Tank Leopard 2 pro Armádu ČR. Zítra bude pozdě

Armáda ČR po roce 2025 začne řešit náhradu tanků ... Více

Slavný výrobce stíhaček MiG je v klinické smrti

Podle ruských médií Sjednocená letecká korporace ... Více

IDET 2017: Taktická vozidla pro Armádu ČR

Armáda České republiky plánuje vyměnit flotilu ... Více

Český vojenský jaderný program – sci-fi s reálným základem

Hned v první větě této práce považuji za vhodné ... Více

Pozemní technika

Zkoušky nových bojových vozidel pěchoty na Libavé

Datum přidání 30.06.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 169 komentářů    autor autor: Radomír Sedláček, Jan Grohmann

Před několika dny proběhla první předváděcí ukázka vozidel, která se uchází o vítězství v tendru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) na nová bojová vozidla pěchoty (BVP). Přítomni byli nejvyšší zástupci Armády ČR i zástupci Poslanecké sněmovny.

Foto: BVP Puma; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

 

Pečlivý výběr nového BVP

Ukázky nových BVP probíhaly ve vojenském prostoru Libavá, poblíž posádky v Přáslavicích. Všech pět vozidel od čtyř výrobců se představilo během statické i dynamické ukázky. Prezentována byla střelba na pohyblivý cíl vzdálený 700 m a statické cíle ve vzdálenosti 1200 a 1800 m.


Podle generála Josefa Bečváře, náčelníka generálního štábu, jsou všechna vozidla velice podobná a díky lepší balistické ochraně, palebné síle a komunikačním systémům o několik řádů překonávají stávající BVP-2. 

 

"Ta technika (BVP-2 - pozn. red.) musí odejít. Je z roku 1982 až 1984, má slabou balistiku, slabé komunikační a přenosové prostředí i mizivou výzbroj. Musí to být nahrazeno technikou v našem evropském prostoru, která je technologicky úplně jinde," uvedl Bečvář.


Armáda ČR provozuje celkem 108 vozidel BVP-2 a dalších 77 vozidel je ve skladech. Jejich životnost vyprší v letech 2018 až 2020 a po stažení od bojových útvarů projdou základní údržbou. Následně dojde k jejich převedení k jednotkám Aktivní zálohy a do mobilizační rezervy.  


Odborníci z armádní komise nyní posuzují představená nová BVP - zohlední mimo jiné stáří konstrukce, modernizační potenciál pro příštích 40 let, hmotnost, výšku, brodivost, rozměry vnitřních prostorů, možnost přepravy atd.

 

„Armáda to dělá velmi pečlivě, jedná se o celou škálu parametrů, váhu, brodivost, rozměry, nakládání materiálu,“ uvedl generál Bečvář.

 

Foto: BVP Lynx; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

 

Všechny tyto parametry komise postupně vyhodnotí a koncem srpna předá ministerstvu oficiální doporučení, která z vozidel nejlépe vyhovuje potřebám Armády ČR. Následovat bude výběr nejvhodnějšího vozidla, jak z pohledu ceny, finanční náročnosti na celý životní cyklus, tak i dalších aspektů. Zde již proběhnou velmi úzká jednání se samotnými výrobci.

 

Dodejme, že naprosto zásadním parametrem je schopnost armády tyto vozidla provozovat a podporovat - nejen z finančního hlediska, ale také z technického a lidského. I to nejmodernější vozidlo se stává “kusem šrotu”, pokud nejsou zajištěny jak plynulé dodávky náhradních dílů, servis od výrobce, kvalitní výcvik posádek/velitelů, finance na provoz, tak součinnost s další technikou/systémy Armády ČR (skrze C4ISTAR) a jednotkami (logistika).

 

Pro plné využití takto pokročilých vozidel je nutné vypracovat také novou taktiku nasazení právě v součinnosti s další technikou a systémy Armády ČR.

 

Foto: BVP CV90 CZ; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

 

Dodávky 2020 až 2024

Vítězné vozidlo MO ČR oznámí veřejnosti do konce roku a závazná smlouva bude podepsána do konce roku 2018. “Mohli bychom se dostat do akviziční fáze už na podzim, uvidíme, jak to bude s volbami, ale nová vláda to bude mít připravené,“ konstatoval náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

 

Peníze na první splátku jsou připraveny v plánu rozpočtu na rok 2019  - dodávky všech 210 vozidel proběhnou mezi roky 2020 a 2024. První kusy půjdou na výcvikovou základnu do Vyškova, pak se začne s přezbrojováním 7. mechanizované brigády.

 

Plán počítá se sumou minimálně 50 miliard Kč na nákup 210 nových vozidel + opcí na dalších zhruba 100 vozidel. Nové BVP osádce poskytne velmi účinnou balistickou a protiminovou ochranu. Výzbroj má tvořit automatický kanón minimálně v ráži 30 mm. Přepravní kapacita se požaduje minimálně 9 vojáků (3 + 6) a 1 až 2 nouzová místa.

 

Foto: BVP CV90 CZr; větší foto / kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

  

Plán počítá s pořízením vozidel v sedmi modifikacích - bojové vozidlo pěchoty (BVP), velitelské, průzkumné, zdravotní, ženijní, vyprošťovací a minometné vozidlo.

 

Jak potvrdilo testování na Libavé, mezi hlavní kandidáty patří vozidla CV90 CZ a  CV90 CZr (s bezosádkovou věží) od BAE Systems, ASCOD od General Dynamics European Land Systems, Puma od PSM (Project System & Management) a Lynx od Rheinmetallu.

 

Armádě ČR jsou nabízena i vozidla Kaplan, Tulpar a PMMC G5, ale zde se opravdu jedná pouze o symbolickou účast. Možná je i nabídka vozidla Wolfdog od brněnské společnosti Zetor Engineering, ale zdá se, že v požadovaném termínu ani nevznikne prototyp, aby jej bylo možno zahrnout do výběru.

 

Osloveni byli i výrobci vozidel Dardo a Namer, ale ve stanovené lhůtě nezareagovali, nelze s nimi tedy počítat.

 

Foto: BVP ASCOD; větší foto/  kpt. Mgr. Ladislav Kabát - 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská"

 

Macgregor v Armádě ČR?

Vzhledem k nutnosti udržení mohutné palebné síly a schopností provádět pozemní manévr v kontaktu s protivníkem bude v letech 2020 až 2025 rozhodnuto o náhradě tanků T-72M4 CZ.

 

Na novém pásovém podvozku tak může vzniknout i vozidlo palebné podpory s kanónem ráže 120 mm. Nabízí se i vývoj odvozeného středního tanku s přepracovaným vnitřním prostorem (přesunutí motoru do zadní části), tak jak to lze vidět u tureckého vozidla Kaplan MT (MMWT) nebo argentinského vozidla TAM .

 

Střední tanky mohou zcela nahradit “těžké” T-72 - výhodou by byla větší taktická i strategická mobilita, nevýhodou především nižší balistická ochrana (tedy omezená schopnost provádět manévr v přímém kontaktu s protivníkem).

 

Je také otázkou, zda do jednotek s novým BVP organicky zařazovat vozidla palebné podpory se 120 mm, jak to propaguje Douglas Macgregora v konceptu průzkumných bojových týmů RSG (Recon Strike Group). Koncept RSG podle svého tvůrce dominuje nad standardními mechanizovanými a tankovými jednotkami díky "nahuštěné" palebné síle, rychlému velení a značné palivové volnosti ve vedení manévrového boje (útoky na křídla, do zázemí, atd.)

 

Zdroj: Army.cz

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Pepe33 Datum: 15.08.2017 Čas: 18:53

V diskusii odznelo mnoho odborných pripomienok,no nemenej dôležitým faktom bude i vybudovanie kvalitného logistického zabezpečenia a teraz je jedno,ktorý typ bude vybraný,tak pre AČR ako i pre OS SR.Dôkladné zaškolenie obslúh-vodičov,strelcov operátorov bude zohrávať podstatnú úlohu.Takisto bude potrebné vyškoliť opravárenských špecialistov,technikov, zabezpečiť prísun náhradných dielov.V neposlednej rade bude potrebné myslieť na prepravnú techniku,nakoľko súčasné BVP je možné prepravovať plošinou Flatrack,ale ani jednu z navrhovaných náhrad nie je možné plošinou Flatrack prepraviť.Otázkou je,či zostať pri T815VT s P50N,prípadne nakúpiť aj nové prepravné prostriedky.

avatar
KOLT Datum: 13.07.2017 Čas: 22:38

A proto Rusko, vědomo si zastaralosti BMP, přichází s konceptem Armata a s na něm postaveným bojovým vozidlem pěchoty T-15... ten člověk fakt na něčem jede.

avatar
pjek Datum: 13.07.2017 Čas: 22:24

Ještě ad Bečvář: Však ona technika východně od "našeho evropského prostoru" je také na úplně jiné technologické a především bojově účinnostní úrovni... Stát, který rezignuje na výchovu a znalostní údržbu inovačních technologů a techniků, ten si časem ke své škodě musí vystačit se sebe preferujícími obchodníky.

avatar
pjek Datum: 13.07.2017 Čas: 22:12

->flanker: Vždyť to říkám dlouho, že se Saabem se sice třetí světová vyhrát nedá, ale v míru se s jeho vojenskou technikou neruinuje státní rozpočet tak jako s US či německými systémy. Kampak se poděla ta meziválečná vlastenecká dychtivost dokázat, že my tady doma dokážeme to, co někdo vymyslel venku, vylepšit a efektivněji používat než u originálu? Ostatně vývojové partnerství se Saabem by bezpochyby při odstřiženosti od ruského vývoje a zdrojů znamenalo zdrojově stabilní variantu udržování vojenských technologií na solidní bojové a nízké nákladové úrovni. Když vidím, jak jemenští Hutiové cvičí s celou slavnou saudskou superarmádou... K čemu mít předražené nejlepší zbraně, když chybí srdce a mozek k účinné obraně vlasti?

avatar
Nesher Datum: 13.07.2017 Čas: 22:07

Pjek
Vy vážně musíte na něčem jet. My jsme žádné BVP nevyvíjeli a ani nemohli, Max. jsme mohli v licenci vyrábět ty ruské. Takže jsme logicky nemohli nic dále vyvíjet. Navíc koncept BVP 1/2 má v sobě od počátku tolik konstrukčních chyb, že je jakákoliv modernizace jen mrhání peněz.

avatar
pjek Datum: 13.07.2017 Čas: 22:00

Kdybychom BVP dále vyvíjeli tak jako v RF, dnes bychom se nemuseli hloupě otírat o nemodernizovano zastaralou ruskou techniku. Je s podivem, jak neustálou modernizací na osvědčených základech v RF za drobné dokáží stavět vrcholně konkurenceschopnou současnou obrněnou techniku, možná dokonce lepší než vše, co se prohánělo v Libavé.

avatar
flanker.jirka Datum: 05.07.2017 Čas: 12:22

Rase: polácí na to mají financí dost, tak raději vše začít od podlahy měnit. Počet je vysoký, ale nepřípadá mi nepřiměřený.
jedna odbočka, předpokládám, že toto asi pan Stropnický asi neviděl, vojáka AČR, který si chválí logistiku firmy SAAB :-D
https://www.youtube.com/watch?v=-FygYF3S4xA

avatar
Tecka Datum: 04.07.2017 Čas: 15:12

HSW inwestuje w hale zautomatyzowanego spawania kadłubów inaczej sie nie da...szacunki z defence24 to opowieści z krainy mchu i paproci. na razie nikt dokładnie nie wie ile pojedyncza sztuka bedzie kosztować i ile realnie MON bedzie mógł zamówić

avatar
juhelak Datum: 04.07.2017 Čas: 15:09

a zrovna transfér technologii z Nemecky by mi prišel jako nejlepší pro české strojírenství, aby jsme se zas dostali na špičku..pomohlo by to i Tatrovce a ostatním i kdyby se primo nepodíleli na výrobe..Pokud by se u nás zaclo vyrábět kvalitní panceřování, bylo by to brzo poznat i jinde..lepsi ochrana třeba pro nové houfnice, 4x4...VOP by mohl navrhnout lepsi a kvalitnejsi kabinu pro Ajban..urcite by nam to dalo mnohem vic nez spoluprace s BAE nebo GD.

avatar
juhelak Datum: 04.07.2017 Čas: 14:59

pokud pojedou na plno a budou vyrábět 50 kusu rocne..servis stavajiccich bude teda stíhat kdo? Počet kusu terý bude v jednu určitou chvíli reálně nasaditelných bude možná nakonec menší nez bude tech nasich 210 ks s tím že po dokonceni poslední serie bude první tretina pouzivanych pomalu koncit.

Btw ten článek na idnes nejak nechápu..MO dalo předem vedet kolik na to muze vyclenit..a ten analityk napíše ze puma je out protože si ji nemůžeme dovolit..Ti nemci nebudou tak hloupí aby predstavovali stroj pokud by se nevesli ze pozadované částky..A odsoudit Lynx protože je nový..to je pro mě druhá hloupost..armáda byla vždy strůjce pokroku a inovaci..a urcite se netočila v kruhu okolo mantry ze si porizuje jen věci co uz x let nekde slouží. U nemcu bych se nebál ze prijdou s nečím co nefunguje.

avatar
PavolR Datum: 04.07.2017 Čas: 13:18

Rase:
Tých 1000+800 bolo na konci novembrového článku o Borsuku prezentovaných ako odhad Defence24, odkiaľ bol článok prebratý. Pri pri kapacite 50ks ročne by som to odhadoval skôr na desaťročia .... :-)
http://www.armadninoviny.cz/polska-armada-chce-vlastni-bojova-vozidla-pechoty-borsuk.html

avatar
Rase Datum: 04.07.2017 Čas: 12:10

Tecka:
pořád má polsko zájem o 1000 BVP Borsuk a až 800 specializovaných verzí, nebo se změnily plány a část vozidel nahradí levnější vozidla Rosomak ? Přeci jen to množství je opravdu masivní a v Evropě nevídaný. Polskému průmyslu by ten počet zabraly taky spoustu let.

avatar
juhelak Datum: 04.07.2017 Čas: 10:05

Zetor má reálně sanci v ACR max v budoucnu pokud bude zájem o nějaké vozidlo palebné podpory..nebo v budoucnu až se zacne uvazovat o nahrazeni Pandurů necim novým.

avatar
Tecka Datum: 04.07.2017 Čas: 09:51

Wywiad z Szatkowskim co ciekawe ,merytorycznie i bez propagandowej retoryki na potrzeby elektoratu. Mozna sie dowiedzieć co Wasz sąsiad z północy kombinuje pamiętając,ze przepływ informacji obecnie jest mocno ograniczony. Ciekawości,to : Borsuk zyje i bedzie go mniej bo okazalo sie,ze bedzie drogi o czym bylo wiadomo od jakiegos czasu ,to dobrze i zle . Napewno nie pływa poza procentem dla zwiadu
Jedny brygada aeromobilna do likwidacji,słusznie bo niby gdzie w czasie W bedziemy się desantować?
Wiecej "ciężkich" rosomaków no i 2 eskadry 5 generacji ,OP , duzo śmigieł szturmowych itd. Polecam
http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/23073?t=Cena-bezpieczenstwa

avatar
PavolR Datum: 04.07.2017 Čas: 09:39

tektzby:
Wolfdog sa celkom iste nebudú vyrábať ani montovať v Zetore, ale jeho technická dokumentácia bude predaná akejkoľvek firme, ktorá o jeho výrobu prejaví záujem.
Teda korbu a veci okolo môžu nechať vyrobiť hoci aj v Číne a nejaká česká firma to iba skompletizuje. :-p

arr