Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Závěrečná zpráva o smrti 37 elitních spojeneckých vojáků

Datum přidání 18.10.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Šestý srpnový den letošního roku se zapsal černým písmem do historie americké armády. V tento den byl talibánskou střelou zasažen americký vrtulník Chinook CH-47. Stroj po zásahu ztratil stabilitu a zřítil se na zem. V důsledku nárazu, exploze munice a paliva zahynulo celkově 37 elitních spojeneckých vojáků a jeden civilista. Dnes po více než třech měsících byla zveřejněna závěrečná zpráva o srpnové tragédii. Vyšetřovatelé v ní zkoumali případné chyby v plánování a příčiny srpnové tragédie.

SEAL operátoři

Foto:  Portréty třiceti amerických vojáků, kteří zahynuli 6. srpna v troskách vrtulníku CH-47 Chinook

 

Vyšetřovací tým potvrdil, že vrtulník zasáhla střela RPG vypálená talibánským bojovníkem. Střela zasáhla vrtulník v momentě, kdy se blížil na přistání. V útrobách stroje zahynulo pět členů posádky, 17 operátorů SEAL, 5 členů speciálního podpůrného týmu námořnictva a tři specialisté z amerického letectva. Mezi mrtvými bylo rovněž sedm afghánských vojáků a afghánský tlumočník.

 

Vyšetřovatelé při pátraní po příčinách neštěstí detailně ohledali vrak vrtulníku, prostudovali desítky dokumentů, vyzpovídali 60 osob a provedli řadu simulací. Výsledkem je konstatování, že americké ani afghánské síly v plánování a samotné akci nepochybily.

 

 Brigádní Generál Jeffrey N. Colt, který tým vyšetřovatelů vedl, k tomu říká:

„Rozhodli jsme, že taktika a zdroje vynaložené na provedení mise byly v souladu s předchozími operacemi amerických speciálních sil. Použitá bojová síla byla k výkonu dané mise rovněž dostatečná“

Největší kritice byla podrobena skutečnost, že se v jediném vrtulníku nacházelo v jednom okamžiku velké množství elitních vojáků. Vyšetřovatelé však rozhodli, že se jednalo o „takticky opodstatněné“ rozhodnutí.

 

Nyní k popisu mise. Akce byla zahájena v noci 5. srpna s cílem dopadnout Qari Tahira, vůdce Talibanu v provincii Wardak. O Tahirovi se říká, že má přímé kontakty na nejvyšší vůdce Talibanu v Pákistánu.

 

Do akce byli vyčlenění jak muži z Navy SEAL, tak také jednotka amerických Rangerů. Dopravu obstaraly dva vrtulníky CH-47 Chinook. Krytí si vzaly na starosti dva bitevní vrtulníky AH-64 Apache a jeden bitevní letoun AC-130. Do akce velení vyčlenilo rovněž průzkumné letadlo a „robustní“ tým zpravodajců.

 

Plán počítal s přistáním dvou CH-47, s operátory, v cílové oblasti. Příslušníci speciálních sil pak měli celou oblast obklíčit a talibanského vůdce zajmout nebo zlikvidovat.

 

Zatímco mise byla v plném proudu, průzkumné letadlo zaregistrovalo malou skupinku talibánců, kteří prchali z místa akce. Velení nabylo přesvědčení, že ve skupině je také Qari Tahir. Začalo proto reagovat na novou situaci.

 

Velitelství rozhodlo o naložení 17 mužů z Navy SEALs a dalších operátorů do jediného vrtulníku CH-47. Pro posílení jednotky bylo do týmu rovněž začleněno sedm afghánských vojáků. Tím se jednotka rozrostla na celkově 32 bojovníků a jednoho tlumočníka.

„Velení přijalo taktické rozhodnutí naložit všechny členy týmu do jednoho vrtulníku, protože chtělo okamžitě přesunout síly do cílové oblasti a nechtělo zvyšovat riziko sestřelu druhého vrtulníku“

Vrtulník po přiblížení k místu přistání zpomalil pod rychlost 100 km/h. Ve stejnou chvíli, z nezjištěných příčin, byla na přibližující se vrtulník zahájena nepřátelská palba. Útok byl veden ze střechy dvoupodlažní cihlové budovy vzdálené přibližně 220 metrů.

 

Celkově na vrtulník povstalci vypálili dvě až tři reaktivní střely RPG. První střela minula, ale druhá zasáhla prostor zadního rotoru a explodovala.

 

Zásah do zádního rotoru způsobil jeho utržení od trupu, čímž se vrtulník dostal do prudké rotace. V důsledku obrovských odstředivých sil a vibrací se utrhl také první rotor a vrtulník se nekontrolovatelně zřítil. Po dopadu zachvátily stroj plameny, které způsobily explozi paliva a munice.

 

Po pádu vrtulníku spěchal do místa zřícení tým Rangerů. Bohužel v troskách vrtulníku už nebylo nikomu pomoci…

 

Zdroj: Defence Talk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
bavoracek Datum: 22.12.2012 Čas: 20:42

Zdravím.
Celý článek se mi zdá "nějaký" pofidérní. V té době jsem byl ve Wardaku a jsem si zcela jist, že tato akce neproběhla v srpnu!!! Rangers u vraku vrtulníku nebyli ihned. Vyzvednutí těl trvalo více jak 48 hodin. Zbytečně tento článek nahrává různým spekulacím.

avatar
Tomas1.7 Datum: 21.03.2012 Čas: 19:16

Samý sympaťák, žádný steroidový agresor.......

avatar
Kaly Datum: 22.12.2011 Čas: 08:18

R.I.P.

avatar
Jan Grohmann Datum: 04.12.2011 Čas: 22:15

Tak je to napsáno v oficiální zprávě vyšetřovatelů. Je to myšleno tak, že na tom místě vůbec ti nepřátelé neměli být, nebo je tam nikdo nečekal.
Asi chtějí zjistit, jak je možné, že o nich nikdo nevěděl.

avatar
Bohous Datum: 04.12.2011 Čas: 22:08

V č:lánku je uvedeno něco neuvěřitelného :po přibližení vrtulníku z nezjižtěných příčin zahájena nepřátelská palba. Na nepřítele se vždy přece střílí, tak nevím co by chtěli zjišťovat.....

avatar
Jirka Datum: 20.10.2011 Čas: 07:51

Identita těch, kteří zabili Usámu veřejně známá nebyla, takže pochybuju.

avatar
Saša Datum: 20.10.2011 Čas: 07:30

r.i.p.
nedá mi to ale ke spekulaci. není to jen krytí pro nové identity těm, kteří zabili ládina? co si myslíte vy?

arr