Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Zničí Izrael ruské systémy S-300 v Sýrii?

Datum přidání 30.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 56 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

 

Podle libanonského listu al-Akhbar, který se odvolává na vyjádření Bašára Asada, jsou už protiletadlové systémy S-300 v Sýrii. Již dříve izraelský premiér Benjamin Netanjahu sdělil ministrům zahraničí států Evropské unie, že zprovozněním systému S-300 v Sýrii vznikne nad Izraelem "bezletová zóna". Netanjahu rovněž oznámil, že Izrael nebude takové situaci nečinně přihlížet…

S-300

Foto: Protiletadlový systém S-300, ilustrační foto / Wikipedia

 

Izrael zatím oficiálně nepotvrdil dodání S-300 do Sýrie. "Nemáme žádnou jinou informaci kromě té, která se objevila v médiích. A tu teď prověřujeme," sdělil izraelskému deníku The Jerusalem Post nejmenovaný zdroj v izraelském vedení.

 

Dodávka raket zřejmě izraelské pozornosti neujde. Nejpravděpodobnější (možná jedinou) možností, jak lze dostat S-300 do Sýrie, je přeprava po moři. Izrael má nad daným územím k dispozici jak satelity, tak průzkumná letadla, a proto bude mít patrně o pohybu S-300 na syrském území detailní "real-time" přehled.

 

Izraelský poradce pro národní bezpečnost Yaakov Amidror jednal tuto středu v Izraeli se všemi velvyslanci Evropské unie. Amidror mimo jiné nastínil, kde leží pro Izrael pověstná nepřekročitelná "červená line". Ačkoli jednání probíhalo za zavřenými dveřmi, poskytli dva diplomaté pod podmínkou anonymity izraelskému deníku Haaretz informace o detailech jednání.

 

Video: Komentář RT k dodávce protiletadlových raket S-300 do Sýrie / YouTube

 

Amidror údajně uvedl, že Izrael nedovolí zprovoznění protiletadlového systému S-300 na syrské půdě. Podobně se vyjádřil ve středu také izraelský ministr obrany, když řekl, že pokud bude systém S-300 v Sýrii zprovozněn "Izrael bude vědět, co má dělat".

 

"Pochopili jsme ze slov Amidrora, že izraelská vláda nemůže zabránit dodávce systémů S-300 do Sýrie, proto bude proti nim působit po dodání, ale před uvedením do provozu," uvedl po setkání jeden z diplomatů.

 

Izrael má zatím poměrně dost času. Zprovoznění tak komplikovaného systému, jakým je S-300, trvá tři až šest měsíců. V chaotické situaci v Sýrii možná ještě déle. S novou technologií se také musí naučit zacházet syrští operátoři a technici – zřejmě při instruktáži v Rusku.

 

"V případě, že budou rakety k dispozici a v provozu, celý izraelský vzdušný prostor se stane bezletovou zónou," oznámil Netanjahu evropským ministrům zahraničních věcí. "Dodávka raket je významným bezpečnostním problémem pro Izrael a my nebudeme nečinně přihlížet."

 

V Izraeli naopak poradce Amidrora informoval evropské velvyslance o postoji Izraele k situaci v Sýrii a také popřel "nařčení", že Izrael tajně podporuje režim Bašára Assada. "Nemáme zájem zasahovat nebo ovlivňovat situaci v Sýrii," prohlásil, "budeme jednat pouze tehdy, když bude nutné chránit naši bezpečnost, a proto budeme bránit dodávkám vyspělých zbraní pro Hizballáh."

 

Zdroj: Israel Hayom, The Daily Beast

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
matr Datum: 08.06.2013 Čas: 16:08

S tím Izraelským premiérem jsem možná trochu vedle.Je to už delší čas co jsem to četl.Každopádně fakt je ten že výrok padl a co je na tom pravdy to samozřejmě nikdo neví.

avatar
matr Datum: 08.06.2013 Čas: 15:58

Omlouvám se za pravopis níže .Šito horkou jehlou.
Ještě dodám že po tomto výroku měli zbrojní inspektoři udělat kontrolu v komplexu DIMONA a pripadně ho NATO mělo vybombardovat tak jak to USA,Izrael plánují u Iránu .Na základě dohod o nešírení jaderných zbraní .To by asi každej koukal co radioaktivního spadu by po tom bylo .O Izraelském vojenském programu vývoje chem. a bakt. zbraní (v jiných zařízeních) ani nemluvě.Írán alespoň jednou za čas povolí nějakou inspekci ale Izrael ? -já nic já muzikant.Nebo tu platí dvojí metr ? Asi tak.Dál se k tomu nebudu vyjadřovat.Každý ať si v případě zájmu sám dohledá dostupná fakta v eng.jazyce na netu.
Martin

avatar
p0tkan Datum: 08.06.2013 Čas: 15:29

Je škoda, že neviete svoj "citát" doložiť ani dátumom ani jeho zdrojom(hold cenzúra že :/).
Linkovaný článok je zaujímavý (škoda len že ani on neobsahuje aspon odkaz na daný rozhovor), len si niesom istý akou mentálnou akrobaciou sa s bývalého profesora univerzity stal B. Netanjahu.

Prečo tá potreba "predávať" osobné dojmy ako fakty ?

avatar
matr Datum: 08.06.2013 Čas: 14:51

Tento výrok je už staršího data.Pamuji že to bylo uveřejněno i v českých internetovích denících.Hledal jsem nějaký oficiální zdroj ale bohužel ,cenzura pracuje stále a dnes už o tom nenajdete ani zmíňku.Snad se najde někdo sledující téma blízkého východu a potvrdí to co jsem napsal.
Snad jen toto http://www.voltairenet.org/Israel-aims-its-nuclear-warheads
Netanjahu to pak asi papouškoval.

avatar
p0tkan Datum: 08.06.2013 Čas: 10:43

súdruh matr a povedali by ste nám kedy a ktorým novinám to povedal ? Stačí názov a dátum nemusíte nám to sem linkovať :)

avatar
matr Datum: 07.06.2013 Čas: 20:19

Cituji jeden s tisku známý výrok.Soudruh Netanjahu paravil cituj : Izrael má 200 jaderných hlavic, a netají se tím že jsou namířeny na evropská města.
ps: Rostak. jak už jsem psal níže.Osádky kompletů s-300 jsou zaškolovány v Ruské federaci de fakto od podepsání kontraktu.Jakáž takáž přehledová situace v oblasti působení kompletu s-300 se dá aplikovat přenesením údajů už známých z působení jiných prostředků pvo, reb, atd.

avatar
David Khol Datum: 05.06.2013 Čas: 07:03

I kdyby to byla pravda - a u SIPRI předpokládám, že ano - tak to nic nemění na situaci. Kdyby nedejbože došlo k nějakému zásadnímu otevřenému konfliktu, i tento nižší počet by Izraeli stačil na zničení hypotetických protivníků. A myslím, že na rozdíl od jiných států by Izrael měl větší ochotu realizovat takový krok

avatar
hovorka11 Datum: 04.06.2013 Čas: 09:09

"Křižníky třídy Kirov disponují ohromným arzenálem výzbroje.
S-300F Riff (Fort) (SA-N-6 Grumble) s 12 podpalubními odpalovači bubnového typu pro verikální vystřelování raket středního doletu, jichž je instalováno 93 ks. Můžou ničit jakýkoliv typ vysokorychlostního manévrujícího cíle na výškách od 25 m do 30 km a na vzdálenost do 90 km. S-300F je u křižníku Petr Veliký nahrazen modernějším systémem S-300FM RiffM (námořní verze S-300MP)."

http://www.military.cz/russia/navy/kirov/Kirov.htm

avatar
Rostak Datum: 03.06.2013 Čas: 21:34

Tak .... zdá se mi, ze se tu zaměnují casové údaje dosažení operacní způsopbilosti a prechodu z transportní do bojové sestavy.....
To stejné u MIG-29... to stejné, dobré stroje, ale bez pilotů kvalitně preškolených a zalétaných na tehle strojích , jsou ty mašiny k ničemu , u našich JAS - 39 trvalo dosažení plné operační způsobilosti cca 2 roky!
Dál pro JArdu, ano o t+ch kontejnerových Clubech vým, ale nikde jsem neslyšel ani o projektu a ani o testech S-300F z kontejnerových lodích etc....

avatar
Neználek Datum: 02.06.2013 Čas: 16:03

Uvedení za 3 - 6 měsíců. Netvrdil bych sice hodin, ale v řádech dnů jsou Syřané schopni systém bez problému zprovoznit...

avatar
sroub Datum: 02.06.2013 Čas: 13:00

Podle mě je nejpravděpodobnější útok ne na samotnou baterii, ale na její obsluhu. Ať už nějaká Sayeret postřílí obsluhu, nebo nešťastnou náhodou autobus s obluhou najede na zapomenutou minu z jomkipurský války, nebo něco takovýho. Protože S-300 je papírově velmi schopná hračička, ale bez vyškolený obslubhy, nebo obsluhovaná amatérama je to jenom dost drahý těžítko. A pokud by něco, čim se dopravujou vojáci obsluhující tyhle systémy mělo nehodu řekněme s brzdama, a napálilo to do baterie, aby se poničila i elektronika, o kterou má Irán nepochybně značnej zájem, pak by asi vládlo mlčení na všech stranách....

avatar
Refael Datum: 02.06.2013 Čas: 08:49

Ne úplně.
Každá země má specifické atmosf.prostředí, na který si každý zbraň.systém(zvláště radary, letadla i ostatní PVO) musí adaptovat a zvyknout, aby poté fungoval spolehlivě na 100% a např.nevysílal falešné poplachy apod..
Ne vše se dá nasimulovat předem.
Moderní zbraň.systémy se umí adaptovat velmi rychle, ale vždy to nějaký čas trvá než vojáci oznámí operační zpusobilost.

avatar
matr Datum: 02.06.2013 Čas: 07:53

Osádky kompletů s-300 jsou zaškolovány v Ruské federaci de fakto od podepsání kontraktu.
Komplet je mobilní !! Uvedení do plné bo-po v řádu hodin!!!!

avatar
Refael Datum: 02.06.2013 Čas: 03:58

Na izr.hlav.zpravach rikali, ze Syrie zatim zaplatila za system S-300 tretinu ceny, nikoli plnou cenu kvuli financ.problemum.
Myslim si, ze Rusko se bude snazit financne profitovat a nabidne "pujcku" Syrii na S-300, ktera rozhodne nebude diky urokum nijak vyhodna.
Ohledne ne/zniceni S-300 letectvem je tu jina moznost, podobna jako udelali Izraelci pro Rusko behem rusko-gruzin.valky v r.2008:
behem valky Izraelci predali frekvencni datalinky Rusum k uspesnemu ruseni bezpilotnich letadel(diky temto systemum meli Gruzinci narozdil od Rusu spolehlive strateg.informace a zpusobovali ztraty na strane Rusu na zacatku teto valky), zakoupenych Gruzinci v Izraeli vymenou za slib, ze Rusko neproda Iranu baterie S-300. Proto tato bezpil.letadla zacali Gruzinci rychle po valce rozprodavat. Mimochodem tento krok od izr.vlady TEZCE odsuzuji. Sami s nami vymetli jine staty a ted delame to same, proste SPINAVA politika. Ale to jsem odbocil.

Pokud Rusove predaji frekvence datalink S-300 nasim k ruseni, tak IAF nebude mit potrebu fyzicky nicit S-300. Nebo pokud tento system budou obsluhovat vyhradne Rusove, je mozne, ze v dobe uderu IAF na vojen.sklady ci konvoje Hizballahu v Syrii se budou Rusove s timto systemem divat "jinam". Ale k tomu je potreba oboustranna spolehliva "spoluprace" mezi nasimi a Rusy. Rusove jinak nemaji v lasce Hizballah. Ted se jim hodi, ale sami ji maji na "cernem" listu.
Stejny princip udelali Saudove s obsluhami AWACS v dobe, kdy IAF preletavala nad Saudskym vzdusnym prostorem k pruzkumnym letum do Iranu. Podle jinych dokonce i obcas pristavali na odlehlem saudsk.voj.letisti, ale to uz pluji do divokych spekulaci.
Je mozne, ze se mylim, ale tento zpusob me napadl.

avatar
Shal Datum: 01.06.2013 Čas: 22:39

lentak37: Izrael se stal již několkrát terčem útoku svých sousedů a libovolné ohánění suveréností nezmění nic na tom, že Izrael má nejenom právo, ale i povinnost bránit své občany před dalším útokem. A to i přesto, že to může znamenat preventivní útok na sousedovu vojenskou techniku. Izrael má všechny důvody k obavě o vlastní bezpečnost. Hizballáh se vyzbrojuje syrskýma zbraněma, operuje v Sýrii a celou tuhle párty platí Írán. Bylo by hloupé a nezodpovědné jenom se dívat jak se vaši nepřátelé vyzbrojují a ohánějí se suveréností. Hizballáh existuje jenom kvůli zničení Izraele. Syrské vládní i protivládní síly se vyjádřily, že další na řadě je Izrael a Írán už několikrát pohrozil likvidací Izraele a historie dokazuje, že to myslí vážně.

arr