100 nových stíhaček F-35 pro Japonsko

Foto: Členové japonského pozemního personálu před japonskou stíhačkou F-35a Lightning II na americké základně  Luke Air Force Base v Arizoně (2016); větší foto / USAF
Členové japonského pozemního personálu před japonskou stíhačkou F-35A Lightning II na americké základně Luke Air Force Base v Arizoně (2016); větší foto / USAF

Podle japonských finančních novin Nikkei Japonsko koupí dalších 100 stíhaček F-35 Lightning II. Nezávisle na tom další japonská média informovala o pevném záměru Tokia získat stíhačky verze F-35B Lightning II pro vrtulníkové nosiče třídy Izumo.

Japonské námořnictvo nedávno zavedlo od výzbroje dva vrtulníkové nosiče, podle japonské terminologie vrtulníkové torpédoborce, Izumo a Kaga (třída Izumo) o výtlaku 27 000 tun. Obě lodě třídy Izumo dokáží podporovat provoz 14 vrtulníků (maximálně 28), převážet 400 mariňáků a až 50 vozidel (kategorie do 3,5 t).

Nějakou dobu se spekuluje o tom, že obě lodě třídy Izumo poslouží také jako nosiče stíhaček s krátkým vzletem a kolmým přistáním F-35B Lightning II. Podle japonských médií, které se odvolávají na nejmenovaný zdroj z japonské vlády, Tokio se již pevně rozhodlo nakoupit neurčitý počet stíhaček F-35B pro obě lodě třídy Izumo.

Již v únoru letošního roku přitom japonské noviny Jomiuri Šimbun informovaly o záměru Tokia získat 40 F-35B. Tyto letouny nemusí být určeny jen pro lodě třídy Izumo, ale také pro menší předsunuté ostrovní základny. „Vláda uvažuje o začátku provozu stíhaček F-35B od fiskálního roku 2026 ve snaze využít letiště na vzdálených ostrovech, aby se zlepšila národní schopnost bránit tyto ostrovy,“ uvedly tehdy Jomiuri Šimbun.

Pro případný provoz F-35B však musí obě plavidla projít poměrně náročnou úpravou. Je třeba posílit palubu lodí, aby odolala horkým spalinám startujících a přistávajících F-35B. Stejně tak horké spaliny mohou poškodit jakoukoliv nechráněnou část lodě, například můstek, záchranné čluny, antény, senzory nebo navigační systémy.

Navíc je zde pořád platný 9. článek japonské Ústavy, podle kterého nemůže Japonsko vlastnit letadlové lodě, protože se zavázalo používat výhradně obranné vojenské systémy. Podle japonských médií nyní Tokio pečlivě zvažuje, jak lodě Izumo vylepšit, kolik letounů mají nést a k jakým účelům je používat, aby je nešlo považovat za „útočné letadlové lodě“. Není jasné, kolik F-35B dokáží lodě Izumo pojmout, ale půjde o počet mezi šesti až 12 F-35B na jedno plavidlo.

Japonský ministr obrany Takeši Ivaja podle webu Japan Times uvedl, že lodě Izuma je „žádoucí používat pro co nejvíce účelů, jak jen to je možné“ a dodal, že o případném nákupu F-35B se provádějí studie. Stejné noviny uvádějí, že bez přestavby lodí Izumo na nosiče bojových letounů je nemyslitelné, aby Japonsko dokázalo ochránit ostrovy Senkaku v Jihočínském moři před případnou anexí ze strany Číny.


Americké F-35B na základně Andersen Air Force Base na ostrově Guam v Pacifiku.

Nezávisle na této zprávě noviny Nikkei informovaly o záměru Tokia nakoupit dalších 100 stíhaček F-35 jako náhradu za stárnoucí japonské stroje F-15J/DJ. Stojí jistě za připomenutí, že Nikkei s denním nákladem tři miliony výtisků patří mezi největší finanční noviny na světě.  

V současné době Tokio závazně objednalo 42 stíhaček F-35A Lightning II s termínem dodání do roku 2024 a japonské letectvo provozuje již devět F-35A. Podle Nikkei v počtu 100 letounů jsou zahrnuty verze F-35A i F-35B. Celková cena za nákup 100 F-35A a F-35 přesáhne minimálně devět miliard dolarů.

Japonské letectvo provozuje 156 jednomístných stíhaček F-15J a 45 dvoumístných F-15DJ. Podle Nikkei však nelze modernizovat polovinu letadel F-15 a bude nutné je časem vyřadit.

F-35 jsou velmi drahá letadla. F-35 ale není pouze letadlo, ale díky svým pokročilým senzorům, komunikačnímu vybavení a prostředkům fúze dat funguje jako násobitel (multiplikátor) vojenské síly. Jinak řečeno, F-35 se svými schopnostmi dokáže „znásobit“ bojovou hodnotu dalších zbraňových systémů (platforem, zbraní) v dosahu, ať už umístěných ve vesmíru, vzduchu, zemi nebo na moři.

Hlavním soupeřem japonských F-35 budou čínské stíhačky J-20. Podle informací novin Nikkei Čína do roku 2030 zavede do výzbroje až 250 stíhaček J-20.

Zdroj: The Japan Times, Nikkei
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rozhodnuto. Japonsko vyvine stíhačku nové generace

4. října japonské noviny The Mainichi informovaly o rozhodnutí Tokia vyvinout vlastní stíhačku nové generace, nástupce stíhačky Mitsubishi F-2. Podle jmenovaných novin nemá Tokio na vybranou, protože tři americké a britské nabídky nesplňovaly představu japonského ministerstva obrany.

Stíhačky F-35B a 20 letadlových lodí amerického námořnictva

Ve včerejším článku jsme popsali probíhající testy letounů F-35B Lightning II na britské letadlové lodi HMS Queen Elizabeth. Oproti původním britským Harrierům, které stále slouží u americké námořní pěchoty (USMC), představují F-35B generační skok ve schopnostech. Díky F-35B mohou americké výsadkové lodě třídy Wasp a America provádět strategické letecké údery na vzdálenost tisíce kilometrů.

Belgie jako nový uživatel stíhaček F-35A Lightning II

Po zdlouhavém výběrovém řízení oznámila minulý týden Belgie vítěze tendru na náhradu letounů F-16. Tím se stala společnost Lockheed Martin, která Belgii nabízí letouny páté generace F-35A Lightning II programu Joint Strike Fighter (JSF).

Sloní chůze stíhaček F-35A Lightning II

Příslušníci 388. stíhacího křídla a přidruženého rezervního 419. stíhacího křídla ze základny Hill Air Force Base v Utahu poprvé vyzkoušeli se stíhačkami F-35A Lightning II taktiku „sloní chůze“. Jedná se o taktiku amerického letectva (USAF) s cílem na rozjezdové dráze seřadit a následně velmi rychle vyslat do vzduchu největší možný počet letounů.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
Stránka 1 z 4