19. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech

19. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech
Sovětský těžký tank IS-2 / archív autora (Zvětšit)

Letošní ukázka na Tankovém dni byla velmi dynamická, nad pozemní technikou létala jak historická letadla, tak i armádní vrtulník Mi-24/35, ukázka střídala ukázku, vše v plynulém sledu. Toto vše poukázalo na zkušenost a souhru organizátorů, velitelů a řidičů pásových a kolových vozidel.

Program připravený Vojenským historickým ústavem Praha (VHÚ) primárně připomněl vojenskou intervenci vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. V aréně ovšem jezdily i tanky vyrobené v dobách první republiky. A jistě není bez zajímavosti, že většinu těchto prvorepublikových exportních tanků se za posledních 15 let podařilo armádním historikům v zahraničí dohledat a získat je do sbírky VHÚ.

Hlavním tahákem dne byl tank Leopard 2A4. Vojenské technické muzeum v Lešanech (muzeum v Lešanech) je v tomto unikátní – jako jediné vojenské muzeum v České republice je schopno předvádět tank Leopard 1 i Leopard 2. Diváci sledující arénou projíždějící prvorepublikový tank LT-38 a za ním novodobý tank Leopard jistě pocítili „vjem historického vývoje“, který z této ukázky vyzařoval.


Tank M60; větší foto / archív autora

V rámci přehlídky 19. Tankového dne nechyběla ani mimořádně velká bojová ukázka bitvy 2. světové války na Sicílii. Figuranti simulovali boje německých a italských jednotek proti americké 82. výsadkové divizi a dalším pozemním jednotkám americké armády. Ukázku VHÚ připravil a předvedl společně s členy a figuranty klubů vojenské historie.

Po ukončení programu v aréně byly pro diváky připraveny další části programu, jako výcvik armádních služebních psů, možnost střelby na tamější střelnici nebo svezení návštěvníků historickou vojenskou technikou, což byl především pro malé návštěvníky nezapomenutelný zážitek.


Ukázka bojů americké výsadkové 82. divize

Netradiční pohled byl poté na techniku, která se po ukončení akce z arény přesouvala přímo mezi diváky zpět do hangárů. Pohled na blízké hřímající tanky evokoval představy o prožitcích lidí v době sovětské okupace v roce 1968. Tehdy monstrózní tanky v jejich blízkosti nejenže projížděly, ale zároveň do nich i střílely.

Ředitel VHÚ brigádní generál Aleš Knížek v ústavu pracuje od roku 1994 a v roce 1995 se svými kolegy muzeum v Lešanech založil. Generál Knížek v rozhovoru pro Armádní noviny označil letošní Tankový den za velkolepý a jeden z nejlepších ročníků. „Konání předcházejících ročníků nám narušila proticovidová opatření. Skromnější loňský ročník se navíc paralelně připravoval s novou expozicí v Armádním muzeu Žižkov, kde jsme instalovali na sedm a půl tisíce sbírkových předmětů. Letošní ročník se těší opravdu velkému zájmu veřejnosti, letos nám navíc přálo i počasí, a podle odhadů, které mám k dispozici, dorazilo až 20 tisíc návštěvníků,“ sdělil generál Knížek.


Prezident Petr Pavel a ředitel VHÚ Aleš Knížek; větší foto / archív autora

V rozhovoru pro Armádní noviny také zmínil, že: „Muzeum v Lešanech je jedno z mála vojenských muzeí ve světě, které vystavuje provozuschopnou techniku. Toto je možné díky donátorům s blízkým vztahem k vojenské historii a technice. Muzejní technika totiž nepatří armádě, ale jedná se o sbírkové předměty patřící České republice a spravované Ministerstvem obrany, proto výdaje na provozuschopnost této techniky nelze čerpat z armádních zdrojů.“

Letos poprvé v historii na akci přijel i prezident České republiky Petr Pavel. Na předcházejících ročnících Tankových dnů žádný jiný prezident republiky nebyl. Prezident přijel do lešanského areálu již v ranních hodinách a byl účasten zahájení akce, stejně jako ministryně obrany Jana Černochová, která zde zároveň pronesla úvodní slovo. Poukázala na to, že především v kontextu dnešní doby je potřeba na minulost nezapomenout a vojenskou historickou zkušenost si připomínat. Jana Černochová byla v roli ministryně na akci prvně, nicméně některé dřívější ročníky navštěvovala jako poslankyně a předsedkyně Výboru pro obranu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dětský den v Lešanech

Kdo se v sobotu vypravil do Lešanského vojenského muzea, rozhodně nelitoval. Na den svátku sv. ...

Vojenské technické muzeum Lešany – zahájení sezóny 2020

Dne 30. května 2020 v 9:30 hod. se letos poprvé otevřely brány Vojenského technického ...

Bunkry a tunely nakonec Hodžův režim nezachránily

Srpnové invaze do Československa v roce 1968, jejíž čtyřiapadesáté výročí si letos připomeneme, ...

REPORTÁŽ: Protiatomový kryt s kódovým označením 10 – Z

Kryt se nachází v centru Brna na Husově ulici vytesaný do skály pod hradem Špilberk. Prohlídka ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Adamicz
    11:29 22.09.2023

    "V aréně ovšem jezdily i tanky vyrobené v dobách první republiky. A jistě není bez zajímavosti, že většinu těchto prvorepublikových exportních tanků se za posledních 15 let ...Zobrazit celý příspěvek

    "V aréně ovšem jezdily i tanky vyrobené v dobách první republiky. A jistě není bez zajímavosti, že většinu těchto prvorepublikových exportních tanků se za posledních 15 let podařilo armádním historikům v zahraničí dohledat a získat je do sbírky VHÚ."

    Asi budu za hnidopicha, ale tohle tvrzení není přesné. V aréně z tanků z období První republiky letos jezdil pouze LT vz. 38, což ani není jeden z exemplářů exportních tanků, kterými VHÚ disponuje (LTP, LTH, Strv m/37), nehledě na to, že zrovna LT vz. 38 má VHÚ má ve svých sbírkách už od roku 1959 (předtím po válce patřil Svazarmu, který jej nechal stát v areálu dnešního Výstaviště v pražských Holešovicích¨).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...