Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Závěrečné testy ruské stíhačky T-50

Datum přidání 08.08.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 12 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruské letectvo ve třetím čtvrtletí tohoto roku získá první letadlo 5. generace T-50. Stíhačka v letectvu poté podstoupí závěrečné státní letecké zkoušky - poslední podmínka před oficiálním zavedením letounu do výzbroje ruského letectva.

Stíhačka T-50

Foto: Stíhačka T-50 / Wikipedia, autor Alex Beltyukov

 

Podle generálporučíka Viktora Bondareva, vrchního velitele ruského letectva, začnou dvouleté státní zkoušky na konci tohoto roku. „Stíhačku máme dostat ve čtvrtém čtvrtletí“, řekl generál. „Pak uvidíme, co dokáže za letu“.  Původně měla T-50 zahájit státní zkoušky v květnu letošního roku.

 

Vlivem posunutí závěrečných zkoušek (mimo jiné) dojde pravděpodobně k zdržení celého programu. Podle dubnového vyjádření premiéra Putina T-50 vstoupí do služby až v roce 2016, tedy o rok později, než se předpokládalo. Připomeňme, že hlavní konkurent, americký stíhač F-22A Raptor, je ve výzbroji amerického letectva US Air Force již od roku 2005.

 

T-50, známý také jako PAK-FA (Перспективный авиационный комплекс фронтовой авиации, Perspektivní letecký komplex frontového letectva), poprvé vzlétl v lednu 2010. Veřejnosti byl představen na moskevské letecké výstavě MAKS v roce 2011.

 

Video: Stíhačka T-50 / YouTube

 

Stíhačka T-50 má tvořit v budoucnu jádro ruských leteckých sil. T-50 je víceúčelový stíhací letoun 5. generace s prvky "stealth" technologie ", se schopnosti supermanevrovatelnosti (ovladatelnost při nízkých rychlostech a úhlech náběhu větších než 90°), se schopnosti nadzvukového letu bez přídavného spalování (tzv. supercruise), pokročilou avionikou a radarem typu AESA (radar s aktivním elektronickým snímáním).

 

Na úspěšné dokončení testů čeká netrpělivě také Indie. V rámci programu FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft) indické a ruské letecké firmy vyvíjí na základě T-50 stíhačku 5. generace pro indické letectvo. Indie plánuje výhledově získat až 200 strojů FGFA.

 

FGFA oproti T-50 dokáže například využívat indickou nebo západní výzbroj. Kromě toho Indie požaduje instalaci elektronických systémů třetích zemí, pravděpodobně z Izraele, USA nebo Francie.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
krystofmraz Datum: 12.08.2013 Čas: 23:07

Na to abych operoval v prostoru rozhodně vzdušnou převahu nepotřebuješ. Naopak, T-50 bude pravděpodobně daleko univerzálnější než F-22. F-22 je konstruovaný k udržování nepřetržité vzdušné převahy, to je také americká doktrýna. Rusko se o vzdušnou převahu snažit nebude, prostě pošle letadla splint určitý úkol a jinak nechává práci spíše na PVO kryjícím místa KDE by mohly způsobyt letouny nepřítele škodu. Jinak ať si lítá KDE chce.

avatar
David Datum: 12.08.2013 Čas: 14:16

Myslím si obdobné. Ty zkoušky zatím probíhají víceméně podle plánu - a zatím úspěšně. Rusko se prostě poučilo z negativních zkušeností let devadesátých a konce Sovětského svazu, vcelku racionálně se soustředilo na jeden klíčový projekt - a tak ty výsledky jsou slušné. A samozřejmě svou roli sehrály i peníze od Indie.
A té Mi-38 je mi také škoda, stejně jako Ka-60

avatar
Matesaax Datum: 12.08.2013 Čas: 11:11

Já myslím,že u T-50 tohle nehrozí,protože oni to letadlo opravdu potřebují.Dnes používané Mig-29,Su-27 jsou letadla pořízená ještě v 80 letech a těch pár zaváděných Su-35 či modernizace Su-27 situaci neřeší.
Nicméně souhlasím,že v Rusku těch projektů nedotažených do konce je za posledních 20 let slušný počet.Mě osobně např. mrzí nekonečný vývoj Mi-38,která stihle zastarat,než se dostane do seriové výroby.

avatar
liberal shark Datum: 12.08.2013 Čas: 07:48

Jsem skeptik. Na základě dosavadní ruské praxe předpokládám, že budou T-50 několik let testovat, vylepšovat, zavádět - a pak toho potichu nechají a přidou s nějakým novým, tentokrát už opravdu super dokonalým letadlem. A situace se bude opakovat znovu.

avatar
David Datum: 10.08.2013 Čas: 19:33

Především ale je docela pravděpodobné, že F-22 a T-50 se někdy střetnou.Nemyslím kvůli nějakému střetu USA versus Rusko, ten je opravdu nepravděpodobný. Ale Rusko plánuje T-50 dodat státům, které jsou s USA na kordy - úvahy o exportu do Venezuely, Iránu atd

avatar
lentak37 Datum: 10.08.2013 Čas: 11:31

podľa man je tiež troška scestné porovnávať ktorý je lepší, kvality môžuť ukázať len reálnon boji s rovnocenným protívníkom. Neviem nie som odborník ale bol tu článok raz že neobstálo F22 s Eurofighter Typhoon, z toho mi vychádzam že nie sú zlé F22 je to skvelý stroj, no jeho najväčšou slabinou je boj z blízka (myslím tým rovnocený súpoer, nie kde protivník má za sebou 20 ročné ombargo a je vlastne rád, že ešte niečo mu aj vzlietne), kde zase by mali exelovať T50, usudzujmem to aj z toho dôvodu, že je vyvíjaná špeciálna vybava pre pilota, určena pre generácie4++ a hlavne 5. generáciu, kde by nemal mať pilot problem dosahovať pretaženie 9G do 30 sekúnd.

avatar
shal Datum: 09.08.2013 Čas: 22:50

krystofmraz: Zase tak zcestné to není. Pokud chceš operovat v nepřátelském prostoru, tak musíš mít první vzdušnou převahu, ať bojuješ podle doktríny jaké chceš. Od toho jsou F22 , aby zajistili Američanům vzdušnou převahu. A moc by mě zajímalo, co proti nim můžou Rusové nasadit. A ať už je specializace T50 jakákoliv, tak by Rusové pravděpodobně nasadili to nejlepší, co mají. Tedy právě T50. A proto je více než zřejmé, že je nutné porovnávat právě tyto stroje minimálně do doby, než budou mít Rusové něco jiného.

avatar
krystofmraz Datum: 09.08.2013 Čas: 12:55

srovnávat tento stroj s F-22 je podle mě naprosto scestné. Je nemožné srovnávat stroj určený k získání vzdušné převahy a stroj určený k operacím v nepřítelem ovládaném vzdušném prostoru podle ruské doktrýny.

avatar
David Datum: 09.08.2013 Čas: 09:52

Podle mne je důležité to, že program pokračuje víceméně ve stanovém harmonogramu, což je až s podivem, když mnohé jiné programy (třeba nedávno zde propíraný F-35) se zpožďují. Sama kvalita stroje, ta je vždy diskutabilní (Rusko má jinou filozofii boje než USA, takže srovnávání s F-22 jen na základě TTD je trochu ošidné), to vždycky ukáže až ostré bojové nasazení
A nové letouny Rusko potřebuje jak sůl, Su-27 a Mig-29 nemohou sloužit do nekonečna a omezené objednávky Su-30, to je vskutku jen jakési kompromisní řešení

avatar
Iceman Datum: 08.08.2013 Čas: 23:28

@shal:

Jj o te plazme se hodne mluvi, taky me to zaujalo a obcas premyslim o tom proc to masove nepouzivaji americani (pokud vime). Myslim si ze problem je v tom, ze pokud vytvoris plazmovou bublinu okolo letadla, tak sice jsi vnaprostem bezpeci pred radary, ale zaroven se tim stroj naprosto oslepi. Nemuze pouzivat pasivne svuj radar, napr. v soucinosti s AWACS apod. Coz je velka, ale velka nevyhoda. Uz vubec nemluvim o tom ze by letoun chtel neco vysilat, to by ale stealth letoun stejne nemel. Takze problem vidim v tom oslepeni vuci okoli.... Jestli nekdo vi vic, nebo mi neco unika rad se necham poucit... ;)

Jinak me jeste napadlo, ze to stineni plazmou mohli rusove pouzit pouze lokalne (jestli to jde). U T-50 se hodne kritizuje, ze nema zahnuty sani motoru a je mu primo videt na lopatky turbin. Tak mi napadlo, jestli to v tehle mistech prave nezarusili to plazmou, tam by mi to prislo jako docela lisacky reseni. :)

avatar
Nikdo Datum: 08.08.2013 Čas: 21:28

Úroveň informací o T-50 je žalostná .Předpokladám že budou sestřelovat F-15 na 400 kilometrů a Indům se to o pár miliard prodraží.....

avatar
shal Datum: 08.08.2013 Čas: 19:29

No jak znám Rusy, tak to bude skvěle manévrovatelný a velmi rychlý stroj, ale nevěřím, že by elektronikou či stealth prvky dokázal dohnat F22.

Vzhledově taky nic moc ve srovnání s F22, ale to je ta nejméně důležitá věc.

Určitě by mě zajímalo na jakém principu funguje ta plasma stealth, o které se hodně mluvilo a T-50 by tím měla disponovat. Hlavně by mě zájímalo, jak na takovou plasmu reagujou infračervené senzory. Aby ve stealth módu nezářil na IR jak vánoční stromeček.

arr