Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Nejnovější zaměřovací kontejner Litening 5

Datum přidání 02.07.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská společnost Rafale představila nejnovější generaci zaměřovacích a průzkumných kontejnerů Litening 5. Podle tiskových materiálů Litening 5 řádově zkrátí dobu od změření cíle až po jeho zničení.

Foto: Zaměřovací a průzkumný kontejner Litening pod stíhačkou JAS-39 Gripen; větší foto / Swedish Air Force

Foto: Zaměřovací a průzkumný kontejner Litening pod stíhačkou JAS-39 Gripen; ilustrační foto; větší foto / Swedish Air Force

 

Rafale na výstavě Paris Air Show 2015 představil pátou generaci zaměřovacích a průzkumných kontejnerů Litening 5. Izraelci kontejner Litening představili poprvé před dvaceti lety a vytvořili nový standard na poli zaměřovacích a průzkumných leteckých kontejnerů.

 

Litening je nejrozšířenější letecký zaměřovací kontejner na světě. Podle údajů firmy Rafael Litening "nelétal" již 1,2 milionu hodin. Své kvality prokázal ve všech posledních konfliktech, včetně Libye, Afghánistánu nebo Iráku.

 

Kontejnery Litening široce použilo izraelské letectvo při útocích na cíle v Gaze, Sýrii nebo Libanonu. Do dnešních dní se prodalo přes tisíc kusů (dle Deagel.com 1322 kusů) a Litening lze použít na více než 25 typech letadel.

 

Litening je primárně určen k navádění přesně munice vzduch-země využívající elektro-optickou zaměřovací hlavici (např. laserem naváděné pumy Paveway). Kontejner rovněž dokáže získat souřadnice cíle a údaje zanést do satelitem naváděných zbraní (např. JDAM).

 

Výhodou použití kontejneru Litening je nezávislost letadla při útoku. Letadlo dokáže identifikovat a zaměřit cíl, pro použití přesných zbraní, bez vnější podpory – např. předsunutého návodčího. Pomocí kontejneru Litening lze provádět útoky za jakýchkoliv světelných podmínek.

 

Video: Ukázka zobrazování dat z kontejneru Litening na obrazovce stíhačky JAS-39 Gripen. / YouTube

 

Litening 5 využívá nejnovější baliček senzorů, které umožní útočícímu letadlu identifikovat a zaměřit cíl na mnohem větší vzdálenosti, v mnohem rychlejším čase.

 

Základním senzorem jsou dvě dopředné infračervené kamery FLIR (Forward Looking InfRared) – jedna pracující v oboru středních infračervených vln MWIR (Mid-Wave Infra-Red), druhá v oboru krátkých infračervených vln SWIR (Short Wave IR). V pozdější fázi, pro potřeby kamer FLIR, je cíl osvětlován infračerveným laserem.

 

Pro přesnou identifikaci cíle je lusk vybaven barevnou denní kamerou s velkým rozlišením. Oproti monochromatickému obrazu infračervených kamer poskytuje denní kamera mnohem lepší schopnosti pro identifikaci cíle. Obrázky ze všech senzorů (FLIR, kamera) mohou být zobrazeny samostatně, nebo složeny dohromady – v závislosti na elektronickém a softwarovém vybavení letounu.

 

Kontejner Litening 5 využívá speciálně pro tento účel vyvinutý zaměřovací software Matchguide. Díky „fúzi dat" je pilot schopen určit a zaměřit cíl pouhým stisknutím tlačítka na obrazovce, čímž předá veškeré údaje do palubních zbraní. Zásadně se tak zkracuje doba od identifikace cíle až po jeho zničení.

 

Pomocí izraelského kontejneru útočící letoun zaměří cíle na vzdálenost větší než 100 kilometrů. Následně lze použít munici dlouhého dosahu. Můžeme zmínit například izraelskou munici SPICE" (Smart, Precise Impact, Cost-Effective) s duální (elektro-optickou/satelitní) naváděcí hlavicí. Dolet nejnovější pumy SPICE 250 je více než 100 km.

 

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 04.07.2015 Čas: 15:20

V nadpisu je malý překlep - Izraelská společnost je "Rafael" ne "Rafale" jako ta stíhačka, co nosí jejich produkt pod trupem.

arr