TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Zkušenosti z války v Koreji a Vietnamu využívají alianční vojáci

Datum přidání 05.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: 31. brchbo

Nutnou součástí přípravy všech vojáků před výjezdem do mise a vojáků určených do hotovostních sil je výcvik S.E.R.E. (Survival, Escape/Evasion, Resistence and Extraction) Jedná se o přípravu na přežití, únik, kladení odporu (odolávání nátlaku), vyzvednutí a návrat vojáka, který je odloučený od jednotky.

Foto: Vojáci si vyhlédli vhodné místo pro vybudování přístřešku, má být na odlehlém místě a splývat s prostředím. / 31. brchbo

 

Tento výcvik absolvovali minulý týden vojáci z Čáslavi, Liberce a Přerova u 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany na posádkovém cvičišti v Radčicích.

 

V minulosti se záchraně osob, které upadly do zajetí nebo se staly nezvěstnými ve válečném konfliktu, nevěnovala velké pozornost. „Průlom nastal až v období druhé světové války během bitvy o Británii. Tehdy si Británie uvědomila, že nemůže přicházet o vycvičené letecké posádky, protože jich nemá dostatek a svěření letecké techniky nezkušeným pilotům jen zvyšuje ztrátu prostředku, proto se začala zabývat záchranou nezvěstných osob“, vysvětlil instruktor výcviku rotmistr Adam Hradecký. Do té doby byl voják lehce nahraditelný.

 

Foto: Oheň, který dává teplo do přístřešku, je vykopaný v zemi tzv. dakota fire hole. / 31. brchbo  

 

Zkušenosti z války z Koreji a Vietnamu s sebou přinesly rozvoj záchranného sytému osob. Díky vrtulníkové technice mělo vojsko schopnost vyzvednout osoby z těžce přístupného terénu, nasazovaly se záchranné týmy. Významnou roli zde hrály také politické, diplomatické a sociální aspekty.

 

Prostředí současných zahraničních misí, ve které působí alianční vojáci, přináší nové riziko jak pro jednotlivce, tak pro skupiny. Je to především odloučení od vlastní jednotky. Únosy a držení rukojmích se staly prostředkem pro uspokojení požadavků povstaleckých sil a vyvolání pocitu převahy nad koaličními jednotkami. Nejen pozemní, vzdušné a námořní síly, ale i civilní zaměstnanci ozbrojených sil a kontraktátoři jsou vystaveni hrozbě odloučení a únosu.

 

Foto: Těsně před vyzvednutím záchranným týmem zaujali vojáci neohrožující polohu. / 31. brchbo  

 

„Kurz S.E.R.E., byl dříve určen výhradně pro letecký personál a speciální síly. Změna nastala až v roce 2003, kdy konvoj jednotky logistické podpory vjel do léčky nachystané příslušníky irácké armády, 11 amerických vojáků bylo zabito a 6 zajato. Mezi zajatci byla i Jessica Lynch, kterou věznila irácká armáda devět dnů,“ popsal Hradecký. Tato zkušenost vedla k nutnosti rozšíření přípravy mezi všechny specializace, protože nebezpečí zajetí hrozí v určité míře všem nasazeným.

 

Během výcviku se vojáci učili, jak mají provádět skrytý přesun, aby se tak vyhnuli nepříteli. Trénovali dovednosti v přežití: přípravu stravy, rozdělávání ohně a stavbu přístřešku. Samostatným tématem bylo pak navázání kontaktu se záchranným týmem a procedura vyzvednutí odloučené osoby.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jakub Mareš Datum: 05.12.2013 Čas: 10:16

Jestli se nepletu tak už z týhle brigády je pluk :)

arr