Nejsilnější v NATO. Polská 18. divize překoná českou a slovenskou armádu

Nejsilnější v NATO. Polská 18. divize překoná českou a slovenskou armádu
Dron FT-5 komplexu Gladius / 18 DZ (Zvětšit)

Polský 18. dělostřelecký pluk (18 Pułk Artylerii) patřící nově budované polské 18. mechanizované divizi 18 DZ (18 Dywizja Zmechanizowana) obdržel první komponenty polského průzkumně-úderného bezpilotního komplexu Gladius. Dodávka těchto systémů rámuje výjimečnou pozici 18 DZ, nejen v rámci Polska, ale celého NATO.

Nejsilnější v NATO

18 DZ je nově stavěná hrotová vojenská formace polské armády určená k obraně Varšavy z východního směru. Jako taková dostává nejnovější a nejvýkonnější zbraňové systémy. V současné době 18 DZ intenzivně cvičí s tanky Abrams. Divize již provozuje několik desítek z 300 objednaných obrněných „mrapů“ Cougar 4×4. Obecně je snaha 18 DZ vybavovat americkým (nebo s Američany kompatibilním) vojenským materiálem, protože divize má úzce spolupracovat s americkými obrněnými brigádami ABCT (Armored Brigade Combat Team) působícími v Polsku.

Polsko nyní ohlašuje velmi ambiciózní plány rozvoje ozbrojených sil a nakupuje velké množství vojenské techniky a munice. Pokud se naplní všechny oznámení a přísliby, 18 DZ získá více bojové techniky (tanky, BVP, houfnice, raketomety) než česká a slovenská armáda dohromady. Půjde o nebývale silnou vojenskou formaci v rámci celého NATO, kontrolující prostor mezi Varšavou a hranicemi Běloruska a Ukrajiny.

Po 24. únoru řada evropských zemí rychle mění své vyzbrojovací plány a dokonce organizační strukturu. V případě Polska to platí dvojnásob. Na první pohled náš severní soused nakupuje tolik techniky, kolik se dá, a „za pochodu“ tomu přizpůsobuje podobu svých ozbrojených sil.

Příkladem je právě 18 DZ. Polské ministerstvo obrany (MON) nepředstavilo plnou koncepci 18 DZ a následující řádky jsou tak souhrnem neoficiálních informací. Ví se však, že 18 DZ má mít čtyři brigády:

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Kamikadze drony Hero-120 pro americkou námořní pěchotu

Americká námořní pěchota (USMC) některá svá vozidla a lodě vybaví kontejnery pro vypouštění ...

PREMIUM Zaplaví svět ruské kamikadze drony KUB-BLA?

Koncern Kalašnikov pokračuje ve vývoji různých druhů vyčkávací munice. Podle nejnovějších informací ...

Americké kamikadze drony Switchblade na Ukrajině

Washington ukrajinské armádě posílá kamikadze drony Switchblade 300 / 600. Mnohem výkonnější ...

PREMIUM Gladius: Polské kamikadze drony proti střelám Iskander

Polské ministerstvo obrany s polskou firmou WB Group uzavřelo velkou smlouvu na dodávku ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.