Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear ... Více

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Události

Zkušenosti z války v Koreji a Vietnamu využívají alianční vojáci

Datum přidání 05.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: 31. brchbo

Nutnou součástí přípravy všech vojáků před výjezdem do mise a vojáků určených do hotovostních sil je výcvik S.E.R.E. (Survival, Escape/Evasion, Resistence and Extraction) Jedná se o přípravu na přežití, únik, kladení odporu (odolávání nátlaku), vyzvednutí a návrat vojáka, který je odloučený od jednotky.

Foto: Vojáci si vyhlédli vhodné místo pro vybudování přístřešku, má být na odlehlém místě a splývat s prostředím. / 31. brchbo

 

Tento výcvik absolvovali minulý týden vojáci z Čáslavi, Liberce a Přerova u 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany na posádkovém cvičišti v Radčicích.

 

V minulosti se záchraně osob, které upadly do zajetí nebo se staly nezvěstnými ve válečném konfliktu, nevěnovala velké pozornost. „Průlom nastal až v období druhé světové války během bitvy o Británii. Tehdy si Británie uvědomila, že nemůže přicházet o vycvičené letecké posádky, protože jich nemá dostatek a svěření letecké techniky nezkušeným pilotům jen zvyšuje ztrátu prostředku, proto se začala zabývat záchranou nezvěstných osob“, vysvětlil instruktor výcviku rotmistr Adam Hradecký. Do té doby byl voják lehce nahraditelný.

 

Foto: Oheň, který dává teplo do přístřešku, je vykopaný v zemi tzv. dakota fire hole. / 31. brchbo  

 

Zkušenosti z války z Koreji a Vietnamu s sebou přinesly rozvoj záchranného sytému osob. Díky vrtulníkové technice mělo vojsko schopnost vyzvednout osoby z těžce přístupného terénu, nasazovaly se záchranné týmy. Významnou roli zde hrály také politické, diplomatické a sociální aspekty.

 

Prostředí současných zahraničních misí, ve které působí alianční vojáci, přináší nové riziko jak pro jednotlivce, tak pro skupiny. Je to především odloučení od vlastní jednotky. Únosy a držení rukojmích se staly prostředkem pro uspokojení požadavků povstaleckých sil a vyvolání pocitu převahy nad koaličními jednotkami. Nejen pozemní, vzdušné a námořní síly, ale i civilní zaměstnanci ozbrojených sil a kontraktátoři jsou vystaveni hrozbě odloučení a únosu.

 

Foto: Těsně před vyzvednutím záchranným týmem zaujali vojáci neohrožující polohu. / 31. brchbo  

 

„Kurz S.E.R.E., byl dříve určen výhradně pro letecký personál a speciální síly. Změna nastala až v roce 2003, kdy konvoj jednotky logistické podpory vjel do léčky nachystané příslušníky irácké armády, 11 amerických vojáků bylo zabito a 6 zajato. Mezi zajatci byla i Jessica Lynch, kterou věznila irácká armáda devět dnů,“ popsal Hradecký. Tato zkušenost vedla k nutnosti rozšíření přípravy mezi všechny specializace, protože nebezpečí zajetí hrozí v určité míře všem nasazeným.

 

Během výcviku se vojáci učili, jak mají provádět skrytý přesun, aby se tak vyhnuli nepříteli. Trénovali dovednosti v přežití: přípravu stravy, rozdělávání ohně a stavbu přístřešku. Samostatným tématem bylo pak navázání kontaktu se záchranným týmem a procedura vyzvednutí odloučené osoby.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jakub Mareš Datum: 05.12.2013 Čas: 10:16

Jestli se nepletu tak už z týhle brigády je pluk :)

arr