Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Zachrání Výmarský trojúhelník Evropskou unii?

Datum přidání 06.04.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 40 komentářů    autor autor: Jan Buchar

Před zářijovými parlamentními volbami v Německu kritizovala kancléřka Angela Merkelová polskou vládu za schválení několika ústavních reforem, jež údajně odporují základům EU. Během její březnové návštěvy Polska ovšem zvolila mnohem mírnější tón, který naznačuje snahu Berlína získat podporu Varšavy pro francouzsko-německé reformy evropské integrace. Základy EU stále patří k důležitým tématům mezinárodních rozhovorů, nicméně ne s důrazem na jejich narušování ze strany polské vlády, nýbrž s ohledem na jejich společnou obranu.

Foto: Výmarský trojúhelník je pojem označující volný spolek Polska, Německa a Francie. / David Liuzzo; CC BY-SA 3.0 

 

Přestože CDU Angely Merkelové parlamentní volby přesvědčivě nevyhrála, stále si na německé politické scéně udržela dominantní pozici. V rámci koaliční vlády se pokusí zastavit klesající význam EU, se kterou Německo, mnohem častěji než ostatní státy, spojuje svou budoucnost. Další členové organizace se ale ve srovnání s Berlínem nachází v odlišné situaci.

 

Spojené království unii opouští, Itálii čekají povolební koaliční vyjednávání a Francie by se chtěla vrátit zpět do doby, kdy evropskému spolku dominovala. Ve východní Evropě se začaly rozšiřovat protievropské nálady, jež posílila nedávná vlna přistěhovalců. V samotném Německu se do Bundestagu dostala strana Alternative für Deutschland (AfD; Alternativa pro Německo), která odmítá euro a prosazuje návrat k národnímu státu.     


Proevropské politice Merkelové nahrává výkon evropského hospodářství, jenž ve většině zemí společenství předčil očekávání. Vyšší růst byl zaznamenán jak ve východní Evropě, tak i v Německu. V obou případech překonal původní vládní odhady.


Přešlapy Berlína v průběhu jednání o řeckém státním dluhu a během přistěhovalecké krize poškodily jeho důvěryhodnost uvnitř EU, nadále ovšem představuje nejdůležitějšího aktéra. Německo představuje ekonomický motor, z něhož vychází prosperita a mír v celém bloku. Německá závislost na vývozu je zároveň velmi významným zdrojem příjmů, o které se dělí s řadou členů evropské integrace.


Dodavatelský řetězec pro německé společnosti dnes patří k neoddělitelným součástem hospodářství východoevropských států. Přinejmenším ve střednědobém výhledu zůstává ekonomický osud východní Evropy svázán s osudem Německa.


Ostatně podle údajů Ranking of Germany's trading partners in Foreign Trade 2017 bylo jen Polsko a ČR z hlediska obchodní výměny společně největším obchodním partnerem Německa vůbec, a to i nad Čínou, Francií nebo Nizozemskem. Samotná ČR pak měla s Německem větší obchodní výměnu než Belgie.


Hledání spojenců

Závažnou výzvu, jíž se vláda Merkelové musí zabývat, představuje nemožnost změnit EU čistě podle německých představ. Dokud bude Emmanuel Macron francouzským prezidentem, kancléřka může počítat s podobně smýšlejícím spojencem v Paříži. Macronova voličská základna ale staví na protestních hlasech, nikoliv na proevropském zápalu Francouzů, a navíc má klesající tendenci. Ve východní části EU se Merkelové podobného partnera dosud nepodařilo nalézt.   


Ideálním spojencem se zdá být dostatečně velké a významné Polsko. Francie, Německo a Polsko spolu již spolupracují v rámci uskupení tzv. Výmarského trojúhelníku, jež vzniklo krátce po rozdělení SSSR. Tyto tři státy se ovšem ve výmarském formátu od roku 2015, kdy se k moci dostala současná polská vláda, nesetkaly.


Berlín je dnes pravděpodobně ochotný ponechat dřívější kritiku v minulosti a znovu aktivovat Výmarský trojúhelník. Kancléřka Merkelová i německý ministr zahraničí Heiko Maas se během březnové návštěvy Polsky specificky o Výmarském trojúhelníku zmínili a označili jeho obnovu za nezbytnou k řešení evropských problémů.

Foto: Rozdělení možných (nebo již skutečných?) vlivových zón podle vedoucích členů Výmarského trojuhelníku; větší foto / Public Domain

 

Německý hospodářský kolonialismus

V krátkodobém výhledu pravděpodobně vyjde najevo, jestli Merkelová a Maas svá slova o připravenosti ke kompromisům mysleli vážně. Polsko není protievropské, většina Poláků o EU smýšlí pozitivně. Avšak Varšava uvažuje pragmaticky a k německým reformním návrhům zaujme otevřený postoj pouze tehdy, pokud budou doprovázeny skutečnými ústupky.

 

Polsko v současnosti čerpá hospodářské výhody, které plynou z napojení polských dodavatelů na německé koncerny a z využívání financí poskytovaných evropskými investičními fondy. Internetové stránky Geopolitical Futures uvádí, že Varšava roce 2016 z Bruselu získala prostředky ve výši 10,6 miliard eur, zatímco její příspěvek dosahoval jen 3,5 miliardy eur.

 

Polsko téměř jistě nebude mít zájem o prohlubování evropské integrace, jež by pouze maskovalo německý hospodářský kolonialismus. Taková podoba EU představuje Německo, které určuje pravidla a které hrozí odebráním finančních prostředků každému, kdo se těmito pravidly neřídí. Otázkou proto zůstává, jestli je Berlín ochoten dělit se o moc s Paříží a s Varšavou. Pokud ano, dokáže CDU a Merkelová politicky přežít?

 

V případě, že Výmarský trojúhelník nedoprovodí mocenské a politické ústupky, může mít tato diplomatická iniciativa jepičí život. Pokud však Německo skutečně začne hovořit o sdílení moci, Varšava pravděpodobně využije své postavení nejvýznamnější země ve východní Evropě k zastavení kritiky Bruselu ze strany např. Maďarska.  

 

Výmarský trojúhelník a bezpečnostní spolupráce

K dosavadním úspěchům Výmarského trojúhelníku patří úloha prostředníka a vyjednavače na Ukrajině. Ministři zahraničí Francie, Německa a Polska v únoru 2014 úspěšně zprostředkovali komunikaci mezi demonstranty na Majdanu a tehdejší kyjevskou vládou prezidenta Viktora Jankovyče. „Bylo vidět, že význam těchto tří zemí může při společném postupu přinést politické úspěchy,“ řekl v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung Martin Koopmann z nadace Genshagen.

 

Koopmann navrhuje, aby se Výmarský trojúhelník jako první začal zabývat evropskou bezpečnostní a obrannou politiku. Varšava nadále považuje za nejdůležitější bezpečnostní garanty NATO a USA. „Nicméně kvůli svým bezpečnostním obavám vůči Rusku je nucena spolupracovat s dalšími státy EU, zejména s ohledem na nejistý vývoj americké politiky v této oblasti,“ domnívá se Koopmann. První reálný výsledek trilaterální spolupráce představuje společná evropská bojová jednotka Weimar Battlegroup.

 

Koopmann ale nabádá, aby nedocházelo k nadhodnocování těchto prvních pokusů o spolupráci: „Od těchto jednotlivých opatření vede ještě dlouhá cesta k tvorbě společné politiky.“


Zdroje:Geopolitical FuturesFAZ

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Beld Datum: 11.04.2018 Čas: 18:01

Zatim si vase diskuze u piva muzete uzivat . Za 2-3 roky prijde ekonomicka krize a naprosta vetsina statu v EU pujde ekonomicky do kolen . Obrovske dluhy vysoka nezamestnanost a vyhled spatny . Pak si povime o budoucnosti EU . A problemy se neresi , ceka se na kolaps nebo na valku .

avatar
Rase Datum: 11.04.2018 Čas: 08:19

Snownomad:
tak proč nejezdí stejně aktivně lobovat třeba do Jižní Ameriky, Afriky nebo Indie, tohle jsou ekonomiky které půjdou nahoru. Přeci jen svět není jen o tom, že můžeme buď obchodovat jen s USA+EU, nebo Rusko+Čína a žádná jiná alternativa. Čína už je dnes docela dost pasé - přeci jen tam už není ani šance, abysme se dostali na úroveň jejich vztahů s Maďary a podobně. Zrovna v Maďarsku žije i docela početná komunita číňanů, což vzájemným vztahům taky pomáhá. Čínská brána do EU je tedy spíš to Maďarsko než ČR, ať už jim polezeme do anusu sebevíc

avatar
Snownomad Datum: 10.04.2018 Čas: 12:10

Nazývat islámskou invazi a kolonizaci západní Evropy přistěhovaleckou krizí je trapné.
Vystoupení z EU je otázka národní bezpečnosti a znovuobnovení suverénní České republiky.
Zemanovy aktivity (otevírání jiných trhů než německého) jsou otázkou přežití a růstu české ekonomiky.

Strachy některých zde dlouhodobě diskutujících individuí z Číny a ovládnutí českých firem Číňany jsou směšné, když si uvědomíme, že stejným lidem absolutně nevadí toátlní ovládnutí českých firem západními nadnárodními koncerny. Jen opravdový blbec si může myslet, že nadnárodním koncernům záleží na blahu našich občanů.

Za pár let budou země jako Francie, Británie, Belgie, Švédsko a další oficiálně islámské. To nejsou spojenci. To jsou země, jejichž vlády zradily své občany, svobodu a pokrok.

avatar
Jirosi Datum: 08.04.2018 Čas: 12:50

Trener: Zeman zastupuje naše občany, a ti se v tomto topiku(článku) nerozčilují nad ekonomickou situací v Číně a okolí. Ale překvapivě nad zákony rozhodnutími EU. A ty se určitě na forum neprobírali.

Možná kdyby jezdil za premiéry(prezidenty, tam kde je prez. systém), tak by mohl něco vyjednat. Ježděním kamkoliv jinam vyjednává ze své pozice kulové.

avatar
Trener Datum: 08.04.2018 Čas: 12:31

Jirosi: Zeman to (nejspíš) přehání, ale měli by jsme komunikovat všude, aby na nás nezbývaly jen dropky. Ale když třeba Zeman navštíví ekonomické fórum v Číně, tak na tom nevidím nic špatného. Hlavně, že jsem tam viděl švýcarskou prezidentku. Nevím, jak je to s naším vyjednáváním a kverulantstvím v EU, ale vyjednat něco asi nebude sranda. Tady má na populaci početnější západní Evropa navrch, ale aspoň má lehčí dotovat slabší východ, my jsme jim zase snadno otevřeli trhy. Minimálně u bank a supermarketů.

avatar
Jirosi Datum: 08.04.2018 Čas: 09:42

Cejkis: Ale klidně ať chodí i tam, ale výsledek je stále stejný. Nekomunikují tam kde mají!

My jsme členové EU, ne Ruska, USA,... takže mi musíme komunikovat ze státy, které mají na půdě EU hlasy. Ale to tady neděla nikdo.

avatar
cejkis Datum: 08.04.2018 Čas: 00:36

Bože Jirosi,

půlka reprezentace chodí vše konzultovat na US ambasádu akorát se o tom nepíše, protože tam chodí na školení i novináři většiny msm.

Píše se jen o těch, kteří chodí na ruskou nebo čínskou.

avatar
Jirosi Datum: 07.04.2018 Čas: 22:59

Když se tu operuje rozpadem EU. Celkem by mne zajímalo kdo krom "nás" to tedy plánuje. I když u nás to plánují leda lidé po hospodách vláda o tom neuvažuje. A v tomhle případě to bohužel musí podat vláda(parlament).

Protože to tu prezentujete je přesně ten východ. V EU je 27 států, z toho se 22 na něčem dohodne, a pak jsme tu "my" co stále máme jen připomínky, ale skutek utekl. Ale co bychom chtěli, když naši představitelé jezdí konzultovat s Putinem, místo hledaní podpory ve státech EU pro naše návrhy.

avatar
Petr M Datum: 07.04.2018 Čas: 22:48

Vzhledem k k síle armád většiny států EU je natom Polsko ještě dobře.

avatar
cejkis Datum: 07.04.2018 Čas: 22:48

Někteří žijí fakt v matrixu. Prý kvalitní školství :D nebo nezávislé soudy :D Tady opravdu nemá smysl cokoliv psát.

avatar
Lukas Datum: 07.04.2018 Čas: 22:22

Silne słowo w EU? I to z powodu "silnej armii"?
Dobry żart...

avatar
Petr M Datum: 07.04.2018 Čas: 21:34

Bohužel současná EU již není ta, kterou byla v době, kdy jsme do ní vstupovali.
Německo a Francie vedou EU do zkázy, prosazovaný Dublin IV situaci jen zhorší.
Pokud v EU nedojde k radikálním reformám, nenajde řešení finanční krize, migrační vlny, EU čeká nevyhnutelný konec. Bohužel vrcholní představietelé žijí zcela mimo realitu, nejsou schopni zoufalou situaci v EU jakkoli rozumě řešit a když už něco vymyslí, je to "z bláta do louže"

Polsko má v Eu silné slovo, zejména kvůli silné armádě, naštestí pro nás Poláci jsou v opozici vůči Německu a Francii. Výmarský trojúhelník tedy mrtvá záležitost.

avatar
Lukas Datum: 07.04.2018 Čas: 21:28

Ja już kiedyś o tym wspomniałem - bardzo lubię czytać Wasze opinie o PL i Polakach...

Zaskakujących rzeczy można się o sobie powiedzieć- np. że mamy mentalność wschodnią...
To zabawne bo jako Polak z Mazowsza (mieszkam na wschód od Wisły) dostrzegam co najmniej 3 odmiany "mentalności Polaka" i żadna nijak się ma do prawdziwej wschodniej mentalności "homo-sovietikus" jaką spotkać można na Ukrainie, Białorusi czy Rosji.

Problem z Polakami jest taki że nie jesteśmy zachodem, a na pewno nie jesteśmy wschodem... Nas tyle samo dzieli ze "wschodnimi sąsiadami" co łączy z Niemcami...

Tego subtelnego problemu jak widać nie dostrzegają nie tylko "na zachodzie". Którzy generalnie nic nie rozumieją - a są aroganccy i "zawsze wiedzą lepiej" (To tyczy się nie tylko PL - ale Czech i Słowacji również bo XIX i XX wiek generalnie mieliśmy podobne problemy i przez to patrzymy na świat i politykę tak a nie inaczej)

Cały artykuł to niestety fantazje kogoś kto politykę zna z gazet...
Ani nikt w Berlinie i Paryżu nie myśli poważanie o trójkącie weimarskim
Ani PL na poważnie nie buduje "międzymorza"

Odróżnijcie hasła - którymi rzuca się w dogodnej sytuacji, od faktycznych zamiarów...
Które w przypadku PL są znacznie mniej ambitne - znalezienie alternatywy na niemiecką gospodarczą hegemonie, oraz wybicie Rosjanom planów akcji militarnych w Europie, poprzez instalacje wojsk NATO (sił które zmuszą zachodnich sojuszników do faktycznej walki a nie pozoracji jak w 1939 )

^ To są ogólnie cele polityki Warszawy,,,
Wszystko inne to środki....

avatar
Proxy Datum: 07.04.2018 Čas: 20:19

Z hlediska křesťanství jsou určité věci i na západě součást zákonů a obecně předpokládané morálky. Rozhodně na tom nejsme tak špatně jako Sharia, ale zákony řeší věci jen z určitého pohledu a teprve postupně se mění. Monogamie, prostituce, sexualita, výchova dětí, tradiční rodina...

Možná se nechávám svést přístupem „bežných“ lidí a ignorantství je lidský, ne jen český problém, ale situace „na papíře“ mi přijde o dost jiná než realita. Volební slogany by pak vypadaly jinak.

avatar
PavolR Datum: 07.04.2018 Čas: 19:51

Superme:
Chce to ešte video a trefné logo. ;-) Hoci záver by sa niekomu mohol zdať sexistický.

arr