Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Zaujetí ostré hotovosti na Islandu

Datum přidání 29.07.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 8 komentářů    autor autor: kpt. Tomáš Maruščák

V šest hodin ráno (08.00 hod v ČR) dne 29. července 2015 zaujaly 4 letouny JAS-39 Gripen Vzdušných sil Armády ČR hotovost v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO na Islandu.

Foto: První letošní cvičný let JAS-39 Gripen nad Islandem; větší foto / © npor./1st LT Ivo Kardoš, 21. zTL / 21st TAFB, 27.7.2015

Foto: První letošní cvičný let JAS-39 Gripen nad Islandem; větší foto / © npor./1st LT Ivo Kardoš, 21. zTL / 21st TAFB, 27.7.2015


Čeští stíhači absolvovali v pondělí 27. a úterý 28. července cvičné lety v rámci certifikace z nadřízeného stupně velení Společného mnohonárodnostního operačního střediska vzdušných sil NATO (CAOC – Combined Air Operations Centre) z německého Uedemu. „Jste připravení k plnění úkolů na Islandu, přeji Vám bezpečné létání," pronesl vedoucí komise podplukovník Uwe Glasner, předseda čtyřčlenné komise.


„Jsem hrdý, že jsme sedmitýdenní cestu k nasazení zvládli tak, jak jsme si předsevzali," konstatoval plukovník Martin Nezbeda, velitel Úkolového uskupení ASCICIPPN (Airborne Surveillance and Interception to meet Capabilities Iceland´s Peacetime Preparedness).

 

Foto: Tankování za letu při přeletu na Island; větší foto / kapitán Maruščák

 

Plnění operačního úkolu je plánováno do půlnoci 25. srpna 2015. Letouny by se měly hned následujícího dne vrátit zpět na mateřskou základnu v Čáslavi opět v doprovodu italského tankeru KC-767. Následně 29. srpna 2015 je plánován odlet zbylých příslušníků uskupení z Islandu.


Přelet první části úkolového uskupení se uskutečnil v pondělí 20. července 2015, druhá část je následovala v pátek 24. července 2015. Celkem na Islandu působí sedm desítek vojáků AČR. Pětice letounů JAS-39 Gripen opustily Českou republiku ve čtvrtek 23. července, když byl jejich odlet posunut na záložní termín z důvodu závady na jednom z letounů.

 

Foto: JAS-39 Gripen po úspěšném cvičném letu v rámci certifikace; větší foto / kapitán Maruščák

 

Vláda schválila nasazení techniky a do 70 osob začátkem června letošního roku, když tak reagovala na urgentní požadavek Aliance. Úkoly Air Policingu měly v létě letošního roku zabezpečovat Vzdušné síly Kanady, které se ale nyní v rámci koaličního nasazení svých sil zaměřují na letecké operace proti Islámskému státu. Mimořádné nasazení prostředků a sil AČR je příspěvkem ke kolektivní ochraně NATO a v podstatě i příspěvkem k boji proti Islámskému státu.


„Vzdušné síly Švédska nám ve velice krátké době nejen navýšily skladové zásoby náhradních dílů a pozemního technického vybavení k nasazení 4 letounů do systému NATINAMDS, ale také se podílely na letecké přepravě potřebného materiálu v rámci programu Strategic Airlift Capability," prozradil kapitán Jan Ďucha, velitel skupiny leteckého pozemního personálu úkolového uskupení.

 

Foto: Letouny JAS-39 Gripen a italský KC-767 po přistání na Islandu; větší fotokapitán Maruščák

 

Zmiňovaný program je konsorcium 12-ti států, které disponuje letouny Boeing C-17 Globemaster.  Globemastary tak přepravily na dvakrát přibližně 50 tun logistického materiálu včetně náhradních dílů na letouny.


Jedná se historicky o čtvrté nasazení letounů JAS-39 Gripen k ochraně vzdušných prostorů členských států NATO. V letech 2009 a 2012 chránily české gripeny vzdušný prostor pobaltských států, v roce 2014 působily na Islandu. I díky zkušenostem z konce loňského roku byla Armáda České republiky schopna pružně reagovat na požadavek Severoatlantické aliance.

 

Fotogalerie

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 30.07.2015 Čas: 12:58

...evidentně vás to zaujetí zaujalo... :)

avatar
mattea Datum: 30.07.2015 Čas: 10:46

MacGyver: mise byla zahájena už x dní zpátky... teď už proběhly všechny nutné certifikace, jsou na pozicích a hlídají.. zaujali místo ostrahy ostrova. P.S.: jsem jen civilista a koukám tu na to z pohledu češtiny ;)

avatar
MacGyver Datum: 30.07.2015 Čas: 09:42

Chápu, že pilot/piloti zaujímají bojovou hotovost v souladu konkrétními úkloly jejich každé jednotlivé mise. Ale článek podle mě hovoří o zahájení celé mise v rámci které se pak může zaujímat (pozice) co chce. Mise se podle mě zahajují a končí.

Mně fakt nejde o chytračení, či hnidopišství. Snažím se jen pochopit vojenskou mluvu.

avatar
mattea Datum: 30.07.2015 Čas: 09:33

Germancius: nevidím důvod, proč by to mělobýt faux pas.
MacGyver: zaujmout můžu pozici, postoj, místo... použití tady mi přijde v pořádku. Ostře bych odlišil zajmutí, to už má zcela jiný význam.

avatar
MacGyver Datum: 30.07.2015 Čas: 06:29

Nemyslím. Nevím. Ptám se!

Pokud je dotaz Faux pas můžeš mi to vysvětlit, abych nežil v nevědomosti? Děkuji.

avatar
Germanicus Datum: 29.07.2015 Čas: 22:44

MacGyver .... trochu faux pas,nemyslis?

avatar
MacGyver Datum: 29.07.2015 Čas: 15:06

Název článku: Zaujetí ostré hotovosti na Islandu

Nerozumím slovu "Zaujetí" v tomto spojení. Je toto spojení ve vojenské mluvě běžné? Vždy jsme si myslsl že se zujímají pozice.Zde bych očekával spíše "Zahájení".

Neberte to jako hnidopištví. Jen mě to zajímá. Díky za vysvětlení.

Přeji klukům čisté nebe.

avatar
RiMr71 Datum: 29.07.2015 Čas: 13:45

Tak přeju ať se vás vrátí zdravých tolik kolik vás odletělo!

arr