Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Zbraně zítřka: Proměna vojáků na superbojovníky

Datum přidání 27.04.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 45 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Technologie malých ručních palných zbraní se od dob první světové války příliš nezměnila. Posunout zbraně vojáků do 21. století lze pomocí takových systémů, které umožní vojákům zasahovat cíle (statické i pohyblivé) mnohem rychleji, intuitivně a na mnohem větší vzdálenosti.

M1400

Foto: M1400 od firmy TrackingPoint v ráži .338 LM; větší foto / TrackingPoint

 

Za hranici odstřelovačů

Před několika dny americká firma TrackingPoint vydala “bílou knihu” Beyond Snipers – Transforming Soldiers to Superwarriors (Za hranici odstřelovačů - Proměna vojáků na superbojovníky). Jedná se v prvé řadě o reklamní materiál, ale některé úvahy a fakta v textu stojí nepochybně za pozornost.

 

TrackingPoint vyvinula rodinu velmi přesných pěchotních zbraní PGF (Precision-Guided Firearms). Jde o pušky (útočné, odstřelovací) s unikátními digitálními zaměřovači a systémy řízení palby. Voják s puškou PGF dokáže ničit cíle na násobně větší vzdálenosti, s řádově větší pravděpodobností než voják s klasickou puškou a mířidly.


Jak PGF fungují? Střelec umístí záměrný kříž v digitální optice na cíl a označí ho. Balistický počítač vypočítá správnou dráhu střely (dle řady proměnných) a v optice zobrazí místo, kde musí střelec mířit, aby skutečně zasáhl cíl. Střelec následně zmáčkne spoušť a začne přesouvat vypočítaný záměrný kříž na cíl - k výstřelu dojde, až když je systém spokojený se všemi parametry.


V čem je tedy problém se současnými zbraněmi? TrackingPoint v textu zdůrazňuje, že zatímco americké letectvo a námořnictvo využívá ty nejmodernější technologie, američtí vojáci stále používají zbraně, jejichž konstrukce (AR-15) spadá do 50. let minulého století. To je mimo jiné také důvod, proč od konce druhé světové války Spojené státy ztratily v bojích více než 60 000 vojáků.  


V současné době jsou navíc američtí vojáci přestříleni obyčejnými AK-47, jejichž munice 7,62×39mm má mnohem větší efektivní dostřel, než ráže 5,56×45 mm standardních amerických karabin M4. Dokonce i bojovníci Islámského státu používají pušky v ráži 7,62x51 mm.


Ale i americká pěchota disponuje puškami větších ráží - například upravené M14 nebo M110 (7,62×51 mm). Americké speciální jednotky pak HK417 a FN SCAR (SSR Mk 20) ve stejné ráži. Jedná se o pušky pro přesnou střelbu DMR (Designated Marksman Rifle) - obvykle připadá jedna DMR na jeden oddíl pěchoty americké armády (viz. dále).

 

Foto: Ukázka možnosí PGF zbraní. / YouTube


Plýtvání municí

Nasazení v Afghánistánu a Iráku ukázalo obrovskou neefektivnost palby z pušek a kulometů. Podle amerického nejvyššího kontrolního úřadu GAO (General Accounting Office) v roce 2011 museli američtí vojáci vystřílet 250 000 nábojů na každého zabitého protivníka. Většina nábojů padla na krycí a umlčující palbu.


Lze si tak udělat poměrně jasnou představu o ceně i “logistické stopě” (přeprava nábojů, skladování, ostraha), která je nutná k zabití jedinoho protivníka. Podobné “plýtvání” munice na první pohled překračuje jakoukoliv rozumnou mez.


Podle bíle knihy při střelbě na 300 m je voják při první ráně schopen zasáhnout pohybující cíl velikosti lidské postavy jen ve 2 % případů. Naproti tomu se zbraněmi PGF tato hodnota - tedy zásah na 300 m na první výstřel - dosahuje až 90 % na cíl pohybující se rychlostí až 20 km/h.


Kniha uvádí několik důvodů, proč je přesnost střelby na dlouhé vzdálenosti velmi nízká:

  1. Lidé obecně nedokáží zmáčknout spoušť přesně v tom okamžiku, kdy je zbraň v přesné poloze vůči cíli.
  2. Většina vojáků nechápe zásady balistiky a nemá v akci čas provádět výpočty. Chybí také senzory, které kompenzují okolní vlivy - teplota, vlhkost, atmosférický tlak, vítr, atd.
  3. Málo vojáků umí nulovat a přenulovat mířidla zbraně.
  4. Odhad předsazení zbraně s ohledem na rychlost cíle, vzdálenost a vítr je těžké i pro nejlepší odstřelovače, natož pro vojáky s nedostatkem tréninku.
  5. Vojáci ztrácejí své dovednosti.
  6. Centrální nervová soustava člověka se pod bojovým stresem hroutí.
  7. Útočná puška M4 jednoduše není přesná.

 

Video: PGF útočná puška M600 a puška pro přesnou střelbu M800. / YouTube


Řešení podle TrackingPoint

TrackingPoint se samozřejmě chlubí svým technickým řešením - to ale vypadá na první pohled velmi efektivní. V roce 2014 americká armáda testovala pušku PGM v ráži .338 LM (8,6×70 mm). Vojáci postupně stříleli na vzdálenost 800 až 1300 m, s průměrnou úspěšnosti 95 % (91 až 100 %) na cíl lidské postavy.


Například nedávno představená opakovací puška PGM M1400 v ráži 8,6×70 mm dokáže na vzdálenost 1300 m zasáhnout cíl pohybující se rychlostí přes 30 km/h. Od zaměření až po výstřel podle tiskových materiálů údajně uběhne průměrně 2,5 sekundy.


Podle bílé knihy zbraně PGF - útočné pušky, pušky pro přesnou střelbu, odstřelovací pušky, nejen, že zvyšují ničivý dosah pěšáků, ale zrychlují také čas nutný k zasažení cíle. Navíc podle tiskových materiálů použití PGF zkracuje čas výcviku až o 90 %.


TrackingPoint v současné době nabízí pro vojáky tři zbraně - útočnou pušku M600 v ráži 5,56×45 mm, DMR pušku M800 v ráži 7,62×51 mm a opakovací pušku M1400 v ráži 8,6×70 mm.


Voják s M600 dokáže vést účinnou palbu na cíle vzdálené až 550 m, pohybující se rychlostí přes 20 km/h (87% úspěšnost). M800 ničí cíle velikosti lidské postavy na 730 m (30 km/h, 90 %) a M1400 na téměř 1300 m (30 km/h, 91 %). Přesnost všech tří zbraní je 0,047 MOA.

 

Foto: Pěchotní družstvo americké armády podle představ TrackingPoint. / TrackingPoint


Příklad použití

Pěchotní družstvo americké armády se obvykle skládá z devíti vojáků - dvou čtyřčlenných týmů a vůdce družstva. Velitel každého týmu a střelec je vyzbrojen M4, granátník M4 s granátometem (M203/M320) a kulometčík M240. Velitel družstva má obvykle DMR pušku M110.


V textu bílé knihy najdeme tabulku ukazující vzdálenost, na jakou výše uvedené zbraně vykazují 90% smrtelnost (90 % všech střel je pro člověka smrtelných) - to vše v podmínkách bojového stresu. U M4 je to údajně pouze 50 m pro statické a 40 m pro pohyblivé cíle, u M110 pak 115 m pro statické a cca 80 m pro pohyblivé cíle.


Naproti tomu M600 dokáže 90 % smrtelných zásahů zasadit na vzdálenost 470 m (pro pohyblivé cíle 430 m), M800 na 610 m (570 m) a M1400 na vzdálenost 1100 m (1050 m).


Podle návrhu TrackingPoint ničivost pěchotního družstva výrazně vzroste, pokud velitel družstva získá pušku M1400, velitelé týmů M800 a střelci/granátníci M600. Se zbraněmi PGF navíc mohou vojáci vést palbu na protivníka, který je v současné době zasažitelný pouze minomety nebo dělostřelectvem.


Jak ale na začátku bílá kniha připomíná, americká armáda je vysoce konzervativní a tradicionalistická organizace (dvojnásob u zbraní pěchoty). Přesvědčit velení americké armády o kvalitách PGF tak bude krajně obtížné.  

 

Zdroj: Beyond Snipers – Transforming Soldiers to Superwarriors

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Henrich7 Datum: 18.09.2016 Čas: 11:18

To je všetko pekné,ale pamätať aj na to že nie všetky jednotky sú určené na priame ničenie protivníka. Tieto používajú zbrane iba na obranu v prípade napadnutia. Je preto zbytočné im dávať také drahé systémy. To úplne postaci pre špeciálne jednotky a niektoré druhy pechody v obmedzenej miere,teda nie všetkým ale len vybraným.

avatar
Shania Datum: 30.04.2016 Čas: 00:40

DJW_: vetsina z tech 60 000 padla davno pred poustni bouri a valkami proti teroru, tak bud trochu fer...:)

V Korei, Vietnamu a dalších proxi válkach rozhodne slo víc o tu demokracii (nebo udrzeni vlivu), nez o ropu.

avatar
Laci Datum: 29.04.2016 Čas: 22:55

Ono střílet přesně na terče na různou vzálenost, které se stálou neměnící se rychlosti pohybují jen vlevo nebo vpravo je jedna věc. Pak je tu věc jako je bitevní vřava, při které nedokážete pohyb nepřítele předvídat, ani jeho rychlost. Bylo by spíš na místě se vojáků zeptat, kdy si jsou jistí zásahem nepřítele. To že je nepřítel zabit kulkou ještě neznamená, že byla kulka mířená.
Celá ta chytrá "kniha" od Tracking Pointu je skoro až nechutný reklamní tah, kdy dělají z vojáků negramoný idioty a z prověřeným zbraní neschopné křápy. Hodně primitivně ostavené PR.

avatar
DJW_ Datum: 29.04.2016 Čas: 22:36

Na tych 60.000 zabitych americkych vojakov sa neda nereagovat. Oni padli na uzemi USA pri obrane domoviny?
Ja viem ze neslo o ropu ale o demokraciu, ved vsetci vidime tu demokraciu a poriadok v Iraku, Afganistane a dalsich krajinach.
Bezne sa zapajam len technickym veciam, ale na tak tendencnu fabulaciu sa nedalo nereagovat.

avatar
KOLT Datum: 29.04.2016 Čas: 08:41

Ohledně té M14: Používá se v mnoha variantách, od modernizace starých po zcela nové, děsně cool vypadající varianty. Všechny mají dvě nevýhody – jednak je to dost mohutná zbraň, jednak je velmi lehce rozeznatelná od standardní výzbroje (M4 či M16). Zvlášť to druhé se prý v Astánu ukázalo býti problémem, neb Talibanci nejsou žádní troubové a velmi rychle pochopili, že od ostrostřelců jim ve volném terénu hrozí největší nebezbečí. Díky značné odlišnosti M14 a jejích variant se je naučili rozeznávat a útočit přednostně na ně. Ne, že by ostrostřelec nebyl rozeznatelný i podle jiných znaků, ale ta puška to ještě zjednodušuje. Proto se mi víc zamlouvají řešení typu SCAR L/H, HK-416/417 či SIG-516/716. Presentované M600/M800 toto také splňují.

avatar
KOLT Datum: 29.04.2016 Čas: 08:25

Jak už psal shal, nejedná se o přesnost zbraně, nýbrž o přesnost zaměření či sledování. Což tak nějak odpovídá schopnostem malého laseru a optických čidel na danou vzdálenost, takže nic neočekávatelného.

pro niko: Možná to tak nevyznělo, ale můj příspěvek byl myšlen jako souhlas s vaším :-)

avatar
Slavoslav Datum: 28.04.2016 Čas: 19:21

udavana presnost 0,047MOA je nerealna ako z hladiska zbrane tak aj z hladiska streliva tam nieje co riesit

a percentualna uspesnost zasahu bude tiez za nejakych idealnych podmienok a v realite nedosiahnutela. Na velke vzdialenosti hra nezanedbatelnu ulohu vietor a tento udaj tracking point stale nedokaze zabezpecit, max v mieste strelca.

avatar
Slavoslav Datum: 28.04.2016 Čas: 19:19

jj284b

je rozdiel pouzivat laserovy znackovac specialistom a je rozdiel ked tim bude mavat kazdy na bojisku

a armady ktore ich vo velkom pouzivaju a povedzme si to otvorene ete nestali proti sofistikovanemu protivnikovi.

avatar
shal Datum: 28.04.2016 Čas: 19:14

Karloscz: Přesností střelby bude spíše ten údaj o procentuálním úspěchu 87 procent na zásah terče o velikosti lidské postavy na první výstřel na 550 metrů (600 yardů) pro M600 a 91 procent na 1100 metrů

avatar
shal Datum: 28.04.2016 Čas: 19:09

Karloscz: Na jejich stránkách přímo uvádějí MOA 0.047 a 0.25 palců na 0.3 míle. Tedy asi 1.3 cm na kilometr. Ale jedná se o Tracking Precision. Tedy přesnost sledování cíle a nikoliv přesnost střelby

avatar
karloscz Datum: 28.04.2016 Čas: 16:01

Věřím, že to tam napsali, ale pořád je to nesmysl. Ani 8kg benchrest speciál, upevněný ve stolici, v tunelu, nedá s na míru šitým nábojem v ultrapřesné ráži 6mm br norma lepší rozptyl než 0,25 MOA. Hodnota 0,047 je blbost už jen kvůli ráži, ta prostě není ani vzdáleně tak přesná. Důkaz sporem. Ty jejich pušky na trhu už nejakou dobu jsou. A pokud by byly tak přesné - puška a náboj jsou nejslabší z toho systému, takže výsledná přesnost se odvíjí od jejich chyby - tak by už byly dávno přepsané všechny BR tabulky a mistrovství evropy, světa a i přilehlého vesmíru. Zaměřovací systém nemůže zpřesnit rozptyl zbraně, ten je statistický.

avatar
Charlie Datum: 28.04.2016 Čas: 15:05

Ono těch 0,047 MOA bude nejspíš přesnost tý optiky, né přesnost zásahu.

Na takovou hodnotu se dostanou možná sniperský speciálky s přesnejma hlavněma a extra kvalitní, malosériově vyráběnou municí, ne vojenskej kvér s kovanou hlavní a sériovýma nábojema.

avatar
logik Datum: 28.04.2016 Čas: 14:54

Ohledně MOA bych řekl, že bude podobná hodnota, jako těch 5m s ruskými neřízenými pumami, nebo jako udávaná spotřeba u aut - prostě typická "marketingová hodnota".

Tedy hodnota, dosažitelná za ideálních podmínek podle "vhodné metodiky", ale v reálné praxi nedosažitelná. Pravděpodobně to bude hodnota "když znám směr a sílu větru", tak jak přesně to dokáže odhadnout okamžik, kdy "stisknout spoušť". Stačí proměnlivý vítr, který je snad všude kromě laborky a kryté střelnice, a přesnost bude nutně jinde.

avatar
Jan Grohmann Datum: 28.04.2016 Čas: 14:45

Karloscz - 0,047 MOA tam mají černé na bílém, i na svých stránkách - např. http://tracking-point.com/precision-guided-firearms/m600-sr-squad-556-service-rifle

avatar
Charlie Datum: 28.04.2016 Čas: 13:42

Clanek: nevím jak ta původní "pěchotní" varianta, ale docela dost jich používají speciálové, když potřebují něco výkonnějšího a přesnějšího než M16/4 (zezačátku M21, M25). Hodně v oblibě stouply právě v Afghu, kde se začaly přestřelky pořádat na větší vzdálenosti, takže právě standardní ARka nestačila. Na trhu se objevily i varianty s plastovým pažběním, schopné na sebe navěsit moderní zbytečnosti jako lasery a jinej werk (třeba DMR, EBR).


Poslední verze je M39 EMR, kterou zavádí Mariňáci.

arr