Čína, Evropa nebo USA: Kdo dodá 100 víceúčelových stíhaček Ukrajině?

Čína, Evropa nebo USA: Kdo dodá 100 víceúčelových stíhaček Ukrajině?
Nabízený F-16 pro Bahrajn / Lockheed Martin (Zvětšit)

V rámci rozsáhlého programu modernizace ozbrojených sil hodla Kyjev do roku 2035 nakoupit více než 100 nových víceúčelových stíhaček. Nové stroje v ukrajinském letectvu nahradí čtyři modely sovětských letadel.

„Vzdušné síly musí být vyzbrojeny nejnovějším bojovým letounem. Pokud to nezvládneme sami [vývoj nebo modernizaci], musíme koupit letadla v zahraničí v konfiguraci, která umožní maximální zapojení našich obranných společností,“ uvedl Igor Kopitin, předseda Podvýboru pro obranný průmysl a technickou modernizaci, patřící pod ukrajinský Parlamentní výbor pro Národní bezpečnost, obranu a zpravodajství.

Kopitin slova pronesl na semináři, který uspořádal Ústřední vědecký a výzkumný ústav Ozbrojených sil Ukrajiny. Seminář řešil akvizici a zavedení více než 100 nových víceúčelových taktických nadzvukových letounů do roku 2035. Diskuze se zúčastnili zástupci ozbrojených sil, domácích průmyslových společností, zástupci potenciálních dodavatelů bojových letadel, stejně jako lidé od vlády a z parlamentu.

Nová moderní víceúčelová letadla v ukrajinském letectvu nahradí sovětské stroje Su-24M/MR, Su-25, Su-27 a MiG-29 v nejméně čtyřech taktických leteckých brigádách. Tyto čtyři typy zajišťují stíhací, průzkumné, útočné a bombardovací úkoly.

Cílem nákupu je získat moderní techniku, zjednodušit logistický a výcvikový systém a posílit zahraničně-politický potenciál Ukrajiny. Podmínkou nákupu, ostatně jako jinde ve světě, je ale masivní zapojení domácího průmyslu. Nákup letadel je plánován v rámci bílé knihy „Vize ozbrojených sil Ukrajiny“, kde se řeší reorganizace, výstavba a modernizace ukrajinské armády, letectva a námořnictva, ale také velitelského systému a ozbrojených sil jako celku. Přestavbu ukrajinského letectva řeší sekce bílé knihy „Vize letectva 2035“.

Ukrajina obecně preferuje, ze všech výše uvedených důvodů, nákup západní techniky. Pokud ale letouny nedodají západní země, udělají to země jiné. Ukrajina se zajímá například o čínsko-pákistánské stíhačky JF-17 Thunder vyráběné v pákistánském leteckém závodě PAC (Pakistan Aeronautical Complex). Kromě toho se pochopitelně nabízí západní stroje Lockheed Martin F-16 Block 70/72, Saab JAS-39E/F Gripen, Boeing F/A-18E / F Super Hornet Block III, Dassault Rafale nebo Eurofighter Typhoon.


Ukrajinská Su-27

Podle dubnového článku polských novin Rzeczpospolita Ukrajina do modernizace leteckého vybavení, tedy od vrtulníků, přes dopravní letadla, až po bojová letadla, investuje 12 miliard dolarů. Vzhledem k danému rozpočtu můžeme prakticky s jistotou říci, že Ukrajina nakoupí levnější jednomotorové stroje, což v případě západních strojů znamená volbu mezi F-16 nebo Gripenem. Na druhé straně, podle polského portálu Defence24, Ukrajina zvažuje také nákup amerických F-15 (nebo dokonce F-15EX).

Zajímavou volbou je nákup švédských Gripenů (který ostatně využívá i americké technologie). V tomto případě se nabízí české a maďarské zkušenosti s provozem Gripenů, jakožto i výcvikové zázemí v ČR. Stejně tak je možné využít k výcviku také české L-39NG od Aero Vodochody (viz dále). Tato varianta zřejmě přináší největší technické benefity pro ukrajinský průmysl a nejsnadnější přechod na nové letouny. Mínusem této volby je naopak nejmenší zahraničně-politický kapitál.

Podle novin Rzeczpospolita Ukrajina hodlá provozovat 108 moderních bojových letadel. Objednávka první letky, v případě ukrajinského letectva 12 letounů, je plánována na roky 2021 až 2022 s termínem dodání do konce roku 2025. První letka poslouží zejména k přípravě ukrajinského leteckého a pozemního personálu na novou techniku.

To rovněž umožní z výzbroje stáhnout ty nejvíce olétané sovětské stroje, jejichž provoz vyžaduje dodávky dílů z Ruské federace. Ukrajině se drží udržovat v provozu malý počet letounů jen díky kanibalizaci dílů z jiných strojů. Vzhledem k trvající ruské okupaci východní Ukrajiny a Krymu se pochopitelně neočekává, že Rusko na Ukrajinu dodá jakýkoliv vojenský materiál.


Lockheed Martin může Ukrajině nabídnout nejnovější model F-16 (F-21).

Ukrajina přitom již moderní západní leteckou techniku nakupuje. V červenci 2018 Ukrajina u společnosti Airbus objednala 55 vrtulníků s termínem dodání do konce roku 2022. Konkrétně jde o 21 těžkých vrtulníků H225, deset středních H145 a 24 lehkých H125. První vrtulníky již Ukrajina převzala. Vrtulníky ale nekupuje ministerstvo obrany, ale ministerstvo vnitra pro jednotky policie, pohraniční stráže a národní gardy. Nákup se uskutečnil díky bankovním zárukám francouzské vlády.

Zpět k letadlům. Podle platných plánů mezi rokem 2025 až 2030 Ukrajina nakoupí další čtyři letky pro dvě letecké brigády. Do roku 2035 pak Kyjev dokončí kompletní přechod na novou leteckou techniku, včetně nákupu nových výcvikových letadel. Tak nebo tak (ať už stíhací letadla dodá kdokoliv) může Česká republika nabídnout své L-39NG. Navíc ukrajinské letectvo papírově stále provozuje 60 původních L-39, které hodlá repasovat a modernizovat. 

Na nákup bojových letounů je Ukrajina připravena vynaložit 8,6 miliardy dolarů během celého 15 roků dlouhého akvizičního cyklu. V případě 108 letadel je tedy průměrná cena 79 milionů dolarů za letadlo. Při obvyklé akvizční sumě 50 % za letouny a 50 % za provozní ekosystém, Ukrajina za jedno letadlo (beze zbraní) utratí zhruba 40 milionů dolarů. To teoreticky postačí na nákup nejnovějších modelů F-16 (beze zbraní). Ostatně nákup amerických letounů (a s tím spojenou angažovanost Spojených států na Ukrajině) je Kyjevem preferován.


Ukrajinský H225

V každém případě nákup za 8,6 miliardy dolarů si nenechá ujít, nota bene v post-covidové ekonomice, žádný z významných leteckých hráčů. Takto velký nákup je pochopitelně také silnou geopolitickou kartou v rukou Ukrajiny. A konečně, nákup nám hodně napoví o tom, které země mají skutečný zájem s Ukrajinou spolupracovat.

V každém případě zcela zásadní je zapojení ukrajinského vojenského průmyslu. Kopitin mluvil konkrétně o ukrajinských proudových motorech a zbraních. Ukrajina pracuje na několika slibných projektech leteckých zbraní, jako je nadzvuková střela vzduch-země Bliskavka. Jedním z požadavků na nové letouny tak bude nepochybně schopnost nést moderní ukrajinské letecké zbraně.

Stojí za pozornost, že v oblasti raketových zbraní Ukrajina nabízí spolupráci Polsku. Polsko hodla ideálně vlastními silami vyvinout vlastní střely země-vzduch středního dosahu pro systém protivzdušné obrany Narew. Ukrajina pro tento projekt nabízí Polsku střely R-27 ADS (Air Defense System).

Obě země mají tedy nepochybně potenciál vyvinout vlastní moderní letecké zbraně nejen země-vzduch, ale také vzduch-vzduch a vzduch-země. Ostatně Ukrajina na svém území vyrábí nejnovější modely sovětských střel vzduch-vzduch středního dosahu R-27.

Zdroj: rp.pl, Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čluny Gjurza-M pro ukrajinské námořnictvo

Ukrajinské ministerstvo obrany plánuje v následujících třech letech nakoupit 20 nových hlídkových ...

Nový ukrajinský taktický raketový systém Hrom-2

Ukrajinská média zveřejnila fotografie nového ukrajinského mobilního raketového systému Hrom-2, ...

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Izrael nasadí ukrajinské Kolčugy-M proti syrským kompletům S-300

V předposlední den roku 2018 proběhla na ukrajinských a ruských serverech informace o prodeji ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • martinko68
  22:31 29.01.2021

  Muj tip F 16 UK , ČLR těžko to by UK spolupráce velmi rychle skončila a z RF asi nakupy neprojdou ani na jedné straně .

  Muj tip F 16 UK , ČLR těžko to by UK spolupráce velmi rychle skončila a z RF asi nakupy neprojdou ani na jedné straně .

 • Bancafe
  20:03 24.07.2020

  Je úplně jedno co Ukrajina pořídí. V podstatě , přeneseně , to vždy zaplatíme jen mi. V rámci nevratných půjček atd.

  Je úplně jedno co Ukrajina pořídí. V podstatě , přeneseně , to vždy zaplatíme jen mi. V rámci nevratných půjček atd.

  • Jan Padesátýpátý
   04:31 25.07.2020

   I kdybychom to skutečně zaplatili my, vyplatí se nám to.

   Vyplatí se nám to stejně, jako by se Francouzům v roce 1938 vyplatilo nadále podporovat Československo.
   Francouzi místo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   I kdybychom to skutečně zaplatili my, vyplatí se nám to.

   Vyplatí se nám to stejně, jako by se Francouzům v roce 1938 vyplatilo nadále podporovat Československo.
   Francouzi místo toho umožnili svému nepříteli postupně zabírat jeden stát po druhém.
   Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   15:17 26.07.2020

   Naozaj ma fascinujú tie naivné predstavy, že niekto bude platiť miliardy Ukrajine a nebudú mu chýbať ...

   Ak i MMF (teda čisto technicky i "my" ) dá Ukrajine pôžičku tak jej ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Naozaj ma fascinujú tie naivné predstavy, že niekto bude platiť miliardy Ukrajine a nebudú mu chýbať ...

   Ak i MMF (teda čisto technicky i "my" ) dá Ukrajine pôžičku tak jej čerpanie podmieňujú reformami a naozaj sa s Ukrajinou "naťahuje" o ich plnenie. Vzhľadom na to, že Ukrajina naozaj nie je schopná sa financovať sama, tak jednoducho mnohé reformy naozaj plní i keď často pomaly a polovičato. Jasným faktom je napr. to, že sa do značnej časti deregulovali ceny plynu pre obyvateľstvo. Jasné, že sa to ľuďom nepáči, politici to tiež v mene "sociálneho cítenia" brzdia, ale deje sa to .... vo "vyspelom" Rusku s tým ani nezačali ...
   Skrýt celý příspěvek

   • danny
    09:58 27.07.2020

    Dusane, fakt si myslíš, že deregulace cen plynu pro retail je ukazatelem vyspělosti? Případně výše spotřební daně na benzínu? Nebo jsou USA vyspělejší proto, že mají narozdíl od EU ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dusane, fakt si myslíš, že deregulace cen plynu pro retail je ukazatelem vyspělosti? Případně výše spotřební daně na benzínu? Nebo jsou USA vyspělejší proto, že mají narozdíl od EU nedotované potraviny?
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     11:26 27.07.2020

     "EU nedotované potraviny"

     To si fakt myslíte, že v USA nemají zemědělci podporu od vlády?

     "EU nedotované potraviny"

     To si fakt myslíte, že v USA nemají zemědělci podporu od vlády?

 • rabo123
  01:06 24.07.2020

  Viem, že to bude na ban, ale mal som možnosť komunikovať s pár Ukrajincami a tí mi rovno povedali, že najlepší stroj aký môžu mať , je modernizovaný Mig-29 a Su-27 . Kúpa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Viem, že to bude na ban, ale mal som možnosť komunikovať s pár Ukrajincami a tí mi rovno povedali, že najlepší stroj aký môžu mať , je modernizovaný Mig-29 a Su-27 . Kúpa všetkého ostatného je len korupcia.
  Skrýt celý příspěvek

  • Danieeel
   02:26 24.07.2020

   No vidis - vies, ze je to blbost, ale musis to napisat :)
   My mame k dispozicii takmer neobmedzene servisne kontrakty u "velkeho brata na vecne casy a nikdy inak", a i tak mame ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No vidis - vies, ze je to blbost, ale musis to napisat :)
   My mame k dispozicii takmer neobmedzene servisne kontrakty u "velkeho brata na vecne casy a nikdy inak", a i tak mame problem dostat par tych zgrapov do vzduchu. (mnoho krat doslova aspon par...)
   Ukrajinci nemaju moc na vyber - od vychodneho suseda nechcu mat ani len rusku zmrzlinu v chladnicke, ale letectvo potrebuju. A ja som presvedceny, ze kde je vola, tam sa riesenie najde.
   Porzerat na ich situaciu optikou malych krajin v strednej europe nie je uplne koser. Nie kazda krajina ma totiz to stastie, ze si uziva relativne silnu statnu suverenitu, ale so smiesnymi vydavkami na armadu, ako my.

   PS.: inak nepochybujem, ze "modernizacia" spominych sovietskych strojov, by zarucila absolutnu transparentnost a bezkorupcnost pri tomto "pokroku" na Ukrajine...
   Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   10:15 24.07.2020

   :D :D :D :D :D :D
   No já se včera bavil s Klingony a ti mi říkali, že jejich IKS Buruk (K'Vort) je o hodně lepší než Enterprise ze Spojené Federace Planet :-)

   :D :D :D :D :D :D
   No já se včera bavil s Klingony a ti mi říkali, že jejich IKS Buruk (K'Vort) je o hodně lepší než Enterprise ze Spojené Federace Planet :-)

   • rabo123
    02:49 27.07.2020

    Túto informáciu som posunul ďalej na východ a oni to potvrdili. Klingóni majú lepšiu loď. Ich loď vraj nepotrebuje fungovať na BLM , ale prekvapivo na fosílne palivá a idú ďalej ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Túto informáciu som posunul ďalej na východ a oni to potvrdili. Klingóni majú lepšiu loď. Ich loď vraj nepotrebuje fungovať na BLM , ale prekvapivo na fosílne palivá a idú ďalej do vesmíru.
    Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   17:15 24.07.2020

   Není úplně nemožné získat modernizovanou Su-27 i mimo Rusko. Čína sice Shenyang J-11 nebo 16 nikomu nenabídla k prodeji, ale to platilo o J-10c donedávna také.

   Není úplně nemožné získat modernizovanou Su-27 i mimo Rusko. Čína sice Shenyang J-11 nebo 16 nikomu nenabídla k prodeji, ale to platilo o J-10c donedávna také.

 • cejkis
  23:11 23.07.2020

  Příjmy Ukrajiny v roce 2019 byly v porovnaní s ČR 57%.

  Odpověď na otázku, kdo dodá 100 stíhaček Ukrajině: nikdo

  Příjmy Ukrajiny v roce 2019 byly v porovnaní s ČR 57%.

  Odpověď na otázku, kdo dodá 100 stíhaček Ukrajině: nikdo

  • Econ
   00:25 24.07.2020

   Tak HDP Ukrajiny bylo ve 2019 v úrovni 62 % HDP ČR.
   Plánovaný nákup ve výši 12 miliard USD je "pouhých" 2,6 procenta HDP Ukrajiny. Na to mají s přehledem.

   Pro pochopení, u nás ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak HDP Ukrajiny bylo ve 2019 v úrovni 62 % HDP ČR.
   Plánovaný nákup ve výši 12 miliard USD je "pouhých" 2,6 procenta HDP Ukrajiny. Na to mají s přehledem.

   Pro pochopení, u nás dáváme na armádu lehce přes jedno procento HDP, což se dost často zmiňuje, že je málo. V USA je to cca 3,5 % HDP. V době studené války to bývalo v USA až 9 procent. A v pohodě to zvládly. Pokud máte viditelného nepřítele, který vás ohrožuje, je obyvatelstvo ochotné se uskromnit.
   SSSR se naopak uzbrojilo, ale tam výdaje na obranu bývaly přes 20 % HDP (a to ještě toho jejich poněkud kreativního účetnictví).

   Takžer jediná otázka je , zda obyvatelstvo Ukrajiny bude akceptovat drahý nákup vojenské techniky, což na druhé straně znamená méně peněz na podporu chudých, nemocnic, výstavby infrastruktury...
   A myslím, že je vcelku zřejmé, že vzhledem k pokračujícímu konfliktu s Ruskem s tím nebudou mít problém.
   Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    01:35 26.07.2020

    2,6% HDP jen na akvizici letecké techniky. Kde máte pozemní síly, námořnictvo a peníze na udržování konfliktu na východě Ukrajiny ? Naprosto bez šance.

    2,6% HDP jen na akvizici letecké techniky. Kde máte pozemní síly, námořnictvo a peníze na udržování konfliktu na východě Ukrajiny ? Naprosto bez šance.

    • satai
     19:54 26.07.2020

     Ale na kolik let?

     Ale na kolik let?

 • Matesaax
  18:04 22.07.2020

  Jako vždy se nabízí jako ideál osvědčená F-16,ale moc si ji neumím představit na ukrajinských základnach, které kvalitou drah moc neoplyvaji..na některých základnach se letouny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako vždy se nabízí jako ideál osvědčená F-16,ale moc si ji neumím představit na ukrajinských základnach, které kvalitou drah moc neoplyvaji..na některých základnach se letouny parkuji dokonce venku, to bude zadat obrovské investice do zázemí letišť.
  Skrýt celý příspěvek

 • jozo
  04:15 22.07.2020

  Podľa mňa Ukrajinci len hádžu návnadu kto sa chytí. Kto by ich chcel teraz reálne vyzbrojovať keď majú horúci konflikt s Ruskom? USA? Teraz by im mali dodať stíhačky a doteraz im ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podľa mňa Ukrajinci len hádžu návnadu kto sa chytí. Kto by ich chcel teraz reálne vyzbrojovať keď majú horúci konflikt s Ruskom? USA? Teraz by im mali dodať stíhačky a doteraz im nechceli dodať pomaly ani ručné zbrane a nejaké tusím Javelin strely, ktoré musia držať v sklade? A z EU dostávajú maximálne repas sovietských zbraní.
  Americké jednotky na Ukrajine sú a vedia čo sa tam deje. Tá krajina je nepredvídateľná. Áno teraz chcú ísť so Západom, ale pár rokov dozadu to tak nebolo a aktuálne stále nie je jednoznačné kam Ukrajina reálne bude smerovať. Je to politicky rozštiepená krajina kde je dodávať výkonné zbrane nebezpečné.
  Skrýt celý příspěvek

  • Barsfajny
   07:24 22.07.2020

   Kto by ich chcel vyzbrojiť? Každý. Krajina ktorá má "horúci" konflikt si nemôže dovoliť začať a zrušiť x výberových konaní, ťahať to dekádu. Je kríza, žiadna zbrojovka a štát ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kto by ich chcel vyzbrojiť? Každý. Krajina ktorá má "horúci" konflikt si nemôže dovoliť začať a zrušiť x výberových konaní, ťahať to dekádu. Je kríza, žiadna zbrojovka a štát nebude otáľať. Nepredvídateľnosť je nepodstatná. Podstatné je, že teraz chcú západnú techniku. Západná technika išla aj do politicky nestabilnejších štátov (napr. Irán)
   Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   07:45 22.07.2020

   Ukrajina byla rozštěpená a nebyla si úplně jistá, jakým směrem se chce vydat. Ale to bylo před rokem 2014. Putin zařídil, že Ukrajina si už je jista, kde je nepřítel a kterým ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajina byla rozštěpená a nebyla si úplně jistá, jakým směrem se chce vydat. Ale to bylo před rokem 2014. Putin zařídil, že Ukrajina si už je jista, kde je nepřítel a kterým směrem se má sama ubírat.
   Skrýt celý příspěvek

   • padre
    19:25 22.07.2020

    Od roku 2014 uteklo už 6 let a za tu dobu postavíte slušnou armádu i kdyby jste nechtěli.A důležité je ,že mají nepřítele,vědí proti komu jdou a proč.V bojích s iredentou i ruskou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Od roku 2014 uteklo už 6 let a za tu dobu postavíte slušnou armádu i kdyby jste nechtěli.A důležité je ,že mají nepřítele,vědí proti komu jdou a proč.V bojích s iredentou i ruskou armádou padlo spousta kluků z významných rozvětvených ukrajinských rodin ,kteří nastoupili jako dobrovolníci , normálních branců ,veteránů z Afghánistánu a nakonec policistů ,kteří zasahovali na Majdanu a ta jednota v boji zůstane v paměti národa hodně dlouhou dobu.Podpora separatistů a obsazení Krymu přineslo Moskvě okamžité výsledky ,ale z dlouhodobého hlediska je to katastrofa.
    Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  15:20 21.07.2020

  Důležitou informací podle mne je, že Rusko ztratilo dalšího zákazníka. Ještě před pár lety by Ukrajina zcela samozřejmě kupovala ruskou techniku. Dneska to nepřichází do úvahy ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Důležitou informací podle mne je, že Rusko ztratilo dalšího zákazníka. Ještě před pár lety by Ukrajina zcela samozřejmě kupovala ruskou techniku. Dneska to nepřichází do úvahy ani teoreticky.
  Rusko v rámci Evropy může prodávat snad už jenom do Srbska a Běloruska. A možná do Turecka, jestli Erdoganovi hráblo definitivně a jestli se zas nepohádají, tentokrát kvůli Libyi.

  Ruská agrese na Krymu byla obrovskou strategickou chybou.

  Ukrajina nepotřebuje letouny k útoku na nepřátelské území, potřebuje chránit to svoje, F-16 nebo Gripen výkonově stačí.
  Posilování Ukrajiny na západní hranici a stále ambicióznější Čína na východní (nebo spíše jižní) hranici není pro paranoidní ruské plánovače dobrá situace. Znamená to další zvýšení výdajů na armádu.

  Ukrajina za takový nákup určitě něco dostane - patrně obchodní výhody, aby měla za co nakupovat. Takže Rusko se dostává do stále větší izolace a Ukrajina dál na západ.
  Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   17:51 21.07.2020

   Ono hlavně Ukrajině nic jiného nezbývalo, než nakupovat náhradní díly a materiál pro ruskou vojenskou techniku v Rusku. A bylo to i obráceně. Prostě vazby firem z dob SSSR.
   Rusové ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ono hlavně Ukrajině nic jiného nezbývalo, než nakupovat náhradní díly a materiál pro ruskou vojenskou techniku v Rusku. A bylo to i obráceně. Prostě vazby firem z dob SSSR.
   Rusové a jejich armáda si z té ukrajinské nedělá vůbec nic. Rusové totiž mají řady bojových zkušeností a dovedností, vyzkoušené zbraně na "polygonech" Lybie, Syrie, Krym.
   Ukrajina má akorát svaz veteránů z Afghanistánu a to už je dnes "klub důchodců"
   Ukrajinská armáda se za 30let let vůbec nezměnila a její řízení, velení a výcvik je stejný jako sovětské armády v 80tých letech. Ruským plánovačům a strategům vůbec nevadí co si dělá Ukrajina na západní hranici, jak uvádíte. Rusko je na východě :-)))
   V Rusku vědí, že zkostnatělá, zastaralá a nepružná Ukrajinská armáda pro ně nepředstavuje žádné nebezpečí nebo hrozbu.
   P.S. A Čína??
   Když jsem jel z Ruska do Číny vlakem (čistý a upravený expres, příjemná obsluha) pouze cedule na hranici z každé strany státní znaky a symboly. Žádní pohraničníci se samopaly a osobní prohlídky včetně zavazadel. Číňané do Ruska a Rusové do Číny a zpět.

   AD 100letadel:
   Ukrajinská vláda a jejich MO akorát blábolí nesmysly, kterým sami uvěřili.
   Žádných 100 letadel se konat nebude. "Výstřel do tmy"
   Budou rádi že ufinancují 1/3 z toho a ještě to budou olétané stroje které dostanou darem.
   To je země kde vládnou oligarchové, všudypřítomná korupce je prorostlá napříč všemi vrstvami společnosti i politické správy.
   Bankovní záruky francouzské vlády nakonec zaplatí celá EU. Ne děkuji nemám zájem.
   Ukrajinská armáda nemá a nebude mít v příštích letech na více než programy PfP a rozhodně Ukrajina na členství v EU nebo NATO může zapomenout.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:46 21.07.2020

    Slyšeli jsme slovo Kremlu. Chvála tobě, Putine.

    Slyšeli jsme slovo Kremlu. Chvála tobě, Putine.

   • Rase
    21:45 21.07.2020

    Patrně nemá cenu ztrácet čas diskuzí s tebou, ale pro zajímavost hodím, že v letech 2003 až 2005 prošlo nasazením v Iráku více než 1 700 ukrajinských vojáků, což byl třetí největší ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Patrně nemá cenu ztrácet čas diskuzí s tebou, ale pro zajímavost hodím, že v letech 2003 až 2005 prošlo nasazením v Iráku více než 1 700 ukrajinských vojáků, což byl třetí největší nasazený kontingent.

    https://rezonans.cc/wp-content...
    Skrýt celý příspěvek

    • Geronimo
     23:05 21.07.2020

     Trošku si rejpnu. Celý svět to viděl, jak neslavně dopadly Ukrajinské speciální jednotky v bitvě o Doněcké supermoderní letiště. Pár veteránů z Čečny a Gruzie a kyborkove vyletěly ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Trošku si rejpnu. Celý svět to viděl, jak neslavně dopadly Ukrajinské speciální jednotky v bitvě o Doněcké supermoderní letiště. Pár veteránů z Čečny a Gruzie a kyborkove vyletěly i s železobetonem do luftu.....Ovšem vítězové jsou díky americké zpravodajské činnosti už po smrti také.
     Ukrajinu nečeká nic než Pyrhovo vítězství a to samé platí o Rusech, kterým nic jiného nezbývá. Další marný konflikt
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:21 21.07.2020

      Ano, celý svět viděl, že vždy, když Strelkovovým teroristům hořelo u ....., tak se do boje vložila Ruská armáda, což podstatně změnilo poměr sil na bojišti.

      To, že je Ruská armáda ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, celý svět viděl, že vždy, když Strelkovovým teroristům hořelo u ....., tak se do boje vložila Ruská armáda, což podstatně změnilo poměr sil na bojišti.

      To, že je Ruská armáda na lepší úrovni než byla ta Ukrajinská nikdo nezpochybňuje. Není divu, narozdíl od Té Ukrajinské si prošla několika dobyvačnými válkami (Čečna, Gruzie).
      Skrýt celý příspěvek

    • Geronimo
     23:09 21.07.2020

     Ukrajina rovněž příkladně slouží vojsky v OSN víc než jiné státy, ale na bojeschopnost to vliv nemá.

     Ukrajina rovněž příkladně slouží vojsky v OSN víc než jiné státy, ale na bojeschopnost to vliv nemá.

     • GlobeElement
      07:58 22.07.2020

      Ale ta přece není podstatná.
      Podstatný je paranoidní strach Ruska, že ho všichni kolem chtějí napadnout. Proto dává tolik peněz do vývoje a výroby jaderných zbraní.
      Pokud Ukrajina ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale ta přece není podstatná.
      Podstatný je paranoidní strach Ruska, že ho všichni kolem chtějí napadnout. Proto dává tolik peněz do vývoje a výroby jaderných zbraní.
      Pokud Ukrajina posílí své letectvo, ruská paranoia se zvýší. Bez ohledu na to, že Ukrajina reálně pro Rusko žádné nebezpečí nepředstavuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:09 22.07.2020

      GE: Ukrajina, úspěšná Ukrajina je nebezpečná hlavně pro vedení Ruského státu. Obyčejný Rus by si pomohl.

      GE: Ukrajina, úspěšná Ukrajina je nebezpečná hlavně pro vedení Ruského státu. Obyčejný Rus by si pomohl.

     • Larry
      11:46 22.07.2020

      Naprosto přesně. Armáda se 1/4 miliony vojáků a 1700 z nich v misi za celé roky.
      Naprosto zanedbatelné číslo.
      Na druhou stranu ukrajinská armáda neměla ani na vyplacení ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Naprosto přesně. Armáda se 1/4 miliony vojáků a 1700 z nich v misi za celé roky.
      Naprosto zanedbatelné číslo.
      Na druhou stranu ukrajinská armáda neměla ani na vyplacení žoldu-služného či platu jak chcete. Kousek za Záporožím na poli stála letadla, celé pole m.j. L-29 Delfín, do jednoho jsem vlezl a na sedačce ještě "Formulář" poslední zápis z r.93. A takového (ekoklogicky nebezpečného) šrotu, kde MO na Ukrajině nemá ani peníze aby to zlikvidovalo je tam hromady. A kdo ví, jestli nejsou uvedené mezi bojeschopnými.
      Zahrabali se v nebojeschopném šrotu, výcvik = 0 a nebylo ani na zaplacení personálu
      Potěmkinovi vesnice , média a paradenmarche z Kijeva jsou jenom proto, aby udělali "dojem" na svět. Prezentace v mediích OK, akční videa, internetové prezentace. Realita je fakt bída. Přitom řada lidí včetně zdejších čtenářů tomu věří.
      Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:46 23.07.2020

     Rase
     Politika je vrtkavá a zneškodnění Saddámových NBC zbraní bylo jasno prioritou :-D Každý kdo měl do zadnice velký otvor se v Iráku chtěl politicky zalíbit USA. UA armáda tam ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rase
     Politika je vrtkavá a zneškodnění Saddámových NBC zbraní bylo jasno prioritou :-D Každý kdo měl do zadnice velký otvor se v Iráku chtěl politicky zalíbit USA. UA armáda tam odvedla dobrou práci, Ukrajina si tímto přišla na slušné peníze a výhody při obchodu s USA. Potíž byla jen v tom, že většina věcí skončila, jako vždy, v rukou mafie a oligarchů.
     Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   19:04 21.07.2020

   Proto by bylo i dobré strategické rozhodnutí Číny dodání jejich stíhaček. I té Ukrajině by nejspíše vyhovovaly více než západní stroje.
   Rusko si neustále hraje na velmoc a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Proto by bylo i dobré strategické rozhodnutí Číny dodání jejich stíhaček. I té Ukrajině by nejspíše vyhovovaly více než západní stroje.
   Rusko si neustále hraje na velmoc a majetnicky kouká na celou Východní Evropu, přičemž je dost možná během následujícího století skousne jeho jižní soused jako malinu. Jak ekonomicky, tak vojensky.
   Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   01:12 22.07.2020

   Ta Ukrajina není kdovíjaký problém, co se kšeftu týče. Pochybuju, že slibované množství nakoupí. Jestli 50, tak to je moc. Mnohem větší problém je fakt, že naučili Číňany kterak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ta Ukrajina není kdovíjaký problém, co se kšeftu týče. Pochybuju, že slibované množství nakoupí. Jestli 50, tak to je moc. Mnohem větší problém je fakt, že naučili Číňany kterak vyrábět letadla. Tohle se jich dotkne silně. Pak tu máme Indii. Tam lítá přes 400 ks stíhacích letounů sovětské/ruské výroby. Indie nabírá dech + muslimové a komouši za rohem a logicky nasype víc peněz do armády. On ten prokletý Tejas mk2 prostě jednou bude. Už teď je viditelný odklon od ruských strojů - šmitec se Su-57, vystoupení z programu Il-276,... Podobný trend bude i tancích. DRDO dostal zadání na nový tank nové generace a Arjun Mk.2 už je ve výrobě, byť se očekávala další objednávka T-90.
   Skrýt celý příspěvek

 • Geronimo
  09:41 21.07.2020

  Čistě ekonomicky Nejlevnější řešení F-16. Výkonově ojete F-15 což je ekvivalent Su-27. Stíhačky a zbraně není problém koupit. Problém je infrastruktura, údržba. Znám přístup ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čistě ekonomicky Nejlevnější řešení F-16. Výkonově ojete F-15 což je ekvivalent Su-27. Stíhačky a zbraně není problém koupit. Problém je infrastruktura, údržba. Znám přístup Ukrajinců, chtějí z techniky vymáčknout maximum a na údržbu vůbec nehledí což vyhovuje technice z dob SSSR. Takže bych jim doporučoval koupit to i s zahraniční údržbou. Infrastruktura+ zahraniční údržba dělají z celé akce prodělečný podnik. Z čistě obchodního hlediska tento podnik je výhodný jen pro zahraniční zbrojaře a státy. Drahá politika zadržování pro Ukrajince a tradiční pokrytectví západu a diplomacie zadržování. Chceteli Rusko zadržet a ekonomicky nevyčerpat Ukrajinu a ekonomicky vykrvácet Rusko. Umístěte na Ukrajinu leteckou základnu s jadernými bombami nebo mobilní tomahawky s jadernýma hlavicema a Ukrajině ušetříte peníze co mohou dát svým hladovícím lidem co dělají otroky Západu.
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   09:43 21.07.2020

   "mobilní tomahawky s jadernýma hlavicema a Ukrajině"

   ...what could possibly go wrong...

   "mobilní tomahawky s jadernýma hlavicema a Ukrajině"

   ...what could possibly go wrong...

   • Geronimo
    13:11 21.07.2020

    Nejsem pro stupňování napětí, zbrojení, nebo studenou válku. Ale proč má Ukrajina platit za konflikt mezi Západem a Ruskem. V celé nahotě se ukazují zájmy Západu na Ukrajině ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nejsem pro stupňování napětí, zbrojení, nebo studenou válku. Ale proč má Ukrajina platit za konflikt mezi Západem a Ruskem. V celé nahotě se ukazují zájmy Západu na Ukrajině nevyrábět ale nutit Ukrajinu k nákupům. Což je hnusný ekonomický kalkul zabalený do žvástů o zadržování Ruska !
    Skrýt celý příspěvek

    • milan00
     13:42 21.07.2020

     Pozeram, ze aj vy trpite tou klasickou ruskou ponizenou otrockou mentalitou.
     .
     Jediny konflikt Zapadu s Ruskom na Ukrajine je ten, ze Ukrajina sama dobrovolne odmietla dalsie ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pozeram, ze aj vy trpite tou klasickou ruskou ponizenou otrockou mentalitou.
     .
     Jediny konflikt Zapadu s Ruskom na Ukrajine je ten, ze Ukrajina sama dobrovolne odmietla dalsie zotrvanie v sfere Ruska a radsej sa chce zaradit do zapadoeuropskych struktur EU a NATO.
     Co je uplne pochopitelne.
     Rusko ju za to zavistlivo nenavistne chce potrestat.
     Zapad ma o Ukrajinu minimalny zaujem - koli sucasnemu zaostavaniu a korupcii.
     To vsak neznamena, ze jej nechce pomoct.
     .
     Pointa je ta, ze podaktori, vcitane Rusov, by ste sa uz fakt mohli zobudit z tej vasej nezmyselnej iluzie o Rusku ako dolezitej svetovej supervelmoci.
     .
     Rusko je krajina uz takmer tretieho sveta, ktora je na dlhodobom upadku a cestu von z neho nie je schopna najst.
     Skrýt celý příspěvek

     • Geronimo
      22:52 21.07.2020

      Souhlasím pouze s Vašim názorem, že Rusko chce nenávistně potrestat Ukrajinu. Ale Ukrajinci jsou naivní. Pro západ jsou zajimaví polohou a velikostí a pracovní silou. To je tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Souhlasím pouze s Vašim názorem, že Rusko chce nenávistně potrestat Ukrajinu. Ale Ukrajinci jsou naivní. Pro západ jsou zajimaví polohou a velikostí a pracovní silou. To je tak vše. Zbytek je Západní marketing s ukotvením do Evropských struktur, když je to prakticky neproveditelne. Mentalita, korupce, byrokracie, oligarchie.....
      Skrýt celý příspěvek

     • milan00
      08:22 22.07.2020

      Sucasna uroven Zapadu, jeho bohatstvo a postavenie vo svete vychadzaju z konkretnych moralnych zasad a vlastnosti, ktore su zakladnymi piliermi konania a mentality Zapadu.
      .
      Fakt, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sucasna uroven Zapadu, jeho bohatstvo a postavenie vo svete vychadzaju z konkretnych moralnych zasad a vlastnosti, ktore su zakladnymi piliermi konania a mentality Zapadu.
      .
      Fakt, ze tieto moralne vlastnosti u Vas absentuju a Vy sa snazite pochopit konanie Zapadu na zaklade Vasich charakterovych vlastnosti - sebectva, primitivizmu, materializmu, atd..
      Vam bohuzial znemoznuje pochopit mentalitu Zapadu, jeho spravanie sa vo svete a postoj k jednotlivym krajinam.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:08 22.07.2020

      milan00: možná by to chtělo méně filozofovat, protože bohatství a postavení ve světě získává ať chceme nebo ne Čína, která však nemá nic z toho co tvrdíš, že je podmínkou pro jeho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      milan00: možná by to chtělo méně filozofovat, protože bohatství a postavení ve světě získává ať chceme nebo ne Čína, která však nemá nic z toho co tvrdíš, že je podmínkou pro jeho získání. Proti tomu bohužel sledujeme v mnoha oborech ústup ze slávy starého světa, prozatím ten ústup z umění vyrobit dokáže západ nahradit uměním výrobu ve třetím světě ovládat a brát si jen zisk, ale to nepůjde nadlouho. Někde jsem četl, že v roce 1910 se 80% tonáže všech lodí vyrobilo ve Velké Británii. Dnes by to byly stěží jednotky procent.
      Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:11 21.07.2020

  Vstupní podmínky, tedy velký počet, nízká cena, příklon k západu, adekvátní výkon k ruské technice, nedávají moc dobrých možností. F-35A jim alespoň prozatím nikdo neprodá, takže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vstupní podmínky, tedy velký počet, nízká cena, příklon k západu, adekvátní výkon k ruské technice, nedávají moc dobrých možností. F-35A jim alespoň prozatím nikdo neprodá, takže bych to viděl na "rumunskou" cestu, tedy nákup olétaných F-16 pro překlenutí příštích 15-20let. USA stále mají pár stovek F-16 různých verzí a současně chrlí F-35 jak Baťa cvičky, tak bych se vůbec nedivil, kdyby rozhodli těch 100ks F-16 za solidní cenu předat UA ze svých zásob. Je dobré si uvědomit, že pro případ ruské agrese je UA důležitý nárazníkový stát a pro západ je výhodné nechat bojovat Ukrajince, stejně jako Ukrajinci "za nás" makají na stavbách a ve firmách, je to cynické, ale bohužel nám vlastní a pohodlné.
  Skrýt celý příspěvek

  • Geronimo
   13:12 21.07.2020

   Máš úplnou pravdu. Vnímám to stejně.

   Máš úplnou pravdu. Vnímám to stejně.

  • milan00
   13:46 21.07.2020

   Dalsie paranoidne ponizene chore otrocke vnimanie sveta.
   .
   Je sialene, ze nim trpia ludia este aj v roku 2020 v strednej Europe.

   Dalsie paranoidne ponizene chore otrocke vnimanie sveta.
   .
   Je sialene, ze nim trpia ludia este aj v roku 2020 v strednej Europe.

   • Jura99
    14:16 21.07.2020

    ?? nerozumim reci tveho kmene

    ?? nerozumim reci tveho kmene

  • Larry
   11:56 22.07.2020

   No a není to bezva, když si sedím u stolu ve firmě a okolo s koštětem létá blondýna z Ukrajiny, co vystudovala chemii na Charkovské univerzitě?? Jinde ve světě nemožné, tady za pár ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No a není to bezva, když si sedím u stolu ve firmě a okolo s koštětem létá blondýna z Ukrajiny, co vystudovala chemii na Charkovské univerzitě?? Jinde ve světě nemožné, tady za pár drobných. A ještě si to dám do daní.
   Příště si tam pustím nějaký film nebo akční střílečku a´t vidí jak se má západní "buržoust" bývalý lampasák .
   Před dovolenými jsem byl provádělt revize v jedné firmě v Hradci Králové. K ruce jsem dostal přiděleného Ukrajince. Ptal jsem se ho, co dělal. Bývalý voják, plukovník v záloze. Velel i dvěma divizím PLRV. Té firmě s kolegy pracovně říkáme "Klub přátel raketového vojska"
   Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  05:18 21.07.2020

  Největší problém Ukrajiny nejsou dluhy nebo konflikt s Ruskem, ale fatální nevymahatelnost práva, toho obchodního tuplem. Pokud se toto nezmění UK se nikam nepohne a bude čím dál ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Největší problém Ukrajiny nejsou dluhy nebo konflikt s Ruskem, ale fatální nevymahatelnost práva, toho obchodního tuplem. Pokud se toto nezmění UK se nikam nepohne a bude čím dál tím víc směřovat k rozpadu na proruskou část a to co zbyde. Což bude prakticky jen zbytek co jezdí dělat na Západ a do Polska.
  Sny o nákupu 100ks nadzvuků jsou zdarma, klidně si můžou snít o 100ks F-35 nebo třeba F-18.
  Skrýt celý příspěvek

  • danny
   10:03 21.07.2020

   PetrTechnik: oni by se Maďaři a Poláci rychle přihlásili s nabídkou ochrany vybraných regionů. Ale já pořád věřím, že ta země má šanci se posunout. Vždyť i Moldávie se po bankovní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   PetrTechnik: oni by se Maďaři a Poláci rychle přihlásili s nabídkou ochrany vybraných regionů. Ale já pořád věřím, že ta země má šanci se posunout. Vždyť i Moldávie se po bankovní krizi v r. 2014 otřepala a i přes politickou nestabilitu slušně rostla (do covidu).
   Problém je, že ukrajinské instituce jsou strašně slabé a i ty silové složky slouží spíš zájmům oligarchů, event. zahraničních aktérů, než aby posilovaly autoritu centrálních orgánů. Takže těžko očekávat, že se to někam posune s vymahatelností práva.
   Ale přece jen jsem zaznamenal nějaké pozitivní signály. Kamarádi projížděli celou Ukrajinu na podzim a byli překvapeni, jak se snížila četnost vybírání výpalného ze strany policie. Že se několikrát setkali s profesionálním a párkrát dokonce až přátelským přístupem (poradili cestu atd...). Tak uvidíme. Nečekám zázraky, stačila by aspoň nějaká stabilita a drobný, pozitivní trend.
   Skrýt celý příspěvek

   • Geronimo
    13:15 21.07.2020

    Moldávie je maličká. Ukrajina je jak Německo nebo Francie s byrokratickým aparátem. Tam se nic nezmění než spadnou na úplné dno. Což je Pyrhovo vítězství jak pro Západ tak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Moldávie je maličká. Ukrajina je jak Německo nebo Francie s byrokratickým aparátem. Tam se nic nezmění než spadnou na úplné dno. Což je Pyrhovo vítězství jak pro Západ tak Rusko....
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:07 21.07.2020

     omyl, čím ve větším bahně bude ukrajina, tím levnější pracovní síla z ní bude proudit do EU, která má nyní problémy sama se sebou. Tak že je tu dost podnikatelských skupin, kterým ...
     Zobrazit celý příspěvek

     omyl, čím ve větším bahně bude ukrajina, tím levnější pracovní síla z ní bude proudit do EU, která má nyní problémy sama se sebou. Tak že je tu dost podnikatelských skupin, kterým takový stav vyhovuje. A to nejen z řad průmyslu a zemědělství, ale i zbrojaři mají hody. Před anexí Krymu se tu div armády nerušily a zbraní moc nenakupovalo.
     Skrýt celý příspěvek

  • logik
   15:08 21.07.2020

   Nevymahatelnost práva máš i v Rusku. Čili to evidentně ten problém není.

   Nevymahatelnost práva máš i v Rusku. Čili to evidentně ten problém není.

   • flanker.jirka
    17:08 21.07.2020

    na to nemusíme tak daleko, ČR je v tomto ohledu stále pozadu také.

    na to nemusíme tak daleko, ČR je v tomto ohledu stále pozadu také.

    • logik
     19:46 21.07.2020

     Otázka pozadu za kým. Co se týče vymahatelnosti práva pro byznis, tak jsme na tom podstatně lépe než jak Rusko, tak Ukrajina. Že to může být lepší je druhá věc....

     Otázka pozadu za kým. Co se týče vymahatelnosti práva pro byznis, tak jsme na tom podstatně lépe než jak Rusko, tak Ukrajina. Že to může být lepší je druhá věc....

 • SofF
  01:24 21.07.2020

  to je nářez kam to dopracovali. Nechci zabředat do nekonečných debat proč jsou vini ti nebo oni, ale faktem je že od "Francie východu" to dopracovali na evropskou Nigérii.
  Pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to je nářez kam to dopracovali. Nechci zabředat do nekonečných debat proč jsou vini ti nebo oni, ale faktem je že od "Francie východu" to dopracovali na evropskou Nigérii.
  Pokud by vzali díky vazbám na USA F-16 či bočně Gripen tak by to byl proti derivátům SU-27 i MiG-29 dost sešup.
  Ono i uvažování o takových nákupech v riziku bankrotu či dokonce hladových bouří je docela mimo realitu. Potom v poměru cena výkon vychází nejlíp ty Thundery které v poslední verzi nejsou špatné, byť se jedná o letouny pro "třetí svět". V letech kdy neví dne ani hodiny kdy to krachne je nákup typu Rafale, Typhoon nebo F-15EX čirá utopie...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   09:13 21.07.2020

   Aktuálně je jejich největší problém vojensky agresivní soused. Toho plným žaludkem při sebelepší vůli nezastavíte.

   Aktuálně je jejich největší problém vojensky agresivní soused. Toho plným žaludkem při sebelepší vůli nezastavíte.

  • SeaWolf
   10:02 21.07.2020

   Jednoduchá otázka:
   Pokud je dle tvého tvrzení Mig 29 lepší než F 16, rád bych se zeptal na aktuální skóre sestřelů z reálné bojové situace ( nečti simulace ) ? A klidně i skóre ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jednoduchá otázka:
   Pokud je dle tvého tvrzení Mig 29 lepší než F 16, rád bych se zeptal na aktuální skóre sestřelů z reálné bojové situace ( nečti simulace ) ? A klidně i skóre SU-27 versus F-16 , F-15, .... atd.

   Děkuji za fundovanou odpověď ;-)
   Skrýt celý příspěvek

  • padre
   17:04 21.07.2020

   Nevím kde berete ty propagandistické bláboly o tom ,že ve spárech Ruska byla Ukrajina Francií Východu a nyní když se ji podařilo utrhnout se od tohoto letitého národního prokletí, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nevím kde berete ty propagandistické bláboly o tom ,že ve spárech Ruska byla Ukrajina Francií Východu a nyní když se ji podařilo utrhnout se od tohoto letitého národního prokletí, které ukrajinský stát a národ jen ožebračilo ,by měla být podle vás Nigerem Evropy. Ukrajina už není tou věčnou služkou Ruska ,vykořisťovanou za cara ruskými statkáři a za komunismu hordami bolševických referentů a úředníků.Dnes je to sebevědomý stát a další vývoj závisí jen na jeho občanech.A myslím že v současnosti se rozvíjejí tak ,že o ně nemusíme mít my ani Rusko žádnou péči,oni si poradí i bez nàs.
   Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:07 20.07.2020

  Na margo ukrajinských snáh o integráciu vlastných rakiet R-27 - mimochodom skutočne dosť vytunených, akurát za cenu navyšovania váhy - by som mal jednu otázku, možno mi na to bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na margo ukrajinských snáh o integráciu vlastných rakiet R-27 - mimochodom skutočne dosť vytunených, akurát za cenu navyšovania váhy - by som mal jednu otázku, možno mi na to bude vedieť niekto odpovedať. Nedávno som v jednom dosť podrobnom článku o maďarských Gripenoch (https://military-technology.bl... ) čítal, že mnoho krajín, medzi nimi i Maďarsko, Poľsko a Česko, nemá použitie rakiet AMRAAM vo svojej národnej kompetencii, viaže sa to na americké povolenie, ktoré dostávajú napr. špeciálne pre misie v Pobaltí. Ako to je? Nedajú sa vôbec svojvoľne odpáliť, alebo sa dajú, len treba očakávať nepríjemnosti, alebo ... ?
  To by potom bolo podobné ako s našim systémom S-300, z ktorého sme doteraz dostali od Rusov tuším iba jediný-krát povolenie naostro vystreliť. :-)
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:51 20.07.2020

   Není to spíš o tom že je potřeba povolení na to je "vyvést" do zahraničí? Například právě do toho pobaltí? O tom že by se muselo nějak autorizovat jejich použití slyším poprvé.

   Není to spíš o tom že je potřeba povolení na to je "vyvést" do zahraničí? Například právě do toho pobaltí? O tom že by se muselo nějak autorizovat jejich použití slyším poprvé.

   • PavolR
    22:18 20.07.2020

    Autor vyslovene píše:
    "Nasadenie týchto rakiet sa môže uskutočniť čiastočne so súhlasom USA, v zásade nemôže byť raketa nasadená bez neho. Maďarsko získalo súhlas pre rakety ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Autor vyslovene píše:
    "Nasadenie týchto rakiet sa môže uskutočniť čiastočne so súhlasom USA, v zásade nemôže byť raketa nasadená bez neho. Maďarsko získalo súhlas pre rakety poslané do baltských misií. Toto nie je známka nedôvery voči našej krajine, pretože Česká republika, Poľsko, Egypt atď. ho tiež nedostali. Pakistan v roku 2019 zostrelil indický MiG-21BISON s raketou AMRAAM a pravdepodobne poškodil taktické lietadlo Su-30MKI. Spojené štáty v decembri poslali pakistanskej vláde protestnú nótu za použitie zbrane."
    .
    "Podľa amerického postoja, s cieľom zachovať miestnu geopolitickú rovnováhu, nebude mnohým krajinám odovzdaný kľúč na nasadenie rakiet, čím sa zbraň odstráni z rámca národných kompetencií. Bez AMRAAMu nemajú maďarské Gripeny žiadne zbrane, ktoré by bolo možné použiť mimo viditeľnosť."
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:45 20.07.2020

     /Maďarsko získalo súhlas pre rakety poslané do baltských misií. Toto nie je známka nedôvery voči našej krajine, pretože Česká republika, Poľsko, Egypt atď. ho tiež nedostali./
     Tak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     /Maďarsko získalo súhlas pre rakety poslané do baltských misií. Toto nie je známka nedôvery voči našej krajine, pretože Česká republika, Poľsko, Egypt atď. ho tiež nedostali./
     Tak dostali nebo nedostali? Protože naše Gripeny měly AMRAAMy jak na Islandu, tak v Pobaltí.
     V případě nasazení mimo stát který raketu nakupil bych to chápal, ale pochybuji že když v Čáslavy navěsí AMRAAM tak kvůli tomu volají do Washingtonu.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:03 21.07.2020

      Na mezinárodním cvičení měla jedna country používající NASAMS problém s klíči a nemohli provést ostré střelby.

      Na mezinárodním cvičení měla jedna country používající NASAMS problém s klíči a nemohli provést ostré střelby.

     • Scotty
      08:00 21.07.2020

      flanker.jirka
      Zdroj?

      flanker.jirka
      Zdroj?

     • PavolR
      09:53 21.07.2020

      Scotty: Nooo, až také drsné by to hádam nebolo, každopádne som našiel článok, na základe ktorého toho času ubezpečovali Indov, že pakistanské AMRAAMy budú mať pod kontrolou: ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Nooo, až také drsné by to hádam nebolo, každopádne som našiel článok, na základe ktorého toho času ubezpečovali Indov, že pakistanské AMRAAMy budú mať pod kontrolou: https://economictimes.indiatim...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:48 21.07.2020

      PavolR
      Je otázka co je to za systém účinné kontroly, když zjevně mohli střílet po indických letadlech bez problému.

      PavolR
      Je otázka co je to za systém účinné kontroly, když zjevně mohli střílet po indických letadlech bez problému.

     • flanker.jirka
      17:47 21.07.2020

      Scotty
      ...Tobruqe legacy 2019
      přesněji, časopis Přítomnost vlevo dole.

      Scotty
      ...Tobruqe legacy 2019
      přesněji, časopis Přítomnost vlevo dole.

   • Larry
    22:21 20.07.2020

    Přesně tak. Systém je dávno zaplacený a co vím, technici z Almaz Antey ho od r.90 snad ani neviděli. O kvalitě jeho údržby a provozu a tedy bojeschopnosti nemám nejmenších ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tak. Systém je dávno zaplacený a co vím, technici z Almaz Antey ho od r.90 snad ani neviděli. O kvalitě jeho údržby a provozu a tedy bojeschopnosti nemám nejmenších pochybností :-)))
    Jeho použití je plně v kompetenci Slovenské vlády a MO.Nejbližší polygon, kde lze střílet z S-300 je Ustka v Polsku nebo Shabla v Bulharsku.
    Na střelby v Ashuluku nemají na Slovensku odvahu ani koule.
    Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     15:28 21.07.2020

     Bezne navstevujes podnik, ktorého majitela oficialne nazyvas bezpecnostou hrozbou pre svoju osobu, a zaroven si clenom paktu ktorého zakladnym urcenim je obrana resp nepriatelstvo ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Bezne navstevujes podnik, ktorého majitela oficialne nazyvas bezpecnostou hrozbou pre svoju osobu, a zaroven si clenom paktu ktorého zakladnym urcenim je obrana resp nepriatelstvo voci dotycnemu ?
     Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      17:20 21.07.2020

      Když jde o prachy, politika jde stranou. A peníze jsou až na prvním místě.
      Do SSSR jezdili střílet Finové (potkal jsem se tam s nima, když jsme se střídali) Němci, Bělorusové, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Když jde o prachy, politika jde stranou. A peníze jsou až na prvním místě.
      Do SSSR jezdili střílet Finové (potkal jsem se tam s nima, když jsme se střídali) Němci, Bělorusové, Číňané atd....
      Na Shablu jezdí zase Srbové kteří také nejsou v NATO.
      Skrýt celý příspěvek

  • Geronimo
   13:20 21.07.2020

   Naco tu S-300 máte, když nemůžete střílet ? Na Maďary ?

   Naco tu S-300 máte, když nemůžete střílet ? Na Maďary ?

  • danny
   14:31 21.07.2020

   PavolR: už jsem podobné poznámky zaznamenal vícekrát. Např. při vysvětlení, proč šli Francouzi do kooperace s Brity na Storm Shadow, místo aby koupili 4 x levnější Tomahawky. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   PavolR: už jsem podobné poznámky zaznamenal vícekrát. Např. při vysvětlení, proč šli Francouzi do kooperace s Brity na Storm Shadow, místo aby koupili 4 x levnější Tomahawky. Autor článku vysvětloval, že v případě přání využít Tomahawk by musela Francie požádat o svolení a dodat veškeré údaje k plánované misi. Ale tam tvrdil, že aktivační klíče by obdrželi pouze v případě schválení. Takže těžko říct, jak to funguje.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    16:59 21.07.2020

    Nevím jestli je Storm Shadow zrovna dobrý příklad. Ta střela je zcela závislá na amerických komponentech. Takže pokud se Američanům přestane líbit co s nimy dělají, tak si už ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nevím jestli je Storm Shadow zrovna dobrý příklad. Ta střela je zcela závislá na amerických komponentech. Takže pokud se Američanům přestane líbit co s nimy dělají, tak si už žádnou další nevyrobí.
    Skrýt celý příspěvek

    • danny
     09:43 22.07.2020

     Však taky byli frantíci pěkně překvapení, když jim Američani zrušili dodávku balíčku Rafalů a Stormů do Egypta a začalo se intenzivně rokovat o náhradě komponent z USA. Jak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Však taky byli frantíci pěkně překvapení, když jim Američani zrušili dodávku balíčku Rafalů a Stormů do Egypta a začalo se intenzivně rokovat o náhradě komponent z USA. Jak pokročili, netuším. Ale jde o to, že když máš Tomahawk, tak nevystřelíš, dokud ti to není povoleno a nedostaneš aktivační kódy.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:51 22.07.2020

      To že nebudou Američani nadšení z toho že jim budou touto střelou konkurovat jistě věděli od samého začátku. Nevím tedy čemu by se měli divit.

      To že nebudou Američani nadšení z toho že jim budou touto střelou konkurovat jistě věděli od samého začátku. Nevím tedy čemu by se měli divit.

  • Sergej7490
   15:23 21.07.2020

   Urcite sa z nasej S300 uz strielalo ?
   Co ja viem tak nie. Ostre strelby sa viedli nejaky ten rok dozadu v Bulharsku a tam boli nase iba rakety. Vozidla boli bulharske.
   Z ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Urcite sa z nasej S300 uz strielalo ?
   Co ja viem tak nie. Ostre strelby sa viedli nejaky ten rok dozadu v Bulharsku a tam boli nase iba rakety. Vozidla boli bulharske.
   Z informacii ktore mam, tak Rusko ziadame iba o povolenie na posobenie systemu v zahranici, na vlastnom uzemi ho pouzivame lubovolne.
   Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    17:25 21.07.2020

    Nevím, kam na informace chodíte, ale systém starý 30let nebude mít od výrobce nebo země původu nějaké omezení. To vás jenom "krmí a houpou" vaša političtí papaláši a MO aby ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nevím, kam na informace chodíte, ale systém starý 30let nebude mít od výrobce nebo země původu nějaké omezení. To vás jenom "krmí a houpou" vaša političtí papaláši a MO aby nemuseli nioc dělat a něco řešit. A ještě "ušetří"
    nic si z toho nedělejte. V Čáslavi LKCV před 20ti lety velel jistý plk.Bis který nejen že tam zaměstnal rodinu, ale ještě razil heslo, že nejlépe když jsou letadla na zemi, nemůže se nic stát a má klidný život.
    Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:15 20.07.2020

  Z pohledu Ukrajiny vidím jako nejlepší možnost dvě letadla a to JF-17 a Gripen.

  JF-17 z důvodu pravděpodobně nejpříznivější ceny a hlavně, že Ukrajina bude nejspíš moci na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z pohledu Ukrajiny vidím jako nejlepší možnost dvě letadla a to JF-17 a Gripen.

  JF-17 z důvodu pravděpodobně nejpříznivější ceny a hlavně, že Ukrajina bude nejspíš moci na tomto letadle uplatnit nejvíc svůj vojenský průmysl včetně výroby a rozsáhlejšího servisu na svém území + může vzniknout i verze pro světový trh s díly Made in UA.

  Gripen (schválně neuvádím verzi) je ekonomicky nejdostupnější řešení ze škály "západních" letadel včetně (hlavně) provozu.

  Americké F-16/18/35, zde budou USA velmi opatrné, aby Ukrajině neprodali náhodou nějakou lepší technologii. Byť ze zpráv se zdá, že Ukrajina je nejvíce protiruská země na světě, tak to nemusí platit vždy a hlavně Ukrajina bude nadále s Ruskem provázána min. po stránce fyzických vztahů. Díky jazykové příbuznosti a dalším sociálním kontaktům.
  Proto pokud by získala stroje z USA (nejspíš F-16) bude tento nákup víc politikum než racio a hlavně tyto stroje budou ze strany USA hlídány, což přináší další nevýhody třeba v podobě jejich servisu, apod.

  Evropské dvoumotoráky Rafale a Typhoon budou pro Ukrajinu dost nákladné a proto půjdou jako první ze hry. Byť Rafale by mohla být zajímavá volba.
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   20:22 20.07.2020

   Z politického hlediska je Čína zemí, kterou moc politika Ukrajiny nezajímá a tento obchod bude brát více jako byznys než nějaký vlivový cíl.
   Evropská letadla podobně jako americká ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Z politického hlediska je Čína zemí, kterou moc politika Ukrajiny nezajímá a tento obchod bude brát více jako byznys než nějaký vlivový cíl.
   Evropská letadla podobně jako americká sebou nesou riziko toho, že budou zatížena jejich zájmy na Ukrajině, což pro Ukrajinu může být také svazující.
   Tím myslí třeba postupný socialistický směr, který má vůči čemukoliv řadu až zarážejících požadavků.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:20 20.07.2020

   Při požadované ceně 40 mil. nedosáhnou na top ani u Gripenu, ani u F-16. Rozdíl je v tom, že u té F-16 mají slušnou šanci, že jim to USA dorovnají. Krom toho pokud si integrují ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Při požadované ceně 40 mil. nedosáhnou na top ani u Gripenu, ani u F-16. Rozdíl je v tom, že u té F-16 mají slušnou šanci, že jim to USA dorovnají. Krom toho pokud si integrují něco do F-16 mohou to nabízet dalším uživatelů, tady prostě nemá Gripen co nabídnout.
   Z pohledu USA může jít o stejnou verzi jakou chtějí prodat Indii.
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    09:28 21.07.2020

    Jirosi

    Píšeš: "Při požadované ceně 40 mil. nedosáhnou na top ani u Gripenu, ani u F-16"

    Cituji článek: " Ukrajina za jedno letadlo (beze zbraní) utratí zhruba 40 milionů dolarů. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi

    Píšeš: "Při požadované ceně 40 mil. nedosáhnou na top ani u Gripenu, ani u F-16"

    Cituji článek: " Ukrajina za jedno letadlo (beze zbraní) utratí zhruba 40 milionů dolarů. To teoreticky postačí na nákup nejnovějších modelů F-16 (beze zbraní)"

    Tak mi prosím ukaž, z čeho vycházíš, když tvé tvrzení je v přímém rozporu s informacemi v článku.
    Za další, kde a komu USA něco dorovnávají?
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     13:02 21.07.2020

     Ono si stačí číst co autor opravdu napsal.
     Kdyby to stačilo ve skutečnosti, nemusel by se pohybovat v teoretické rovině.

     Ono si stačí číst co autor opravdu napsal.
     Kdyby to stačilo ve skutečnosti, nemusel by se pohybovat v teoretické rovině.

     • semtam
      15:24 21.07.2020

      Jirosi

      Tak jak to teda je ty praktiku?

      Jirosi

      Tak jak to teda je ty praktiku?

  • danny
   10:10 21.07.2020

   semtam: říkám si, že by Číňani mohli mít zájem na lokalizaci výroby na Ukrajině. Tím by se jim značně zvýšil exportní potenciál do zemí, kde si o tom můžou dnes nechat zdát. A na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   semtam: říkám si, že by Číňani mohli mít zájem na lokalizaci výroby na Ukrajině. Tím by se jim značně zvýšil exportní potenciál do zemí, kde si o tom můžou dnes nechat zdát. A na druhou stranu výměna za know-how vybraných ukrajinských firem by mohla být taky velmi lákavé sousto.
   Pro hlavního sponzora ukrajinských ozbrojených sil by mohlo být zajímavé dostat se k technickým detailům nepřítele, ale to je asi dost málo na to, aby to bylo politicky akceptovatelné.
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    10:20 21.07.2020

    danny

    Souhlasím, shrnul bych to tak, že z technického hlediska je nejlepší volba JF-17, ovšem z politického (což je rozhodující) se půjde cestou stroje z USA.
    V současné době se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    danny

    Souhlasím, shrnul bych to tak, že z technického hlediska je nejlepší volba JF-17, ovšem z politického (což je rozhodující) se půjde cestou stroje z USA.
    V současné době se mi zdá nejpravděpodobnější varianta, kterou výše zmiňuje Jura99 a to, že Ukrajina půjde "rumunskou" cestou a to, že pořídí olétané F-16. V jejich případě z USA.

    P.S: JF-17 je de-facto exportní typ stroje, tak o nějaké citlivé technické detaily se Číňané bát nemusí.
    Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:14 20.07.2020

  Z pohledu Ukrajiny vidím jako nejlepší možnost dvě letadla a to JF-17 a Gripen.

  JF-17 z důvodu pravděpodobně nejpříznivější ceny a hlavně, že Ukrajina bude nejspíš moci na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z pohledu Ukrajiny vidím jako nejlepší možnost dvě letadla a to JF-17 a Gripen.

  JF-17 z důvodu pravděpodobně nejpříznivější ceny a hlavně, že Ukrajina bude nejspíš moci na tomto letadle uplatnit nejvíc svůj vojenský průmysl včetně výroby a rozsáhlejšího servisu na svém území + může vzniknout i verze pro světový trh s díly Made in UA.

  Gripen (schválně neuvádím verzi) je ekonomicky nejdostupnější řešení ze škály "západních" letadel včetně (hlavně) provozu.

  Americké F-16/18/35, zde budou USA velmi opatrné, aby Ukrajině neprodali náhodou nějakou lepší technologii. Byť ze zpráv se zdá, že Ukrajina je nejvíce protiruská země na světě, tak to nemusí platit vždy a hlavně Ukrajina bude nadále s Ruskem provázána min. po stránce fyzických vztahů. Díky jazykové příbuznosti a dalším sociálním kontaktům.
  Proto pokud by získala stroje z USA (nejspíš F-16) bude tento nákup víc politikum než racio a hlavně tyto stroje budou ze strany USA hlídány, což přináší další nevýhody třeba v podobě jejich servisu, apod.

  Evropské dvoumotoráky Rafale a Typhoon budou pro Ukrajinu dost nákladné a proto půjdou jako první ze hry. Byť Rafale by mohla být zajímavá volba.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  18:35 20.07.2020

  Slovensko kupilo posledny model F-16 temer za hotove a cela to riešenie trva cca 3 roky. Predpokladam, že o 15 rokov, budeme riešit čo si kupime modernejšie.
  Ak toto plati pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko kupilo posledny model F-16 temer za hotove a cela to riešenie trva cca 3 roky. Predpokladam, že o 15 rokov, budeme riešit čo si kupime modernejšie.
  Ak toto plati pre Ukerajinu: "Na nákup bojových letounů je Ukrajina připravena vynaložit 8,6 miliardy dolarů během celého 15 roků dlouhého akvizičního cyklu. " tak mi to nepripada ako rozumna strategia. Nejake dva roky bude jednat a 15 rokov dodavat? Ved to o 15 rokov budu mat to, čo je možne mat do roka! Aj ked Ukrajinci uhraju naznačenu cenu lietadla (40 milionov), čo dodavke v dlžke 15 rokov a pri inflacii silno pochybujem, že bude realitou, ceny vyzbroje, servisu a nahradenych dielov budu o 15 rokov minimalne dvojnasobne.
  Druha vec je, že tymto tempom nakupu a zvolenym lietadlom si ani nahodou nevytvoria poziciu nejakeho mocemske natlaku v oblasti, aby riešili veci vo svoj prospech.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:59 20.07.2020

  Reálně to vidím na to, že pořídí dvě maximálně tři letky něčeho nového a zbytek bude o modernizaci L 39 a ostatních letadel.
  Ekonomicky na to nebudou mít, jejich armáda, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Reálně to vidím na to, že pořídí dvě maximálně tři letky něčeho nového a zbytek bude o modernizaci L 39 a ostatních letadel.
  Ekonomicky na to nebudou mít, jejich armáda, námořnictvo také něco spolkne a hospodářství tuplem.
  Mají podobný počet obyvatel jako Polsko, ale ekonomii mnohem méně výkonou.

  Pokud se podíváte na konflikt na východě země, tak tam toho letectvo moc neudělá, ani ukrajinské, ani ruské. Budou potřebovat ty peníze jinde než na letectvo.

  ... jen doufám, že nevyberou nic v Číně, to by byla ostuda pro EU a NATO.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:14 20.07.2020

   Mě při tom počtu taky vychází leda Gripen C/D, a to ještě ve verzi co dodali původně do CR.

   Mě při tom počtu taky vychází leda Gripen C/D, a to ještě ve verzi co dodali původně do CR.

   • flanker.jirka
    18:47 20.07.2020

    ... dvě letky F 16 by mohli také utáhnout a pokud budou mít konformní nádrže, tak to pro ně bude mnohem lepší, je to na plochu krapánek větší země než ČR
    Ale fakt jsem skeptik v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ... dvě letky F 16 by mohli také utáhnout a pokud budou mít konformní nádrže, tak to pro ně bude mnohem lepší, je to na plochu krapánek větší země než ČR
    Ale fakt jsem skeptik v ekonomické otázce Ukrajiny, oni by potřebovali, aby jejich krajánci makali v továrnách u nich doma a ne venku, i kdyby to mělo zahraniční majitele, tak by to pořád byl větší přínos.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:37 20.07.2020

     2-3. určitě, ale ten počet co chtějí za ty peníze bude spíše darem.

     2-3. určitě, ale ten počet co chtějí za ty peníze bude spíše darem.

   • flanker.jirka
    18:56 20.07.2020

    a abych si nerýpnul, hodně dobře v poměru cena/výkon vychází i korejský FA 50

    a abych si nerýpnul, hodně dobře v poměru cena/výkon vychází i korejský FA 50

    • CerVus
     20:02 20.07.2020

     Tady by byl problém v tom, že Ukrajinci potřebují něco z čeho bude mít Říše zla respekt. A to FA 50 s radarem z F5-E moc nepůjde.

     Tady by byl problém v tom, že Ukrajinci potřebují něco z čeho bude mít Říše zla respekt. A to FA 50 s radarem z F5-E moc nepůjde.

     • flanker.jirka
      07:09 21.07.2020

      FA 50 dostává AESA radar z Izraele.

      FA 50 dostává AESA radar z Izraele.

     • Scotty
      08:00 21.07.2020

      Pokud vím tak mají dopplerovský radar EL/M-2032. O dosazení AESA radaru se mluví jako o možnosti do budoucna.

      Pokud vím tak mají dopplerovský radar EL/M-2032. O dosazení AESA radaru se mluví jako o možnosti do budoucna.

     • SYN_
      11:58 21.07.2020

      Tak, je to podle výrobce radar je PESA s dosahem nějakých 140km takže zase taková bída to není... dokonce lehce lepší než řekněme Žuk-M...

      Tak, je to podle výrobce radar je PESA s dosahem nějakých 140km takže zase taková bída to není... dokonce lehce lepší než řekněme Žuk-M...

     • flanker.jirka
      17:50 21.07.2020

      Scotty
      Ano, mluví se o tomto typu https://www.iai.co.il/p/elm-20...

      Scotty
      Ano, mluví se o tomto typu https://www.iai.co.il/p/elm-20...

     • flanker.jirka
      17:54 21.07.2020

      SYN_
      ELM 2032 je dobrej a ve srovnání s tím co maj na Migu 29 a Su 27 toho umí mnohem více. Dá se použít jak v modech vzduch vzduch, tak na pozemní nebo námořní cíle. A má ...
      Zobrazit celý příspěvek

      SYN_
      ELM 2032 je dobrej a ve srovnání s tím co maj na Migu 29 a Su 27 toho umí mnohem více. Dá se použít jak v modech vzduch vzduch, tak na pozemní nebo námořní cíle. A má integrované i AIM 120.
      ...ve srovnání vlastní RCS letadel a dosahů radarů je na tom FA 50 dobře a teoreticky uvidí velké odrazy od migu 29 a SU 27/30 na podobné dálky jako sučka takto malý letoun.
      Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   18:26 20.07.2020

   Thajsko se zajímá o JF-10C, který by měl co se holého letadla údajně vycházet na polovinu Gripenu C s tím, že jim nabízejí i odemčení SW letounu pro vlastní úpravy a integraci ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Thajsko se zajímá o JF-10C, který by měl co se holého letadla údajně vycházet na polovinu Gripenu C s tím, že jim nabízejí i odemčení SW letounu pro vlastní úpravy a integraci západních zbraní.
   To by také byla zajímavá nabídka, kterou by museli Ukrajinci zvážit. Navíc se jim nabízí dohoda na uvolnění nákupu firmy Motor Sič na letecké motory, kterou Ukrajinci nechtějí nechat ovládnout a kterou Čína potřebuje koupit.
   Amerika se obchodu zase může snažit zabránit (když už jí sami nechtějí koupit) a nabídnout své letouny za zajímavou cenu.
   Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   18:45 20.07.2020

   Fyzicky sa stroje z bývalého Sojuzu už v roku 2035 "rozpadnú".... takže Ukrajina MUSÍ vymeniť všetko. L-39 nie je výnimka.

   Samozrejme je možné, že minimálne časť strojov bude ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Fyzicky sa stroje z bývalého Sojuzu už v roku 2035 "rozpadnú".... takže Ukrajina MUSÍ vymeniť všetko. L-39 nie je výnimka.

   Samozrejme je možné, že minimálne časť strojov bude kompromisom a budú to olietané nemodernizované stroje. Ale minimálne budú letuschopné ....teda aspoň časť, lebo určite časť dodávok olietaných strojov budú stroje určené na kanibalizáciu - čo je bežný postup.

   Je isté, že letectvo nespasí Ukrajinu, ale už to je pre možného súpera komplikáciu a minimálne air policing musí Ukrajina mať - čo pri jej veľkosti je už nutné mať pár desiatok strojov.

   Ja osobne predpokladám "darčeky" ... čiže Ukrajinu to nebude veľa stáť.

   Mimochodom už mala ponuku - myslím, že pred pár rokmi na CF-18 - zadarmo .. ale samozrejme + výcvik, výzbroj, servis atď. sú to veľké peniaze a tak Ukrajina odmietla.

   Ukrajina ja síce ekonomicky dosť slabá, ale má dosť vyspelý letecký priemysel a náklady domácej pracovnej sily sú "smiešne", čiže po zaškolení bude obsluhovať a servisovať stroje s omnoho nižšími nákladmi. Ale i mne sa zdá tých 100 strojov optimistických, maximálne to vidím na 36-48 ks strojov.
   Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  17:44 20.07.2020

  Pár dodatočných faktov o Ukrajine:

  Podľa sirpi výdavky za 2019 5.6 MLD dolárov.

  Na nákup 12 ks lietadiel viac ako dosť..
  Lebo to sa má obstarávať teraz..

  Ostatok o 5 až ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pár dodatočných faktov o Ukrajine:

  Podľa sirpi výdavky za 2019 5.6 MLD dolárov.

  Na nákup 12 ks lietadiel viac ako dosť..
  Lebo to sa má obstarávať teraz..

  Ostatok o 5 až 10 rokov..

  Keďže Ukrajina svoj rozpočet za posledné roky zdvojnásobila, tak zatiaľ prvú fázu nakúpi vidim viac ako reálne kľudne aj F-22 by finančne dali..

  Ďaľší nákup plánujú až po dodaní a zaplatení prvej dávky..
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  15:39 20.07.2020

  Když od nás koupí pár NG-ček nebo alespoň hloubkových modernizací starých Albíků, můžeme od nich koupit nějaké ty rakety :-).

  Když od nás koupí pár NG-ček nebo alespoň hloubkových modernizací starých Albíků, můžeme od nich koupit nějaké ty rakety :-).

  • satai
   15:40 20.07.2020

   ...ktere nejsou integrovane s nicim, co mame ;-)

   ...ktere nejsou integrovane s nicim, co mame ;-)

   • satai
    15:41 20.07.2020

    Ale tohle uz je stejne otazka spis na Madarsko :-D

    Ale tohle uz je stejne otazka spis na Madarsko :-D

   • Miroslav
    15:56 20.07.2020

    Máte vcelku úspešnú históriu vo výchove oštepárov :-)

    Máte vcelku úspešnú históriu vo výchove oštepárov :-)

    • flanker.jirka
     18:58 20.07.2020

     a vy zase drotárov, tak to dáme dohromady a bude z toho letadlo

     a vy zase drotárov, tak to dáme dohromady a bude z toho letadlo

 • dusan
  14:56 20.07.2020

  Môj tip je, že ak vyhrá Biden - čo beriem ako istotu - ponúknu Amíci Ukrajincom svoje stroje F-16C/D za veľmi dobrú cenu (možno zadarmo) s tým, že si musia zaplatiť repas a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Môj tip je, že ak vyhrá Biden - čo beriem ako istotu - ponúknu Amíci Ukrajincom svoje stroje F-16C/D za veľmi dobrú cenu (možno zadarmo) s tým, že si musia zaplatiť repas a modernizáciu na F-16V.

  Nejakú prvú letku "prvej pomoci" možno dodajú bez modernizácie a bude slúžiť primárne na výcvik.

  Amíci zaraďovaním strojov F-35 budú postupne sťahovať stroje F-16 a Ukrajina je ideálny kandidát na väčší počet strojov. Vzhľadom na to, že stroje F-16 sú "držiaky" (výrobca garantuje cca 80 ročnú životnosť draku pri priemernom nálete) tak by Ukrajina vyriešila svoje letectvo na pekných pár rokov.

  Na ˇČínu zabudnime .... Ukrajina potrebuje politické garancie a tie sa získavajú viazaním sa na spojencov i v rámci zbrojných nákupov. NATO je snom Ukrajiny a tam sa nemôže vybrať s čínskymi strojmi i keby boli zadarmo. A NATO je to čo z dlhodobého hľadiska Ukrajine garantuje bezpečnosť, nie tých 100 stíhačiek ...
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   14:59 20.07.2020

   Biden ma velke sance (zejmena pokud bude Trump postupovat stejne dementne jako dosud u COVIDu), ale jako jistotu bych to nebral. Muze se stat neco necekaneho, Biden muze dostat ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Biden ma velke sance (zejmena pokud bude Trump postupovat stejne dementne jako dosud u COVIDu), ale jako jistotu bych to nebral. Muze se stat neco necekaneho, Biden muze dostat infarkt, Trump muze dostat infarkt (coz by radikalne zvedlo sance Republikanu vyhrat volby), budou jeste debaty...

   Ale jinak vicemene souhlas.
   Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   17:18 20.07.2020

   Množstvo F-16 A/B sa bude v nasledujúcich rokoch vyraďovať aj v Európe. Belgicko, Holandsko, Dánsko a Nórsko dovedna vyradia cca 2x toľko F-16, než koľko Ukrajina plánuje obstarať.
   Zobrazit celý příspěvek

   Množstvo F-16 A/B sa bude v nasledujúcich rokoch vyraďovať aj v Európe. Belgicko, Holandsko, Dánsko a Nórsko dovedna vyradia cca 2x toľko F-16, než koľko Ukrajina plánuje obstarať.
   Skrýt celý příspěvek

   • satai
    17:21 20.07.2020

    Zajimalo by mne, zda uz je pro tyhle staty pripraveny nejaky drone-conversion kit, co ho bude (asi) Lockeed nabizet. Dem jsme videli dost, ale je uz neco production-ready?

    Zajimalo by mne, zda uz je pro tyhle staty pripraveny nejaky drone-conversion kit, co ho bude (asi) Lockeed nabizet. Dem jsme videli dost, ale je uz neco production-ready?

 • danny
  14:43 20.07.2020

  Z pohledu value for money by pro Ukrajinu byl nejlepší volbou JF-17. Jednoduché, levné letadlo se solidní avionikou a senzory. Že není k zahození ukazují občasná vystoupení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z pohledu value for money by pro Ukrajinu byl nejlepší volbou JF-17. Jednoduché, levné letadlo se solidní avionikou a senzory. Že není k zahození ukazují občasná vystoupení pakistánských pilotů na Indické hranici. Číňani mají zkušenosti přenesením výroby do Pakistánu, část komponent by určitě bez potíží zvládali u Antonova v Charkově. Ukrajina má určitě ještě nějakou zásobu RD-33 a na výrobě komponent, případně kopií nebo subdodávek pro čínský motor WS-13 by se mohli vrhnout v Motor Sič. Navíc nejlepší šance na implementaci vlastních zbraní, případně nákupy všeho možného, od low cost variant až po relativně zajímavé novinky. A část plateb by mohla probíhat právě formou platby v naturáliích (jak jsou na tom Číńani s materiálovým inženýrstvím právě u motorů je otázka, ale pořád myslím, že by Ukrajinci měli co nabídnout).
  Z pohledu provozních nákladů a celkové filozofie nasazení by byl zajímavý Gripen. Ale představa, že by na údržbě spolupracovali s Maďary je asi stejně pravděpodobná, jako s Rusy.

  Problém obou výše uvedených možností je mizerný (až negativní) zahraničně-politický potenciál. Ten mají samozřejmě nejvyšší nějaké konzervy z USA. Bohužel, obávám se, že Ukrajina nebude mít ani na jejich vyzbrojení, natož na upgrady. A s údržbou to za chvíli bude vypadat podobně, jako se současným letovým parkem.
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   15:13 20.07.2020

   Žiaden dôvod na taký nákup neexistuje. Ukrajina má víziu, že sa stane modernou európskou krajinou a taká vízia sa s čínskymi či pakistanskými lietadlami nebuduje.

   Cena bude plus ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Žiaden dôvod na taký nákup neexistuje. Ukrajina má víziu, že sa stane modernou európskou krajinou a taká vízia sa s čínskymi či pakistanskými lietadlami nebuduje.

   Cena bude plus mínus rovnaká ako keby nakúpili F-16 alebo Gripen E/F akurát Čína je ďaleko (geograficky aj politicky) a Ukrajina by sa ukázala ako nespoľahlivý partner.

   Mimochodom, nejde len o obstarávaciu cenu ale aj o prevádzkovú. Akú životnosť môže mať motor JF-17? Ty by si si kúpil čínske auto? Možno by si ušetril pár tisíc pri kúpe ale kto by to robil servis? Budeš nakupovať náhradné diely na Aliexoresu?
   Skrýt celý příspěvek

  • fotr
   15:28 20.07.2020

   danny, myslím že Čínská cesta nemá za současné situaci šanci projít a pochybuji že by se zlepšila, spíše se zhorší.

   danny, myslím že Čínská cesta nemá za současné situaci šanci projít a pochybuji že by se zlepšila, spíše se zhorší.

  • Poly
   19:29 20.07.2020

   Levné? A to víme od kdy? Ukrajina bude zcela jistě kupovat něco, co je na úrovni JF-17 Block 3. A cenu takové verze při takovém počtu neznáme. Vlastně nezná reálnou cenu nelidově ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Levné? A to víme od kdy? Ukrajina bude zcela jistě kupovat něco, co je na úrovni JF-17 Block 3. A cenu takové verze při takovém počtu neznáme. Vlastně nezná reálnou cenu nelidově vybavené JF-17 nikdo. Pákistán je kupuje za relativně pěkné prachy, jenže je to jejich vývoj společně s Čínou s velkou částí domácí produkce. Cena na export bude logicky někde jinde. Pokud stroj plní, to co uvádí výrobce, tak nijak zvlášť levný nebude.
   POpravdě, koupit si něco jako JSF od Pákistánu/Číny mi přijde jako absurdní nápad. Komunistická totalitní chátra + islámský stát prolezlý bordelem a drogama... no to je skutečně zajímavá jistota a záruka. Externí zákazníci = Barma, Nigérie,...ehm. Asi nebude příjemné stát po jejich boku v řadě zákazníků.
   Ukrajina má potenciál stát se státem podobným Polsku. Myslím si, že tohle si Ukrajina uvědomuje. Pro něco takového potřebuje víceméně to samé. Evropa jí oporu nezajistí, Čína už vůbec ne. Z Číny by prošly nějaké menší kšefty, jenže skoro všechno umí Ukrajina vyrobit. A do takové spolupráce jde opět s rozumnějším partnerem - Turecko, Polsko,...
   Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  14:14 20.07.2020

  Otázka zní, může si Ukrajina dovolit nakoupit 100 olétaných letounů? Nemůže a v dohledné době na to nebude mít prostředky, i kdyby ji někdo daroval 200 letounů nic to na vývoji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázka zní, může si Ukrajina dovolit nakoupit 100 olétaných letounů? Nemůže a v dohledné době na to nebude mít prostředky, i kdyby ji někdo daroval 200 letounů nic to na vývoji nezmění. Vezměte si příklad z Egypta, klidně si vyhlásí území Libye za strategickou hloubku své národní bezpečnosti, tak to má USA s Mexikem a Kanadou a tak to má Rusko s Ukrajinou, toť celé. Morální soudy nechám na jiných. Jistý je jen to, že na tom něco je.
  Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
   15:11 20.07.2020

   pochybujem ze Ukrajina najblizsich 10rokov bude schopna zaplatit/ zarucit nejaku vyraznejsiu obnovu letectva. ale vzdusne zamky na seminaroch o planoch pre 2035 mozu kludne ...
   Zobrazit celý příspěvek

   pochybujem ze Ukrajina najblizsich 10rokov bude schopna zaplatit/ zarucit nejaku vyraznejsiu obnovu letectva. ale vzdusne zamky na seminaroch o planoch pre 2035 mozu kludne stavat.
   najrealnejsie bude, ze im USA v ramci pomoci posunie generalkovane olietane F16. inak ostane Ukrajina bez letectva.
   Skrýt celý příspěvek

 • koteky
  13:01 20.07.2020

  Myslím si že nakúpia F16 blockXX alebo F 15EX. Gripen E má stále menší bojový dolet voči F 16 či F15. Nosnosť nehrá rolu,v móde sú inteligentné zbrane v menšom počte.Záleží podľa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si že nakúpia F16 blockXX alebo F 15EX. Gripen E má stále menší bojový dolet voči F 16 či F15. Nosnosť nehrá rolu,v móde sú inteligentné zbrane v menšom počte.Záleží podľa požiadaviek,samozrejme vieme ako to chodí viď. politika. F16 možno pomôže PL a SK, Gripen zase CZ a HU. Ako vidno bez RF si UA nevie dať rady z technikou typu Su27 či Mig 29,o Su24 a Tu22M3 asi nehovoriac
  Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   14:21 20.07.2020

   Tu22M3 mala ukrajina kedy?

   Tu22M3 mala ukrajina kedy?

   • CerVus
    14:40 20.07.2020

    M3 měli celkově 43. Do roku 2006 byly sešrotovány.

    M3 měli celkově 43. Do roku 2006 byly sešrotovány.

    • Lukash
     14:53 20.07.2020

     Diky som si nebol isty variantou, myslel som ze to boli M2.

     Diky som si nebol isty variantou, myslel som ze to boli M2.

   • Miroslav
    15:39 20.07.2020

    Myslím, že s ním boli aj na leteckých dňoch. Ale na rok si fakt nespomeniem

    Myslím, že s ním boli aj na leteckých dňoch. Ale na rok si fakt nespomeniem

  • Lukash
   14:47 20.07.2020

   No bez spolahliveho dodavatela nahradnych suciastok (co rusko nieje a nebude) by si s tymi dnes uz zastaralymi masinami neporadil nikto nielen ukrajina.
   A myslim ze ano volba F 16 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No bez spolahliveho dodavatela nahradnych suciastok (co rusko nieje a nebude) by si s tymi dnes uz zastaralymi masinami neporadil nikto nielen ukrajina.
   A myslim ze ano volba F 16 by bola pre nich asi nejlepsou, nehovoriac o kombinacii s F15EX ale to uz by zase triestili letovy park a zvysili naklady.
   A k tej nosnosti no nie uplne suhlasim, trend su mensie inteligentnejsie zbrane to ano no nie v mensich poctoch. Preto F15EX unesie az 22 Aim 120 a to uz je slusny zahul v kombinacii s predsunutou F35 ktora im urci ciele ;)
   Skrýt celý příspěvek

   • koteky
    15:33 20.07.2020

    Tých 22 kusov AIM120D u F15EX by som považoval skôr za katalógový záhul ako demonštrovanie toho koľko lietadlo unesie hoci je to reálne,pochybujem že sa to ujme vo vojnovom ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tých 22 kusov AIM120D u F15EX by som považoval skôr za katalógový záhul ako demonštrovanie toho koľko lietadlo unesie hoci je to reálne,pochybujem že sa to ujme vo vojnovom konflikte no možno sa mýlim,samozrejme záleží od vojenskej techniky protivníka.
    Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  12:57 20.07.2020

  Česko podporuje Ukrajinu skryté už docela dlouho. Ony ty levné odprodane "prošlé" věci AČR do army shopu v ČR a následně okamžitě odkoupení na Ukrajinu....Nebo školící se vojáci UA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Česko podporuje Ukrajinu skryté už docela dlouho. Ony ty levné odprodane "prošlé" věci AČR do army shopu v ČR a následně okamžitě odkoupení na Ukrajinu....Nebo školící se vojáci UA ve Výškově....
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  11:50 20.07.2020

  Myslím že nějaký výběr je jen komedie a stroje dodá USA.
  Odhaduji to z toho kolik pomoci už Ukrajina z USA obdržela a také z té snahy angažovat USA v regionu.
  Prostě to je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že nějaký výběr je jen komedie a stroje dodá USA.
  Odhaduji to z toho kolik pomoci už Ukrajina z USA obdržela a také z té snahy angažovat USA v regionu.
  Prostě to je logické a pochopitelné řešení.
  Dobré vztahy s USA pro ně jsou důležitější než cena.
  Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   12:47 20.07.2020

   Dobré vzťahy s USA + lacné stíhačky + lobbing Lockheedu = F-16... ale pri Ukrajinsko-Čínskych zvťahoch by som v tomto prípade nezatracoval ani JF-17... dvojmotororáky môžme podľa ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Dobré vzťahy s USA + lacné stíhačky + lobbing Lockheedu = F-16... ale pri Ukrajinsko-Čínskych zvťahoch by som v tomto prípade nezatracoval ani JF-17... dvojmotororáky môžme podľa môjho názoru kvôli prevádzkovým cenám škrtnúť a tak ostáva už len Gripen, ktorý sa na trhoch presadiť nevie aj vďaka "neutrálnemu" prístupu Švédska..
   Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    13:56 20.07.2020

    Já bych ten potenciální odkup nějakého dvoumotorového stroje ze strany Ukrajiny nezavrhoval. Přece jen Ukrajina je docela velká země a ty cca 2 - 3 letky dvoumotoráků by se jim ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Já bych ten potenciální odkup nějakého dvoumotorového stroje ze strany Ukrajiny nezavrhoval. Přece jen Ukrajina je docela velká země a ty cca 2 - 3 letky dvoumotoráků by se jim náramně hodily. Ale možná k takovému nákupu dojde až po roce 2035.
    Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  11:42 20.07.2020

  Myslím, že budou rádi, když ufinancuji nákup alespoň půlky toho počtu. Aby jich bylo kolem stovky, to by opravdu muselo jít o čínské stroje, případně kombinaci čínských i západních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že budou rádi, když ufinancuji nákup alespoň půlky toho počtu. Aby jich bylo kolem stovky, to by opravdu muselo jít o čínské stroje, případně kombinaci čínských i západních letadel. JF-17 by nebyla špatná volba, ale ne jako hlavní typ. Přece jen nejde o extra výkonný stroj a proti ruským Su-30/35 by moc šancí neměl.
  Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   11:59 20.07.2020

   Preco by mali bojovat zrovna proti Su30/35? Mierumilovne Rusko predsa nikoho nenapadne a ine krajiny v susedstve ich vo vyzbroji nemaju.

   Preco by mali bojovat zrovna proti Su30/35? Mierumilovne Rusko predsa nikoho nenapadne a ine krajiny v susedstve ich vo vyzbroji nemaju.

   • JirkaM
    12:58 20.07.2020

    Protože představa, že Ukrajina bude schopná úspěšně bojovat s Ruskem (Polskem, Tureckem) je docela úsměvná.

    Naproti tomu, pokud budou chtít trápit Maďary, kteří žiji na jihozápadě ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Protože představa, že Ukrajina bude schopná úspěšně bojovat s Ruskem (Polskem, Tureckem) je docela úsměvná.

    Naproti tomu, pokud budou chtít trápit Maďary, kteří žiji na jihozápadě Ukrajiny, tak proti Maďarským Gripenům by nejnovější JF-17 vcelku měly šanci, pokud by měly dost velkou početní převahu.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     13:20 20.07.2020

     S najmodernejšími verziami R-27 by Ukrajinci Maďarov zrejme prestrielali, nech by boli podvesené na čomkoľvek. A pokiaľ by ešte USA nepovolilo použitie AMRAAMov, bol by to proti ...
     Zobrazit celý příspěvek

     S najmodernejšími verziami R-27 by Ukrajinci Maďarov zrejme prestrielali, nech by boli podvesené na čomkoľvek. A pokiaľ by ešte USA nepovolilo použitie AMRAAMov, bol by to proti maďarským AIM-9L(I)-1 vcelku jednostranný masaker aj keby na nich použili iba R-73.
     Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     15:23 20.07.2020

     Prečo by mali bojovať s Maďarmi? Maďari majú dosť svojích problémov s Rumunskom a Slovenskom. Maďarsko rozhodne nemá záujem o vojnu s národnostným podtextom

     Prečo by mali bojovať s Maďarmi? Maďari majú dosť svojích problémov s Rumunskom a Slovenskom. Maďarsko rozhodne nemá záujem o vojnu s národnostným podtextom

  • CerVus
   12:51 20.07.2020

   Oni jim můžou nabídnout polovinu nových za plnou cenu a polovinu starých zdarma v rámci zahraniční vojenské pomoci s tím, že si na ně bude moci Ukrajina v budoucnu zaplatit ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Oni jim můžou nabídnout polovinu nových za plnou cenu a polovinu starých zdarma v rámci zahraniční vojenské pomoci s tím, že si na ně bude moci Ukrajina v budoucnu zaplatit upgrade.
   Odstavených F-16 mají dost popřípadě můžou převzít nějaké vyřazované od aktivních jednotek jako tomu bylo u OH-58D v případě Chorvatska.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    18:18 20.07.2020

    Tím pádem se dostáváme spíše do sekce dar, než koupě.

    Tím pádem se dostáváme spíše do sekce dar, než koupě.

 • stetula
  11:38 20.07.2020

  Proboha a kde na to budou brát ? to jim to zase zaplatíme v rámci humanitární pomoci

  Proboha a kde na to budou brát ? to jim to zase zaplatíme v rámci humanitární pomoci

  • satai
   11:53 20.07.2020

   Jaka humanitarni pomoc?

   Jaka humanitarni pomoc?

   • apache
    12:04 20.07.2020

    On si jen vzpomněl na ruské "humanitární" konvoje na Donbas. A myslí si, že je to normální postup.

    On si jen vzpomněl na ruské "humanitární" konvoje na Donbas. A myslí si, že je to normální postup.

   • JirkaM
    13:00 20.07.2020

    To někdo zemi jako je Řecko nebo Ukrajina napůjčuje na výhodný úrok a pak nás a Slováky donutí (korupcí politiků) podepsat, že za to budeme ručit.

    To někdo zemi jako je Řecko nebo Ukrajina napůjčuje na výhodný úrok a pak nás a Slováky donutí (korupcí politiků) podepsat, že za to budeme ručit.

  • Lukash
   12:01 20.07.2020

   Nebolo by to prvy ani posledny krat takto nejaky stat podporit. A je aj v nasom zaujme aby Ukrajina bola stabilna a relativne dobre vyzbrojena krajina. Stoji totiz medzi nami a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nebolo by to prvy ani posledny krat takto nejaky stat podporit. A je aj v nasom zaujme aby Ukrajina bola stabilna a relativne dobre vyzbrojena krajina. Stoji totiz medzi nami a potencialnymi hrozbami z vychodu.
   Skrýt celý příspěvek

   • satai
    12:16 20.07.2020

    Presne tak.

    CR jim tezko doda nejaka kvanta modernich zbrani, ale pokud kazdy stat ze Zapadu pomuze trochu... (ne nutne jen hardwarem)

    Presne tak.

    CR jim tezko doda nejaka kvanta modernich zbrani, ale pokud kazdy stat ze Zapadu pomuze trochu... (ne nutne jen hardwarem)

   • JirkaM
    13:09 20.07.2020

    Jasně, pomoc bratrským národům je spolu s dovozem ubohých migrantů a podporou menšin prioritou každého uvědomělého soudruha. K tomu je samozřejmě potřeba odvádět pozornost od ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jasně, pomoc bratrským národům je spolu s dovozem ubohých migrantů a podporou menšin prioritou každého uvědomělého soudruha. K tomu je samozřejmě potřeba odvádět pozornost od skutečných hrozeb.
    Skrýt celý příspěvek

    • satai
     13:24 20.07.2020

     Od Ruska tu odvadis pozornost jenom ty a dalsi kremloboti a kremloblbci.

     Od Ruska tu odvadis pozornost jenom ty a dalsi kremloboti a kremloblbci.

     • JirkaM
      13:31 20.07.2020

      Opravdu tvrdíte, že v době, kdy je nejčastější jméno v Berlíně Mohamed a ve Francii hoří jeden kostel za druhým, je Rusko se 140 milióny obyvatel a velmi dlouhou hranicí k bránění ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Opravdu tvrdíte, že v době, kdy je nejčastější jméno v Berlíně Mohamed a ve Francii hoří jeden kostel za druhým, je Rusko se 140 milióny obyvatel a velmi dlouhou hranicí k bránění (Kurily, hranice s Čínou, Gruzií atd.) skutečná hrozba pro země NATO?

      Já to chápu. Rusové chodí do kostela, mají nízké daně, na uprchlíky kašlou a extrémní levičáky tam klidně zavírají do vězení. Ani těch 62 pohlaví tam neuznávají. Jako komunista musíte prskat vzteky.
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      13:40 20.07.2020

      "kdy je nejčastější jméno v Berlíně Mohamed"

      A? Vis vubec jak funguje long-tail distribuce?

      "skutečná hrozba pro země NATO"

      A?
      Severni Asie je hrozba a nejde jenom o otazku ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "kdy je nejčastější jméno v Berlíně Mohamed"

      A? Vis vubec jak funguje long-tail distribuce?

      "skutečná hrozba pro země NATO"

      A?
      Severni Asie je hrozba a nejde jenom o otazku nejake "all in" invaze. Navic nerikam, ze je to hrozba jedina.

      "Rusové chodí do kostela"
      Mesity.

      "mají nízké daně"
      A za ne nedostanou nic.

      "extrémní levičáky tam klidně zavírají do vězení."
      Jasne, proto to vzyvani Stalina a nacisti v ulicich.

      "Ani těch 62 pohlaví tam neuznávají"
      Co si zjistiti, jak se "gender" preklada do cestiny?

      "ako komunista musíte prskat vzteky."

      Neblabol.
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      13:46 20.07.2020

      Jinak tech Mohamedu (v ruznych variantach) bylo 280 z dvaceti tisic kluku...

      https://www.dw.com/en/baby-nam...

      Jinak tech Mohamedu (v ruznych variantach) bylo 280 z dvaceti tisic kluku...

      https://www.dw.com/en/baby-nam...

     • satai
      13:48 20.07.2020

      "ve Francii hoří jeden kostel za druhým"

      A? Kolik z toho je slendrian, kolik vandalismus a kolik nejake nabozensky/politicky motivovane zharstvi?

      "ve Francii hoří jeden kostel za druhým"

      A? Kolik z toho je slendrian, kolik vandalismus a kolik nejake nabozensky/politicky motivovane zharstvi?

     • JirkaM
      14:49 20.07.2020

      Možná tušíte, že Mohamed je jen jedno z mnoha Arabských, nebo Afrických jmen, která jsou teď v Německu velmi běžná. A když si zajedete do většího západoevropského města, uvidíte ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Možná tušíte, že Mohamed je jen jedno z mnoha Arabských, nebo Afrických jmen, která jsou teď v Německu velmi běžná. A když si zajedete do většího západoevropského města, uvidíte jestli to je problém, nebo ne.

      A ty kostely spolu se synagogami začaly hořet až posledních pár let. Ve stejný čas se v západní Evropě dramaticky zvýšilo množství podříznutých krků. Asi taky šlendrián, že?

      Já chápu, že urputná potřeba zavděčit se vrchnosti a její propagandě je často vrozená a nejde s ní toho moc dělat, ale musí to být těžké popírat všechny informace co máte a hlavně vcelku základní logiku.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      15:02 20.07.2020

      JirkaM.
      Mohl bych poprosit o zdroje ze kterých čerpáte ohledně těch jmen?
      Děkuji :-)

      JirkaM.
      Mohl bych poprosit o zdroje ze kterých čerpáte ohledně těch jmen?
      Děkuji :-)

     • satai
      15:05 20.07.2020

      "Možná tušíte, že Mohamed je jen jedno z mnoha Arabských, nebo Afrických jmen, která jsou teď v Německu velmi běžná. "

      Tak jeste jednou - cemu na tom long-tail nerozumis, ze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Možná tušíte, že Mohamed je jen jedno z mnoha Arabských, nebo Afrických jmen, která jsou teď v Německu velmi běžná. "

      Tak jeste jednou - cemu na tom long-tail nerozumis, ze placas nesouvisejici veci?


      "A ty kostely spolu se synagogami začaly hořet až posledních pár let."

      Fakt? Ja jenom ze ta v Nantes uz horela nekdy v sedmdesatych letech. A ten popularni pozar Matky Bozi pred par lety byl skutecne slendrian.

      "Ve stejný čas se v západní Evropě dramaticky zvýšilo množství podříznutých krků."
      Fakt? Jen ze kriminalita spis klesa...

      "Asi taky šlendrián, že?"
      Ano, nazval bych tak, jak pracujes s realitou...

      "Já chápu, že urputná potřeba zavděčit se vrchnosti a její propagandě je často vrozená a nejde s ní toho moc dělat, ale musí to být těžké popírat všechny informace co máte a hlavně vcelku základní logiku."

      Neblabol.
      Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      15:17 20.07.2020

      Klimesov:

      Nemám k tomu žádný link. Výcházím z toho, že z Arabů co znám se nejmenuje Mohamed ani jeden, takže to může být časté jméno, ale na každého Mohameda vychází několik lidí, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov:

      Nemám k tomu žádný link. Výcházím z toho, že z Arabů co znám se nejmenuje Mohamed ani jeden, takže to může být časté jméno, ale na každého Mohameda vychází několik lidí, co se jemnují buď Ahmed , nebo Abdul atd.

      V západní Evropě vídám ve městech na ulicích víc Arabů a černochů než místních a často jsou obklopení spoustou dětí. Nějak se ty děti jistě jmenují, ale v oficiálních statistikách jejich jména pečlivě chybí.

      To je jako u nás. Žádné migranty tu nemáme, ale zeptejte se lékařů ve větší nemocnici jestli je skoro denně ošetřují a nebudete se stačit divit. Ani k tomu nemám link.

      Takže link bohužel nemám.
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      15:26 20.07.2020

      Jenže kecy jsou laciný...

      Jenže kecy jsou laciný...

     • JirkaM
      15:33 20.07.2020

      satai:

      Protože jste nepochopil moji odpověď, nechápete ani co znamená ten long-tail.

      Takže ještě jendou, tady spíš než dlouhý ocas platí Paretovo pravidlo - 20% lidí má 80% dětí. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      satai:

      Protože jste nepochopil moji odpověď, nechápete ani co znamená ten long-tail.

      Takže ještě jendou, tady spíš než dlouhý ocas platí Paretovo pravidlo - 20% lidí má 80% dětí. Arabů je tuším 6% a protože je u nich Mohamed populární jako u nás Jirka a protože platí Paretovo pravidlo, mají v Berlíně víc Mohamedů než Hanzů. Zatím to byla spíš náhoda, ale až jich bude víc než 6% budou se tyhle věci stávat častěji.
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      15:35 20.07.2020

      Jenomze ty distribuce nejsou stejne...

      Jenomze ty distribuce nejsou stejne...

     • Mortles
      15:43 20.07.2020

      Já se upřímně musím nad tím, co pan Jirka říká musím trochu pozastavit, protože to mi nedá. Zaměňování výrazu pohlaví (sex) a rod/společenská očekávání (gender) absolutně přejdu, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Já se upřímně musím nad tím, co pan Jirka říká musím trochu pozastavit, protože to mi nedá. Zaměňování výrazu pohlaví (sex) a rod/společenská očekávání (gender) absolutně přejdu, jelikož se jedná o záležitost, kterou kromě paranoidních pravičáků a tumblerových pseudo-aktivistů nikdo vlastně ani neřeší, jelikož ovlivňuje život naprosté menšiny lidí.

      V Rusku je cca 20 milionů muslimů, ve velké části země (Tatarstán, Baškortostán, Kavkaz) tvoří většinu obyvatel. To jenom k tomu "chození do kostela (na druhou stranu samozřejmě tady máme agresivní cesaropapismus patriarchy Kyrila a snahu Moskvy sjednotit všechny Pravoslavné autokefální pod železnou pěstí matičky Rusi, tedy aby Pravoslavní působili v zahraničí jako ruští agenti), se kterým to často také není tak slavné.

      Tím samozřejmě nechci upozaďovat nebezpečí ze strany různých wahhabistických organizací v západní Evropě, ale na druhou stranu tu existuje Ramzan Kadyrov. A řešení problému wahhabistických organizací v západní evropě mi připadá jednodušší než řešení Ramzana Kadyrova popravdě.

      Pokud argumentujeme hořícími kostely ve Francii, můžeme také argumentovat hořícími mešitami ve Francii. Otázka je, kterých by třeba bylo více... Ale nebudu argumentovat jako vy absolutně bez čísel a na základě stokrát opakovaných ideologických hesel.

      Ať se na to podíváme jak chceme, Rusko je ekonomicky slabá země s obrovskou armádou, která se nebojí tuto svoji devizu využít k prosazování svých vlastních zájmů. A v našem zájmu je to, aby se to prosazování zájmů nedostalo až k našim hranicím, takže pokud budeme schopni nějak přispět k tomu, aby se k nám toto prosazování zájmů nedostalo, sami na tom vyděláme. Nemluvě o tom, že Ukrajina má obrovský modernizační potenciál a myslím, že existuje mnoho našich subjektů, kteří by na vytěžení tohoto potenciálu mohli vydělat balík. Zde leží náš další zájem. Nemluvě o tom, že existuje propagandistický zájem v tom, abychom takovou transformaci provedli a dokázali, že existují i jiné možnosti koexistence, než rachotění zbraněmi z východu.

      Ono je toho více, ale ostatní diskutéři už většinou reagovali.
      Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      16:09 20.07.2020

      Mortles:

      Jsem mírně konzervativní, takže mi je úplně jedno jaký je rozdíl mezi pohlavím a genderem. Tohle je doména extrémní levice a duševně nemocných lidí.

      Ano v Rusku jsou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mortles:

      Jsem mírně konzervativní, takže mi je úplně jedno jaký je rozdíl mezi pohlavím a genderem. Tohle je doména extrémní levice a duševně nemocných lidí.

      Ano v Rusku jsou muslimové. Většinou jsou to běloši, chovají se slušně a hlavně, jsou tam doma. S těmi co kolonizují západní Evropu nemají až zase tak moc společného.

      Útoky na křesťanské církve ať už ortodoxní, nebo katolickou jsou mezi levičáky nevyhnutelné podobně jako odpor k soukromému vlastnictví, soukromému držení střelných zbraní a čemukoliv co stát kompletně neovládá.

      A vydělat se na skorumpované Ukrajině dá tak, že ji stát půjčí a nějaký vyčůránek napojený na ten půjčujícíc si stát z těch půjčených peněz část ukradne. Slušní lidé s takovým podnikánim nechtějí mít nic společného.
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      16:33 20.07.2020

      "Většinou jsou to běloši"

      Uz nemusis rikat vic :-D

      "Většinou jsou to běloši"

      Uz nemusis rikat vic :-D

     • Scotty
      16:54 20.07.2020

      JirkaM
      Na to jaký jste islámobijec, tak když přijde na Rusko jste až neuvěřitelně naivní.

      JirkaM
      Na to jaký jste islámobijec, tak když přijde na Rusko jste až neuvěřitelně naivní.

     • JirkaM
      16:55 20.07.2020

      satai:

      Já vím, jsem prostě maloměšťák, zpátečník, reakcionář a koště.

      Možná pro takvé jako jsem já budete muset zase otevřít uranové doly ;-)

      satai:

      Já vím, jsem prostě maloměšťák, zpátečník, reakcionář a koště.

      Možná pro takvé jako jsem já budete muset zase otevřít uranové doly ;-)

     • JirkaM
      17:00 20.07.2020

      Scotty:

      Já zase až takový islamobijec nejsem. Mě spíš vadí ta výměna populace. Kdyby se Češi hromadně dali na Islám, trochu si to přiohnuli jako Turci (pijou alkohol, mají doma ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty:

      Já zase až takový islamobijec nejsem. Mě spíš vadí ta výměna populace. Kdyby se Češi hromadně dali na Islám, trochu si to přiohnuli jako Turci (pijou alkohol, mají doma psy atd.), asi bych to i snesl.
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      17:09 20.07.2020

      To je genialni, rikat o sobe, ze jsem "malomestak", kdyz ve skutecnosti jsem rusofilni nacek.

      To je genialni, rikat o sobe, ze jsem "malomestak", kdyz ve skutecnosti jsem rusofilni nacek.

     • JirkaM
      18:42 20.07.2020

      satai:

      Pro militantní anarcholevičáky jsou všichni náckové.

      Já vím, takoví jako jsem já si o to koledují - budete mi muset něco rozbít, posprejovat, zapálit a ukrást a můžu si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      satai:

      Pro militantní anarcholevičáky jsou všichni náckové.

      Já vím, takoví jako jsem já si o to koledují - budete mi muset něco rozbít, posprejovat, zapálit a ukrást a můžu si za to sám.

      Kdybyste nevěděl jakou běloušskou sochu rozbít, nejvíc by mě naštval Svatý Václav na Václaváku.
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      18:46 20.07.2020

      Neblábol.

      Neblábol.

     • Mortles
      21:10 20.07.2020

      Ad JirkaM:

      Protože nechcete pochopit rozdíl mezi pohlavím (co mám v kalhotech) a genderem (to, jestli si hraju s autíčkama nebo s panenkama), tak nemůžete pochopit, proč někomu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ad JirkaM:

      Protože nechcete pochopit rozdíl mezi pohlavím (co mám v kalhotech) a genderem (to, jestli si hraju s autíčkama nebo s panenkama), tak nemůžete pochopit, proč někomu může vadit například to, že jim stát nařizuje, kolik mají mít dětí, s kým můžou svobodně žít a jak můžou svoje děti vychovávat. Ovládat státně svoje občany chtějí pravičáci. Levičáci se většinou soustředí na ovládání kulturní produkce. Aspoň v současnosti.

      Chtěl jsem napsat něco delšího ale jenom poznamenám, že bych chtěl vidět, jak se bavíte s nějakým francouzským člověkem severoafrického původu (kteří dle mé zkušenosti, aspoň ti, se kterými se setkávám v Čechách, což jsou přecejenom vždycky ty lidi, kteří tu komunitu opustili) nemají o vlastní komunitě vysoké mínění. Ale myslím, že kdyby slyšeli něco o "nahrazování obyvatelstva" tak by asi nebyli rádi a měli by pro vás pár výběrových nadávek.
      Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      21:54 20.07.2020

      Mortles:

      "Protože nechcete pochopit rozdíl mezi pohlavím (co mám v kalhotech) a genderem (to, jestli si hraju s autíčkama nebo s panenkama), tak nemůžete pochopit" - mě je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mortles:

      "Protože nechcete pochopit rozdíl mezi pohlavím (co mám v kalhotech) a genderem (to, jestli si hraju s autíčkama nebo s panenkama), tak nemůžete pochopit" - mě je ukradené s čím si kdo hraje dokud mě s tím takový deviant nezačne otravovat, vyžadovat extra záchody, domáhat se toho abych mu přispěl na operaci atd.

      "tak by asi nebyli rádi a měli by pro vás pár výběrových nadávek" - a pokud bych s nimi byl někde sám a neozbrojený, asi by mi i podřízli krk. Nebyl bych ani první, ani poslední.
      Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      22:11 20.07.2020

      Satai vy jste obyčejný žvanil, který nemá o Rusku a ruských muslimech ani to nejmenší ponětí, tedy kromě toho co mu naservíruje zdejší propaganda.
      Předně muslimové žijí na území ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Satai vy jste obyčejný žvanil, který nemá o Rusku a ruských muslimech ani to nejmenší ponětí, tedy kromě toho co mu naservíruje zdejší propaganda.
      Předně muslimové žijí na území Ruska již několik staletí. V současné době je jich, těch, řekněme více se držících muslimské víry, naprostá většina v tradičně muslimských republikách v oblasti Kavkazu. Právě odsud se rekrutovali teroristé, poté co Rusko zahrozilo v uvedených zemích policejně likvidačními akcemi, nastal celkem klid. Zbytek ruských muslimů je rozptýlený skoro po celé evropské části Ruska a Zauralska. Z nich opět zanedbatelná menšina jsou ortodoxní muslimové, zbytek jsou normální občané u kterých v podstatě nelze nijak zjistit na pohled ,že se jedná o muslimy. Sám jsem o šéfovi technologie v jedné ruské firmě vůbec netušil ,že je muslim. Normálně jedl vepřové, pil alkohol. To jakého je vyznání jsem zjistil až při jeho školení tady v ČR, kdy se mě přeopatrně ptal , jestli nevím o nějaké mešitě v Praze. Absurdní na tom bylo ,že mě považoval za muslima , protože vepřové nemusím a alkohol vůbec nepiju, kromě občasné sklenky vína.
      Putin moc dobře ví ,že tento vztah mezi muslimy a pravoslavím je nutné udržet, proto také byl při otevření velké Chrámové mešity v Moskvě. O které si spousta lidí v ČR myslí, že jde o novostavbu, což je pravda jen napůl a z hlediska bezpečnostního je to dobrý nápad, protože v Moskvě žije přes 2mil muslimů, které májí tajné služby takhle pěkně pod kontrolou. Mimochodem moskevští muslimové mají ještě jednu dobrou vlastnost , žijí to rozptýleně po celé Moskvě . Nepotřebují vytvářet nějaké šaria zóny.
      A takhle by se dalo popisovat dál, co v tom zaostalém a polototalitním Rusku funguje a co si vyspělý demokratický Západ s bandou blbých eurohujerů v čele nadrobil, když si do Evropy pustíl armádu Aláhových průzkumníků.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:34 20.07.2020

      JirkaM: "mě je ukradené s čím si kdo hraje dokud mě s tím takový deviant nezačne otravovat, vyžadovat extra záchody, domáhat se toho abych mu přispěl na operaci atd."

      a) je vám to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      JirkaM: "mě je ukradené s čím si kdo hraje dokud mě s tím takový deviant nezačne otravovat, vyžadovat extra záchody, domáhat se toho abych mu přispěl na operaci atd."

      a) je vám to jedno
      b) záleží vám jaký stav (omezení) budou platit
      Zatím jste to vy, kdo stále má tendenci svými názory někoho omezovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      22:50 20.07.2020

      Jirosi:

      My skuteční liberálové si představujeme svobodu tak, že když si deviant chce postavit za své u sebe doma, nebo ve své firmě 60 různých záchodů, ať si je klidně za své ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi:

      My skuteční liberálové si představujeme svobodu tak, že když si deviant chce postavit za své u sebe doma, nebo ve své firmě 60 různých záchodů, ať si je klidně za své postaví.

      No a vy levičáci si sobodu představujete tak, že deviant chce nový druh záchodu, má právo mě svobodně donutit, abych mu ho zaplatil a pokud odmítnu, přísně mě potrestat.

      A proto se nemůžeme nikdy domluvit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:11 20.07.2020

      JirkaM: "My skuteční liberálové si představujeme svobodu tak, .."

      Svoboda jednoho končí na hranicích svobody druhého.
      Pokud je stále vaše představa v přizpůsobování ostatních vám, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      JirkaM: "My skuteční liberálové si představujeme svobodu tak, .."

      Svoboda jednoho končí na hranicích svobody druhého.
      Pokud je stále vaše představa v přizpůsobování ostatních vám, pak se nebavíte o svobodě.
      Pokud máte právo na záchod vy, nemůžete to právo upírat jiným. Stejně jako oni nemůžou upírat to právo vám. To je svoboda.
      Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      23:24 20.07.2020

      Jirosi

      Rozdíl je v tom, že dvě pohlaví existují ve skutečnosti, zatímce ty desítky dalších jen v hlavách deviantů, kteří by v lepším připadě potřebovali léčit.

      A když jim ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Rozdíl je v tom, že dvě pohlaví existují ve skutečnosti, zatímce ty desítky dalších jen v hlavách deviantů, kteří by v lepším připadě potřebovali léčit.

      A když jim postavíme 64 druhů záchodů, okamžitě se najde pošahanec co bude chtít 65 druh. Jediný konstruktivní způsob jak jednat s extrémními levičáky co nás normální odmítají nechat na pokoji je ten co použil velký Augusto Pinochet.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      23:31 20.07.2020

      Teda jako řešit pod článkem Víceúčelových stíhaček pro Ukrajinu kolik potřebujeme záchodů pro muže, ženy LGBT+ je opravdu kumšt.

      Každý rozumný člověk ČLOVĚK ví, že stačí 2 typy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Teda jako řešit pod článkem Víceúčelových stíhaček pro Ukrajinu kolik potřebujeme záchodů pro muže, ženy LGBT+ je opravdu kumšt.

      Každý rozumný člověk ČLOVĚK ví, že stačí 2 typy záchodů, protože existují 2 typy pohlaví a pokud se stydíš či máš jinej problém běž do kabinky.

      Bože, ta rudá propaganda si nedá pokoj pod žádným článkem...
      Skrýt celý příspěvek

     • Danieeel
      03:35 21.07.2020

      Este sa tu stale nespomenulo nezabudnutelne mnozstvo vseliakych animistov - z radov laponcov resp. ugrofincov alebo aziatov.

      Stali sa mi velmi sympaticki: jeden z nich - jakutsky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Este sa tu stale nespomenulo nezabudnutelne mnozstvo vseliakych animistov - z radov laponcov resp. ugrofincov alebo aziatov.

      Stali sa mi velmi sympaticki: jeden z nich - jakutsky saman - mal sen "o vyhnani zleho ducha Putina z Kremlu". Vydal sa na put do moskvy ale SPECNAZ mu prisiel naproti...
      (Putin musel mat pekne u prdele, ked na jedneho "pomalovaneho blba" poslali celu zasahovu jednotku :) )

      PS.: s tym Pravoslavim to je ako pisal Mortles - ono je z principu ovela tesnejsie prepojene so statom, ako sme mi "neveriaci latinikovia" (+reformovani, grekokatolici) zvykli.
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      07:51 21.07.2020

      @semtam - otazku genderu sem dotahnul "liberal" JirkaM. (v odpovedi na "Od Ruska tu odvadis pozornost jenom ty a dalsi kremloboti a kremloblbci.", aby to bylo jeste pikentnejsi)

      @semtam - otazku genderu sem dotahnul "liberal" JirkaM. (v odpovedi na "Od Ruska tu odvadis pozornost jenom ty a dalsi kremloboti a kremloblbci.", aby to bylo jeste pikentnejsi)

     • semtam
      08:35 21.07.2020

      Ano, jen se zmínil, že v Rusku neuznávají 62 pohlaví a hned se tu strhne hysterie.

      Už mi přijde opravdu úsměvné, jak tu místní parta komoušů hlídá kurz. Trapný.

      Ano, jen se zmínil, že v Rusku neuznávají 62 pohlaví a hned se tu strhne hysterie.

      Už mi přijde opravdu úsměvné, jak tu místní parta komoušů hlídá kurz. Trapný.

     • satai
      08:37 21.07.2020

      On JirkaM predvedl takovy diskusni ekvivalent hazeni testovin na stenu...

      On JirkaM predvedl takovy diskusni ekvivalent hazeni testovin na stenu...

     • satai
      08:39 21.07.2020

      Ale pokud nechce nekdo z neceho delat tema diskuse... nejlepsi je neprinest to do diskuse.

      (A komous je tvoje baba, samozreme)

      Ale pokud nechce nekdo z neceho delat tema diskuse... nejlepsi je neprinest to do diskuse.

      (A komous je tvoje baba, samozreme)

    • Riiiederner
     17:25 21.07.2020

     Vy tu teda řešíte hovadiny...že jsou pohlaví dvě ví snad každej jouda mezi nohama vám vrtupník apache snad nelítá ostatní je mentalní porucha která se bohužel řeší operací místo ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vy tu teda řešíte hovadiny...že jsou pohlaví dvě ví snad každej jouda mezi nohama vám vrtupník apache snad nelítá ostatní je mentalní porucha která se bohužel řeší operací místo pomoci na psychologii. A o tom že arabáši a jiní "uprchlíci" z afriky co sem přijely nejsou nic jiného než bezpečnostní riziko (což fr a uk už taky uznala) a invaze to snad těm co maj v hlavě ještě kus mozku snad také došlo.
     Skrýt celý příspěvek