10 největších inovací americké armády za rok 2016

Stryker s 30mm kanónem; větší foto / General Dynamics

Americká armáda tradičně vydala každoroční zprávu o nejlepších modernizačních projektech v minulém roce. Oceněny byly nové granáty, balistické materiály nebo nová terénní vozidla JLTV.

30mm kanón pro vozidla Stryker

Prvním oceněným modernizačním úsilím je instalace automatického kanónu Orbital ATK XM813 ráže 30 mm na vozidla Stryker. XM813 vychází ze známé zbraně Mk44 Bushmaster II.

XM813 oproti Mk44 nabízí větší přesnost a především modularitu - výměnou hlavně a několika dalších částí lze zvětšit ráži až na 40 mm.

Výhodou je také vysoká spolehlivost XM813 - testovací vozidlo vypálilo průměrně 40 000 ran do vzniku vážné závady.

Maximální dostřel XM813 je 3000 m, kadence až 200 ran/min.

Granát ET-MP / Picatinny Arsenal

ET-MP granát

Vědci z armádního centra Picatinny Arsenal vyvinuli víceúčelový obouruční útočný granát ET-MP (Enhanced Tactical Multi-Purpose). ET-MP od roku 2020 postupně nahradí klasické tříštivo-trhavé útočné granáty M67.

Hlavní výhodou ET-MP je možnost volit mezi tříštivo-trhavým účinkem (tedy jako M67) a mezi tlakovým účinkem, který protivníka zabíjí a omračuje tlakovou vlnou. Podobnou vlastnost měl americký granát MK3A2 vyřazený v roce 1975.

Tlaková vlna byla u MK3A2 větší (střepinový účinek ale výrazně menší) než u klasického granátu a proto byl vysoce účinný vůči protivníkům ukrytých v bunkrech, místnostech či opevněných stanovištích. Díky nižšímu účinnému dosahu (5 až 10 m) byl MK3A2 mnohem bezpečnější pro útočící jednotky.

Výhodou ET-MP oproti M67 je naprosto totožné ovládání granátu pravorukými i levorukými vojáky.

Nové bojové tričko s balistickou ochranou v horní časti trupu, ramen a paží. / US Army

Balistické tričko

Od roku 2019 začnou američtí vojáci pod nosiči plátů nosit bojové balistické tričko. Kombinace balistického trička a lehkého nosiče plátů má v americké armádě doplnit (tedy nikoliv nutně nahradit) balistické vesty IOTV (Improved Outer Tactical Vest).

Tričko má v dolní polovině (zepředu a zezadu) funkční tkaninu a v oblasti hrudi, ramen, trapézů a horní části paží balistickou tkaninu. V kombinaci s nosičem plátů chránící hrudní koš a boky vojáka proti puškovým střelám je nová balistická ochrana (tričko+nosič) lehčí o 35 % oproti vestě IOTV. Samotné tričko chrání před pistolovou municí ráže 9 mm a střepinám z explozí.

M777A2 s prodlouženou hlavní. / Picatinny Arsenal

Dalekonosné dělostřelectvo

Vědci z Picatinny Arsenal pracují v rámci projektu ERCA (Extended Range Cannon Artillery) na modifikaci známé tažné houfnice M777A2 ráže 155 mm.

Picatinny Arsenal testuje možnost vybavit M777A2 novou delší hlavní XM907. Původní hlaveň M777A2 měří na délku 5,07 m, hlaveň XM907 6,9 m. Odolnější XM907 navíc snese silnější prachové náplně munice. Hmotnost upravené houfnice vzrostla o 453 kg.

Klasická M777A2 střílí na vzdálenost 30 km, nová upravená houfnice s prodlouženou hlavní dostřelí na vzdálenost až 70 km.

JLTV s 30mm automatickým kanónem M230; větší foto / Oshkosh Defense

JLTV

Na konci záři americká armáda a námořní pěchota převzala k testování prvních sedm nových taktických obrněných vozidel JLTV. Vozidla JLTV se stanou nosnou obrněnou kolovou platformou americké armády.

V první fázi armáda a námořní pěchota získá 16 901 vozidel JLTV za 6,7 miliardy dolarů. V současné době vozidla vznikají v rámci počáteční nízkoseriové výroby. Plné výrobní tempo se rozběhne v roce 2019.

První vozidla armáda dostane v roce 2018 a dosáhne s nimi počátečních operačních schopností v roce 2020.

Kvantové propojení fotonů

Vědci americké armády zkoumají fenomén kvantového světa “zapletení fotonu” (nebo kvantová teleportace). V jisté situaci jsou dvě vzdálené elementární částice spojeny jakýmsi neviditelným poutem - vzdálenost přitom nehraje roli. Když se změní vlastnosti jedné, změní se okamžitě zároveň vlastnosti druhé částice.

Takové vlastnosti mohou způsobit revoluci v oblasti bezpečné a nerušené komunikace a kryptografie. Teoreticky by měla jít vytvořit “kvantová” neprolomitelná komunikační síť. Na podobné technologii intenzivně pracuje také Čína.

AMPV využívá podvozek bojového vozidla pěchoty Bradley; větší foto / BAE Systems

Obrněná vozidla AMPV

Vozidla AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) v americké armádě nahradí zastaralá pásová obrněná vozidla M113. Nový stroj AMPV nabízí oproti M113 především o 78 % více vnitřního prostoru, větší výkon (jak mechanický, tak elektrický), lepší mobilitu a samozřejmě lepší balistickou ochranu.

Americká armáda z AMPV vytvoří velitelská vozidla, samohybné minomety, vozidla pro víceúčelové použití (transport vojáků, materiálu a zbraní), ambulance nebo stroje pro evakuaci zraněných z bojiště.

Chevy Colorado ZH2 je první vojenské vozidlo s vodíkovým pohonem. / General Motors

Vodíkový pohon pro vozidla

Armáda ve spolupráci s firmou General Motors vyvinula vozidlo Chevy Colorado ZH2 s elektrickým pohonem a vodíkovými palivovými články. ZH2 je de facto militarizovaný civilní pick-up Chevrolet Colorado ZR2, který byl poprvé představen v roce 2014.

Výhodou palivových článků je nízká tepelná a hluková stopa a bezhlučná výroba elektrické energie. Díky elektrickému pohonu má ZH2 skvělé vlastnosti pro jízdu v terénu, protože elektrický motor má maximální kroutící moment od nulových otáček.

General Motors a armáda budou pokračovat ve zdokonalování pohonného systému. Zatím ale není jasné, zda nebo kdy vznikne vozidlo schopné ostrého nasazení.

Nové škrtidlo lze umístit prakticky kdekoliv na tělo. / USAMMA 

Nové škrtidlo

Lékaři z armádní zdravotnické agentury AMMA (Army Medical Materiel Agency) vyvinuli speciální celotělní škrtidlo. Obří škrtidlo o hmotnosti 0,40 kg má tvar velkého hrudního pásu s dvojicí nafukovacích polštářků - ty se nafukuji podobně jako obinadlo při měření tlaku krve.

Výhodou je možnost aplikace škrtidla (do jedné minuty) prakticky na celé tělo, včetně špatně dostupných střelných poranění v horní části těla.

Navrhovaný motor GE 3000 od firmy General Electric pro program ITEP. / General Electric 

Vylepšené vrtulníkové motory ITEP

Armáda začala vyvíjet v rámci programu ITEP (Improved Turbine Engine Program) pokročilé turbohřídelové motory pro vrtulníky AH-64 Apache, UH-60 Black Hawk a budoucí vrtulníky.

Armáda požaduje po výrobcích turbohřídelový motor o maximálním výkonu 2200 kW (3000 koní), tedy o 50 % více, než poskytuje současný motor GE T-700 vrtulníků Apache a Black Hawk. Přitom při instalaci nových motorů nesmí dojít k velkým konstrukčním zásahům do draku vrtulníku.

Motor ITEP rovněž nabídne o 65 % lepší poměr výkonu k vlastní hmotnosti, o 20 % delší životnost a o 20 až 25 % menší výrobní a provozní náklady. Především však spotřeba paliva motorů ITEP poklesne o 25 %.

První test sériového motoru se očekává v roce 2021 a plná sériová výroba je naplánována na rok 2026.

 Zdroj: DefenseTech

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nadcházejí tučná léta pro evropské zbrojaře

V posledních letech se výrazně zvýšily tržby evropským, především francouzským, britským a německým ...

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační strategii pro blízkou i vzdálenější budoucnost. ...

Priority ruské armády pro rok 2017

Ruský prezident Vladimír Putin na zasedání s vedením ministerstva obrany představil hlavní priority ...

Systém řízení palby T-14 Armata pro tanky T-72 a T-90

Ruské ministerstvo obrany plánuje část svých tanků T-72 a T-90 vybavit pokročilými prostředky řízení ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • KOLT
  11:20 11.01.2017

  pro bezo23: XM813 používá Bushmaster Mk44 v ráži 30x173 mm, zatímco M230 30x113 mm. Náboje jsou tedy cca o 6 cm kratší. Z toho vyplývá kompaktnější nabíjecí mechanismus, potřeba ...Zobrazit celý příspěvek

  pro bezo23: XM813 používá Bushmaster Mk44 v ráži 30x173 mm, zatímco M230 30x113 mm. Náboje jsou tedy cca o 6 cm kratší. Z toho vyplývá kompaktnější nabíjecí mechanismus, potřeba kratší hlavně a celkově subtilnější zbraň, protože nemusí snášet tak vysoké tlaky v hlavni a tak velký zpětný ráz. 30x173 je hodně výkonná třicítka, z těch moderních tuším nejvýkonnější.Skrýt celý příspěvek

 • bezo23
  23:00 10.01.2017

  Ahoj, ako úplného laika ma zaujal rozdiel medzi veľkosťou automatického kanónu Orbital ATK XM813 ráže 30 mm na vozidle Stryker a 30mm automatickým kanónom M230 na JLTV. Jedná sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj,

  ako úplného laika ma zaujal rozdiel medzi veľkosťou automatického kanónu Orbital ATK XM813 ráže 30 mm na vozidle Stryker a 30mm automatickým kanónom M230 na JLTV. Jedná sa o dva rozdielne kanóny, ale tej istej ráže. Prečo je medzi nimy taký veľký rozdiel vo veľkosti?

  Ďakujem.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  02:59 06.01.2017

  alea206 Nedávno jsem viděl 2 asi 10minutová videa z bojových akcí, kde došlo k vážnému zranění, a právě něco takového tam při první pomocí přímo na bojišti vždy použili. Tak si ...Zobrazit celý příspěvek

  alea206

  Nedávno jsem viděl 2 asi 10minutová videa z bojových akcí, kde došlo k vážnému zranění, a právě něco takového tam při první pomocí přímo na bojišti vždy použili.
  Tak si myslím, že to bude asi celkem běžná výbava lékárničky pro první pomoc v bojové oblasti.Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  18:19 05.01.2017

  Jen doufejme ze nahrads za dany dorazi driv nez dany proreznou :-(

  Jen doufejme ze nahrads za dany dorazi driv nez dany proreznou :-(

 • RiMr71
  16:27 05.01.2017

  Díky za info k dostřelu hovicra, se spec. municí to chápu.
  Ta naše Dana je fakt jen na cvičení a udržení vycvičenosti než přijde něco lepšího...

  Díky za info k dostřelu hovicra, se spec. municí to chápu.
  Ta naše Dana je fakt jen na cvičení a udržení vycvičenosti než přijde něco lepšího...

 • CerVus
  14:24 05.01.2017

  semtam: No vzhledem k tomu, že se u nás považuje jak hi-tech výstroj goratexová bunda z materiálu, který Amíci přestali používat někdy v 87 roce, tak se toho trika nikdy nedočkáme. Zobrazit celý příspěvek

  semtam: No vzhledem k tomu, že se u nás považuje jak hi-tech výstroj goratexová bunda z materiálu, který Amíci přestali používat někdy v 87 roce, tak se toho trika nikdy nedočkáme.Skrýt celý příspěvek

 • David
  13:37 05.01.2017

  Pro Rimr71 - dostřelu cca 70 km dosahují i poslední verze srbské NORA B-52 ráže 155 mm o délce 52 ráží s municí V-LAP. Podobného dostřelu dosahuje i poslední verze jihoafrické ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Rimr71 - dostřelu cca 70 km dosahují i poslední verze srbské NORA B-52 ráže 155 mm o délce 52 ráží s municí V-LAP. Podobného dostřelu dosahuje i poslední verze jihoafrické G-6-52 ( taktéž s municí V-LAP, podle některých údajů došlo k transferu technologií z JAR do Srbska), obdobného dostřelu má dosahovat i připravovaná ruská 2S35. Takže se můžeme připravit na to, že takovýto dostřel se postupně stane standardem, byť jen u omezeného počtu států.
  Jen jako zajímavost připomínám, že české DANY mají dostřel 20,5 km, nově vyvinutý náboj 152 má dostřel cca 25 kmSkrýt celý příspěvek

 • alea206
  10:51 05.01.2017

  Stetula: Ano kvantova kryptografie je z toho vseho praxi nejblize a mimo nas v ni delaji slusne pokroky tusim Svicari. Ale kvantova kryptografie a komunice na bazi kvantoveho ...Zobrazit celý příspěvek

  Stetula:
  Ano kvantova kryptografie je z toho vseho praxi nejblize a mimo nas v ni delaji slusne pokroky tusim Svicari. Ale kvantova kryptografie a komunice na bazi kvantoveho provazani k sobe maji velmi daleko a jak jsem psal, ani k jednomu nepotrebujes kvantovi pocitac. To ze ma neco v nazvu kvantove jeste neznamena ze je to to same.
  Kdo se chce dozvedet vic, tak na www.osel.cz... na tohle tema vychazeji velmi kvalitni clanky.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:13 05.01.2017

  K těm kvantovým věcem jen dvě videa (první mi příjde zajímavé a informativní pro základní představu) osobně tomu nerozumí a tak mě těší, jak psal stetula, že u nás na UP jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  K těm kvantovým věcem jen dvě videa (první mi příjde zajímavé a informativní pro základní představu) osobně tomu nerozumí a tak mě těší, jak psal stetula, že u nás na UP jsou světoví lídři v tomto zajímavém oboru.

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?... (tohle berte s rezervou, i když je tam pár zajímavých informací)Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  08:37 05.01.2017

  Já slintám maximálně nad oshkoshem, kterej mi prijde jako nejzajímavejší evoluce v US army. Kvantové fyzice nerozumím tak to neumim ani ocenit, každopádně při naší nedostatečné ...Zobrazit celý příspěvek

  Já slintám maximálně nad oshkoshem, kterej mi prijde jako nejzajímavejší evoluce v US army.
  Kvantové fyzice nerozumím tak to neumim ani ocenit, každopádně při naší nedostatečné kapacitě v dopravním letectvu, by se AČR jistě hodila možnost teleportace :)Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  08:26 05.01.2017

  Takze krome bezvadnych syru umi v Olomouci i tohle. Klobouk dolu. Ted uz jen doufat ze z toho bude mit uzitek i ta nase mala armada.

  Takze krome bezvadnych syru umi v Olomouci i tohle. Klobouk dolu. Ted uz jen doufat ze z toho bude mit uzitek i ta nase mala armada.

 • stetula
  07:47 05.01.2017

  pro všechny co tu slintáte nad americkým pokrokem v kvantové kryptografii tak vězte, že Univerzita Palackého se na tento obor specializuje. nad kvantovou kryptografii pracují už X ...Zobrazit celý příspěvek

  pro všechny co tu slintáte nad americkým pokrokem v kvantové kryptografii tak vězte,
  že Univerzita Palackého se na tento obor specializuje. nad kvantovou kryptografii pracují už X let a mají zapsané množství patentů v současné době je to jediné pracoviště na světě které tuto metodu zvládlo a zavedlo do praxe
  mimochodem na jejich semináře jezdí přední vědci ze zemí jako USA, Izrael, Kanada atd.

  takže pokud v USA pokročily tak nás ( UP ) ještě nedohonily :)Skrýt celý příspěvek

 • green_korytnacka
  22:41 04.01.2017

  a ten granat aby mal ako akoze fungovat?

  a ten granat aby mal ako akoze fungovat?

 • alea206
  22:00 04.01.2017

  Když vidim to škrtidlo, víte někdo jak moc se v reálu rozšířil ...Zobrazit celý příspěvek

  Když vidim to škrtidlo, víte někdo jak moc se v reálu rozšířil XStat?

  http://www.dailymail.co.uk/sci... Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:07 04.01.2017

  Kvantová fyzika všeobecně je dost zajímavý obor. Až jednoho dne se zjistí co vše umí a nebo lépe řečeno jak vlastně funguje, tak je možné, že změní svět k nepoznání a to nemyslím ...Zobrazit celý příspěvek

  Kvantová fyzika všeobecně je dost zajímavý obor. Až jednoho dne se zjistí co vše umí a nebo lépe řečeno jak vlastně funguje, tak je možné, že změní svět k nepoznání a to nemyslím jen komunikaci či až scifi pojem teleportaci.

  Nové tričko je pecka, no až něco podobného bude u AČR, tak tu budem všichni senilní :)Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  19:29 04.01.2017

  Mattea: tady bych si typnul, ze se driv dozijeme te kvantove komunikace. Kvantove komunikace si vystaci s "beznou" technikou. Postavit skutecny kvantovy pocitac s vykonem, ktery ...Zobrazit celý příspěvek

  Mattea: tady bych si typnul, ze se driv dozijeme te kvantove komunikace. Kvantove komunikace si vystaci s "beznou" technikou. Postavit skutecny kvantovy pocitac s vykonem, ktery jeho vyuziti ospravedlni bude jeste beh na hodne dlouhou trat. Ano na trhu uz cosi co se jmenuje kvantovi pocitac je, ale realne vyuziti teto technologie je omezene a konvencni technika stala jeste poskytne vice muziky za nesrovnatelne mene penez.Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  19:24 04.01.2017

  liberal shark: osobně jsem zvědav, jestli se dožiju vyvinutí takové technologie a jejímu rozšíření na civilní trh... stejně tak jsem zvědav, zda se dožiju praktického civilního ...Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark: osobně jsem zvědav, jestli se dožiju vyvinutí takové technologie a jejímu rozšíření na civilní trh...

  stejně tak jsem zvědav, zda se dožiju praktického civilního uplatnění kvantových počítačů, na kterých se už dlouho pracuje (čína i usa, abych jmenoval alespoň dva)

  U těch triček očekávám, že stejně jako i jiné vybavení US armády bude možné je od vojáků deponovaných v německu koupit ;) ať už legálně, nebo nelegálně.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:33 04.01.2017

  Ta kvantová komunikace může být opravdu převratná. Člověk může jen tiše závidět.

  Ta kvantová komunikace může být opravdu převratná. Člověk může jen tiše závidět.

 • Strategist
  18:05 04.01.2017

  RiMr71: z článku na který odkazuje odkaz: Nová houfnice je označovaná jako M777ER. Díky možnosti použít silnější prachové náplně a dělostřelecké granáty s pomocným pohonem ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71:
  z článku na který odkazuje odkaz:
  Nová houfnice je označovaná jako M777ER. Díky možnosti použít silnější prachové náplně a dělostřelecké granáty s pomocným pohonem (jako je např. Excalibur) M777ER nabízí dostřel až 70 km.
  Takže myslím že by to měl být upravený EXkalibur, ale podrobněji jsem to nehledalSkrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:51 04.01.2017

  Teda to triko je slušný pokrok. Když si představím jak tragickou balistickou ochranu máme v AČR. No, hlavně že to je made in ČR. To škrtidlo mi příjde celkem rozměrné na použítí ...Zobrazit celý příspěvek

  Teda to triko je slušný pokrok. Když si představím jak tragickou balistickou ochranu máme v AČR. No, hlavně že to je made in ČR.
  To škrtidlo mi příjde celkem rozměrné na použítí po celém těle, ale parádní bude na stabilizaci zlomené pánve a očividně dokáže zastavit (hodně omezit) průtok krev v tříslech.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2