1,2 bilionu dolarů pro americké jaderné síly

-
2. 11. 2017
-
12 komentářů
-
Jan Grohmann
Podle Rozpočtového úřadu amerického Kongresu CBO (Congressional Budget Office) modernizace a provoz amerického jaderného arzenálu v příštích 30 letech (do roku 2046) přijde na 1,2 bilionu dolarů.
Mezi klíčové modernizační projekty americké jaderné triády v následujících třech desetiletích patří – náhrada ponorek třídy Ohio (za nové ponorky třídy Columbia), nové bombardéry B-21 schopné konvenčního i jaderného úderu, nové jaderné balistické střely GBSD (Ground Based Strategic Deterrent; náhrada za Minuteman III) a nové jaderné střely vzduch-země s plochou dráhou letu LRSO (Long Range Stand-Off).
Současně Národní agentura pro jadernou bezpečnost NNSA (National Nuclear Security Agency), která spadá pod americké ministerstvo energetiky, výrazně investuje do modernizace amerických jaderných hlavic. Pentagon také investuje do nových systémů řízení a velení jaderné triády.
Zpráva CBO je první dlouhodobý odhad zaměřený na modernizaci a provoz americké jaderné triády vydaný za poslední tři roky. V únoru CBO zveřejnila desetiletý odhad, podle kterého do roku 2026 Spojené státy vydají na modernizaci a provoz jaderné triády 400 miliard dolarů.
Jednou z hlavních oblastí výdajů do roku 2046 patří provozní, servisní a modernizační náklady nosičů taktických jaderných zbraní a samotné taktické jaderné zbraně. Jde zejména o víceúčelové stíhací letouny F-15, F-16, F-35 a rodina taktických jaderných bomb B61. Tato oblast si v následujících 30 letech vyžádá 25 miliard dolarů.
446 miliard dolarů padne na provoz a modernizaci laboratorních a výrobních jaderných komplexů, kde se testují, zkoumají, vyvíjejí a vyrábějí bojové hlavice jaderných zbraní, včetně zařízení pro výrobu jaderného materiálu. Do částky také spadají velitelské a řídící systémy, včetně prostředků včasné výstrahy.
Nejvíce financí – 772 miliardy dolarů – si vyžádají provozní, servisní a modernizační náklady nosičů strategických jaderných zbraní a strategické jaderné zbraně samotné. Mezi nosiče patří jaderné ponorky, strategické bombardéry (B-2, B-52 a B-21) a mezikontinentální balistické střely (ICBM).
Podle zprávy CBO v příštích 30 letech si samotný provoz, údržba (včetně údržby jaderných reaktorů na všech jaderných ponorkách a lodích) a výstavba nových ponorkových nosičů balistických raket (třída Columbia) vyžádá 313 miliard dolarů. Oblast ICBM si vyžádá investice ve výši 149 miliard dolarů a bombardéry (včetně nákupů B-21 Raider) 266 miliard dolarů.
Celkové náklady (1,2 bilionu dolarů) si během 30 let rozdělí ministerstvo obrany (890 miliardy dolarů) a ministerstvo energetiky (352 miliardy dolarů). Americké ministerstvo energetiky zodpovídá za vývoj a výrobu všech jaderných zbraní (jaderných hlavic) a také výrobu/údržbu jaderných reaktorů amerických ponorek a letadlových lodí.
Testovací odpal ICBM Minuteman III
Pokud Pentagon nepřikročí k vývoji nových taktických/strategických jaderných zbraní a jejich nosičů, tak podle zprávy CBO může v následujících 30 letech ušetřit 50 % nákladů. Podle Pentagonu to ale nepřipadá v úvahu, protože současná americká jaderná triáda má podle názoru Pentagonu během 20 let ztratit svůj odstrašující potenciál.
Podle nezávislého advokáta Kingstona Reifa, ředitele neziskové organizace pro kontrolu zbraní ACA (Arms Control Association), je zpráva CGO důkazem, že náklady na provoz americké jaderné triády v současné době narostly za únosnou mez. Stejně tak údajně hrozí, že na řadu vyvíjených jaderných zbraní nebude mít Pentagon peníze, resp. nebude mít finance na zajištění kvalitních provozních potřeb jaderných ponorek, bombardérů, ICBM a všech typů taktických jaderných zbraní a nosičů.
Finančními plány i podobou jaderné triády může zahýbat připravovaná nová americká jaderná doktrína NRW (Nuclear Posture Review). Poslední americká NRW byl představena v roce 2009 a nejnovější americkou jadernou doktrínu nechal vypracovat po svém nástupu do úřadu Donald Trump. Podle Trumpa musí americké jaderné prostředky být “moderní, robustní, pružné v použití, odolné, připravené a vhodně nastavené k odvrácení hrozeb 21. století a pro uklidnění našich spojenců."
Nová doktrína NRW může klást důraz na nové technologie, nebo zvýšit důraz na jednu oblast jaderné triády. V důsledku tak mohu být ušetřeny, přesunuty nebo dokonce dále zvýšeny náklady na modernizaci a provoz americké jaderné triády.
Letový test taktické jaderné pumy B61
Obhájci rozvoje oblasti jaderných zbraní ale tvrdí, že 1,2 bilionu dolarů představuje pouze 6 % celkových amerických výdajů na obranu během 30 let. Přitom jaderné zbraně hrají hlavní roli v americké strategické obranné (mocenské, zahraniční, ekonomické, atd.) politice.
Pro naplnění finančních požadavků dle zprávy GAO by však musel Pentagon zvýšit roční výdaje na jadernou triádu (i včetně údržby jaderných reaktorů ponorek a letadlových lodí) z nynějších 5,5 % na 8 % v 20. a 30. letech 21. století. Do roku 2040 by pak posupně roční výdaje poklesly na 4,5 %.
Nárůst výdajů je náročný zejména pro americké letectvo, které zajišťuje oblast velení a řízení jaderné triády, stavbu nových bombardérů B-21 Raider, ICBM i nových střel LRSO. Navíc současně americké letectvo vynakládá obří finance na nákup a provoz flotily F-35 Lightning II a připravuje nákup nových tankerů KC-46A. Podle odborníků se finanční problémy letectva ze souběhu několika velmi nákladných modernizačních projektů (vývoj, výroba, údržba) projeví naplno v polovině 20. let 21 století.
“Pokud připravovaná nová jaderná doktrína (NRW - pozn. red.) nesleví ze současných finančních plánů na rozvoj jaderných zbraní, nebo hůře, zrychlí je nebo dokonce rozšíří, výdaje na jaderné zbraně mohou ohrozit jiné vysoce prioritní národní bezpečnostní programy," varoval Reif.
Zdroj: Defense News
Související články
Budoucnost stíhacích letadel: Rychlost a dolet
Americké námořnictvo (US Navy) pokračuje v definování požadavků na budoucí bojový letoun, který ...
-
23.07.2017
-
53 komentářů
-
Jan Grohmann
RS-28 Sarmat: Rusko sází na jaderné zbraně
V médiích se objevily nové informace o vyvíjené ruské těžké mezikontinentalní balistické raketě ICBM ...
-
03.08.2017
-
48 komentářů
-
Jan Grohmann
Třída Columbia: Nová americká jaderná ponorka v roce 2031
Program nových raketonosných jaderných ponorek amerického námořnictva (US Navy) se pohnul kupředu ...
-
04.10.2017
-
9 komentářů
-
Michael Myklín
Protiraketové dilema Saúdské Arábie: S-400 nebo THAAD?
Historicky první návštěva saúdskoarabského krále v Moskvě byla velkou diplomatickou událostí sama o ...
-
13.10.2017
-
40 komentářů
-
Michael Myklín
US armáda čaká na vizionára v štýle Elon Musk, Bill Gates. Tie miliárdove náklady na prevádzku armády sú premrštené, podobne to bolo u ich vesmírnej agentúry NASA. USA majú okolo ...Zobrazit celý příspěvek
US armáda čaká na vizionára v štýle Elon Musk, Bill Gates.
Tie miliárdove náklady na prevádzku armády sú premrštené, podobne to bolo u ich vesmírnej agentúry NASA. USA majú okolo 20 bilionov $ dlhu. Ohrozená je už aj mena $.
Očakávalo sa že s tým niečo kontraverzný Trump urobí, asi aj preto ho v USA volili. Zatiaľ exeloval s 300 miliárdovým obchodom vojenských dodávok totalitným Saudom. A v súčasnosti sa snaží o zlepšenie zahraničného obchodu s Čínou. Na Obamu som veľa dobrého nenašiel.
Ale jedno mu nemožno uprieť a chválim ho za to. Začal reformovať kozmické aktivity USA. Rozdelil ich medzi NASA, súkromníkov a armádu. Armáda má už vlastný raketoplány menšej nepilotovanej verzie. Vo vynášani tovaru do vesmíru sa začali presadzovať SpaceX a podobní, ktorí im tie armádne a špionážne satelity oveľa lacnejšie vynášajú. Súkromníci im rozbehli vývoj nových motorov do rakiet, zlikvidovali závislosť na ruských raketových motorov typu RD. V USA potiahne súkromný vesmírny sektor určite aj raketové technologie US armády, ktoré budú oveľa lacnejšie. Ak USA chcú nové technologie pre svoje triády, tak by mali dobre zvažovať, či im ekonomicky znížia nejaké náklady výrobu, prevádzku, servis a podobne.
Napríklad vývoj laserových zbrani podporujem. Tie rakety a konvečna munícia sú na Západe príliš drahé.
Tak isto odporúčam zaoberať sa vývojom drónov aj v našich štátoch. Oproti ľudským stíhačkam nepotrebujú niesť technologie na podporu života. Veliteľov nemusí až tak trápiť straty ľudskych životov. Drony môžu ísť do rizikových misii. Oproti raketam sú návratové. To sa časom musí prejaviť zníženim výdavkov na letectvo. Je len otázkou času a vývoja kedy budú dokonalejšie a na prevádzku oveľa lacnejšie. Nemám na mysli plne nahradiť stihačky s ľudskými pilotmi. Ale kľudne si viem predstaviť aj zmiešané misie stíhačiek s ľudskými posádkami a drónmi.
3D tlač sa tiež dosť podceňuje.Skrýt celý příspěvek2 Focus: " Každý kdo vývoj techniky trochu sleduje musí dospět k názoru, že to není vše tak růžové a, že AI se může jednoho dne zbláznit. " - Váženy pane dané téma sleduji velmi ...Zobrazit celý příspěvek
2 Focus: " Každý kdo vývoj techniky trochu sleduje musí dospět k názoru, že to není vše tak růžové a, že AI se může jednoho dne zbláznit. " - Váženy pane dané téma sleduji velmi důkladně a to jak "soukromě" tak pracovně a můžu Vás ujistit že obavu o zbláznění AI může mít opravdu jen silně paranoidní milovník terminátora. Dnešní AI je výborná na zpracování velkého množství dat, rozpoznávání věcí (zrovna mi tu na domácím serveru běží neuronová sít kterou učím rozpoznávat kategorie techniky na obrázku) nebo jiné velmi specifické úkoly na které byla napsána, event. "naučena" (viz výše neuronová síť) ale na dobu kdy si AI bude schopno uvědomit samo sebe (což je první krok k nějakému terminátor scénáři) si budeme muset ještě nějakou (dlouhou) dobu počkat.Skrýt celý příspěvek
Kdo umí počítat, tak si lehce vypočítá, kdy se to stane, že lidstvo bude zničeno jaderným konfliktem. V 60. letech minulého století bylo na planetě Zemi cca něco přes 4 miliardy ...Zobrazit celý příspěvek
Kdo umí počítat, tak si lehce vypočítá, kdy se to stane, že lidstvo bude zničeno jaderným konfliktem.
V 60. letech minulého století bylo na planetě Zemi cca něco přes 4 miliardy lidí. Dnes po 60ti letech je nás už přes 8 miliard! Planeta je schopna unést (podle statistiků zalidnění) něco málo přes 11 miliard obyvatel. Ne, že by je neuživila, ale neunese víc z hlediska nerostných surovin a vzrůstající poškozování celého ekosystému odpady z výroby všeho. A trh je založen na vyhazování starého a nákupu nového zboží. A lidé furt šukají a dělají děti. A tvrdí, jak chtějí mír na světě a svým ,,ťu,ťu,ňu" chtějí zajistit zářnou budoucnost!
Čili, až dospějeme při dobré vůli míru na světě k hranici 12 miliard lidí na planetě a snad o málo více, díky mírotvůrcům s jadernými zbraněmi, tak lidstvo musí být zničeno samo sebou totální jadernou válkou, aby se mohlo zase obnovit za pár milionů let v nového likvidačního živočicha. Amen.Skrýt celý příspěvekToto budou USA schopny ufinancovat jen pokud se jim podaří udržet postavení $. Jinak se budou muset dát cestou B-21 a zjistit, za kolik a jak si pořídal svou výbavičku Kim, a u ...Zobrazit celý příspěvek
Toto budou USA schopny ufinancovat jen pokud se jim podaří udržet postavení $. Jinak se budou muset dát cestou B-21 a zjistit, za kolik a jak si pořídal svou výbavičku Kim, a u dělat to podobně - překročením byrokracie ...Skrýt celý příspěvek
rámcová vize, rozhodně bych to nepřeceňoval. Důležitá bude hodnota dolaru a potažmo americké ekonomiky. V jakém stavu byla před 30 lety Čína, Indie, Rusko, Evropa? Za 30 let budou ...Zobrazit celý příspěvek
rámcová vize, rozhodně bych to nepřeceňoval. Důležitá bude hodnota dolaru a potažmo americké ekonomiky. V jakém stavu byla před 30 lety Čína, Indie, Rusko, Evropa? Za 30 let budou všichni jinde a pokud by se rozjel interní Asijský trh (přes 3 mld lidí), tak má Evropa (plná muslimských inženýrů) a USA plné hyperkorektnosti a mikroagrese zkrátka smůlu.Skrýt celý příspěvek
Jakube pokud nejste schopen argumentovat, ale místo toho se zmůžete akorát na navážení se do mé osoby, tak se raději nevyjadřujte... :-) Rizika AI komentoval již Karel Čapek a řekl ...Zobrazit celý příspěvek
Jakube pokud nejste schopen argumentovat, ale místo toho se zmůžete akorát na navážení se do mé osoby, tak se raději nevyjadřujte... :-) Rizika AI komentoval již Karel Čapek a řekl bych, že to nebyl žádný hlupák. Každý kdo vývoj techniky trochu sleduje musí dospět k názoru, že to není vše tak růžové a, že AI se může jednoho dne zbláznit. Resp pro nás zbláznit, prot něj provést logický úkon. Ale kdo si nenechá poradit... :-)Skrýt celý příspěvek
P.S. Vítám zde Fouse, věrného diváka Terminátora 1, 2, 3 a 4 (nebo snad hráče postapokalyptických MMO stříleček). Všichni jsou pitomci, jen on je letadlo a ví o riziku probuzení ...Zobrazit celý příspěvek
P.S. Vítám zde Fouse, věrného diváka Terminátora 1, 2, 3 a 4 (nebo snad hráče postapokalyptických MMO stříleček). Všichni jsou pitomci, jen on je letadlo a ví o riziku probuzení umělé inteligence.Skrýt celý příspěvek
Dočetl jsem článek jen k této větě: "Podle nezávislého advokáta Kingstona Reifa, ředitele neziskové organizace pro kontrolu zbraní ACA (Arms Control Association)..." Z normální ...Zobrazit celý příspěvek
Dočetl jsem článek jen k této větě: "Podle nezávislého advokáta Kingstona Reifa, ředitele neziskové organizace pro kontrolu zbraní ACA (Arms Control Association)..."
Z normální oznamovací rozpočtové zprávy z Kongresu plné čísel (z nějakých plánů, které nevydrží ani 5 let) je rázem komentář nějakého zaujatého jedince z NGO, o tom že je to hrozně moc a že určitě jsou jiné priority, bla bla bla blaaa.
Škoda webu, škoda práce překladatele, škoda času na přečtení.Skrýt celý příspěvekUž úplně vidim, jak všechny superstáty nasypou biliony do atomovek a techniky a pak se jednoho krásného dne rozhodne jedna z těch supermoderních hraček, že se jí lidstvo nelíbí a, ...Zobrazit celý příspěvek
Už úplně vidim, jak všechny superstáty nasypou biliony do atomovek a techniky a pak se jednoho krásného dne rozhodne jedna z těch supermoderních hraček, že se jí lidstvo nelíbí a, že ty naše atomovky jsou nejlepší cesta k tomu se ho zbavit...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...