Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Zimní výcvik střediska aktivních záloh 601. skss

Datum přidání 13.06.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: 601. skss

Rota aktivních záloh u 601.skupiny speciálních sil vznikla v říjnu roku 2000 a patří tedy mezi jednotky AZ s největší tradicí. V roce 2014 byla tato rota transformována na středisko (prapor).

Foto: Výběrové řízení do zálohy 601.skss; větší foto / 601. skss

 

Hlavním úkolem jednotky AZ 601.skss je speciální průzkum. Cíl výcviku je směřován ke zvládnutí postupů a procesů na takové úrovni, aby mohli příslušníci záloh působit jak samostatně, tak společně s profesionály. O tom svědčí i to, že už v roce 2005 se aktivní zálohy zúčastnily mezinárodního cvičení Speciálních sil Assegai Eyes 2005 v Prostějově. Naposledy pak komplexního cvičení českých Speciálních sil Dark Shadow v loňském roce.

 

Specifikem jednotky je, že se k ní mohou hlásit jen členové AZ nebo bývalí vojáci z povolání, kteří mají odslouženo minimálně 2 roky. Vedle standardních fyzických testů, je velký důraz položen na psychologický profil. Hledáme silné, samostatné a motivované osobnosti, které umí pracovat v týmu. Potřeba velké schopnosti pracovat samostatně vyplývá zejména  z charakteru úkolu speciálního průzkumu – dlouhodobé působení v neznámém a nepřátelském prostoru s velmi omezenou možností podpory.


„Záložáci“ Speciálních sil jsou unikátní nejen používanými zbraněmi a technikou – pušky Sa58 V s raily MIL STD 1913, CZ 806 (BREN 2), pistole Glock 17, nosič plátů NPP-06, kulomety PKM, MINIMI, kolimátory, přístroji nočního vidění a  utajeným spojením včetně TACSAT. Především jsou však cvičeni k tomu, aby byli po vydání úkolu schopni sami naplánovat a provést speciální průzkum, a to včetně zasazení leteckou technikou (přistávacím výsadkem, slaněním, seskokem na padáku).

 

Každý příslušník zasazené skupiny je také připravován k tomu, aby mohl okamžitě převzít velení týmu v případě nutnosti rozdělení či ztráty velitele. Navíc v případě začlenění příslušníků záloh do sestavy „profíků“ jsou intenzivně přeškoleni a dozbrojeni na jejich standard. V budoucnu plánují Speciální síly AČR nasazení jednotlivců střediska záloh do zahraničních operací, především s přihlédnutím na unikátní schopnosti, které mohou tito vojáci přinést díky své civilní profesi.

 

Video: Zimní výcvik Aktivní zálohy 601. skss / YouTube


Tak jako pro profesionály, i pro příslušníky střediska aktivních záloh platí pravidlo, že příslušnost ke Speciálním silám není veřejná informace. Proto možnost nahlédnutí pod pokličku záloh 601. skss prostřednictvím videa ze zimního výcviku je velice vzácná.

 

Speciální průzkum v zimních podmínkách patří k nejnáročnějším činnostem vojáka záloh Speciálních sil, protože kromě dovedností průzkumníka vyžaduje zvládnutí velice specifických disciplín. Těmi jsou pohyb na skialpových lyžích s materiálem a zbraní včetně sjezdu ve volném terénu, jištění postupu celé skupiny pro případ pádu, budování různých typů přístřešků a záhrabů ve sněhu a celou soustavu lavinových technik – prevence lavin, vyhledávání za pomoci přístroje, sondování pomocí lavinové sondy a vykopávání zavaleného.


Zaujala Tě pestrost a náročnost výcviku našich záloh? Stále hledáme vhodné kandidáty! Neváhej a přihlaš se na výběrovky buď 22. června nebo 11. října 2018. Více informací najdeš na www.601skss.cz a nebo kontaktuj naše personální oddělení na telefonu 973 411 595 či emailu personalni@601skss.cz.

 


Udělte článku metály:

Počet metálů: 0 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr