu brat svoj narod ako svoju primarnu identitu vo vztahu k zbytku sveta. a uvedomia si, ze spolupraca prinasa vsetkym viac, nez nejake slepe uprednostnovanie niecoho - a v tomto vidim rozdiel oproti nacionalizmu, ktory je exkluzivny, zatial co mnou predstavovana identita by chcela byt kulturne inkluzivna. Multikulturalizmus je strasidelny pre vacsinu ludi a prinasa prvotne problemy, ale da sa zvladnut a je nutny, ak ma niekedy Europa byt jednotna. Mazat ludmi vnimane rozdiely sa bez toho, aby spolu zili v integrovanej spolocnosti nejde.

v zasade hovorime to iste, ludia potrebuju nieco, za co sa vedia postavit ja to len nerad nazyvam nacionalizmom, dokonca ani vlastenectvom, pretoze obe su spajane s narodom a narod v modernej zapadnej spolocnosti je cim dalej tym viac rozmazanym utvarom. S kazdou dalsou generaciou bude narodnost, tak ako je definovana dnes, len viac a viac na skodu.

A teda samozrejme, sucasne vedenie EU je pricinou, preco je to, co hovorim nepopularnym nazorom, ludia si nevedia oddelit veduce osobnosti od konceptu a myslia si, ze ak nieco nefunguje, treba to spalit na popol a vymysliet nieco ine, miesto toho, aby to tlacili k zmene k lepsiemu. Ze je to umely projekt nic neznamena, chybou je prave prevedenie. USA su tiez umely projekt, len trochu starsi.

avatar
Knaak Datum: 06.12.2016 Čas: 09:10

Blake já tě nápepkovat nebudu. To jsou rošířené fámy, hlavně díky médiím, že vlastenec = nacionalista = extremista. Proč si myslíš, že upřednosťuji nějaké umělé hranice? Pleteš si to. Já si přestavuji vlastenectví třeba jako mají američané svůj patriotrismus. Jsou hrdí na svoji zem, mají společné pouto, které je spojuje. Národ by měl být nějaký vyší cíl, držet při sobě.

Za jakou identidu by ses postavil ty, když ne za slovenskou? Za EU? Za jinou? Proč by národ nemohl mýt svoji hrdost a sní vkročit do světa. Není důvod stavět překážky mezi národy, státy, kontinenty. Ty tvrdíš, že je vlastenectví přežitek. Já tvrdím, že důvod proč lidé nemají rádi EU je málo vlastenectví. Nebudu se teď bavit o funkčnosti unie atd. EU je pro lidi umělý projekt. Lídrové unie jsou ONI ne MI. Nejsou to jejich symboly ani lidé. Právě vlastenectví může přispět ke sjednocení. Jsem hrdý na to, že jsem čech, jsem hrdý na to že jsem evropan, jsem hrdý, že jsem s ostatními zeměmi člen EU.

Píšeš: Mne je zas smutno z ludi, ktori uprednostnuju pomerne umele hranice (ako napriklad ta medzi ceskom a slovenskom), a s nimi spojenu symboliku, pred hladsim fungovanim organizovanej spolocnosti.

Možná to je ten důvod neklidu v evropě. Přemíra globalizace, nadnárodní kapitál převládá nad svrchovaností států. Lidé cítí, že to jsou cizí prvky s nimiž se nemohou identifikovat a proti kterým musí bojovat. Ztrácejí se v tom. Právě trocha nacionalismu by mohla pomoci. Jít hrdě se vztyčenou hlavou a otevřeným srdcem.

avatar
Blake Datum: 06.12.2016 Čas: 08:09

Knaak, mylis si symbolicku hodnotu a naklady, nikto sa tu nesnazi tvrdit, ze symbolicka hodnota je vyjadritelna v peniazoch, pri peniazoch sa pochopitelne hovori o nakladoch.

ale mas pravdu, ked tvrdis, ze si myslim, ze symbolicka hodnota je nulova. Ako kazdy dalsi symbol a prejav nacionalizmu mimo tych zakladnych, ktore sluzia na identifikaciu - a tie maju nanajvys informacnu hodnotu. A nez mi na celo nalepis nalepku s nejakym ideologickym nazvom, zamysli sa nad tym, ci je nacionalizmus stale potrebny, ci nahodou nerobi v europe viac skody ako uzitku a ci by nebolo v dlhodobom horizonte lepsie vypestovat nejaku inu identitu, za ktoru by sa mohli ti, ktori to k zivotu potrebuju, postavit.

uz davno pominuli casy, kedy strata prapora znamenala rozpustenie utvaru. Mne je zas smutno z ludi, ktori uprednostnuju pomerne umele hranice (ako napriklad ta medzi ceskom a slovenskom), a s nimi spojenu symboliku, pred hladsim fungovanim organizovanej spolocnosti.

ak by niekto chcel reagovat, prosim, konstruktivne.

avatar
Knaak Datum: 06.12.2016 Čas: 06:34

Prezidentská stardanta. stejně jako další státní symboly si zasluhují úctu. Jsou to symboly naší historie i budoucnosti. Výraz suverenity našeho státu, odkaz našich předků, kteří bojovali pro lepší budoucnost nás všech. Pokud si nevážíme naší vlasti, našeho domova, naší svobody a symbolů jenž to představují, tak si nezasloužíme zde žít.

Není to o Zemanovi. Je to útok a hanobení náš všech. Není to Zemanova stardanta. Je to standarta úřadu, který mu byl dočasně propůjčen. Kdyby chtěli ti pitomci sesměšnit Zemana, mohli mu trenky pověsit na jeho domě. Takhle je to krádeš a znesvěcení rostříháním standarty, útok na českou státnost. A měl by být souzen jako čin vlastizrady!

Je mi smutno z lidí jako Jarpe a Blake pro něž je standarta obyčejné zboží. Kteří nechápou, že ne vše se přepočítává na peníze. Bohužel to vypovídá o naší společnosti. Závist, pomluvy, neúcta, sobeckost, neochota pomoci bližnímu. Národ se odcizuje, místo aby se stmeloval. Nemáme vyší cíl, který by nás spojoval. Národní hrdost! Na nás, na naší vlast, na odkaz našich otců, na naše tradice, kulturu i historii. Být vlastencem neznamená mávat vlajkou při mistrovství v hokeji.

avatar
Blake Datum: 02.12.2016 Čas: 21:53

vdaka jarpe, uz som sa bal, ze som jediny, kto si to mysli.

avatar
logik Datum: 02.12.2016 Čas: 16:27

otecko: právě to, že prezidentská standarta má svoji nepeněžní cenu je důvod, proč Ztohoven udělali to, co udělali. Protože tím chtěli vyjádřit, že Zeman svým chováním hodnoty, které ta standarta vyjadřuje, hrubě poškozuje.

Takže můžeš s jejich činem nesouhlasit, ale tvrdit, že to je vyjádření nějakého pofidérního neomarxismu (co to vlastně je? u proruských názorů tím slyším označovat kdekoho...) co vše vyjadřuje v penězích je totální nesmysl.

Můžeme se bavit o nevhodnosti způsobu vyjádření, ale to co jsi předvedl je typické nálepkování.

avatar
otecko Datum: 02.12.2016 Čas: 15:45

Myslím, že neomarxisti ze Ztohoven si zaslouří jen odsudek, nic více. Bohužel, neomarxismus se jako nákaza šíří z Bruselu do celé Evropy. Konzervativní hodnoty ve společnosti jsou, jak vidno i z příspěvků zde, pro smích. jinak by nemohl nikdo napsat, že prezidentská standarta má hodnotu jako každé jiné zboží.
Naši dědové za to, aby mohla vlát na Hradě bojovali a umírali!

Z podobných názorů je mi fakt blbě!

avatar
stirling Datum: 02.12.2016 Čas: 13:38

Luky: no já se zemanem mám problém, jako státník je silně prorusky orientován a hlavně dělá ostudu, nerespektuje rozhodnutí soudu, zaměstnává lidi i přes chybějící prověrky a jako vrchní velitel ozbrojených sil? Když už tomu nerozumí tak ať se do toho nemontuje viz nedávná prohlášení o tancích... To vše podkopává suverenitu a obranyschopnost naší země.
Dále jako silně proizraelský se tedy neukázal při pohřbu Perese, takže to spíše vidím jen jako pózu. Také např. souhlasím s postojem k migraci lidí vyznávající islám do evropy nebo minimum milostí které uděluje , ale bohužel ty negativa silně převažují.

avatar
jarpe Datum: 02.12.2016 Čas: 12:35

Pro fanatiky je vlajka symbol nevyčíslitelné hodnoty. Pro inteligentní lidi má cenu jako každé jiné zboží.

avatar
Jan Grohmann Datum: 01.12.2016 Čas: 22:51

Omlouváme se všem, máme tady jednoho proruského trolla, která je extrémně snaživý a nemůžeme se ho prozatím zbavit. Již se registroval 10x pod jiným jménem (pejzo66, lojzo69, robin25, atd...) a e-mailem.

avatar
patejl Datum: 01.12.2016 Čas: 21:23

Zeman zdaleka není dokonalý, ale přesto ho považuju za nejlepšího presidenta ČR co tu zatím byl. Ostudu dělali i jeho předchůdci, jen se do nich tolik neopírala média.
Zeman alespoň není nepřímo odpovědný za hromadu vražd a ještě větší množství napadení s trvalými následky, jako tolik opěvovaný Havel s jeho amnestováním násilných zločinců (s amnestií politických vězňů problém nemám). Klaus se v tom ohledu také neukázal v dobrém světle.

avatar
logik Datum: 01.12.2016 Čas: 20:38

I kdyby Zeman byl jen člověk, který pouští k moci lidi typu Šlouf, Srba atd..., tak je velkým rizikem jak pro demokracii, tak pro zahraniční bezpečnost, tak i pro ekonomiku ČR.

Navíc on např. Zeman není demokrat - jak bylo vidět např. k jeho přístupu k jmenování tzn. Rusnokovy vlády - úmyslně držel u moci vládu, která evidentně neměla podporu parlamentu a hlavně byla parlamentem nekontrolovatelná, což je jedna ze zásad demokracie, že jedna složka demokratické moci. Takže Zeman má možná "plnou pusu demokracie", ale když přijde na činy, tak před demokracií upřednostní svoji moc.

Taky dobře nechápu, jak člověk může bejt zároveň demokrat a zároveň otevřenej k Číně, kde právě ta otevřenost spočívá v nekritizování porušování lidských práv a demokracie Čínou...

avatar
Luky Datum: 01.12.2016 Čas: 20:09

Fakt nevím, kolik si toho nakradl Srba, Šlouf nebo Svoboda, já se s nimi nestýkám.

Spíš je zajímavé projít si Zemanovi názory a postoje k základním otázkám ať už vnitřní nebo vnější politiky. Demokrat, eurofederalista, silně proizraelský, smířlivý k Rusku, otevřený k Číně, proti silné imigrační politice muslimů, proti výstavbě mešit u nás, s výhradami k autoritářským sunitským režimům, neústupný k Tureckuˇ, neuznalý ke Kosovu... atd. atd.

Zásadnější problém s ním nemám. Možná by to chtělo zaostřit na všechny ty domělé každodenní přešlapy a hrůzy...jestli to spíš nejsou bláboly Nory Fridrichové a psychózy vzešlé z nenávistných čtvrthodinek.

avatar
logik Datum: 01.12.2016 Čas: 19:40

...nebo Šlouf, Srba atd....

arr