Ukázka síly: Působivá formace amerických bombardérů B-52 a norských stíhaček F-35

Ukázka síly: Působivá formace amerických bombardérů B-52 a norských stíhaček F-35
Formace amerických bombardérů a norských stíhaček / YouTube (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) znovu vyslalo šest bombardérů B-52H Stratofortress na okružní výcvikovou misi do Velké Británie. Bombardéry při severním letu minuly pobřeží Norska, kde je doprovázely norské víceúčelové stíhačky F-16AM Fighting Falcon a F-35A Lightning II.

Show of Force

Ukázka síly (Show of Force) je zcela běžně používaný typ vojenské operace. Ukázka síly spektakulárně předvádí vojenské kapacity a možnosti daného státu, a to jak spojencům, tak potenciálním protivníkům.

Ozbrojené síly Spojených států nejčastěji pro tento účel nasazují letadlové lodě a bombardéry. Ukázkou síly byl ale i raketový útok pomocí střel Tomahawk na Sýrii v dubnu 2018. Do stejné oblasti demonstrace síly, avšak na taktické úrovni, patří například i nízké přelety amerických bombardérů nad hlavami povstalců v Afghánistánu atd.

Společné operace norských a amerických letadel nejsou v posledních letech žádnou výjimkou. Norské F-16 a F-35A pravidelně cvičí nejen s bombardéry B-52, ale i s B-1B Lancer a B-2 Spirit. Není přitom tajemstvím, že norsko-americká letecká cvičení jsou namířená proti Rusku.

Severní cesta, vzhledem k zakřivení Země, je nejkratší vzdušnou cestou z USA do Ruska. Platí to i pro případný nálet amerických bombardérů na ruský poloostrov Kola, kde leží významné námořní základny a sklady ruské Severní flotily. Typicky jde zejména o město Severomorsk.

Například v zálivu Okolnaja, 60 km od norských hranic, existuje na 40 nových rozlehlých bunkrů (podle zpráv z roku 2018). Tyto bunkry, zřejmě částečně propojené podzemními tunely, slouží k uskladnění jaderných střel pro ruské ponorky třídy Delta IV a Borej. Celkově na poloostrově Kola existuje pět velkých jaderných skladů ruského námořnictva.


Satelitní snímky komplexu v zálivu Okolnaja. Vlevo snímky z července 2018, vpravo rok 2015; větší foto / Google Earth

Negace vojenských schopností Ruska

Do blízkosti poloostrova Kola a Barentsova moře čím dál častěji podnikají výcvikové lety americké bombardéry. Zničení základen a skladů Severní flotily na poloostrově Kola bude (mimo jiné) klíčové k zajištění bezpečné komunikační námořní linie mezi kontinentálními Spojenými státy a Evropou. Společně s ochranou tzv. linie GIUK (Greenland, Iceland, United Kingdom,) tak nebudou moci ruské ponorky a letadla napadat nákladní lodě pendlující mezi Spojenými státy a Evropou.

Opět je zcela zbytečné mluvit o reálnosti podobného střetu a kdo „za něj může“. Podobná morální dilemata se řeší v diskuzích pod články, nikoliv v nejvyšších patrech politiky. Případně se využívají v technikách propagandistického boje v rámci „programování“ veřejného mínění.

Pokud se na to díváme čistě bez emocí, pouze z hlediska zásad geopolitiky (tedy tak, jak uvažují ti nahoře), smyslem ukázky síly je demonstrativně předvést (spojencům i protivníkům) vojenské prostředky, které negují vojenské schopnosti a přednosti protivníků.

Negace vojenských schopností v případě Ruska je naprosto klíčová, protože jednou z velmi efektivních ruských taktik v rámci zahraniční politiky je možnost zcela dle libosti eskalovat a deeskalovat bezpečnostní situaci ve střední, východní a severní Evropě. Klasickým příkladem jsou zprávy o rozmísťování střel Iskander v Kaliningradském obvodě, které vnášejí neklid do veřejného a politického života v Evropě. Případně samozřejmě anexe Krymu, která natrvalo zcela změnila evropskou bezpečnostní realitu.

Vzhledem k tomu, že Evropa již zcela ztratila ochotu používat vojenskou sílu v rámci zahraniční politiky, toto vojenské zastrašování ze strany Ruska vůči Evropě (a zejména evropské veřejnosti) funguje velmi efektivně. Pomocí salámové metody, a čistě jen pomocí vojenského zastrašování, Rusové krok za krokem zkoušejí čím dál více uplatňovat svou vůli (tedy to, jak mají věci probíhat) zejména na střední a východní Evropu. Přitom paradoxní je, že ruské síly jsou slabší, zaostalejší a méně vycvičené než ozbrojené síly evropských zemí. Rusko má ale něco, co Evropě zcela chybí – rozhodnost je použít. Toto vnímání svých sil si Rusové vydobyli invazí na Ukrajinu v roce 2014.

Cílem letů amerických bombardérů je tedy otřást ruskou důvěrou (na všech úrovních) ve své vojenské schopnosti, demonstrovat spojeneckou rozhodnost a vojenskou nadřazenost, ztížit Rusům možnost eskalovat a deeskalovat situaci v okolních zemích a snížit jejich schopnost projektovat vojenskou sílu do Atlantického oceánu.

Předchozích šest misí amerických a norských letadel:

 • Září 2019, B-2 poprvé nad polárním kruhem a nad Norským mořem (bez účasti norských letadel);
 • Listopad 2019, Tři B-52 a šest norských F-16 nad Barentsovým mořem;
 • Březen 2020, Norské F-35 poprvé s B-2 mimo Island;
 • Květen 2020, Norské a švédské stíhací letouny a dvojice B-1 ve skandinávském vzdušném prostoru; 
 • Červen 2020, Čtyři norské F-35, tři F-16 a jeden B-52 nad Barentsovým mořem;
 • Červen 2020, Norské F-35 a dvojice B-2 nad polárním kruhem a nad Norským mořem.


Lety amerických bombardérů a operace bojových plavidel NATO v Barentsově moři pozorně sleduje Moskva. Není divu, protože americké operace (a jejich spojenců) snižují ruský vojenský potenciál v očích protivníků i spojenců; větší foto / Kremlin.ru

„Poloostrov Kola zůstává domovskou základnou pro většinu ruských strategických sil [ruského námořnictva] a přestože Rusko nepovažujeme za vojenskou hrozbu pro Norsko, je jasné, že tyto síly představují pro NATO strategickou výzvu. Ruská revitalizace koncepce obrany bastionu [koncept silně chráněných námořních základen] posiluje pro Rusko význam této oblasti také z vojenského strategického hlediska. To je jeden z důvodů, proč bylo Norsko vysunuto do popředí a snaží se přizpůsobit NATO nové realitě,“ uvedla v roce 2018 norská ministryně zahraničí (dříve obrany) Ine Eriksen Søreide.

„Nemůžeme ignorovat, co se děje tak blízko našeho území,“ uvedla Søreide a poukázala na rok 2017, kdy ruské stíhací letouny během cvičení simulovaly útoky na norské cíle. „To nepřispívá k lepším vztahům a nesnižuje napětí.“

Od rou 2018 tedy americké bombardéry, ale i válečné lodě, provádějí s aliančními ozbrojenými silami pravidelná cvičení v Barentsově moři, které omývá severní část Norska a ruského území na poloostrově Kola.


Trasa letu šestice bombardérů B-52H; větší foto / @AircraftSpots

Poslední bombardovací mise

Nejnovější vojenské operace se zúčastnila šestice strategických bombardérů B-52H Stratofortress. Každý B-52H unese až 20 střel JASSM-ER s doletem 1000 km a s 450 kg těžkou bojovou hlavicí. Šest B-52H tedy může odpálit 120 stealth střel JASSM-ER, případně je kombinovat s jinými přesnými zbraněmi (LRASM) nebo klamnými cíli. V případě potřeby B-52H unesou jaderné střely AGM-86B. Šestice B-52H rovněž pojme až 120 jaderných střel AGM-86B.

Jmenovaných šest bombardérů B-52H patří pod 5. bombardovací křídlo s domovskou základnou Minot Air Force Base v Severní Dakotě. Bombardéry během poslední mise zamířily přes Grónsko, kolem Norska a 22. sprna přistály na základně Fairford ve Velké Británii. Odtud budou bombardéry delší čas podnikat výcvikové lety v rámci Evropy.


Americké bombardéry B-1B u Norska v květnu 2020

„B-52 se vrací na Královskou leteckou základnu Fairford a budou působit napříč operačním prostorem, přičemž půjde o velmi aktivní nasazení. Naše schopnost rychle reagovat a ujistit spojence a partnery se opírá o fakt, že jsme schopni v jakýkoliv okamžik nasadit naše B-52,“ komentoval nejnovější misi bombardérů generál Jeff Harrigian, velitel amerických vzdušných sil v Evropě a Africe. „Jejich přítomnost zde pomáhá budovat důvěru s našimi spojenci NATO a partnerskými zeměmi a poskytuje nám nové příležitosti, abychom společně trénovali prostřednictvím různých scénářů.“

Při letu kolem pobřeží Norska se jako první k bombardérům B-52H připojily (ještě mimo norský vzdušný prostor) norské stíhačky F-16AM ze severní norské základny Bodø. Později také norské F-35A Lightning II. Norské letectvo prozatím provozuje 18 F-35A.

„Jsem velmi rád, že se naši američtí přátelé rozhodli provádět výcvik v našem okolí. Je důležité, aby byli obeznámeni s norskými podmínkami a mohli v případě potřeby s námi spolupracovat,“ komentoval společný americko-norský výcvik general Eirik Kristoffersen, šéf norského Generálního štábu. Očekává se, že norské stíhačky F-16 a F-35 budou s americkými bombardéry létat čím dál častěji.

Per Erik Solli, který působí na Nord University v Bodø, uvedl, že severní operace amerických bombardérů se stávají novou operační normou a jde o velmi jasnou „geopolitickou a strategickou signalizaci.“

Zdroj: Barents Observer, 2, The Drive, eucom.mil

Nahlásit chybu v článku


Související články

Norsko nakoupí P-8A Poseidon proti ruským ponorkám

Americká vláda schválila případný prodej pěti protiponorkových a protilodních letadel P-8A Poseidon ...

Motory z bizjetů pro bombardéry B-52 Stratofortress?

Americké letectvo (US Air Force) si ponechá strategické bombardéry B-52 Stratofortress minimálně do ...

Zkáza norské fregaty Helge Ingstad

Před několika dny došlo k nehodě norské fregaty Helge Ingstad třídy Nansen, která se 8. listopadu ...

ARRW: Strategický bombardér B-52 testuje hypersonické střely

Spojené státy pokračují v testování nové generace hypersonických zbraní. V posledním testu americký ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • RiMr71
  13:11 26.08.2020

  ...podle úporné aktivizace zdejších rusomilů je zřejmé, že podobné akce mají až nečekaně široký dosah.

  ...podle úporné aktivizace zdejších rusomilů je zřejmé, že podobné akce mají až nečekaně široký dosah.

  • Jan Grohmann
   14:06 26.08.2020

   Tak je tu zejména jeden úječený diskutující, který už dal 23 komentů, tedy zhruba 20 % všech komentářů pod tímto článkem. Dopad to rozhodně má.

   Tak je tu zejména jeden úječený diskutující, který už dal 23 komentů, tedy zhruba 20 % všech komentářů pod tímto článkem. Dopad to rozhodně má.

   • Jan Padesátýpátý
    14:44 26.08.2020

    i takový diskutující tu snad má své místo, a není třeba jej "neargumentačně" shazovat

    i takový diskutující tu snad má své místo, a není třeba jej "neargumentačně" shazovat

    • Smirnov
     16:39 26.08.2020

     Ten argument bude asi skryt mezi řádky a říká: Kvantita převyšuje nad kvalitou, a to s extrémně vysokým nepoměrem.

     Ten argument bude asi skryt mezi řádky a říká: Kvantita převyšuje nad kvalitou, a to s extrémně vysokým nepoměrem.

     • Jan Padesátýpátý
      17:33 26.08.2020

      "uječený" skryto mezi řádky není
      :) málem to vypadá jako by semtamova diverzní činnost tady (vytlačit z diskuzí věcné argumenty) byla úspěšná

      "uječený" skryto mezi řádky není
      :) málem to vypadá jako by semtamova diverzní činnost tady (vytlačit z diskuzí věcné argumenty) byla úspěšná

    • Jan Grohmann
     19:30 26.08.2020

     To je otázka, protože diskutující pod článkem pomáhají tvořit obsah AN. Proto je diskuze organickou součástí článku. Pokud někdo bude tedy diskuzi jen používat ke svým emocionálním ...Zobrazit celý příspěvek

     To je otázka, protože diskutující pod článkem pomáhají tvořit obsah AN. Proto je diskuze organickou součástí článku. Pokud někdo bude tedy diskuzi jen používat ke svým emocionálním výlevům, tak na to bude upozorněn.
     Kromě infantilních emocionálních výlevů dotyčný nenapsal kloudnou větu. Tak uvažuji, zda nějak obohacuje obsah AN. Ale je zase pravda, že je dobré si připomínat, že zastupuje nemalou část českých a slovenských občanů.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      06:50 27.08.2020

      Pořád pane redaktore nechápete o co tady jde. Za prvé, jako redaktor byste měl respektovat názor " opozice" a neoznačovat ji jako infantilní či emocionální. Pokud někdo zastupuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Pořád pane redaktore nechápete o co tady jde. Za prvé, jako redaktor byste měl respektovat názor " opozice" a neoznačovat ji jako infantilní či emocionální. Pokud někdo zastupuje nemalou část čsr občanů, tak toto znevažování má ještě větší váhu a o to víc je třeba respektovat jejich názor a slušný diskutující se snaží provést úvahu, co tu nemalou část občanů vede k takovému názoru.
      Pokud jako redaktor budete někoho upozorňovat, dostáváme se opět o desítky let zpátky, jelikož nebyly porušeny pravidla diskuje a diskutér obhajuje pouze svůj názor a už vůbec nemáte právo zvažovat jestli někdo obohacuje či nikoliv obsah stránek AN. Je smutné, že jako redaktor ( odborník na techniku) přispíváte do komentářů velmi sporadicky, ale v případě "politických" článků jste vcelku angažovaný.
      Jestli pro někoho je strašák rusko a nemůže z toho v noci spát ( podle některých reakcí) ok já s tím problém nemám, ale osobně je to částečně uměle vytvořený strašák, který sice porušuje mezinárodní práva, provádí nelegální operace na cizích území, tvrdě potlačuje opozici a vůbec se nedá mluvit o demokracii, ale mě trápí víc Turecko, trápí mě víc ilegální přistěhovalci, kteří terorizují francouzké, německé občany, vznikají gheta, dochází k separaci a o tomhle se nepíše? To je pro mě regulérní nebezpečí, eritrejec, který shodil matku s dítětem do kolejiště, kosovský albánec který shodil ženu do kolejiště, eritrejec který zapálil kostel a mohu pokračovat dál a dál. Takže je potřeba nahlížet na názory nemalé části čsr občanů i z jiné stránky a konečně už přestat škatulkovat, zda je někdo proruský či nikoliv, jen proto, že nesouhlasí s titulkem či "prozápadním" článkem.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:08 27.08.2020

      Ne, techniku, tak to není. AN je soukromé médium. Jeho majitel/šéfredaktor/ editor si s ním může dělat, co chce. Může naprosto dle své libovůle příspěvky zveřejnit či nezveřejnit, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, techniku, tak to není.

      AN je soukromé médium. Jeho majitel/šéfredaktor/ editor si s ním může dělat, co chce. Může naprosto dle své libovůle příspěvky zveřejnit či nezveřejnit, komentovat či nekomentovat, mazat nebo nemazat.

      O desítky let zpět bychom se dostali, kdyby o tom, co zveřejnit a co ne nerozhodoval majitel média, ale nějaký kontrolní orgán, nejlépe ovládaný vládní stranou. Naštěstí v takovém stavu nejsme a pokud vám obsah či způsob, jakým se zachází s příspěvky čtenářů nevyhovuje, nic vám nebrání založit si médium vlastní a tam si zveřejnit, co libo.

      Ale neexistuje žádná povinnost soukromého média zveřejnit všechno, co si kdo usmyslí a zdržet se komentování zveřejněného, aby se autor příspěvku necítil zhrzen.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      08:49 27.08.2020

      to globeelement to si pak novinářskou práci a zejména činnost novináře či editora každý představujeme trochu jinak. Kdyby Babiš ve svých soukromých novinách takto potlačoval ...Zobrazit celý příspěvek

      to globeelement
      to si pak novinářskou práci a zejména činnost novináře či editora každý představujeme trochu jinak. Kdyby Babiš ve svých soukromých novinách takto potlačoval diskuzi, či směroval a škatulkoval opozici jistě by se vám to také nelíbilo.
      Pokud někdo vytvoří web, kde je volně přístupná registrace a je možnost se pod článkem vyjádřit, tak pokud nedojde k porušení podmínek je krajně nevhodné někomu mazat příspěvky či někomu ukládat výhružky. Pokud jedinec a je jedno či vlastník webu či editor, redaktor omezuje byť na soukromém mediu ostatním napsat vlastní názor který se nestotožňuje s jejich názorem, tak pro mě se jedná o velmi tenkou linii mezi cenzůrou a vlastnickým právem majitele media. Ono totiž už z demokracie vychází to, že soukromá osoba může vlastnit medium a na jejich vydané články reaguje široká veřejnost a proto mi přijde krajně nevhodné pokud dochází k mazání reakcí, které vyjadřují jiný názor ( neplést si s propagací násilí, nenávisti a podobně).
      Na druhou stranu pan Grohman ví moc dobře které články roznítí diskuzi a tím i návštěvnost tohoto webu a je to v jeho zájmu, tyto články uveřejňovat. To znamená že tyto reakce jsou očekávatelný. Pokud nejsou akceptovatelný prosím majitele webu ať mi zablokuje účet, pro mě není akceptovatelná cenzůra i na soukromém webu s veřenou registrací.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:13 27.08.2020

      V Babišových médiích jsou samozřejmě také diskuse řízeny, příspěvky mazány, lidé blokováni. Nemusí se mi to líbit, ale to médium není moje a navíc je zadarmo, když se mi to ...Zobrazit celý příspěvek

      V Babišových médiích jsou samozřejmě také diskuse řízeny, příspěvky mazány, lidé blokováni.

      Nemusí se mi to líbit, ale to médium není moje a navíc je zadarmo, když se mi to nehodí, mohu jít jinam nebo své názory zveřejnit jinde a jinak.

      Demokracie předpokládá svobodu vyjadřování názoru, ale nikoli povinnost na mém médiu za mé peníze zveřejňovat názory, které se mi nelíbí. Nechápu, kdes takový nesmysl sebral.

      A taky nechápu, proč by ti měl editor blokovat účet, nikdo tě nenutí ten účet používat.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      14:55 27.08.2020

      @Jan Grohmann Možná by bylo dobré, založit si další účet, abyste mohl rozlišovat kdy vystupujete jako majitel/moderátor a kdy jako běžný uživatel webu. A kdybych byl na vašem ...Zobrazit celý příspěvek

      @Jan Grohmann
      Možná by bylo dobré, založit si další účet, abyste mohl rozlišovat kdy vystupujete jako majitel/moderátor a kdy jako běžný uživatel webu.

      A kdybych byl na vašem místě a měl potřebu obsah diskuze nějak korigovat, snažil bych se být co nejvíc konkrétní a formulovat své výhrady přímo pod konkrétním příspěvkem
      (Omlouvám se, že vám netykám, jako ostatním, je to proto, že nevystupujete pod nickem :-)

      @GlobeElement
      AN je soukromé médium a Jan Grohmann je v pozici "boha", který má neomezenou moc. Právě proto by jí neměl zneužívat, a chovat se maximálně korektně. Říct někomu, že je "uječený", je styl bachaře v Příbrami, ale neměl by to být styl seriózního majitele webu.
      Protože jinak se může stát, že odejde část diskutujících, kteří spoluvytváří obsah.
      A nejde jenom o ty, kterým vadí že je jim pro jejich politické názory dáváno (z pozice majitele) najevo, že jsou otravným smetím. Ale třeba mě vadí, že takové jednání majitele vytváří nádech atmosféry nesvobody a nerovnosti (nevím jak to líp popsat, aniž by to znělo jak z politické agitky :-)

      "když se mi to nehodí, mohu jít jinam nebo své názory zveřejnit jinde a jinak"

      To ano, ale lepší je ohradit se, dát zpětnou vazbu a věci si veřejně vyříkat. Mimochodem, oceňuju Jana Grohmanna, že tuhle diskuzi nechá běžet veřejně, administrátoři často podobné diskuze stahují do soukromých zpráv.

      @technik
      Teď se bavíme o technických záležitostech fungování webu. Fakt nechápu souvislost s "eritrejcem, který shodil matku s dítětem do kolejiště"Skrýt celý příspěvek

     • Jan Grohmann
      15:54 27.08.2020

      Jan Padesátýpátý - Já znám zase znalé lidi, kteří již nepříspívají na AN (nebo velmi omezeně), protože diskuze bývá často zaplevelená nesouvisejícími a blábolicími příspěvky. A ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Padesátýpátý - Já znám zase znalé lidi, kteří již nepříspívají na AN (nebo velmi omezeně), protože diskuze bývá často zaplevelená nesouvisejícími a blábolicími příspěvky. A opravdu nepříspívají proto, že se necítí svobodně. Cítí se, že jsou uječeni jinými.

      Musíte si vybrat - absolutní svobodu, kdy si bude psat, kdo chce, co chce. Třeba jak to funguje na Novinkách. Nebo diskuzi, kde lidé, kteří k tomu mají skutečně, co říct, rozšíří obsah článku a přinesou nové postřehy a podněty.

      Ale to je klasická libertariánská diskuze. Dokud to nedostanu nařízeno zákonem, budu se snažit držet diskuzi na AN na věcné úrovni, jako rozšířující informační zdroj hlavního článku, i za cenu toho, že se k některým lidem budu muset chovat nespravedlivě.

      Pokud máte lepší nápad, jak bojovat s informačním jekotem, který zuří na internetu, tak sem s nim.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      17:09 27.08.2020

      @ Jan Grohmann Já jsem to naznačil ve druhém odstavci: - pokud popisujete, co se vám na příspěvcích nelíbí, buďte maximálně konkrétní. Dejte si práci vysvětlit co přesně vám vadí. ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Jan Grohmann
      Já jsem to naznačil ve druhém odstavci:
      - pokud popisujete, co se vám na příspěvcích nelíbí, buďte maximálně konkrétní. Dejte si práci vysvětlit co přesně vám vadí. Je špatně, pokud v některých lidech vznikne dojem že vám vadí jiné názory než máte sám.
      - buďte vždy maximálně korektní. V pozici "boha" si přeci můžete dovolit být zdvořilý i vůči těm, kteří vás budou třeba urážet.

      (Jinak svoboda+věcnost by se dala skloubit nějakým volitelným filtrováním. Uživatelé by si pak mohli sami zapnout jestli chtějí vidět všechno nebo by si zapli nějaký filtr.
      Ale na to je web příliš malý aby práce s tím měla smysl.

      Zjednodušená varianta by byla, že by si každý mohl vytvářet soukromé seznamy blokovaných uživatelů, jejichž příspěvky by mu zůstaly skryty. Ale ani to není dokonalé)Skrýt celý příspěvek

     • Ilawar
      17:15 27.08.2020

      @Jan Grohmann 15:54 27.08.2020 Dobrý den, když už se tu otevřela otázka zaplevelenosti a přehlednosti diskuze dám k dobru dva návrhy jak diskuzi pro uživatele zpřehlednit, aniž by ...Zobrazit celý příspěvek

      @Jan Grohmann 15:54 27.08.2020
      Dobrý den,
      když už se tu otevřela otázka zaplevelenosti a přehlednosti diskuze dám k dobru dva návrhy jak diskuzi pro uživatele zpřehlednit, aniž by se mazaly příspěvky nebo blokovaly účty.

      1) na diskuzích PCTuningu, pokud komentář dostane velké množství negativních reakcí, tak dojde ke skrytí textu. Text komentáře jde zobrazit, ale uživatel musí cíleně kliknout na ikonku.
      Příklad: komentář uživatele "termit256" Kecy o nicem - 10.8.2020 06:07:36
      https://pctuning.tyden.cz/mult...

      2) Dát uživateli možnost v nastavení účtu implicitně skrývat komentáře od uživatelů, které si sám vybere, aby jejich výlevy nemusel číst. Možnost dodatečného (on-demand) zobrazení komentáře by byla zachována.

      Chápu, že by to znamenalo znovu přeprogramovat mechanismus diskuze, i to že první bod by mohl být při malém počtu aktivních diskutérů zmanipulovate¨lný. Nicméně by to zvýšilo přehlednost diskuzí a časem možná i úroveň diskuzí a uživatelů.
      Nicméně týdenní/měsíční/úplný ban uživatele (včetně jeho IP adresy), které by následovalo po opakovaných upozorněních, je v extrémních případech užitečný nástroj.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      18:00 27.08.2020

      Na superforum.cz je něco podobného jako na pctuningu. Kliknutím na "příspěvek off-topic" se rozbalí všechny takové ...Zobrazit celý příspěvek

      Na superforum.cz je něco podobného jako na pctuningu.
      Kliknutím na "příspěvek off-topic" se rozbalí všechny takové příspěvky
      https://forum.mobilmania.cz/vi...

      Na superfóru označuje off-topicy moderátor, takže to znamená práci navíc.
      Nevím, jestli na pctuningu uživatelé chápou palec dolů jako "tento příspěvek tu nemá co dělat". Protože s příspěvkem můžu zásadně nesouhlasit, a přesto může být podnětný nebo zajímavý.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      19:58 27.08.2020

      Ještě jinak - když si pan Grohmann vytvoří nějaký alias profil a bude své příspěvky psát pod jiným jménem, změní to něco?

      Ještě jinak - když si pan Grohmann vytvoří nějaký alias profil a bude své příspěvky psát pod jiným jménem, změní to něco?

     • Tesil
      20:31 27.08.2020

      GlobeElement
      A víš určitě,že nad Grohmannem nestojí nějaký ten kontrolní orgán?

      GlobeElement
      A víš určitě,že nad Grohmannem nestojí nějaký ten kontrolní orgán?

     • GlobeElement
      20:53 27.08.2020

      Tesil - vládní určitě ne.

      To by opěvoval Čínu.

      Tesil - vládní určitě ne.

      To by opěvoval Čínu.

     • Jan Padesátýpátý
      21:16 27.08.2020

      "Ještě jinak - když si pan Grohmann vytvoří nějaký alias profil a bude své příspěvky psát pod jiným jménem, změní to něco?" Na jednu stranu říkám, že z pozice administrátora by ...Zobrazit celý příspěvek

      "Ještě jinak - když si pan Grohmann vytvoří nějaký alias profil a bude své příspěvky psát pod jiným jménem, změní to něco?"

      Na jednu stranu říkám, že z pozice administrátora by měl jednat maximálně korentně a zdvořile.
      Na druhou stranu všichni sem chodíme zařádit si a exhibovat, více či méně nezdvořile a nekorektně. Jako administrátor bych si to na jeho místě chtěl taky užít (ať už pod jménem nebo pod nickem).Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    16:14 26.08.2020

    Predpokladam že reagujete na mna. Ale ak by ste sa zamysleli, ja ani tak nekomentujem akciu. tj. prelet skupiny lietadiel, ale to čo z nej robíte, t.j. vašu angažovanú svazácku ...Zobrazit celý příspěvek

    Predpokladam že reagujete na mna. Ale ak by ste sa zamysleli, ja ani tak nekomentujem akciu. tj. prelet skupiny lietadiel, ale to čo z nej robíte, t.j. vašu angažovanú svazácku žurnalistiku... :-DDDSkrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     17:35 26.08.2020

     Nezaregistroval jsem v článku "angažovanou svazáckou žurnalistiku". Nějaký příklad by nebyl?

     Nezaregistroval jsem v článku "angažovanou svazáckou žurnalistiku". Nějaký příklad by nebyl?

 • Carter
  12:08 26.08.2020

  Hmm, to je divné... myslím si že nacistickej propagandy v EU a USA je oveľa viac a nikto si s tým nejak hlavu neláme. USA vojakov krmime doma a Rusi nám vadia niekde v Čečensku... ...Zobrazit celý příspěvek

  Hmm, to je divné... myslím si že nacistickej propagandy v EU a USA je oveľa viac a nikto si s tým nejak hlavu neláme. USA vojakov krmime doma a Rusi nám vadia niekde v Čečensku... teda na svojom území. Často sa tu spomína akí sú Rusi zaostalí a nevedia nič kvalitne vyrobiť a nechápem teda prečo toľko histérie. Veď Nás, tak dokonalí západ nemôžu obsadiť tak zaostalí Rusi, čoho sa toľko bojíte? To, že belgická policajtka hajluje pri mŕtvom Slovakovi je OK, tam hanbi niet..Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   13:10 26.08.2020

   ...tvojebabajenacista!

   Zkratka, neblabol.

   ...tvojebabajenacista!

   Zkratka, neblabol.

  • Jan Padesátýpátý
   15:00 26.08.2020

   Pokud by vojáci USA srovnali se zemí jakékoli americké město, a udělali to navíc plošným bombardováním, bez ohledu na civilisty, určitě by mi to vadilo tak jako v Grozném. Ne, ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud by vojáci USA srovnali se zemí jakékoli americké město, a udělali to navíc plošným bombardováním, bez ohledu na civilisty, určitě by mi to vadilo tak jako v Grozném.

   Ne, vadilo by mi to mnohem víc, protože u Ruska takové věci už předpokládám a už to u mne ani nevyvolává takové rozhořčení.Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   16:41 26.08.2020

   Keby to s tym Slovakom na letisku bolo OK, tak by si sa o tom nedozvedel, ved skandal z toho urobili samotni Belgicania, kde za to padali hlavy na najvyssich postoch policie. Ked ...Zobrazit celý příspěvek

   Keby to s tym Slovakom na letisku bolo OK, tak by si sa o tom nedozvedel, ved skandal z toho urobili samotni Belgicania, kde za to padali hlavy na najvyssich postoch policie. Ked sa to stalo, tak to bolo kazdemu jedno, na cele s Ficom vo vlade, teraz ked to Belgicania riesia, tak to populisti rychlo zneuzivaju.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:30 26.08.2020

  Goebbelsová propaganda na ministerstvu obrany Ruské federace. Hanba s stud!

  http://gurkhan.blogspot.com/20...

  Goebbelsová propaganda na ministerstvu obrany Ruské federace. Hanba s stud!

  http://gurkhan.blogspot.com/20...

  • StandaBlabol
   09:53 26.08.2020

   Spíš než jako propaganda mi to přišlo, že ten komentátor byl jenom zmatený. Anebo úplně zoufalý z toho, jak se nemůžou trefit. Každopádně vtipný článek.:)

   Spíš než jako propaganda mi to přišlo, že ten komentátor byl jenom zmatený. Anebo úplně zoufalý z toho, jak se nemůžou trefit. Každopádně vtipný článek.:)

   • Jan Grohmann
    10:17 26.08.2020

    Alexej Chlopotov, majitel webu Gur Khan Atacks!, asi nejznámější ruský tankový odborník, co žije v Nižním Tagilu (sídle UVZ), to bere trochu jinak. A jak vidíte podle názvu jeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Alexej Chlopotov, majitel webu Gur Khan Atacks!, asi nejznámější ruský tankový odborník, co žije v Nižním Tagilu (sídle UVZ), to bere trochu jinak. A jak vidíte podle názvu jeho článku, dost osobně. :)
    No, zmatenost. Pamatuji si na hovory pana Koukolíka, který o jistem typů lidí, kteří jsou nahoře uvedl, že lžou, i když mluví pravdu. Lež a pravda je pro ně jedno myšlenkové kontinium. Vůbec neuvažují v kategoriích "pravda" a lež"
    U toho hlasatele to byla klasická sponntání lež, on tomu prostě věří, že tak to je správné, že tak to musí být a že to je jeho úkol.
    To je to, že Rusům chybí vnitřní autocenzor, potřebují nějakého vnějšího (prostě nějaký bič nad sebou) - opět slova z ruských médií. https://www.armadninoviny.cz/z... Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     12:49 26.08.2020

     V pravoslavném ruském civilizačním okruhu prostě neexistuje kritické myšlení. My jsme zvyklí svoje výroky ověřovat, testovat, dokazovat a vyvracet. Oni ne.

     V pravoslavném ruském civilizačním okruhu prostě neexistuje kritické myšlení. My jsme zvyklí svoje výroky ověřovat, testovat, dokazovat a vyvracet. Oni ne.

 • PetrTechnik
  08:57 26.08.2020

  Tento článek má jediný účel, postrašit postrašitelné a ideologicky podpořit rusobijce. Nevidím jediný důvod proč by mělo být Rusko tak akutní vojenskou hrozbou pro státy Evropy. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tento článek má jediný účel, postrašit postrašitelné a ideologicky podpořit rusobijce.
  Nevidím jediný důvod proč by mělo být Rusko tak akutní vojenskou hrozbou pro státy Evropy. Něco jiného je informační válka kterou Rusové v Evropě vedou. A jde jim to , protože evropští vládcové , zejména ta rádoby o demokracii zasloužilá , západní část, vyvádí pěkné psí kusy. Podřezávají pod celou EU ne větev ,ale rovnou celý kmen.
  Argumentace Krymem je zde zcela mimo mísu , protože ten si mohli dovolit Rusové anektovat , jelikož tam žije naprostá většina proruského obyvatelstva. Anektovat stát s typu Finsko, Polsko a i to Pobaltí, znamená riskovat gerilovou válku a o to nikdo nestojí. Myslím si ,že by se i hodně rozmýšleli i v případě Běloruska a kdyby na to měli, tak raději provedou anexi penězi.
  A nutno dodat, že si žádný evropský stát a ani USA nedovolí takovou provokaci ,že by mohla následovat vojenská odpověď. Celé to letecké šou bylo pro obecenstvo a možná i proto, jak bude reagovat ruská PVO.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   09:24 26.08.2020

   Nevidíš jediný důvod? Tak to musíš být slepý. Tady je máš: Krym, východní Ukrajina, Podněsteří, Abcházie, Osetie, Čečensko. Rusko je jednoznačná hrozba pro státy v jeho okolí, ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevidíš jediný důvod? Tak to musíš být slepý. Tady je máš: Krym, východní Ukrajina, Podněsteří, Abcházie, Osetie, Čečensko. Rusko je jednoznačná hrozba pro státy v jeho okolí, protože všechny mají početné ruské menšiny, které mohou být použity jako záminka pro intervenci. Stejně jako na Ukrajině. Pošleš tam pár teroristů vycvičených GRU jako byl Strelkov, počkáš až vládě nezbude než zareagovat na jejich akce silou a pod záminkou ochrany ruské menšiny tam vpadneš.

   A pokud jde o gerilovou válku, s tím se nemažou. Podívej se, jak dopadli Čečenci nebo Syřani. Desetitisíce mrtvých civilistů. Proti gerile (ozbrojencům, partizánům, teroristům, vyber si, jak jim chceš říkat) v obydlených oblastech klidně nasadí dělostřelectvo a plošné nálety neřízenou municí.Skrýt celý příspěvek

   • Vrata
    09:35 26.08.2020

    No v Cecensku to bylo kolem 100-200 tisic obyvatel, tj. az 15% obyvatel Cecenska.

    No v Cecensku to bylo kolem 100-200 tisic obyvatel, tj. az 15% obyvatel Cecenska.

   • PetrTechnik
    09:53 26.08.2020

    Zkus zapřemýšlet na tím výplodem co jsi tu napsal. 1. Jakou hrozbou jsou pro Rusko státy Evropy a jako hrozbou pro ně byly a jsou kavkazské národy co jsi vyjmenoval? 2. Gerilovou ...Zobrazit celý příspěvek

    Zkus zapřemýšlet na tím výplodem co jsi tu napsal.
    1. Jakou hrozbou jsou pro Rusko státy Evropy a jako hrozbou pro ně byly a jsou kavkazské národy co jsi vyjmenoval?
    2. Gerilovou válku nelze vyhrát bez velké odpory místních obyvatel a je jedno co tam nasadíš.
    3. Nijak neobhajuji vpády Ruska do jmenovaných zemí.
    4. Rusko nepotřebuje funkční Evropu, ale fungující hospodářský celek.

    Celé co jsi napsal je jen ideologický blábol.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     10:41 26.08.2020

     Když neobhajuješ vpády do Gruzie a na Ukrajinu, tak mi vysvětli, jakou hrozbou ty země pro Rusko byly. A proč by nemohlo nebo nechtělo vpadnout do další? To není ideologie, to je ...Zobrazit celý příspěvek

     Když neobhajuješ vpády do Gruzie a na Ukrajinu, tak mi vysvětli, jakou hrozbou ty země pro Rusko byly. A proč by nemohlo nebo nechtělo vpadnout do další? To není ideologie, to je zkušenost. Udělali to dvakrát, proč ne po třetí?Skrýt celý příspěvek

     • kosa2668
      11:27 26.08.2020

      Gruzínsko začalo vojnu a to tak ze na spoločnych stanovištiach zabili ruskych vojakov pod mandatom OSN a vtrhli do Osetska Čečensko podnikalo teroristicke útoky na územie Ruska a ...Zobrazit celý příspěvek

      Gruzínsko začalo vojnu a to tak ze na spoločnych stanovištiach zabili ruskych vojakov pod mandatom OSN a vtrhli do Osetska
      Čečensko podnikalo teroristicke útoky na územie Ruska a importovalo islamsky fanatizmus plus drogy zbrane atd
      Nik by nechcel mat takeho suseda
      Nezastavam sa Ruska nepaci sa mi vojna na ukrajine ani zabratie krymu ktory vysiel iba preto lebo obyvatelia chceli
      Ale na pobaltie nemaju ani na Polsko utopili by sa v krvy od povstalcov a ekonomicky by to nedali urciteSkrýt celý příspěvek

     • major
      11:49 26.08.2020

      kosa2668: Zaujímavé, že tak týždeň predtým stihli juhoosetskí separatisti do Ruska evakuovať 90 % obyvateľstva z miest kde neskôr prebiehali boje. Inak pod mandátom OSN tam boli aj ...Zobrazit celý příspěvek

      kosa2668: Zaujímavé, že tak týždeň predtým stihli juhoosetskí separatisti do Ruska evakuovať 90 % obyvateľstva z miest kde neskôr prebiehali boje. Inak pod mandátom OSN tam boli aj Gruzínci, navyše boli vo vlastnej krajine - Južné Ostestko je formálne aj dnes súčasťou Gruzínska (teda Rusko ho ako samostatný štát uznalo, samozrejme).Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:52 26.08.2020

      koso, jak může stát vtrhnout na své vlastní území?

      koso, jak může stát vtrhnout na své vlastní území?

     • StandaBlabol
      11:55 26.08.2020

      to kosa2668, typický příspěvek, který začíná "Nezastavam sa Ruska" a pokračuje tím, že roztrubuje ruské lži. Třeba tu o "na spoločnych stanovištiach zabili ruskych vojakov pod ...Zobrazit celý příspěvek

      to kosa2668,

      typický příspěvek, který začíná "Nezastavam sa Ruska" a pokračuje tím, že roztrubuje ruské lži. Třeba tu o "na spoločnych stanovištiach zabili ruskych vojakov pod mandatom OSN". Na žádných společných stanovištích se nic takového nestalo. Krym vyšel, protože je Rusko silnější než Ukrajina a využilo momentu překvapení - nikdo takový útok nečekal. S tím, co chtělo obyvatelstvo, to nemělo nic společného.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      13:35 26.08.2020

      Blabol
      Myslite ako Syria na Golanske vysiny alebo Srbsko do Kosova?

      Blabol
      Myslite ako Syria na Golanske vysiny alebo Srbsko do Kosova?

     • GlobeElement
      08:11 27.08.2020

      Srbsko do Kosova nevtrhlo. Srbsko jen prohrálo válku v Jugoslávii a bylo z Kosova vytlačeno. Jako například Maďarsko z Vojvodiny nebo z Košic.

      Srbsko do Kosova nevtrhlo. Srbsko jen prohrálo válku v Jugoslávii a bylo z Kosova vytlačeno. Jako například Maďarsko z Vojvodiny nebo z Košic.

    • StandaBlabol
     10:54 26.08.2020

     Rusko totiž nereaguje na hrozby, ale na ztráty vlivu. Co mu hrozilo v ČSSR v 1968 nebo na Ukrajině v roce 2014. Nic, jen to, že se země vymaní z jeho vlivu. A totéž mu může vadit ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusko totiž nereaguje na hrozby, ale na ztráty vlivu. Co mu hrozilo v ČSSR v 1968 nebo na Ukrajině v roce 2014. Nic, jen to, že se země vymaní z jeho vlivu. A totéž mu může vadit třeba v Pobaltí nebo ve Finsku. Země, které dlouhá staletí patřily Rusku a teď jsou mimo jeho vlivovou zónu. A rozhodne se to změnit.

     To jako, že v Čečensku mělo Rusko velkou podporu místních obyvatel? Haha... Prostě si je porobili brutálním způsobem.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      13:03 26.08.2020

      StandaBlabol: Ale ztráta vlivu je jednoznačná hrozba. V případě ekonomické unie, jako v případě Ukrajiny a Běloruska velmi citelná. Podívej se na Monroeovu doktrínu (ta dokonce ...Zobrazit celý příspěvek

      StandaBlabol: Ale ztráta vlivu je jednoznačná hrozba. V případě ekonomické unie, jako v případě Ukrajiny a Běloruska velmi citelná. Podívej se na Monroeovu doktrínu (ta dokonce definuje vzhledem k aktivitám na Americkém zadním dvorku jako "nepřítele" Evropu. I USA vnímají ztrátu ekonomického vlivu jako ohrožení národní bezpečnosti, takže moc nechápu, že tě překvapuje ruské vztekání se kvůli ztrátě vlivu v postsovětském prostoru.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
   09:51 26.08.2020

   Gerilovou valku v malem state potlacite snadno - zacnete s genocidou obyvatelstva a ono si to rozmysli - zafungovalo to i muslimske v Cecne (viz moje poznamka pod StandouB.), v ...Zobrazit celý příspěvek

   Gerilovou valku v malem state potlacite snadno - zacnete s genocidou obyvatelstva a ono si to rozmysli - zafungovalo to i muslimske v Cecne (viz moje poznamka pod StandouB.), v Pobalti by to fungovalo tuplem. Na Polaky by Rusove v gerile by Rusove mozna nemeli - Polaku je hodne. Ale kdo vi - narodni odboj ukrajinskeho lidu - Banderovce - Rusove take zvladli.
   Osobne si myslim, ze v ramci soucasne ruske iredenty jde v podstate o obnoveni Velkoruska v hranicich SSSR s vlivem v Evrope jako po WWW2. Polakum by tak nehrozilo pripojeni k Rusku, Pobalti ano. A pochopitelne jde stale i o Ukrajinu. Rozdil proti minulosti je, ze Rusko dnes nema tu silu jako pred 70-ti lety. Proto "dovolenkari", Wagnerovci, a hlavne propaganda.Skrýt celý příspěvek

   • Vrata
    09:53 26.08.2020

    Oprava - Na Polaky v gerile by Rusove mozna .....

    Oprava - Na Polaky v gerile by Rusove mozna .....

   • danny
    13:07 26.08.2020

    Vrata: o obnovení Velkoruska v hranicích SSSR může někdo blouznit leda tak na drogách. To je v rozporu s jakoukoli realitou. Zvažovat to jako reálnou hrozbu je asi stejně ...Zobrazit celý příspěvek

    Vrata: o obnovení Velkoruska v hranicích SSSR může někdo blouznit leda tak na drogách. To je v rozporu s jakoukoli realitou. Zvažovat to jako reálnou hrozbu je asi stejně smysluplné, jako obávat se obnovy Osmanské říše v době největšího rozkvětu, případně Britského iméria.Skrýt celý příspěvek

    • Vrata
     13:20 26.08.2020

     V realu to Rusko dela. Nejdriv zalozili SNS, pak utok na Ukrajinu, hrozby do Pobalti. Ze nevidite, co se deje, neznamena ze se to nedeje. Ja drogy neberu ale obcas mam pocit, ze ...Zobrazit celý příspěvek

     V realu to Rusko dela. Nejdriv zalozili SNS, pak utok na Ukrajinu, hrozby do Pobalti. Ze nevidite, co se deje, neznamena ze se to nedeje. Ja drogy neberu ale obcas mam pocit, ze moji oponenti jsou opili svym presvedcenim, to zase jo.
     PS: pro upresneni - nemyslim, ze by si Rusko troufalo na nasilne pripojeni vetsiny svych byvalych kolonii ozbrojenym vpadem, spis tam chteji ziskat rozhodujici vliv. A vesmes - s vyjimkou Armenie, to delaji pomoci mistnich panujicich diktatoru. U malych statu, jako jsou Pobaltske, bych se ale vojenske intervenci nedivil.Skrýt celý příspěvek

    • Vrata
     13:28 26.08.2020

     Danny, sam jste v prispevku ve 13.30 vysvetlil motivaci Ruska k obnove puvodniho imperia.

     Danny, sam jste v prispevku ve 13.30 vysvetlil motivaci Ruska k obnove puvodniho imperia.

     • Vrata
      13:28 26.08.2020

      Pardon, v prispevku ve 13.03...

      Pardon, v prispevku ve 13.03...

     • danny
      16:08 26.08.2020

      Vrata: tam tvrdím, že Rusko ZTRÁTU vlivu v zemích strategického zájmu vnímá jako hrozbu. A že je ochotno bránit jeho erozi jakýmikoli prostředky. To je ale sakra daleko od tvrzení, ...Zobrazit celý příspěvek

      Vrata: tam tvrdím, že Rusko ZTRÁTU vlivu v zemích strategického zájmu vnímá jako hrozbu. A že je ochotno bránit jeho erozi jakýmikoli prostředky. To je ale sakra daleko od tvrzení, že chce OBNOVIT nadvládu nad územími v rozsahu původního SSSR. To považuji za holý nesmysl. Rusko na to nemá vojensky, ekonomicky, politicky. A nevím o nikom z ruských špiček u moci, kdo by podobné halucinace hlásal.
      Jediní, kdo se k takovým ujetým nápadům hlásí, jsou nejblbější úkazy v opozici, a to na úplném okraji politického spektra. Jak ze zarytých stalinistů, tak krajních nacionalistů. Ty ale nikdo nebere vážně.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   15:05 26.08.2020

   Rusko je potenciální hrozbou, a ten kdo o tom pochybuje je buď to naivní nebo hloupý. Rusko sebe samo pasovalo do protiváhy západu, už to ho staví do role opozice, tedy někoho kdo ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusko je potenciální hrozbou, a ten kdo o tom pochybuje je buď to naivní nebo hloupý.
   Rusko sebe samo pasovalo do protiváhy západu, už to ho staví do role opozice, tedy někoho kdo s námi spolupracovat moc nechce nebo pouze za jim daných podmínek, dále Rusko jasně ukázalo ,nebo spíše ruská nynější vláda, že pro své ambice je schopna zajít až do konfliktu neřkuli přímo k anexi cizího území, které se vlády před ní rozhodli respektovat a uznat. Tím jasně dávají najevo, že staré smlouvy a úmluvy pro ně samotné nic neznamenají.
   Takže ano Rusko je momentálně potenciální hrozbou a jedině takové akce, jaké jsou popsané v článku, drží Rusko v uctivé vzdálenosti a v mezích.
   Pouze zaslepený člověk může podceňovat imperiální choutky tak velké země jako je Rusko a mávnout nad tím rukou...Skrýt celý příspěvek

 • jan69
  21:16 25.08.2020

  Ja tomu nerozumiem, aká ukážka sily? Keby B-2, to už by bola iná káva. Ale B-52, veď to je ako letiaca kačica. Tá by mala šancu len keby nemali PVO, alebo mali na úrovni ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja tomu nerozumiem, aká ukážka sily? Keby B-2, to už by bola iná káva. Ale B-52, veď to je ako letiaca kačica. Tá by mala šancu len keby nemali PVO, alebo mali na úrovni Afganistanu. To ako keby Rusi vyhrožovali Tu-95 (ak by ich toľko naštartovali). Skôr to mala byť ukážka pre spojencov, aha sme tu a sme redy. Po tých priblblých Trumpových statusoch.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   21:34 25.08.2020

   Toto im napíš do Pentagonu aby konečne vedeli, kde robia chybu. 50 rokov úplne zbytočne živili lietadlo ktoré nič nevie.

   Toto im napíš do Pentagonu aby konečne vedeli, kde robia chybu. 50 rokov úplne zbytočne živili lietadlo ktoré nič nevie.

   • danny
    13:16 26.08.2020

    Možná by stačilo napsat chlapům, co slouží na základnách na poloostrově Kola, že jejich případná nervozita z rizika 120 kousků JASSM-ER je zcela zbytečná, bo je Amíci stejně ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná by stačilo napsat chlapům, co slouží na základnách na poloostrově Kola, že jejich případná nervozita z rizika 120 kousků JASSM-ER je zcela zbytečná, bo je Amíci stejně neodpálí z Bédvojek, ale z 50 let starého šrotu.Skrýt celý příspěvek

   • jan69
    11:39 29.08.2020

    Tak na upresnenie. Ja nepíšem a ani si nemyslím,že B-52 je zbytočné,alebo zlé aero. Určite má svoje opodstatnenie a zmysel.Už len preto, že za relatívne ,,malé´´´ ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak na upresnenie. Ja nepíšem a ani si nemyslím,že B-52 je zbytočné,alebo zlé aero. Určite má svoje opodstatnenie a zmysel.Už len preto, že za relatívne ,,malé´´´ peniaze"(oprotiB-2,.....) dokáže narobiť, veľkú paseku. Len si nemyslím,že by to bola rozhodujúca zbraň pri útoku na Rusko.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   21:36 25.08.2020

   PVO Ruska nevie pôsobiť na 1000 km.. Jassm-er je stealth strela.. Keďže ich môže len 6 bombardérov vypáliť 120ks.. Ruské PVO by videlo takúto strelu, ktorá lieta v nízkom profile, ...Zobrazit celý příspěvek

   PVO Ruska nevie pôsobiť na 1000 km..
   Jassm-er je stealth strela..
   Keďže ich môže len 6 bombardérov vypáliť 120ks..
   Ruské PVO by videlo takúto strelu, ktorá lieta v nízkom profile, podzvukovo a je stealth detekovať na navedenie protistreli cca 30km a menej (približne na toľko km vie PVO zamerať F-35 - strela je predsa len menšia)

   Keď si predstavím, že zrazu sa objaví 120 ks 450kg striel na monitore, tak by som asi pototok..

   Američania vyvýjajú náhradu jassm-er s doletom 2000km..Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    23:00 25.08.2020

    Neviem ako dnes ale kedysi mali ZSSR a USA dohodu, že plné krytie PVO majú len hlavné mestá. A vôbec, žiadna krajina nemá možnosť pokryť celú krajinu ani radarom, nie to ešte PVO. ...Zobrazit celý příspěvek

    Neviem ako dnes ale kedysi mali ZSSR a USA dohodu, že plné krytie PVO majú len hlavné mestá. A vôbec, žiadna krajina nemá možnosť pokryť celú krajinu ani radarom, nie to ešte PVO. Ak teda nerátame nejaké miništáty.Skrýt celý příspěvek

    • gangut
     05:44 26.08.2020

     To je samozrejme blbost.

     To je samozrejme blbost.

     • Jirka_Zlín
      09:33 26.08.2020

      Hloupost to není je to v SALT 1, ta už ale neplatí. Citace: Ve smlouvě se obě strany zavázaly nepoužívat systém ABM pro obranu své země, tedy ani nebudovat základny pro takovou ...Zobrazit celý příspěvek

      Hloupost to není je to v SALT 1, ta už ale neplatí.
      Citace:
      Ve smlouvě se obě strany zavázaly nepoužívat systém ABM pro obranu své země, tedy ani nebudovat základny pro takovou obranu, a nevyužít systém pro obranu jakékoli jiné oblasti. Výjimkou je jedna základna pro každou ze stran, která však smí mít kapacitu nejvýše 100 protiraket. Rusko (dříve SSSR) využívá obranný protiraketový systém pro Moskvu, USA se rozhodly pro Grand Forks v Severní Dakotě, v roce 1976 ale systém v tomto místě zrušily.

      Odkaz:
      https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     08:49 26.08.2020

     PVO určitě v první řadě kryje důležité cíle, včetně měst. Ale spíš to diktuje logika, než že by to byla dohoda. Aspoň já o žádné nevím.

     PVO určitě v první řadě kryje důležité cíle, včetně měst. Ale spíš to diktuje logika, než že by to byla dohoda. Aspoň já o žádné nevím.

     • Miroslav
      09:02 26.08.2020

      Niekde som to čítal, skúsim dohľadať a dám to tu, alebo určite ma predbehne niekto, kto o tom bude vedieť viac.

      Niekde som to čítal, skúsim dohľadať a dám to tu, alebo určite ma predbehne niekto, kto o tom bude vedieť viac.

     • gangut
      09:19 26.08.2020

      Nikto vas nedoplni pretoze je to nezmysel. Dohoda bola len o protiraketovej obrane. Tu dohodu USA vypovedali.

      Nikto vas nedoplni pretoze je to nezmysel. Dohoda bola len o protiraketovej obrane. Tu dohodu USA vypovedali.

    • Miroslav
     09:22 26.08.2020

     Tak som to našiel. Je to zmluva ABM o obmedzení protiraketovej obrany z roku 1972 Táto zmluva nedovoľovala dvom vojensky najmocnejším štátom, aby prostriedkami svojej ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak som to našiel. Je to zmluva ABM o obmedzení protiraketovej obrany z roku 1972

     Táto zmluva nedovoľovala dvom vojensky najmocnejším štátom, aby prostriedkami svojej protiraketovej obrany narušili odstrašujúci účinok vzájomného strategického (útočného) potenciálu udržovaného na základe dohodnutých počtov medzikontinentálnych balistických rakiet (MBR) vyzbrojených jadrovými hlavicami.

     Túto otázku prvý raz nastolila americká strana, keď po zavraždenom prezidentovi Johnovi Kennedym nastúpil do Bieleho domu Lyndon Johnson. Približne v roku 1966 začal ZSSR budovať svoj SPO okolo Moskvy a na vtedajšej západnej hranici v oblasti Tallinu (dnešné Estónsko), čo však USA rýchlo zistili. V roku 1968 USA vyskúšali nový druh svojich útočných strategických rakiet Poseydon a Minuteman, ktoré mohli niesť už niekoľko samostatne navádzaných a odpaľovaných jadrových hlavíc na rôzne ciele naraz (tzv. systém MIRV).

     Zanedlho aj ZSSR vyskúšal a zaviedol do výzbroje vlastnú útočnú strategickú raketu SS-9 s troma hlavicami druhu MIRV. Trvalo potom ešte štvrť storočia, kým sa USA a Rusko v roku 1993 dohodli v zmluve START - II o absurdnosti jadrových nosičov s viacerými jadrovými hlavicami, ktoré mohli výrazne destabilizovať strategickú situáciu. Nakoniec sa vrátili k jednohlavicovým medzikontinentálnym raketovým systémom. Predchádzajúcemu plytvaniu obrovských prostriedkov mohla už skôr zabrániť dohoda o zákaze SPO, keby ZSSR prijal pôvodný americký návrh. Po zložitých rozhovoroch sa napokon obe strany priblížili k variantu, že si navzájom povolia maximálne dva SPO a to jeden okolo hlavného mesta a druhý v oblasti základní strategických jadrových rakiet. A zakotvili to aj v Zmluve o obmedzení systémov protiraketovej obrany (ABM), ktorú podpísali Richard Nixon a Leonid Brežnev v Moskve v roku 1972Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     09:38 26.08.2020

     No jo, fakt to tam je. Dokonce definovali jejich dosah i počty radarů a odpalovacích zařízení.

     No jo, fakt to tam je. Dokonce definovali jejich dosah i počty radarů a odpalovacích zařízení.

    • liberal shark
     12:53 26.08.2020

     To se asi týká strategické protiraketové obrany a bylo to součástí SALT-1 nebo 2.

     To se asi týká strategické protiraketové obrany a bylo to součástí SALT-1 nebo 2.

   • gangut
    05:53 26.08.2020

    Tak ako sa posrali syrcania ked zbadali na radare 120 tomahawkov letiacich na ich zakladne? Ze by ich to nejak odrovnalo som nepostrehol. Rusi samozrejme dokazu posobit na ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ako sa posrali syrcania ked zbadali na radare 120 tomahawkov letiacich na ich zakladne? Ze by ich to nejak odrovnalo som nepostrehol. Rusi samozrejme dokazu posobit na vzdialenost 1000 km. Od toho maju napriklad Migy-31, radarove systemy vcasnej vystrahy a podobne. Kam by sa taky B-52 musel dostat, aby raketou s doletom 1000km zasiahol nejaky ciel v ruskom vnutrozemi. To ovela vacsi problem predstavuje polska F-16. Proste obycajny cvicny let z ktoreho sa robi medialne divadlo.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     08:19 26.08.2020

     Mig-31 má combat range 720km.. f-35 vie pôsobiť v bojovej formácií výrazne dopredu pred B-52.. Kľudne aj 300 km od pobrežia bez povšimnutia.. Takže mig-31 nedokáže pôsobiť na ...Zobrazit celý příspěvek

     Mig-31 má combat range 720km..

     f-35 vie pôsobiť v bojovej formácií výrazne dopredu pred B-52..
     Kľudne aj 300 km od pobrežia bez povšimnutia..

     Takže mig-31 nedokáže pôsobiť na 1000km.. a bude mať úplne iné problémy sa vyhýbať amraamom/metrom a bojovať proti protivníkovi kt. ani nedokáže zamerať..

     A čo potom keď b-52 bude mať jassm-xr??? S doletom do 2000km..
     To potom pošlú čo potom?Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     08:58 26.08.2020

     V Sýrii to byla skutečná demonstrace síly. Američani na jedno poloprázdné letiště klidně poslali 50 Tomahawků. Aby ukázali, že jich mají dost a na skutečně důležitý cíl jich můžou ...Zobrazit celý příspěvek

     V Sýrii to byla skutečná demonstrace síly. Američani na jedno poloprázdné letiště klidně poslali 50 Tomahawků. Aby ukázali, že jich mají dost a na skutečně důležitý cíl jich můžou poslat mnohem víc. A takový útok žádná dnešní PVO nezastaví.

     A tomhle světle je zajímavá zpráva z poslední doby, že výroba Kalibrů vázne. A dnes jich má Rusko ve výzbroji cca. 120 ks. V porovnání s osmi tisíci Tomahawky ve výzbroji USA...Skrýt celý příspěvek

  • Conquer
   22:18 25.08.2020

   Tak akoze to lietadlo je skarede, to je bez debaty. Ale kedze USAF sa ho rozhodli zivit dalsich cca 40 rokov, tak to asi az tak prepadak nebude. Jedine, ze US generali su mamlasi ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak akoze to lietadlo je skarede, to je bez debaty. Ale kedze USAF sa ho rozhodli zivit dalsich cca 40 rokov, tak to asi az tak prepadak nebude. Jedine, ze US generali su mamlasi a Vy viete mieco, co nevie nikto na tajto planete :)Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:52 26.08.2020

   120 střel s jadernou hlavicí vám nepřijde dost velká odstrašující síla ?

   120 střel s jadernou hlavicí vám nepřijde dost velká odstrašující síla ?

 • flanker.jirka
  19:51 25.08.2020

  Článku bych vytknul jedinou věc. Zařadit útok ostrou munici na území cizího státu pomocí ŘSPDL není "show of force." To je útok, napadení, ničení. Show of force je například to co ...Zobrazit celý příspěvek

  Článku bych vytknul jedinou věc. Zařadit útok ostrou munici na území cizího státu pomocí ŘSPDL není "show of force." To je útok, napadení, ničení. Show of force je například to co dělaly letadla USAF při tom, když chtěli přrušit útok ruských SU 25. Ukázali svou přítomnost.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   09:05 26.08.2020

   Podle mě je to nasazení Tomahawků typická ukázka "show of force". Útočili na poloprázdné letiště a o útoku informovali předem. Po x planých výhrůžkách museli udělat něco víc v ...Zobrazit celý příspěvek

   Podle mě je to nasazení Tomahawků typická ukázka "show of force". Útočili na poloprázdné letiště a o útoku informovali předem. Po x planých výhrůžkách museli udělat něco víc v reakci na použití chemických zbraní. Kdyby to nebylo "show of force", tak napadli mnohem víc cílů a byly větší škody. Myslím, že při tom útoku dokonce byly nulové ztráty na životech.Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    09:23 26.08.2020

    Aha takze strelba do vzduchu za cca 100 mega. Tak to jo...

    Aha takze strelba do vzduchu za cca 100 mega. Tak to jo...

    • danny
     11:43 26.08.2020

     gangut: s tou částkou přitlač. Oni si zastříleli i Francouzi. Zároveň provětrali tankery atd... A ano, i to je demonstrace síly. Ukázat, že na to máš peníze. Že si to můžeš dovolit ...Zobrazit celý příspěvek

     gangut: s tou částkou přitlač. Oni si zastříleli i Francouzi. Zároveň provětrali tankery atd... A ano, i to je demonstrace síly. Ukázat, že na to máš peníze. Že si to můžeš dovolit politicky. Že to dokážeš zkoordinovat. A třeba pro Frantíky to byla demonstrace suverenity, jsme podobný útok schopni provést i bez Američanů.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    11:46 26.08.2020

    to flanker.jirka: musím podpořit Standu. Ano, způsobem provedení se jednalo jednoznačně o show of force. Jak pro domácí publikum, tak pro Sýrii. Stejně jako v případě nedávného ...Zobrazit celý příspěvek

    to flanker.jirka: musím podpořit Standu. Ano, způsobem provedení se jednalo jednoznačně o show of force. Jak pro domácí publikum, tak pro Sýrii. Stejně jako v případě nedávného Íránského "útoku" na americkou základnu. V obou případech nešlo o to způsobit nepříteli citelné škody, ale o formu třaskavé diplomacie.Skrýt celý příspěvek

 • technik
  19:23 25.08.2020

  Působivá ukázka síly? 6 bombardérů starých 50 let a to má být ukázka síly? Kdyby nato při cvičeních dala dohromady 200 tisíc vojáků, to je ukázka síly. Chápu že někteří zdejší ...Zobrazit celý příspěvek

  Působivá ukázka síly? 6 bombardérů starých 50 let a to má být ukázka síly? Kdyby nato při cvičeních dala dohromady 200 tisíc vojáků, to je ukázka síly. Chápu že někteří zdejší pisalci uchcavají blahem, ale z reálného hlediska tohle může zastrašit ČR ale ne Rusko. Nehledě na to, že reálný konflikt mezi nato a Ruskem čím dál méně pravděpodobný.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:41 25.08.2020

   Jde o to, že se ukazuje schopnost provést takové akce. Nemusíte nasazovat na každé cvičení větší počet bombardérů. Vyzkoušeli si na tom reálnou schopnost dolétnout do míst odkud ...Zobrazit celý příspěvek

   Jde o to, že se ukazuje schopnost provést takové akce. Nemusíte nasazovat na každé cvičení větší počet bombardérů. Vyzkoušeli si na tom reálnou schopnost dolétnout do míst odkud odhodí střely s plochou dráhou letu.
   Stále ale musíte počítat s tím, že těch B 52 a podpůrných letadel pro takovou akci mají amíci více než 6.
   Na věk letadla se nekoukejte, funguje, je po mnoha upgradech a jsou schopny nést nejnovější verze střel s plochou dráhou letu.Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    19:58 25.08.2020

    Akoze schopnosť preletiet z USA do Británie? Ok, je to normálny cvičný let. Ale tá omáčka, čo tu pán Grohman ponúka, Rudé Právo hadr... :-DDD

    Akoze schopnosť preletiet z USA do Británie? Ok, je to normálny cvičný let. Ale tá omáčka, čo tu pán Grohman ponúka, Rudé Právo hadr... :-DDD

    • History
     20:04 25.08.2020

     Informace o možnosti nést v šesti padesátiletých bombardérech 120 stealth střel JASSM-ER je omáčka? A k tomu Rudému Právu, neměl by jste přidat konkrétní lež, či manipulaci, ať ...Zobrazit celý příspěvek

     Informace o možnosti nést v šesti padesátiletých bombardérech 120 stealth střel JASSM-ER je omáčka? A k tomu Rudému Právu, neměl by jste přidat konkrétní lež, či manipulaci, ať víme co Vy?Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      20:09 25.08.2020

      History
      len jedna otázka k tej omáčke. Ako prelet šiestich lietadiel z USA do Británie neguje ruské vojenské schopnosti napríklad?

      History
      len jedna otázka k tej omáčke. Ako prelet šiestich lietadiel z USA do Británie neguje ruské vojenské schopnosti napríklad?

     • technik
      07:15 26.08.2020

      A? Oni ti rusové to nevěděli? Opravdu myslíte že je tím někdo zastrašil? :)))

      A? Oni ti rusové to nevěděli? Opravdu myslíte že je tím někdo zastrašil? :)))

    • gangut
     20:06 25.08.2020

     A to bez ohrozenia aké predstavuje trebárs dialnica D1... :-DDD

     A to bez ohrozenia aké predstavuje trebárs dialnica D1... :-DDD

     • History
      20:27 25.08.2020

      Vám přijde schopnost kooperace Norsko/USA/UK komická? Rusko samo nemá tolik strojů 5.gen. co prvně jmenována země. Tu D1 neberu ani jako špatný vtip.

      Vám přijde schopnost kooperace Norsko/USA/UK komická? Rusko samo nemá tolik strojů 5.gen. co prvně jmenována země. Tu D1 neberu ani jako špatný vtip.

     • gangut
      20:37 25.08.2020

      Nie history príde mi komické to vaše svazácke presvedčenie...

      Nie history príde mi komické to vaše svazácke presvedčenie...

     • technik
      07:18 26.08.2020

      Mě přijde komické jak z toho děláte velblouda. Norsko je úžasná země s vynikající armádou a to že kooperuje s Nato je něco divného? Opět, myslíte že to na Rusko zapůsobilo?

      Mě přijde komické jak z toho děláte velblouda. Norsko je úžasná země s vynikající armádou a to že kooperuje s Nato je něco divného? Opět, myslíte že to na Rusko zapůsobilo?

     • Torong
      19:12 26.08.2020

      Technik: Já myslím, že zapůsobilo. Až do nedávna bylo Norsko přísně neutrální. Rusko se od roku 2014 začalo v souladu s novou doktrínou chovat značně agresivněji a jako odpověď ...Zobrazit celý příspěvek

      Technik: Já myslím, že zapůsobilo. Až do nedávna bylo Norsko přísně neutrální. Rusko se od roku 2014 začalo v souladu s novou doktrínou chovat značně agresivněji a jako odpověď Norsko začalo spolupracovat s NATO, dokonce se vedou v Norsku úvahy o vstupu do NATO což Rusko nese velmi nelibě stejně jako další odpov~ď na Ruskou agresivitu, kterou je úzkáspolupráce severských států v otázkách bezpečnosti NORDEDCO. NORDEFCO už sice existuje od 2009, ale po roce 2014 se jeho činnost zintenzivnila.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      20:35 26.08.2020

      Torong: Norsko a Finsko jsou dva rozdílné státy

      Torong: Norsko a Finsko jsou dva rozdílné státy

     • technik
      07:51 27.08.2020

      To Torong Omyl. Norsko se angažuje už velmi dlouhou dobu v mírových operacích. Měl jsem možnost s nimi sloužit, Kosovo, Bosna, Afgánistán, tam všude Norové byli. Takže se rozhodne ...Zobrazit celý příspěvek

      To Torong
      Omyl. Norsko se angažuje už velmi dlouhou dobu v mírových operacích. Měl jsem možnost s nimi sloužit, Kosovo, Bosna, Afgánistán, tam všude Norové byli. Takže se rozhodne nedá mluvit o novodobé spolupráci, proto spolupráce existuje více jak 20 let. Co se týká vstupu do Nato, jelikož jsem Norsko osobně několikrát navštívil a mluvil nejen s vojáky, je tato otázka na stole opět již několik let. Zvláštní ale je že pokud se bavíte s rybáři či lidmi žijícími za polárním kruhem, mají s Ruskem zvláštní simbiozu, vcelku se navzajem respektují a nemají mezi sebou věští problém. Bavím se o obyčejných lidech, kteří možná natolik nevnímají strach jako norští stratégové ale tak jsem to cítil já. To že vstup Norska do nato by Rusko nešlo nelibě je jen tvoje spekulace, to rozhodí Rusko stejně jako přelet 6 bombardérů. Rusové ví moc dobře že za Norskem stojí celá Evropa a moc dobře si pamatuji jak před 90 lety dopadly ve Finsku, to stejný vy je čekalo v Norsku. Za mě má úžasnou armádu s úžasnými lidmi.Skrýt celý příspěvek

     • crusader
      21:54 27.08.2020

      A pro by Norsko nemělo s NATO spolupracovat, když je zakládajícím členem.

      A pro by Norsko nemělo s NATO spolupracovat, když je zakládajícím členem.

     • Starlight
      01:32 28.08.2020

      @crusader To musel být zajímavý rozhovor Technika s těmi Nory. Zakládající člen NATO v roce 1949 a Technik se jich ptá na, kdy už vstoupí do NATO. Docela by mě zajímalo, jestli se ...Zobrazit celý příspěvek

      @crusader

      To musel být zajímavý rozhovor Technika s těmi Nory. Zakládající člen NATO v roce 1949 a Technik se jich ptá na, kdy už vstoupí do NATO. Docela by mě zajímalo, jestli se při tom rozhovoru Norové smíchy váleli po zemi, nebo zachovali dekorum a o Technikovi se mysleli, že to jen nějaký hloupý Východoevropan, a tak byli milosrdní. Doufám, že si to samé pak nemyslí o každém Čechovi.

      Pak je to také možnost, že Technik nám tu neuvěřitelně kecá. Jinak na vojáka AČR a zaměstnance MO ČR to jsou neuvěřitelně tragické znalosti.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:36 25.08.2020

     gangut propagandou nešetří žádná strana, stačí se podívat kolk je v tom všem schovaných peněz na armádní zakázky. Tak že se na každé strany barikády hledá každý kousek smítka na ...Zobrazit celý příspěvek

     gangut
     propagandou nešetří žádná strana, stačí se podívat kolk je v tom všem schovaných peněz na armádní zakázky. Tak že se na každé strany barikády hledá každý kousek smítka na kterém postavit další utrácení peněz nazvaných investicí do obrany.
     Pokud by Rusko a Čína představovaly skutečné nebezpečí, tak s nimi dávno neobchodujeme v takovém objemu jako nyní.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      05:29 26.08.2020

      Jirko, mne to hovorit nemusite. Mne je osobne jedno ci niekde lietaju americke B-52 alebo kolko maju rusi Armat a kolko ich mali podla nejakych niekym prezentovanych planov mat. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirko, mne to hovorit nemusite. Mne je osobne jedno ci niekde lietaju americke B-52 alebo kolko maju rusi Armat a kolko ich mali podla nejakych niekym prezentovanych planov mat. Viac mi vadi, ze podla nasich planov mala byt tento rok hotova trebars dialnica z Blavy do Kosic. Co mi vadi je nase pokrytectvo kde druhych kritizujeme za nieco co robime v ovela vacsom rozsahu. Oblbovanie oviec ake sa prezentuju aj v tejto diskusii, tak ze nakoniec sami dobrovolne pojdu pod noz. Ja si nieco pamatam a proti tomuto boli komunisti omacka. Ale mozno to bolo dane medialnym pokrytim.Skrýt celý příspěvek

     • major
      09:04 26.08.2020

      gangut: Potom máš dosť selektívnu pamäť. Stačí si pozrieť jeden filmový týždenník a nájdeš v ňom oveľa veľkolepejšie plány než nasľuboval aj taký Fico (mimochodom - tiež ...Zobrazit celý příspěvek

      gangut: Potom máš dosť selektívnu pamäť. Stačí si pozrieť jeden filmový týždenník a nájdeš v ňom oveľa veľkolepejšie plány než nasľuboval aj taký Fico (mimochodom - tiež komunista).

      Pár našich oviec šlo bojovať za "Novorusko" na Donbas - a niektoré pod nožom aj skončili. Tipujem, že impulzom neboli diskusie na tomto fóre.Skrýt celý příspěvek

   • technik
    07:13 26.08.2020

    To Flanker O jaké schopnosti akce zde mluvíte? Naplánování a provedení letu v mezinárodním vzdušném prostoru? Na věk koukat musím, zde je vidět že některé témata nemá smysl ...Zobrazit celý příspěvek

    To Flanker
    O jaké schopnosti akce zde mluvíte? Naplánování a provedení letu v mezinárodním vzdušném prostoru? Na věk koukat musím, zde je vidět že některé témata nemá smysl komentovat, stačí si přečíst vlákno o modernizaci TU.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   23:12 25.08.2020

   200 tisíc vojakov na cvičení je pôsobivé, to áno. EÚ nie je schopná takých veľkých koordinovaných akcií, aj s tým sa dá súhlasiť. Ale to je tak všetko. Rusko nie je ekonomický ...Zobrazit celý příspěvek

   200 tisíc vojakov na cvičení je pôsobivé, to áno. EÚ nie je schopná takých veľkých koordinovaných akcií, aj s tým sa dá súhlasiť. Ale to je tak všetko. Rusko nie je ekonomický gigant, nie je ani technologický gigant. Nemá žiadne (poviem to expresívne) kolónie okrem zbedačenej Sýrie a Venezuely. Jediné čo Rusko drží na pozícii mocnosti je jadrový arzenál z dôb ZSSR, obrovská armáda (ktorá je nad jeho ekonomické možnosti) a kreslo stáleho člena OSN ako relikt 2. SV.

   V prípade ostrého konfliktu by Rusko iste zaznamenalo v prvých dňoch oslnivé víťazstva ale dlhodobo by to neutiahli. Ekonomicky by Európa Rusko vyčerpala.Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    05:41 26.08.2020

    A o com tocis. Aky ostry konflikt by si chcel? Riadny medialny vyplach. Nema ziadne kolonie? Naco by im boli? Tak to USA kolonie maju. S babkovou vladou, s operetnymi armadami a ...Zobrazit celý příspěvek

    A o com tocis. Aky ostry konflikt by si chcel? Riadny medialny vyplach. Nema ziadne kolonie? Naco by im boli? Tak to USA kolonie maju. S babkovou vladou, s operetnymi armadami a uplne pidriadenou ekonomikou. Trebars nas. Vsaj? Rusi nemaju zaujem na ziadnom konflikte. Ani nemaju zaujem byt velmocou. Nie su postaveny na ziadnej ideologii tak ako ZSSR. Brania svoje zaujmy a na to si buduju armadu. Europa takisto nema zaujem na nejakom konflikte, odohraval by sa na jej uzemi. Cina detto. Jediny kto potrebuje napatie je upadajuca velmoc za oceanom s jej ideologiou vlastnej nadradenosti a jej europsky poskoci a tlieskajuci idioti...Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    05:59 26.08.2020

    A dalsia vasa dogma o ekonomickej sile. To mozno plati v mieri. V pripade konfliktu pojde len o kapacity.

    A dalsia vasa dogma o ekonomickej sile. To mozno plati v mieri. V pripade konfliktu pojde len o kapacity.

   • technik
    07:27 26.08.2020

    To Miroslav Důvod proč by měla být vedena válka proti Rusku? Každý stratég ti řekne že v téhle válce nebude vítěz a ani poražený. Kolik mocnosti se jednalo do Lybie, Syrie, ...Zobrazit celý příspěvek

    To Miroslav
    Důvod proč by měla být vedena válka proti Rusku? Každý stratég ti řekne že v téhle válce nebude vítěz a ani poražený. Kolik mocnosti se jednalo do Lybie, Syrie, Afganistánu a podobně. Opravdu si někdo myslí že válka s Ruskem je reálná? Státy nedokázali porazit pár chlápků s hadrem na hlavě a chcete válčit s armádou Ruska? Sám musíš uznat že ti je blbost jak ze strany nato tak Ruska. Co se týká ekonomiky Evropa už vyčerpaná je a každým dnem se potápí čím dál víc a víc. Itálie, Řecko, Španělsko všichni mají dluh jako blázen. Otázkou je jestli Rusko není spíš brán jako takový strašák, nadnárodní zbrojařské firmy to podporují a netřeba komentovat proč. Nevšiml jsem si že by za posledních 40 let mě Rusko nějak ohrožovalo, ale například válka v Jugoslávii byla tak blízko a tak nepředvídatelná že osobně mám víc strach z Turecka a Řecka než z Ruska, myslím že ti jsou rádi že si nějak uhrajou Bělorusko ale na víc nemají a dlouho mít mít nebudou.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     08:11 26.08.2020

     Kdyby proti těm chlápkům s hadrem na hlavě mohli vést opravdu neomezenou válku už by dávno nebyli. Který že stát to naposledy anektoval území jiného evropského státu? Že by to bylo ...Zobrazit celý příspěvek

     Kdyby proti těm chlápkům s hadrem na hlavě mohli vést opravdu neomezenou válku už by dávno nebyli.
     Který že stát to naposledy anektoval území jiného evropského státu? Že by to bylo Rusko? Zajímalo by mě jestli si ukrajinští vojáci v roce 2014 taky říkaly že na to Rusové nemají a dlouho mít nebudou.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      12:43 26.08.2020

      A ono snad nějaké omezení bylo? Kolik ta sranda stala životu a peněz a to nejen USA ale i SSSR? Myslíš že by si je z děr vypudil atomovkou? Je to vietnam o 20 let později. Myslíš ...Zobrazit celý příspěvek

      A ono snad nějaké omezení bylo? Kolik ta sranda stala životu a peněz a to nejen USA ale i SSSR? Myslíš že by si je z děr vypudil atomovkou? Je to vietnam o 20 let později.
      Myslíš ty vojáky kteří raději přešli k Rusku? :)) To nevím zeptej se jich.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:09 26.08.2020

      Samozřejmě omezení je spousta. Třeba co se týká útoků na "civilní" cíle. To je samozřejmě pro různé povstalce značná výhoda.

      Samozřejmě omezení je spousta. Třeba co se týká útoků na "civilní" cíle. To je samozřejmě pro různé povstalce značná výhoda.

    • Miroslav
     09:11 26.08.2020

     Ty si písal, citujem: ,,Působivá ukázka síly? 6 bombardérů starých 50 let a to má být ukázka síly? Kdyby nato při cvičeních dala dohromady 200 tisíc vojáků, to je ukázka ...Zobrazit celý příspěvek

     Ty si písal, citujem:

     ,,Působivá ukázka síly? 6 bombardérů starých 50 let a to má být ukázka síly? Kdyby nato při cvičeních dala dohromady 200 tisíc vojáků, to je ukázka síly."

     Keď pre teba vojna v Juhoslávií bola blízko, tak ja jednu živú vojnu mám skoro za domom, keďže žijem na severovýchode SR a na Ukrajinu to mám na skok. A čuduj sa svete, Rusko je v tejto vojne hlavným aktérom. Je možné, že sa raz prebudím do rána keď už nebudeme susediť s Ukrajinou ale opäť s Ruskom.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      12:37 26.08.2020

      Máš pravdu, také nepodporuji a nesouhlasím s válkou na Ukraine, ale ses jíst že tamní proruští obyvatelé najdou zastání ve světě? Ses si jist že ze strany ukrajinských úřadu ...Zobrazit celý příspěvek

      Máš pravdu, také nepodporuji a nesouhlasím s válkou na Ukraine, ale ses jíst že tamní proruští obyvatelé najdou zastání ve světě? Ses si jist že ze strany ukrajinských úřadu nedocházelo k buzeraci obyvatel? Ono když se neustále ukazuje na Rusko je potřeba také ukázat na Ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

    • achi67
     09:21 26.08.2020

     Jojo, je to tak, pamatuju si jaký úspěch v boji s pár chlápkama s hadrem na hlavě zaznamenal tehdy mnohem silnější Sovětský svaz...

     Jojo, je to tak, pamatuju si jaký úspěch v boji s pár chlápkama s hadrem na hlavě zaznamenal tehdy mnohem silnější Sovětský svaz...

     • kosa2668
      11:40 26.08.2020

      Až na to že bojoval proti islamistom z celeho sveta masivne podporovanych USA Saudskou arábiou a ďalšími

      Až na to že bojoval proti islamistom z celeho sveta masivne podporovanych USA Saudskou arábiou a ďalšími

     • technik
      12:33 26.08.2020

      To si pamatuješ dobře. Proto vykreslování si konfliktů mezi východem a západem je utopie. Každý kdo se v tom trochu orientuje ti řekne že tahle válka by byla naprostá zkáza pro nás ...Zobrazit celý příspěvek

      To si pamatuješ dobře. Proto vykreslování si konfliktů mezi východem a západem je utopie. Každý kdo se v tom trochu orientuje ti řekne že tahle válka by byla naprostá zkáza pro nás všechny.Skrýt celý příspěvek

 • Lukash
  18:35 25.08.2020

  Nic ine iba signal pre vychodnu a severnu europu ze USA je stale odhodlana branit spojencov v NATO. Takyto signal je po postojoch Francuzov a Nemcov dost potrebny. Je to presne ...Zobrazit celý příspěvek

  Nic ine iba signal pre vychodnu a severnu europu ze USA je stale odhodlana branit spojencov v NATO. Takyto signal je po postojoch Francuzov a Nemcov dost potrebny. Je to presne oblast odkial sa povedu pripadne vzdusne utoky na poloostrov Kola a Kaliningrad v pripade ruskej agresie v pobalti.Skrýt celý příspěvek

  • gangut
   18:48 25.08.2020

   Signal? Asi ako signal juznemu kridlu NATO, ked sa okolo plavil Admiral Kuznecov... :-DDD

   Signal? Asi ako signal juznemu kridlu NATO, ked sa okolo plavil Admiral Kuznecov... :-DDD

   • satai
    18:50 25.08.2020

    Signál "LoL"?

    Signál "LoL"?

   • Lukash
    18:55 25.08.2020

    Slovne Spojenie "plavil" a "admiral kuznecov" by som v jednej vete nepouzival :D ono to dokopy nejde. To bolo skor na pobavenie clenov NATO ;)

    Slovne Spojenie "plavil" a "admiral kuznecov" by som v jednej vete nepouzival :D ono to dokopy nejde. To bolo skor na pobavenie clenov NATO ;)

    • major
     08:57 26.08.2020

     Indiánske dymové signály dával - za mňa OK. :-D

     Indiánske dymové signály dával - za mňa OK. :-D

   • achi67
    09:23 26.08.2020

    Myslím že největší obavy z Kuzněcova pramenily především z toho, jak zvládnout případnou záchrannou operaci...

    Myslím že největší obavy z Kuzněcova pramenily především z toho, jak zvládnout případnou záchrannou operaci...

   • RiMr71
    13:04 26.08.2020

    ...když už do "toho" šlápneš, tak "to" aspoň nerozšlapávej...

    ...když už do "toho" šlápneš, tak "to" aspoň nerozšlapávej...

 • gangut
  17:29 25.08.2020

  To je ale propagandistický žvást...

  To je ale propagandistický žvást...

  • Miroslav
   17:38 25.08.2020

   Ty radšej také, že TU-160 vymanévroval a utiekol F-35, že?

   Ty radšej také, že TU-160 vymanévroval a utiekol F-35, že?

   • gangut
    17:47 25.08.2020

    A to som kde napísal, poprosím citát...

    A to som kde napísal, poprosím citát...

   • Jan Grohmann
    19:26 25.08.2020

    Já mám nejradši ruské lhaní o Armatě. Skoro se z toho stal koníček. Do TOP 10 patří určitě zmínka o tom, že Armata může bojovat na Marsu. Mimochodem, včera Rusové znovu lhali, že v ...Zobrazit celý příspěvek

    Já mám nejradši ruské lhaní o Armatě. Skoro se z toho stal koníček. Do TOP 10 patří určitě zmínka o tom, že Armata může bojovat na Marsu.
    Mimochodem, včera Rusové znovu lhali, že v roce 2040 nahradí Armatu nový tank.
    Je to zvláštní, ale člověk cítí až soucit, když píše o Armatě. Ale pak si uvědomí všechny ty ruské lži a je po soucitu.Skrýt celý příspěvek

    • gangut
     20:01 25.08.2020

     "Mimochodem, včera Rusové znovu lhali, že v roce 2040 nahradí Armatu nový tank." Ako možete tvrdiť že lhali o veci, ktorú plánujú v roku 2040? Stroj času? Ja tvrdím že lžete, že ...Zobrazit celý příspěvek

     "Mimochodem, včera Rusové znovu lhali, že v roce 2040 nahradí Armatu nový tank." Ako možete tvrdiť že lhali o veci, ktorú plánujú v roku 2040? Stroj času? Ja tvrdím že lžete, že oni lhali... :-DDDSkrýt celý příspěvek

     • satai
      20:27 25.08.2020

      Hýbali ústy a mačkali klávesnici. Takže lhali.

      Hýbali ústy a mačkali klávesnici. Takže lhali.

     • History
      20:33 25.08.2020

      Je to diskutabilní... ale po všech zkušenostech? Navrhněte příklad, kdy za posledních 30/40 let uvedli podobnou techniku včas, resp. v deklarovaném množství. Prototypů (a ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to diskutabilní... ale po všech zkušenostech? Navrhněte příklad, kdy za posledních 30/40 let uvedli podobnou techniku včas, resp. v deklarovaném množství. Prototypů (a zajímavých) mraky, ale...Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      21:09 25.08.2020

      No history, pochybovat mozete. ale tvrdit ze lzou nie. To az za 20rokov. Ak to tvrdíte tak blábolíte.

      No history, pochybovat mozete. ale tvrdit ze lzou nie. To az za 20rokov. Ak to tvrdíte tak blábolíte.

     • Jofo
      00:16 26.08.2020

      gangut Kolko Rusko ma Armat vyrobených? Precitaj si cca3-4 roky stare clanky ze kolko ich planovali mat roku 2020 vyrobených- to boli trochu ine pocty a to som dal len jeden ...Zobrazit celý příspěvek

      gangut Kolko Rusko ma Armat vyrobených? Precitaj si cca3-4 roky stare clanky ze kolko ich planovali mat roku 2020 vyrobených- to boli trochu ine pocty a to som dal len jeden priklad.
      Proste len kecaju do vetra a planuju a planuju ale len na papieri ale par ludi im to este zere tie zvsaty.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      06:07 26.08.2020

      Ja neviem jofo kolko ich maju a uprimne je mi to jedno. Viac mi vadia napriklad plane reci do vetra o dialnici z BA do KE , alebo o oprave cestneho mosta a stavbe obchvatu v ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja neviem jofo kolko ich maju a uprimne je mi to jedno. Viac mi vadia napriklad plane reci do vetra o dialnici z BA do KE , alebo o oprave cestneho mosta a stavbe obchvatu v Trencine. Ten mimochodom skoncil tam, kde ho dokoncili ty zly komunisti.
      Ale na druhej strane ju v nejakej faze skonstruovanu maju. Co mame my?Skrýt celý příspěvek

     • major
      08:54 26.08.2020

      Tak diaľnica BA - KE je veľmi zlý príklad. Síce je ešte mnoho rokov od cieľa (napriek tomu sú všetky úseky až na jeden aspoň rozostavané), ale napriek tomu je odhadom tak o 1000% ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak diaľnica BA - KE je veľmi zlý príklad. Síce je ešte mnoho rokov od cieľa (napriek tomu sú všetky úseky až na jeden aspoň rozostavané), ale napriek tomu je odhadom tak o 1000% ďalej než je od pôvodného cieľa Armata v ruskej armáde.

      Mimochodom, v roku 1989 končila diaľnica v Piešťanoch, pričom cez BA neexistovala. Okrem 2 úsekov v BA bol rozostavaný ešte jeden pruh Liptovský Hrádok - Hybe. To bolo z prebiehajúcich stavieb VŠETKO! R1 do BB bola sci-fi. Ono to vlastne bolo zbytočné, keďže Škoda Favorit stála 26-násobok mediánu miezd (čo by dnes zodpovedalo cene 26600€), takže vlastne nebol kto by tie diaľnice využíval. Dnes moderný carsharing bol vtedy bežná vec, akurát vtedy to nebola otázka voľby...

      Niekomu možno mlieko za 2 Kčs, či nedokončený obchvat Trenčína stačí na to, aby komunistov označil niečím krajším než "zlí" - ja to považujem ešte za mierne označenie toho, kam krajinu za 40 rokov svojho bačovania doviedli.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      09:28 26.08.2020

      Major
      No ono je to otazka priorit. Tak im asi nebude vadit, ked nebudu mat v dohladnej dobe 2000 armat. Ale taky most na Krym postavili rychlo....

      Major
      No ono je to otazka priorit. Tak im asi nebude vadit, ked nebudu mat v dohladnej dobe 2000 armat. Ale taky most na Krym postavili rychlo....

     • gangut
      09:33 26.08.2020

      Major a k tym komunistom. Kto to kde tu krajinu za 40 rokov doviedol? Ti komunisti prisli z marsu a vratili sa domov? Nie su taky isty ludia ako to riadia aj dnes, s rovnakym ...Zobrazit celý příspěvek

      Major a k tym komunistom. Kto to kde tu krajinu za 40 rokov doviedol? Ti komunisti prisli z marsu a vratili sa domov? Nie su taky isty ludia ako to riadia aj dnes, s rovnakym pristupom aj motovaciou. To nie je o rezime alebo ideologii ale o ludoch.Skrýt celý příspěvek

     • major
      11:25 26.08.2020

      Áno - otázka priorít. Je teda zrejmé, že Armata a Su-57 je len drahá propaganda. Uvidíme ako dlho im most vyrdží - práca chvatná málo platná, zvlášť v tektonicky nestabilnej ...Zobrazit celý příspěvek

      Áno - otázka priorít. Je teda zrejmé, že Armata a Su-57 je len drahá propaganda.

      Uvidíme ako dlho im most vyrdží - práca chvatná málo platná, zvlášť v tektonicky nestabilnej oblasti a od firmy bez skúseností so stavbou veľkých mostov.

      Komunisti sem boli natlačení našimi východnými kamarátmi (sféra vplyvu), ktorí nám napr. zakázali čerpať Marshallov plán, či zarazili aj mierne uvoľnenie občianskych slobôd v r. 1968. Aby to poistili, tak u nás rozmiestnili Strednú skupinu vojsk (cca 85000 mužov). Dôsledkom bolo, že hoci pomery sa uvoľnovali aj v samotnom ZSSR, tak u nás šróbiky povolili až ako poslední (a ak by v r. 1989 vtedy v ZSSR šéfoval niekto ako Putin, tak nepochybujem, že by u nás nastalo to, čo dnes v Bielorusku).

      Že moc kriví charakter nie je nič nové. Keď máš spoločnosť s rozvinutými nezávislými kontrolnými orgánmi a súdnictvom, tak to dokážeš do veľkej miery obmedziť. Chce to ale používať mozog a klepnúť po prstoch škodnej, ktorá pod heslami "obrana národa" začne kontrolné orgány salámovou metódou likvidovať.Skrýt celý příspěvek

    • achi67
     09:27 26.08.2020

     Tak v každém případě už budou všechny Armaty za tu dobu tím ježděním přes Rudé náměstí značně opotřebené, takže náhrada je logická. Jediné, co vzbuzuje případné otázky je to, zda ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak v každém případě už budou všechny Armaty za tu dobu tím ježděním přes Rudé náměstí značně opotřebené, takže náhrada je logická. Jediné, co vzbuzuje případné otázky je to, zda vydrží opravdu tak dlouho....Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  17:02 25.08.2020

  A SU-57 k ním neštartovali?

  A SU-57 k ním neštartovali?

  • satai
   17:04 25.08.2020

   Nikdo je nevidel. Jsou neviditelne.

   Nikdo je nevidel. Jsou neviditelne.

   • Jofo
    00:05 26.08.2020

    SU 57 jsou neviditelne akurat tak pre ruske radary :)

    SU 57 jsou neviditelne akurat tak pre ruske radary :)

  • Nesher
   17:11 25.08.2020

   Zatím ne, ale prý hned jak konečně zavedou zlatý rubl, postaví základnu na Měsíci a vyrobí min. 1000 Armat, tak vystartují.

   Zatím ne, ale prý hned jak konečně zavedou zlatý rubl, postaví základnu na Měsíci a vyrobí min. 1000 Armat, tak vystartují.

  • gangut
   17:24 25.08.2020

   A oni sa niekde priblizili k Rusku?

   A oni sa niekde priblizili k Rusku?

   • Miroslav
    17:36 25.08.2020

    Asi áno lebo Ruské stroje tam bežne lietajú a ešte aj oveľa ďalej

    Asi áno lebo Ruské stroje tam bežne lietajú a ešte aj oveľa ďalej

    • gangut
     17:46 25.08.2020

     A videl ste vobec tu mapku v Článku?

     A videl ste vobec tu mapku v Článku?

     • Miroslav
      17:53 25.08.2020

      Áno. Mimochodom, nedávno tu bol článok o tom, že Írsko si asi prvýkrát kúpi nadzvuky. Práve kvôli ruským lietadlám ktoré lietajú pozdĺž pobrežia Nórska až k VB a s vypnutými ...Zobrazit celý příspěvek

      Áno. Mimochodom, nedávno tu bol článok o tom, že Írsko si asi prvýkrát kúpi nadzvuky. Práve kvôli ruským lietadlám ktoré lietajú pozdĺž pobrežia Nórska až k VB a s vypnutými transpondérmi. Potom Rusi prskajú, že takéto akcie sú provokáciou.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      18:13 25.08.2020

      Rad by som Vás upozornil, že strategický bombardér nieje stíhačka a ja na rozdiel od Vás nevidím dovod aby ruské stíhačky štartovali k bombardérom letiacim medzi Grónskom a ...Zobrazit celý příspěvek

      Rad by som Vás upozornil, že strategický bombardér nieje stíhačka a ja na rozdiel od Vás nevidím dovod aby ruské stíhačky štartovali k bombardérom letiacim medzi Grónskom a Nórskom.
      A nevšimol som si, že by rusi prskali, v žiadnom ruskom médiu o tom nieje ani zmienka. To len miestna propaganda sa rozohňuje aká je to "ukážka sily" a "negácia ruských vojenských schopností", čo "má otriasť ruskou doverou vo vlastné vojenské schopnosti". Len som celkom nepochopil, čo to má byť, že by to, že boli shopný dostať naraz 6 B-52 do vzduchu, abo?... :-DDD
      Btw, "protože jednou z velmi efektivních ruských taktik v rámci zahraniční politiky je možnost zcela dle své libosti eskalovat a deeskalovat bezpečnostní situaci ve střední, východní a severní Evropě. Klasickým příkladem jsou zprávy o rozmísťování střel Iskander v Kaliningradském obvodě, které vnášejí neklid do veřejného a politického života v Evropě." Tak neviem, kto eskaluje a deeskaluje. Iskandery tam boli rozmiestnené v 2018, práve v tedy, keď američania aktivovali svoju protiraketovú obranu v Poľsku, mimochodom...Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      01:52 28.08.2020

      @gangnut Vzkaz z Kremlu jsme pochopili. Dej jim vědět, že pro příště by bylo dobré, aby upravili trollí notičky. Americká základna protiraketové obrany AEGIS Ashore v Polsku ...Zobrazit celý příspěvek

      @gangnut

      Vzkaz z Kremlu jsme pochopili. Dej jim vědět, že pro příště by bylo dobré, aby upravili trollí notičky. Americká základna protiraketové obrany AEGIS Ashore v Polsku nebyla aktivována v roce 2018. Ona totiž není vůbec dokončená! To se nyní plánuje až na rok 2022.

      Fakta tedy dostaly opět na zadek. Nikoliv americké antirakety, ale ruské rakety tam byly první. A bylo to dávno před Iskandery. Ty jen nahradily své předchůdce – Točky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...