Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Železná opona kolem obrněných vozidel

Datum přidání 02.05.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká firma Artis dokončila testování svého nejnovějšího aktivního obranného systému pro pozemní vozidla. Iron Curtain (Železná opona) je všesměrový kinetický systém, schopný ochránit vozidlo před raketovými a granátovými útoky. Hlavním nepřítelem jsou především reaktivní granáty vypálené z RPG-7.

Iron Curtain

Foto: Iron Curtain na vozidle Cougar Ridgback 4×4 MRAP / Artis

 

Nejběžnější současnou ochranou proti RPG-7 jsou kovové mříže, tzv. „Slat armour“. Mříž dokáže vyzkratovat zapalovač granátu a zabránit tak vytvoření kumulativního paprsku, který je schopen propálit až 300 milimetrů pancíře. Bohužel kovové mříže jsou účinné jen z 60 % - skoro každý druhý granát mříži projde.

 

Zbrojařské firmy se proto v současné době zaměřují spíše na vývoj aktivních systémů obrany, schopné aktivně ničit přilétávající hrozby – od reaktivních granátů až po sofistikované řízené střely. Jedním z mnohá podobných obranných prostředků je i „železná opona“ Iron Curtain od firmy Artis. Systém se má vyznačovat nejen 100% úspěšností, ale také velkou bezpečností pro nezúčastněné osoby.

 

Iron CurtainFoto: Iron Curtain na vozidle M-ATV / Artis


Poslední testování Iron Curtain proběhlo 29. dubna za přítomnosti významných představitelů americké armády. "Po tomto posledním kole, kdy systém zasáhl a zničil 100 % střel ve velmi náročné sérii zkoušek, existuje jen jeden racionální závěr, že systém prostě funguje dobře,“ řekl pro agenturu Reuters Keith Brendley, generální ředitel společnosti Artis. „Dokázali jsme, že Iron Curtain nejen likviduje hrozby a chrání životy, ale navíc riziko vedlejších škod (smrt nezúčastněných osob – pozn. redakce) je minimální, zejména při porovnání s jinými alternativami.“


Iron Curtain je speciálně navržen pro asymetrické konflikty, především pro boj v zastavěných oblastech, kde jsou vozidla napadaná z bezprostřední blízkosti.

 

Oči systému tvoří všesměrový radar a optický zaměřovací systém. Radar (pracující v pásmu C) zjišťuje hrozící nebezpečí a případně aktivuje obranu. V bezprostřední blízkostí se na granát či střelu zaměří optický senzor, který provede identifikací objektu, provede zaměření a určí nejlepší způsob provedení protiakce.

 

Video: Názorná ukázka fungování systému Iron Curtain (2011)  / YouTube


K ničení granátu nebo střely, pomocí směrového výbuchu, dochází doslova jen pár centimetrů od korby vozidla. Omezuje se tak na minimum zasažení osob stojící v bezprostřední blízkosti vozidla. Na druhou stranu, nutná je určitá úroveň pancéřování vozidla, protože zničený granát či střela má stále dostatečnou kinetickou energii.

 

Systém Iron Curtain je plně modulární. Lze ho umístit na malá terénní vozidla nebo na velká bojová vozidla pěchoty. V současné době je odzkoušen na vozidlech HMMWV a M-ATV.

 

Zdroj: Reuters, Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nicolaj Datum: 03.05.2013 Čas: 16:05

Tento systém je velmi rozdílný od toho ruského, který je možno montovat jen na tanky, 1)protože ochranné exploze se opírá přímo o vozidlo, 2) vyžaduje mnohem větší nálož jelikož ničí cíl střepinamy ( samozřejmě má i své výhody - funguje např i proti dělostřelecké či tankové munici ) . A co se týká návnadné hlavice, ta pravděpodobně působý jen na reaktivní pancíř, ne na aktivní ochranu.

avatar
hovorka11 Datum: 03.05.2013 Čas: 15:33

Jsem zvědav, jak se to osvědčí proti RPG 30, který zavádí do výzbroje ruská armáda. Funguje na vystřelení návnadné hlavice, za kterou jsde ve zlomcích vteřiny kumulativní. Na tu už obrana zřejmě nedokáže zareagovat.
Zajímavý je i systém z pardubického Semtínu, založený na odpálení plastické trhaviny , která zlikviduje hlavici RPG 7 na kousky (popis funkce myslím že v dubnovém časopise ATM). Při testech byla úspěšná i po opakovaných výstřelech. Chtějí to prosadit do standardu NATO, protože je to zřejmě levnější a účinnější než tento americký systém.

avatar
Ultramarinus Datum: 03.05.2013 Čas: 13:07

Myslim, ze nejake prvni vlastovky takoveho systemu proletly v Izraeli, nez to zavedli v Rusku.

avatar
Longsword Datum: 03.05.2013 Čas: 02:32

... koukam, ze Amici "zrecyklovali" system ARENA z T-90tek ... pekne, moc pekne. Otazka je jestli to bude fungovat i na vicenasobny utok a jak to bude reagovat na klasicky nastrel nereaktivnimi strelami malych razi ...
Kazdopadne lepsi nez "mrizka" ...

avatar
mart Datum: 02.05.2013 Čas: 22:26

palo:
Ono to není tak jednoduchý. Povstalecká taktika byla/je taková, že na projíždějící konvoj vystřelili z nevelké vzdálenosti z nějaké boční uličky (a poté zmizeli mezi civilním obyvatelstvem). TopGunner neměl šanci to zaregistrovat. A pokud se střelec z RPG trefil, následky byly většinou tragické. MRAP má sice dokonalou ochranu proti IED, ale proti RPG z boku nevydrží. Proto se urychleně začaly montovat mříže, později sítě.

Pokud by povstalci chtěli nejdříve zničit Iron Curtain, museli by změnit taktiku. A .50cal by je pravděpodobně vyřešil...

avatar
palo Datum: 02.05.2013 Čas: 16:57

aha, takze najskor gulometna palba na iron curtain a az potom rpg :)

arr