Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Železná kopule pro ochranu před raketami krátkého doletu

Datum přidání 29.01.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Michal Polák

Izrael dlouhodobě řeší problém, jak se bránit všem svým nepřátelům a tomu, čím na něj útočí. V poslední době se velkou hrozbou staly rakety krátkého doletu, proti kterým dodnes nebyla prakticky žádná obrana. Proto Izrael v minulých letech zahájil vývoj protiraketového systému určeného k ničení menších raket, který se již dočkal svého nasazení.

Iron Dome

Foto: Blok s antiraketami systému Iron Dome / Wikipedia, IDF

Neustálá hrozba

Za Druhé libanonské války v roce 2006 vypálil Hizballáh na území Izraele více než 4 000 raket. Doslova teroristické odstřelování severu Izraele sebou přineslo 44 civilních obětí. Více než čtvrt milionu obyvatel se musel evakuovat a celý milion osob musel být velmi často schován v protiraketových krytech.


Útokům na civilní obyvatelstvo je však vystaven také jih Izraele, který naopak dlouhodobě čelí útokům raket Kassám (Qassam), minometných granátů a v poslední době také raket ruské výroby typu Grad. Za těmito teroristickými útoky stojí naopak hnutí islámského odporu Hamás.

Problémy s ochranou

Protiletadlové, respektive protiraketové systémy jako například Patriot však pro ochranu před malými raketami a granáty v podstatě nelze použít – jsou navrženy na podstatně větší letouny, rakety a jejich hlavice. Proto byl v roce 2007 zahájen vývoj protiraketového systému Iron Dome (v překladu železná kopule), který je schopný ničit i rakety krátkého dosahu a dokonce i minometné granáty!


Systém Iron Dome, byl po úspěšných testech a sestřelech zařazen do výzbroje oficiálně v březnu minulého roku, odkdy také chrání Sderot a jeho okolí. Již 7. dubna pak sestřelil první raketu Grad, která byla mířená právě na nedaleké město Aškelon.

 

Iron DomeFoto: Radar systému Iron Dome / Wikipedia, Autor: Efi Elian

Do budoucna by měl bránit podstatně větší území, ale k tomu bude třeba podniknout další objednávky, což je otázkou diskuze. V případě většího rozšíření by totiž bylo třeba buď omezit jiné vojenské aktivity, nebo navýšit rozpočet. Kritice navíc musí čelit samotná antiraketa Tamir, která stojí v přepočtu 750 tisíc korun, což se zdá být ve srovnání s cenou výroby útočících raket příliš mnoho. Těmto kritikům lze snadno oponovat – většina antiraket i menších raket typu vzduch-vzduch je podstatně dražších.

Princip sestřelu

Systém Iron Dome se skládá ze tří hlavních komponent: detekčního a sledovacího radaru, řídícího centra pro vedení sestřelů a kontrolu nad systémem a odpalovací jednotky s antiraketami.


Princip činnosti protiraketového systému je v podstatě velmi jednoduchý. Vzdušný prostor je sledován vlastním radarem, který předává zjištěné informace do řídícího centra. Tam dochází k vyhodnocení a pokynu k vystřelení, navedení antirakety a zničení cíle. Otázkou dále zůstává údajná schopnost vyhodnotit, zda vypálená raketa skutečně zasáhne obydlenou oblast, či nikoliv.


Antiraketový systém Iron Dome lze považovat za ojedinělý a pro Izrael velmi přínosný. Poprvé v historii má ve svých rukou možnost obrany před raketami krátkého doletu, což uleví nejen civilnímu obyvatelstvu ale také armádě. Navíc současný politicko-vojenský vývoj v oblasti napovídá, že Iron Dome bude do budoucna velmi významným obranným prostředkem.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jarda P. Datum: 28.05.2013 Čas: 08:06

Nedávno jsem se dočetl, že tento měsíc probíhal test laserového systému ADAM, který by měl v budoucnu nahradit příliš drahý Iron Dome. Plánuje se o tom nějaký článek?

avatar
Jan Grohmann Datum: 30.01.2012 Čas: 19:25

Děkujeme za názor. S dalším rozvojem Armádních novin určitě chystáme zvýšit počty vydávaných článků, a jak říkáte, i jejich obsahovou náplň. Doufejme, že návštěvnost poroste stejným tempem a inzerenti nás budou mít rádi, ať můžeme k tomuto kroku přistoupit co nejdříve.

avatar
Manix Datum: 30.01.2012 Čas: 15:42

Do budoucna bych ocenil podrobnější články. Takovéto zprávy bych označil jako "bleskovky", neboť jsou skutečně velmi stručné. Na internetu se dá najít mnoho podrobnějších popisů tohoto bezesporu zajímavého systému, na wikipedii je článek dokonce v naší mateřštině.... Jinak Armádním novinám fandím a věřím, že se do budoucna zvýší jak četnost vydávání nových článků, tak jejich obsahově náplň.

arr