Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Zaujetí ostré hotovosti českých stíhaček na Islandu

Datum přidání 05.10.2016    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 27 komentářů    autor autor: kapitán Marek Maxim Švancara

Dne 5. října 2016 v 17.00 hodin místního času (19.00 hodin v ČR) zaujmou 4 letouny JAS-39 Gripen Vzdušných sil Armády České republiky ostrou hotovost v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS) na Islandu.

Foto: V průběhu certifikace vládlo velmi nepříznivé počasí. /  kapitán Marek Maxim Švancara

 

Certifikace českých stíhaček na Islandu

Certifikační tým z CAOCu (Combined Air Operations Centre) z německého Uedemu ve dnech 4. a 5. října 2016 prověřil český kontingent na Islandu. Tato certifikace je nutná k zaujetí ostré hotovosti (QRA – Quick Reaction Alert), kterou budou držet české letouny JAS-39 Gripen při ochraně vzdušného prostoru členského státu NATO.

 

Inspektoři se zaměřili především na dodržení časových norem při aktivaci hotovosti, tzv. Alfa Scramble a zachování správných postupů.

 

„Kontrola připravenosti vrcholí cvičným vzletem dvou letounů JAS-39 Gripen," popisuje velitel mise Air Policing podplukovník Jaroslav Tomaňa.

 

Zástupce velitele major Tomáš Merta upřesnil specifika nasazení pilotů: „Odlišné povětrnostní podmínky a plnění operačních úkolů nad mořem vyžadují, aby měli piloti speciální výstroj, ke které kromě výškového vybavení patří i neopren."

 

Účelem certifikace, která sestává z několika stupňů, je prověření stanovených standardních operačních postupů a to v daných časových normách v reálném prostředí. Jeden z českých Gripenů přitom simuluje narušitele vzdušného prostoru. Komise CAOCu sleduje vše do posledního detailu, především postupy pilotů při zásahu.

 

alt

Komplexní certifikace zahrnuje také kontrolu připravenosti týmu CRC (Control and Reporting Centre), správnost dokumentace, včetně bezpečnosti informací, ostrahy nebo EOD (Explosive Ordnance Disposal – zjednodušeně pyrotechnické zabezpečení). Certifikace se tedy nevztahuje pouze na piloty a techniky, ale týká se celého úkolového uskupení.

 

Velitel letošního českého „Air Policingu" na Islandu na závěr dodává: „Certifikace pro nás všechny znamená završení dlouhodobého procesu přípravy, přesunu, rozvinutí a zaujetí přidělených prostorů. Nyní nastává nejdůležitější fáze celé mise: samotné nasazení ve 24 hodinových směnách s úkolem ochrany vzdušného prostoru Islandské republiky. Všem patří poděkování za skvěle odvedenou práci a pevně doufám, že budeme pokračovat se stejným úsilím jako dosud."

 

Admirálka U.S. Navy navštívila český „Air Policing" na Islandu

Vrchní velitelka amerického námořnictva pro Evropu a Afriku, admirálka Michelle J. Howardová, zavítala při své návštěvě Islandu také k českému Úkolovému uskupení ASICIPPN 2016 na letecké základně v Keflavíku.


V úterý 4. října 2016 krátce po desáté hodině zavítala mezi české vojáky v prostorách ostré hotovosti admirálka U. S. Navy Michelle J. Howardová. Jednu z nejvýše postavených žen v celých amerických ozbrojených silách přivítal za celé české Úkolové uskupení ASICIPPN 2016 jeho velitel podplukovník Jaroslav Tomaňa.

 

Foto: Admirálka Michelle J. Howardová s doprovodem a českým týmem před JAS-39 Gripen. / kapitán Marek Maxim Švancara

 

Admirálka s desetičlenným doprovodem zavítala přímo do hangáru k letounu JAS-39 Gripen. Podplukovník Tomaňa seznámil návštěvu s hlavními úkoly českého kontingentu na Islandu. Poté admirálka Howardová usedla do kokpitu Gripenu, kdy ji opět velitel letošního „Air Policingu" seznámil s nejdůležitějším vybavením. Poté si celá návštěva se zájmem prohlédla letoun švédské výroby.

12345

 

V případě admirálky to bylo poprvé, kdy se setkala s letounem JAS-39 Gripen. Pro český kontingent bylo ctí, že se mohl zhostit této čestné úlohy jako první z Gripen Users Group (Skupina uživatelů Gripenu - tzv. GUG).

 

Ihned po ukončení návštěvy admirálky český „Air Policing" přivítal mezinárodní certifikační komisi z nadřízeného stupně CAOC (Combined Air Operations Centre) z německého Uedemu, která prověří připravenost kontingentu k zaujetí ostré hotovosti.

 

Zdroj: 21. zTL 

Redakčně upraveno 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Radovan Datum: 12.10.2016 Čas: 00:21

JB - no přišlo mi to jako zajímavá souvislost o tom jak Rusko dnes dává velký důraz na své ozbrojené síly a asertivní až agresivní chování vůči okolí (Gripeny tam jsou hlavně kvůli nim) a na druhé straně jak kašlou na svoje zdravotnictví a svoje lidi..
Tesil - jestli dobře počítám tak Rusů je víc 15 krát než nás, čili 15 x 3 tisíce je 45 tisíc. Jenže realita je 1,5 milionu, což je opravdu děsivé..

avatar
JardaBrum Datum: 11.10.2016 Čas: 19:24

Co mají Gripeny nad Islandem společného s rozšířením viru HIV v Rusku a gaybarama kdekoliv? ...... znovu se ptám: proč to sem cpete? Aneb slovy admina :plevelíte diskuzi. Ve vší úctě.. JB

avatar
Tesil Datum: 11.10.2016 Čas: 17:50

Radovane Rusů je 150 mil.nás 10mil,takže logicky i šedým zákalem bude trpět více obyvatel RF než ČR.

avatar
Luky Datum: 11.10.2016 Čas: 16:45

a ty tři tisíce by měli vyhostit za to, že to dělaj s Rusákama, že jo Radovane....
kdyby to Rusové nešířili, AIDS vymře a Pandy obydlí celou Asii (jak už tu někdo psal)

avatar
Radovan Datum: 11.10.2016 Čas: 14:58

Tesile, jako národ se gaybary nechlubíme, ani sem buzeranty nelákáme. To že to snad nějaké soukromé subjekty dělají je jejich věc, to samé pořádání různých pochodů. Nemusím tomu fandit, ale ať se klidně projeví, patří to k demokracii.
To v Rusku to rovnou zakážou, aby si asi nekazili mravnost a kdoví co ještě a ejhle mají tam nakaženo virem HIV za loňský rok 120 000 lidí. U nás 266.
To jsou prostě Rusové. Navenek se tváří že jsou jediní ochránci té pravé křesťanské kultury proti zvrhlému Západu a mezitím mají doma epidemii HIV srovnatelnou pouze s některými africkými státy. Kde proboha zaspali?
Pomatuji na 90. léta u nás a na všudypřítomné šprcky v reklamách se Stop AIDS, na osvětu ve školách, mezi narkomany.. I díky tomu je u nás nakažených cca 3 tisíce, v Rusku cca 1,5 miliónu..

avatar
Tesil Datum: 10.10.2016 Čas: 20:06

Radovane jsme národ bezpříkladných konzumentů piva,pervitin a marihuana patří mezi oblíbené kratochvíle mládeže.Chlubíme se gaybary,na které lákáme buzeranty z celého světa,pořádáme tkz.pochody hrdosti a potom se dočtu kolik nás stojí léčba HIV pozitivních.Tady vidíš,že je pravdivé přísloví o zametání před vlastním prahem.

avatar
Fluidum Datum: 08.10.2016 Čas: 13:25

Hlasuji pro omezení přístupu pro JardaBrum
Napadá diskutující a označuje je "to"

avatar
JardaBrum Datum: 07.10.2016 Čas: 15:40

Radovan: si blbé nebo najaté?
Co to sem cpeš?

avatar
Radovan Datum: 07.10.2016 Čas: 15:00

Tak trochu mimo téma, ale pro zajímavost, jaký je rozdíl mezi tím jak chtějí Rusové vypadat navenek (provokující letadla, zbrojení, silácké řeči a zastrašování, vojenské intervence) a jaké zásadní problémy mají doma. Člověka z toho až opravdu mrazí..
V loňském roce se nakazilo virem HIV přes 120 000 Rusů a odborníci odhadují že je nakaženo už 1 % obyvatel Ruské federace. Virus tam už není jen problémem homosexuálů a narkomanů, ale obrovsky se šíří mezi normální heterosexuální populací. Na to léčit všechny nejsou peníze a ani vůle, protože je tento megaproblém brán asi za něco dekadentně Západního, nehodno ruské kultury. A proto i osvěta a prevence téměř nexistuje. Raketově roste i počet nakažených žloutenkou a syfilisem, tam je počet nakažených vyšší zhruba desetkrát než v Evropě a USA..
To jsou čísla rozvojové země a ne světové velmoci, kterou by tato doslova nemocná země ráda byla..

avatar
RiMr71 Datum: 07.10.2016 Čas: 11:45

...oni prostě to FInsko chtějí nahnat do NATO a pak kvičet o tom jak je imperialista obkličuje...

avatar
apache Datum: 07.10.2016 Čas: 10:20

Mimochodem dnešní zprávička z Finska:

http://ilmavoimat.fi/artikkeli/-/asset_publisher/kaksi-epailtya-ilmatilaloukkausta-suomenlahdella

avatar
apache Datum: 07.10.2016 Čas: 10:03

Larry: A vám snad připadá, že lety ruských vojenských letounů s vypnutými odpovídači (nejen) kolem Pobaltí profesionální jsou? A to se děje již mnoho let.

Je to přesně to, o čem jsem psal - jak se rusáci chovají k jiným, tak musí očekávat že se jiní budou chovat k nim. Takže si tu nehrajte laskavě na objektivního a znalého, když objektivní evidentně nejste a smysl toho o čem píšu zřejmě nechápete.

avatar
Vrata Datum: 07.10.2016 Čas: 09:28

No, kdyby na Islandu neexistoval air-policing, budou nad nim letat Ruska vojenska letadla. Podle nekterych zde pritomnych zrejme Island nema pravo na ochranu sveho vzdusneho prostoru.

avatar
Larry Datum: 07.10.2016 Čas: 06:25

To apache.
Připadá vám, že lety P-8 Poseidon v mezinárodním vzdušném prostoru v těsné blízkosti hranic RF s vypnutými odpovídači jsou profesionální??
A nebyl to ojedinělý případ. Zvýšená aktivita probíhala v termínu cvičení Kavkaz 2016.

Dovolil bych si tvrdit, že na rozdíl vás a řady diskutujících zde, vím co je profesionální chování v letectví.

avatar
Luky Datum: 06.10.2016 Čas: 22:05

...já si pamatuju z nějakýho ročníku L+K konce 70tých let takovou reportáž ze služby hotovostního stíhače, která na začátku udělala průřez toho, co se děje ve státě zatímco ten pilot drží hotovost (taková ta romantika, jakože dělník zrovna frézuje u soustruhu, zemědělec oře pole....a "další střádal nadávající na poměry si právě naspořil na pionýra" :D)

arr