Washington schválil vývoz smrtících zbraní na Ukrajinu

Ukrajinský voják s Barrett M82A1 na Donbassu (březen 2015), větší foto / wartime.org.ua přes BMPD 

Administrativa Donalda Trumpa vůbec poprvé oficiálně a veřejně schválila vývoz amerických smrtících zbraňových systémů na Ukrajinu. Předmětem schválení je prodej těžkých odstřelovacích pušek M107A1 ráže 12,7 mm.

Podle oficiální americké politiky vůči Ukrajině, kterou nastavil bývalý americký prezident Barack Obama, vláda Spojených států nedodává ukrajinské armádě žádné smrtící zbraně a zároveň nevydává povolení americkým firmám k vývozu smrtících zbraní.

 

 

Obama prosadil zákaz proti vůli Kongresu, který naopak vývoz amerických zbraní na Ukrajinu v rámci zákona Ukraine Freedom Support Act schválil již v roce 2014.
 

Dosud americká vláda oficiálně a veřejně souhlasila s dodávkami zdravotnického materiálu, osobní balistické ochrany, průzkumných dronů, komunikačních prostředků nebo vozidel Humvee. V zemi jsou také američtí vojáci a specialisté, kteří se starají o výcvik ukrajinských národních gardistů, aktivních vojáků, policistů a zpravodajců.
 

Jediná země, která Ukrajině zatím oficiálně a veřejně poskytla smrtící vojenské prostředky je Litva. Od roku 2015 Kyjev podpořila především vyřazenými sovětskými ručními zbraněmi a desítkami tun munice.

 

O změně amerického postoje se začalo mluvit po návštěvě amerického ministra obrany Jima Mattise na Ukrajině v srpnu letošního roku. Návrh amerického rozpočtu pro příští fiskální rok dokonce počítá s americkou vojenskou pomocí Ukrajině ve výši 500 milionů dolarů a součástí pomoci mají být i dodávky smrtících zbraní.
 

První “vlaštovkou” nového amerického přístupu je udělení licence k vývozu odstřelovacích pušek M107A1 a příslušné munice za 41,5 milionu dolarů. “M107” je pouze označení americké armády pro zmiňované zbraně Barrett M82. Washington však prozatím neschválil prodej těžších zbraní – Ukrajina má například zájem o americké přenosné protitankové raketové komplety (PTRK) Javelin.

 

Poslední kroky administrativy Donalda Trumpa ocenil předseda senátního Výboru pro zahraniční vztahy Bob Corker, který stal u zrodu zákona Ukraine Freedom Support Act.

 

"Jsem potěšen, že vláda schválila prodej obranných smrtících zbraní na Ukrajinu," uvedl pro The Washington Post Corker. "Toto rozhodnutí je podpořeno právním předpisem, který Kongres přijal před třemi lety, a odráží to dlouhodobý závazek naší země vůči Ukrajině tváří v tvář pokračující ruské agresi."

 

Americké ministerstvo zahraničí však v reakci uvádí, že americká vláda přímo nedodává Ukrajině žádné smrtící zbraně. Licence na komerční prodej zbraní, jako v případě M107A1, je udělována případ od případu.

 

Dle The Washington Post sice americká strana neschválila prodej všech zbraní, které Ukrajina požadovala, ale i tak jde de facto o zrušení politiky Bracka Obamy a o významnou změnu v americké politice vůči Ukrajině i Rusku.

 

"Překročili jsme Rubikon, jsou to smrtící zbraně a předpovídám, že další budou následovat," řekl nejmenovaný vysoký představitel Kongresu, kterého citoval The Washington Post. Ostatně jak připomíná americký deník, není s podivem, že tento týden prodej smrticích zbraní na Ukrajinu schválila také Kanada. Bez vědomí o novém americkém postoji by Kanada takový souhlas sama o sobě nikdy nedala.

 

Výcvik ukrajinských odstřelovačů s puškou M107.

  

Trump oznámil oficiální souhlas s prodejem zbraní Kongresu 13. prosince, ale neudělal na toto téma žádné veřejné prohlášení. Informace se tak dostala na veřejnost až nyní. Podle The Washington Post tyto tajnosti mohou pramenit z toho, že příznivci Trumpa jsou obecně proti dodávkám zbraní na Ukrajinu – bojí se eskalace konfliktu a principálně odmítají americké angažmá na Ukrajině.

 

Schválení prodeje pušek tak dle amerického deníku působí jako kompromis, aby Trump na jedné straně uspokojil jestřáby v Kongresu, na druhé straně si proti sobě nepoštval své voliče a Putina.

 

Zajíamvý je pohled z Ukrajiny – podle ukrajinského poručíka Andreje Michejčenka americké zbraně nebudou mít zásadní dopad na průběh bojových operací, ale budou mít “zázračný vliv” na morálku ukrajinských vojáků, kteří se obávají toho, že budou Západem opuštěni

 

Jak však uvádí ruský vojenský blog BMPD, americká strana schválila prodej odstřelovacích pušek rodiny Barrett M82/M107 na Ukrajinu již v roce 2015 a ukrajinské jednotky měly tyto zbraně aktivně používat od stejného roku. Ke schválení pravděpodobně došlo na základě zákonu Ukraine Freedom Support Act ještě před tím, než vývoz zbraní zakázal Obama.

 

Mimo to v prosinci 2014 ukrajinský státní podnik Ukrinmaš (součást Ukroboronprom) oznámil uzavření smlouvy na nákup pušek M107A1 přímo od společnosti Barrett. Podle BMPD americké ministerstvo zahraničí vydalo licenci 26. března 2015. Americká obchodní společnost AMI Global Security v rámci licence dodala ukrajinské národní gardě 52 pušek M107A1 za 503 000 dolarů.  

 

Obdržení těchto zbraní oficiálně oznámil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov v září 2015. Ruský blog také tvrdí, že o použití odstřelovacích pušek Barrett ukrajinskými odstřelovači mnohokrát informovala ukrajinská média.

 

Názor Armádních novin
Schválení dodávek výkonnějších zbraní, jako PTRK, je pro americkou vládu velmi ožehavé téma. Americká vláda si jistě nepřeje, aby ukrajinští vojáci pomocí PTRK ničili obrněnou techniku ruské armády a zabíjeli ruské vojáky bojující na východě Ukrajině. Jednoduše je možné, že zamrzlý konflikt (vojensky i mediálně) na východní Ukrajině nevyhovuje jen Moskvě, ale i Washingtonu. Jak uvedl v jiné souvislosti český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček:”Některé věci se sice musí řešit, ale nesmí být vyřešeny.”

Je třeba si také uvědomit, že tajnosti kolem schvalování pramení z toho, že o americkou zahraniční politiku se zajímá pouze americká elita na východním a západním pobřeží USA. Pro voliče Trumpa není Ukrajina žádné důležité téma, ba naopak, podle nich by se měly Spojené státy vrátit více méně k izolacionismu, který americká zahraniční politika vyznávala před druhou světovou válkou.

Zdroj: The Washington Post, BMPD

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

700 miliard dolarů pro Pentagon a zbraně pro Ukrajinu

Americký Senát (horní komora Kongresu) v pondělí večer drtivou většinou (89 ku 9) schválil svůj ...

Nové ukrajinské bojové vozidlo pěchoty BTR-4MV1

Na vojenské výstavě Arms and Security 2017 v Kijevě ukrajinská firma Ukroboronprom představila nové ...

Spěje situace na východní Ukrajině k „zamrznutí”?

Dlouhá frontová linie na východní Ukrajině se po uzavření Druhé minské dohody stabilizovala a Kyjev ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:6h12h24h
Stránka 1 z 4
 • cejkis
  00:10 24.12.2017

  Obamovské dělení zbraní na nesmrtelné/smrtelné bylo nahrazeno dělením na obrané/útočné s tím že obrané a současně smrtící může být předmětem dodávek.


  Ukrajinci pochopili, že Američanům nejde o Ukrajince, ale o Rusko.

  EU nedělá v otázce ukrajinského konfliktu nic, neboť EU je Německo, které řeší jakou bude mít vládu.

  Více, Hynek Kmoníček v prvním příspěvku.
  https://www.youtube.com/watch?...

 • fenri
  22:08 23.12.2017

  Logik:
  1.) Myslím, že UA odpor bylo to poslední, co Rusy brzdilo. Ostatně když dosáhli svého, "rozloučili" se v celkem grandiozním stylu a u Debalceve ukázali, jak to je...
  Já spíš nemám pro sebe jasno v odpovědi na otázku, co je pro Rusko významnějším argumentem, proč si nevzít Donbas, zda:
  a.) mezinárodní tlak
  b.) vidina nutných a strašných investic
  c.) potřeba udržovat si šikovný a levný konflikt, který mám pod kontrolou a kreje mi podstatně důležitější věci
  2a.) Jenže už to není (převážně) ruskojazyčný Donbas, ale převážně ukrajinské Záporoží, kde by i argument o ochraně ubohých Rusů utlačovaných zlými Ukrajinci byl komický, nehledě na fakt, že by šlo o úzkou šňurku komunikací, v zemi s nepřátelsky naladěným obyvatelstvem. Ten most je mnohem vtipnější, protože je bezpečnější a navíc s ním dokonale kontrolují Azov a Mariupol

  Ropovody - možná jsem koukal jen na páteře, ale prostě ropovod přs Čečnu je kapacitně i geostrategicky zásadně důležitější, než pobočka Družby přes Donbas

  Socík/Jelcin:
  -za socíku bylo prokazatelně hůř (ve většině věcí) a proto se k němu většina nechce vracet
  -za Jelcina bylo prokazatelně ve všem hůř a proto se k němu většina nechce vracet. Kde vidíte rozpor?

  Jinak ano, princip gosudara je v Rusku silný, to máte pravdu. Ale pokud gosudar není debil, není až tak špatný (zejm. ne pro roztahané a pestré imperium) a navíc to není výsada Ruska. Je to prostě jedna z cest, jak vést stát. S plusy a mínusy

 • logik
  21:49 23.12.2017

  Teď jsem si přečetl ještě jednou a přesně mě upoutala ta poslední věta:
  "Ne, to s tím Putinem vypovídá o reálné znalosti ruských poměrů Rusy."

  Ale to je právě ono. I kdyby byl Putin nakrásně opravdu to nejlepší, co můžou rusové mít, tak to nic nemění na tom, že v normálně fungující demokracii by to lidi nevěděli. V normálně fungující společnosti volí nemalé procento lidí populismus, je nespokojeno v principu atd...

  V Rusku je toto defakto nahrazeno "vůdcovským principem". Lidé místo nespokojenosti si myslí, že to "ZA NĚ" vyřeší "vůdce". A to je prostě pro demokracii velmi nezdravý stav.

 • logik
  21:46 23.12.2017

  fenri:
  1) Pokud to stavíš takhle, tak s tím bych i souhlasil - ale s tou výhradou, že kdyby byla reakce Ukrajiny slabší, a tedy Rusku vynaložené síly stačily, tak by Ukrajinu klidně spolklo.
  Tedy Ukrajina porazila ty Ruské síly, které si Rusko (s ohledem na mezinárodní situaci) dovolilo použít.

  2a) A to jako myslíš, že bys e v Mariupolu "separatisté" zastavily, kdyby zjistili, že vítězí?

  2c) Přes čečnu vede ropovod... který vede dál přes další země. Takže ovládnutí Čečny nijak dramaticky situaci nezmění. Jen sníží počet subjektů přes které plyn jde o jedna.
  Na Ukrajině je situace úplně stejná, s těmi ropovody se totiž pleteš. Máš pravdu, že hlavní větev ropovodu vede severněji (což kupodivu vím), ovšem to není zdaleka jediný ropovod přes ukrajinské území: viz mapka
  https://sc.cnbcfm.com/applicat...
  Jednak tam vede velký ropovod směrem na jih na pobřeží černého moře, jednak ten ropovod nevede jen k Oděse, ale také na sever ke Kyjevu, jednak od Oděsy ta ropa pokračuje ještě dál. Pravděpodobně si vycházel z mapky ropovodu družba, na ní ale není zdaleka všechno.

  2a) Ano, za socíku nebylo ve většuně parametrů lépe. Za socíku bylo ve většině parametrů (dostupnost a cena ovoce, zeleniny, masa, úroveň zdravotní péče, možnost zahraničních dovolených atd. atd. atd.) hůře. Za Jelcina bylo ve většině parametrů hůře. Takže nějak nevidím ten rozpor - naopak potvrzuješ to, co píšu.

  U nás zůstává (jak je zcela normální) na první pohled nepochopitelná reminiscence po době, kdy bylo hůře. Protože tak prostě funguje lidská "paměť". V Rusku k tomuto jevu nedochází - či spíše dochází selektivně (po SSSR, kdy to byl také průšvih, reminiscence jsou): což ukazuje, že to není přirozené chování lidí, ale propaganda.

  Naopak lidská paměť nefunguje tak, že po velkém průšvihu stačí lidem dvacet let "cokoli", protože může být hůř. Viz jak rychle nám přestal "stačit" Klaus, přestože za něj šla životní úroveň poměrně rychle nahoru - a takových případů by šlo najít spousta. V normální, zdravě fungující demokracii se lidé nespokojují s málem. Neříkám, že je to správné, ale je to prostě tak. Proto současná Putinova popularita není "přirozená" - i když samozřejmě lze najít X důvodů, proč by ji měl objektivně mít. Fór je v tom, že normálně se lidé chovají všechno, jen ne objektivně.

 • fenri
  21:45 23.12.2017

  K poslední mé větě - ta samozřejmě neplatí v případě, že Putin bude u moci až do senilního stáří.

 • fenri
  19:30 23.12.2017

  Logik:
  1.) Jsem toliko víkendový děrovač papíru s vysokými morálními standardy :-D A nemyslím že zvládnutí pifání z pistole a pušky jsou klíči k úspěchu v přepadení banky.

  Jinak netvrdím to, co píšete. Říkám, že Donbas není ruský nikoliv proto, že UA je schopná vojensky čelit Rusku, či že ho dokonce porazila, jak tu halucinoval shal, ale že to Rusku za to nestojí. NAvíc jak už jsem psal, Rusko potřebuje stávající VELKÉ TÉMA k jednání, aby se zapomnělo na Krym, což je to, o co se jedná.

  2.)Jinak to pozemní spojení s Krymem, po kterém má Rusko prahnout a které by získalo dobytím Donbasu:
  -mapy jsou strašné svině Logiku a nezřídka podkopnou dobře vykonstruované přání. Po dobytí Donbasu by Rusům pozemní cestou na Krym chybělo stále asi 200 km přes Záporoží... a most už skoro stojí.
  Ropovody - a zase chyba a zrada map. Přes Čečnu a výbušné okolí vede jediný ropovod na jih, k Azerbájdžnu a dál na jih.
  Přes Donbas vede nezajímavý lokální ropovod, končící v Oděse. Družna a další jsou více na sever. Takže nic.
  2a.) Jenže za Jelcina bylo v Rusku prokazatelně mnohem hůř, než je teď, chápeme? To je ten rozdíl. Za socíku NEBYLO v ČR ve většině parametrů lépe. Za Jelcina BYLO prokazatelně ve všem hůř. Navíc s tím propadem, reálná kupní síla se propadla někam na úroveň roku 2010-2011. To zas tak zle nebylo.

  Ne, to s tím Putinem vypovídá o reálné znalosti ruských poměrů Rusy. Věřte tomu, že až půjde Putin od válu, bude jim hůř. Možná že by to vzal Šojgu s Lavrovem, ale těžko říct.

 • fenri
  19:18 23.12.2017

  Slavo, netrvdím, že vy tvrdíte, že na to Rusko nemá. Baví jen to obecné omýlání u všeho, co je pozitivní, či neutrální..."ale Rusko na to nemá...". No má.

  Ta ekonomika na tom není tak zle, pokud uvážíte, že snad žádná země poslední doby nečelila takovým zvenku generovaným tlakům:
  http://www.businessinfo.cz/cs/...

  A Lada začíná jít nahoru, mimochodem....

 • stroup
  18:05 23.12.2017

  Kawa.... omlouvám se, spletl jsem se u vepřového masa o cca 6%.. takové opomenutí by se nemělo stávat :)

 • Slavoslav
  17:28 23.12.2017

  fenri

  ? kde ja preboha tvrdim, ze Rusko nema na potravinovu sebestacnost? Samozrejme, ze na nu ma, ved to realne dokazuju. Ja som len upozornil na to, ze ludia ktory sa nou ohanaju si neuvedomuju kolko to Rusko realne stoji a ze tym skodi inym odvetviam.

  A nemozem za to co hovoria cisla udavana oficialnymi ruskymi zdrojmi v linkoch co som sem dal.

  Klesa realna kupyschopnost obyvatelstva RF ktore vacsinu svojich vydavkov dava na jedlo a nedokaze si vytvarat rezervy. Nasledne klesa vnutorna spotreba statu a odnasaju si to ine odvetvia ekonomiky. Ako priklad som ti daval Ladu ktora ide prave vdaka poklesu ekonomiky do kopru a prepustaju to kolko? 20000 zamestnancov a to je uz nieco co bude zrejme trapit aj stat.

  Nieze by Lada bola aj predtym v dobrej situacii a zeby tomu poklesu predajov vdacila len potravinovej sebestacnosti ako takej, ale jedno sa nabaluje s druhym a ked obyvatelstvu skokovo zvysis ceny potravin kde napr tebou uvadzane lacne ryby z roka na rok rusovi predrazili o 25% tak mu tych prostriedkov na minanie zostane zakonite menej. A ze maju maly dlh ich obyvatelia. No pri urokoch 13-17% za hypoteku v rubloch (tak malo rublu doverovali aj domovske banky) sa ani necudujem, ze vela rusov ani nepomysli na spotrebne uvery ktore su spravidla este drahsie.

  Takze ano, pre teba ako Cecha ktory pochadza zo zabezpecenych pomerov a do Ruska ide max sluzobne ci na dovolenku tie potraviny a ich cena pride ako hodne dobra.

 • Husita
  17:21 23.12.2017

  Úvaha o tom, jak za Jelcina šlo všechno do kopru a za putina se ruko zvedlo, je opravdu hodná čekého komouše.

  No a řeči o tom, jak Američani musí kupovat rusácké raketové motory, jinak by neletěli do vesmíru, už jen jen taková bolševická perlička.

 • Luky
  16:54 23.12.2017

  logik:
  Ohledně "máme se prokazatelně lépe".

  Rovnou říkám, že diskuzi nečtu (kromě posledních pár postů) a vlastně se ani nechci do ní nějak víc zapojovat, ale vzpomněl jsem si na takovou drobnost. Před pár měsíci jsem sledoval republikovou mapu exekucí - kecal bych, kdybych napsal, že se pamatuju, kolik % obyvatel bylo pod exekucí v celorepublikovém průměru (9,10,11%?), ale katastr naší obce byl nadprůměrný a bylo to 14% lidí v exekuci.

  Jako asi se mám líp, než bych se měl za socíku, ale pro všechny lidi to neplatí. A existenční jistotu nemám ani já.
  ----------------
  Jinak ty cavyky kolem dodávek jsou celkem srandovní. Džihádisti včetně ISILáků si stříleli americkými zbraněmi (např. TOW), které byly v dalších a dalších blocích dodávané Saudům a nikdo se z toho nehroutil. Ukrajinci jsou stejně jedni z největších vvýrobců a vývozců zbraní a tady se dělá věda z odstřelovaček.
  B-61 by ale dodávat neměli...
  Světlým momentem letošních Starwars pro mě byla scéna - "dodávají X-wing i Tie fighter, prachy utratí v kasinu".

 • semtam
  16:43 23.12.2017

  logik

  "Tak zrovna při Tvých schopnostech a znalostech kolem střelných zbraní si myslím, že ty schopnosti vyloupit banku máš :-)"

  Tak tohle je joke. Znalosti zbraní jsou pro tuto akci až někde na chvostu.

 • fenri
  16:38 23.12.2017

  PavolR: aha, tohle, OK.
  S tím exportem si to nemyslím, to, že to dostanou grátis smysl dává, to máte pravdu.

 • PavolR
  16:29 23.12.2017

  fenri:
  Však ste sa iba pred 73 minútami pýtali:
  "Netušíte, proč UA, kromě v článku zmíněné podpory morálky, tolik stojí o západní zbraně? Vždyť všechno o čem je řeč vyrábějí a exportují."

 • logik
  16:28 23.12.2017

  "Tak já nevím, ale tyhle vaše rovnice prostě nedávají řešení."

  Ale dávají. Prostě zatímco v normálně fungujícím státu prostě neprojde, aby se peníze lili do armáda, místo do zdravotnictví a důchodů. V Rusku to u voličů projde. Můžeme se bavit, čím to je způsobeno, ale to, že Ruské výdaje na armádu jsou neúměrně vysoké v porovnání s jinými státy, je prostě fakt. Snad s výjimkou USA - ovšem pouze porovnáme-li oficiální rozpočty, nikoli skutečné.

 • logik
  16:21 23.12.2017

  fenri:

  1) Tak zrovna při Tvých schopnostech a znalostech kolem střelných zbraní si myslím, že ty schopnosti vyloupit banku máš :-), ale i kdyby ne - to je pro Tebe tak těžké si představit, že je máš? Proč se zas točíš na okrajových blbostech, místo toho, co bys odpověděl na jádro argumentu: že to, že někdo něco nedělá ač by mohl ještě neznamená, že to, co by tím získal, nechce, ale že ho něco (např. hrozba trestu) od toho konání odrazuje?

  2) Ropovod vede i přes Donbas. Takže to není rozdíl oproti Čečně. Přístup na Krym po souši je pak pro rusko o dost cennější, než kus země na severním úbočí Kavkazu. Černá díra na peníze je pak Čečna daleko větší, než by byl Donbas (ten by šel narozdíl od Grozného snadno začlenit do ruského standardu).

  2a) V ČR bylo také před nástupem demokracie mnohem hůř (statisticky to lze dokázat) a máme se prokazatelně čím dál tím lépe. Stejně se najde nemalá část lidí, kteří to popírají. Prostě lidská paměť a "voličské preference" v normální demokracii nefungují tak, jak tvrdíš a popularita Putina není daná jen tím průšvihem předtím.

  "Putin je zlo, ale kdokoliv jiný by to vedl mnohem hůř".
  Ale PRÁVĚ TODLE vypovídá o tom, jak je situace v Rusku nenormální. Protože v běžné demokracii bys slyšel: "Sobotka je zlo, Babiš (Okamura, Bartoš.....) by vedl mnohem lépe." Právě tento "kult nejlepšího vůdce" a tolerance bezpráví (s tím, že jinak by bylo hůře) a nehledání alternativ je právě to, čím je nejvíce ruská "demokracie" nemocná.

 • fenri
  16:18 23.12.2017

  PavolR: nějak netuším, k čemu se vztahuje váš post určený mně.
  Slavo: pojďte si dát do kupy ta tvrzení, na co všechno Rusko nemá. Mj. na armádu, na vývoj lodí, letadel, střel, na potravinovou soběstačnost...
  Hele, na to, na co všechno nemají, tak jsou neskutečně málo zadlužení, devizové rezervy jim už zase rostou a to všechno s lidma, kteří jsou permanentě na mol, jsou extrémně hloupí, špatně živení a plní AIDSu. Tak já nevím, ale tyhle vaše rovnice prostě nedávají řešení. A že by byl Vladimír Vladimírovč takový génius, že by s tím seznamem na co nemají a jaký je tam materiál, vydržel fungovat, tak tomu nevěřím.
  Spíš přijde, že ne vše ve vašich úvahách sedí. Výpočet vám vázne...

 • PavolR
  16:08 23.12.2017

  fenri:
  Buď preto, aby im neviazol ten export, alebo pre to, že za vlastné by nenakúpili ani od svojich výrobcov (a americké na to použiť nemôžu). Alebo kombinácia oboch.

 • Slavoslav
  15:25 23.12.2017

  fenri

  tak ono sa staci zamerat na konkretne cisla a tie su v tych clankoch odzdrojovane. Vacisnou sa tam pise statisticky urad RF, Ruska akademia vied a podobne institucie. Ako vravim, v Rusku hladom urcite neumries a vies tamkupit aj kvalitne produkty. Otazkou je cena a ci tie financie na tu potravinovu sebestacnost stoja za spomalenie inych odvetvi. Ale to si musia zodpovedat sami.

  Ono to moze byt aj tym, ze na zapadne zbrane dostane na zapade aj uver. Kym doma vyrobene by si musela zaplatit. USA financnu pomoc pre armadu vacsinou podmienuju tym, ze za nu musia byt nakupene ich produkty. Vynimkou bol dlho Izrael ktory ju mohol naliat aj do vlastneho vyvoja a vlastnych vyrobcov na co dostaval ekvivalent celeho ceskeho armadneho rozpoctu.

 • logik
  15:24 23.12.2017

  kawa: A co je v tom článku v rozporu s tím, co jsem tvrdil?

  A proč prosim Tě lidé z "proruského tábora" furt nahrazují argumentaci urážkami?

 • kawa
  15:16 23.12.2017
 • fenri
  15:16 23.12.2017

  Slavo: já si nejsem jistý, nakolik ta zpráva z našich médií odráží realitu. Je možné, že v nějakých ruských ýdnesech zrovna píší o tom, jak ubozí Češi sypou do jídel posypovou sůl a dělají z toho standard. A nízká kvalita našich (přesněji v ČR prodávaných) potravin téma je. Každopádně hladu bych se v Rasíji nebál a pokud nejste striktně nastavený na sůj jídelníček, tak věřte, že při troše pružnosti není problém se v Rusku najíst kvalitně a chutně. Už jen ty ryby jsou tam senzační. Tím netvrdím, že imobilní chudý důchodce na předměstí Moskvy se má dobře a jí kvalitně. To určitě ne. Ale to ani ten český....
  Celkem si myslím, že se sankcemi se kvalita a pestrost zhoršila, ale zdaleka nejde o takovou katastrofu, jak se tu líčí a za další se to lepší. Nicméně dokud budou sankce, tak originál parmská šunka fakt úděsně drahá bude, to ano.
  Myslím, že je to OT. Prostě na umření to tam fakt není a potravinová soběstačnost má i své výhody.
  Navíc Rusko je tak velký trh a velká země a trh, že pro ně nepplatí tak docela ekonomická paradigmata, jako u nás. U nás je asi blbost chovat sledě a lososy a pěstovat poměranče. V Rasíji jde v pohodě oboje, protože na to mají klima a podmínky. Tím bych jídlo uzavřel.

  Netušíte, proč UA, kromě v článku zmíněné podpory morálky, tolik stojí o západní zbraně? Vždyť všechno o čem je řeč vyrábějí a exportují.

 • kawa
  15:05 23.12.2017
 • Slavoslav
  15:05 23.12.2017

  fenri

  ale ja tu nehovorim o niecom takom, ze by hladovali, alebo mali prazdne pulty v obchodoch. Hovorim o tom co v tych pultoch je a tam ta kvalita jedla dramaticky poklesla. To su udaje priamo od kontrolnych uradov RF pripadne z ich vlastnych statistickych uradov ktore zasobuju datami vladu.

  ceny potravin tam skocili pekne vysoko a rozdiel napr na tebou spominanych rybach je 2014 vs 2015 cca 25% zdrazenie.

  Ano nam sa to moze javit za hubicku. Ako som ti pisal minule ak mas peniaze tak sa tam urcite nezije zle, ale cca 70% ludi zije v rusku z vyplaty pod 226 EUR

  tebe som tie linky uz daval, ale dam ich sem znovu ak by mal niekto zaujem

  http://www.businessinfo.cz/cs/...

  trend je pisany bombasticky, doelzite je, ale ze data v nom su priamo od ruskych vladnych institucii

  https://www.etrend.sk/ekonomik...

 • fenri
  14:47 23.12.2017

  Slavo, ruské obchody znám a fakt se tam nějaké drama nekoná, věřte mi. A fakt je tam k mání dost slušného jídla, navíc na venkově si každý pěstuje pro sebe a každý vám rád cokoliv za prd prodá. Kdyby měli hlad, nebudou tak rozdávačný. A za Uralem je někdy až problém odmítat místňáky, co rádi hostí. Znovu říkám, že situaci v evropských městech moc neznám, spíš z přestupů apod. Ale ani v Novosibirsku či Barnaulu (což samozřejmě není Evropa, ale jsou to velká města daleko od Moskvy a od Boha, žádná hrůz a hlad není.
  Spíš je tam jiná skladba potravin, než u nás. Uzené, sušené ryby, pohanka, senzační marmelády, smetana, divočina, pelmeně...to by u nás byl drahé a luxusní potraviny. ...ale zase třeba v jiných masných produktech, některých typech sýrů, jogurtů, takových těch různých chipsů, sušenek, polotovarech...není výběr nic moc a ceny jsou vysoké.

 • Slavoslav
  14:33 23.12.2017

  fenri

  ved toto. Ked si uvedomis co do seba tlaci u nas bezna populacia tak to nieje ziadna slava. Tak na akej urovni to moze byt v Rusku kde na poplach biju samotne urady. Vid ten link co som ti daval minule kde sa v roku 2030 chcu dostat na tu uroven kde sme +- teraz u nas a kde boli pred 2014 tym.

  Ta potravinova sebestacnost ich vychadza pekne draho a malokto si to uvedomuje. Tie peniaze potom chybaju v inych oblastiach ekonomiky a ani obyvatelstvo potom nema peniaze nazvys aby stimulovalo jej chod ked minie vacsinu len na zakladne zivotne potreby. Vid katastrofalne predaje Lady ako priklad.

  Koniec OT z mojej strany

 • fenri
  14:23 23.12.2017

  Logik:
  1.) To je samozřejmě logický nonsens. Neumím vyloupit banku, nemám na to knowhow a ani na to nemám morál = NECHCI VYLOUPIT BANKU. Navíc peníze, si mohu obstarat jinak, než vyloupením banky. Donbas by si jinak neobstarali. Jinými slovy: váš argument je zcela lichý.
  1a.) Jenže Čečensko Rusko potřebovalo z celé řady důvodů (produktovody, přístup na Kavkaz, zabránění islámské "infekce" v okolí (Dagestán, Ingušsko...)), možná i pocitově pocit z toho, že se odtrhávají příliš velká území atd.
  3.) Samozřjemě že Putin nechce za Donbas zaplatit moc. Nejlépe nic. Ostatně jasně jsem psal, že na misce vah, proč Rusko Donbas nechce je fakt, že by se to dál prodražilo ekonomicky i vlivovoě. Já jen píši, že Donbas není součástí Ruska proto, že to Rusko nechce. A že nesmysl tvrdit, že UA armáda vojensky porazila RF. To je prostě haluz.
  O vzchopení UA armády bych pochyboval. Celá ostrá akce skončila tím, že údajně vzchopená UA armáda dostala strašlivě na prdel u Debalceve.

  2a.) Podstatný faktor je prostě ten, že jasně ví, že před Putinem bylo MNOHEM HŮŘ. Occamova břitva Logiku funguje mnohem lépe, než nějaké tvé absurdní konstrukce bez znalosti prostředí.
  2b.) Jasně že tam je řízená propaganda a co jako? Ta je všude, i u nás a docela drsná.

  Víš co ti řekne 80% z těch Rusů, co nemají rádi Putina (což je malá menšina)?
  "Putin je zlo, ale kdokoliv jiný by to vedl mnohem hůř".

 • stroup
  14:19 23.12.2017

  Kawa: mléko cca 130%, hov. maso 140%, vepř. maso 60%, drůbeží maso 70%.
  obiloviny 130%, cukr 140%, mléko 130%, brambory 70%, olejoviny 120%, jablka 150%..
  toliko k soběstačnosti čr v základních potravinách.
  Tak prostě místo bůčku budete jíst hovězí:)

 • fenri
  14:14 23.12.2017

  Už mi to přijde jako OT, ale nějakou zásadní kvalitou potravin bych se u nás v hruď nebušil. A třeba ryby jsou ve velké části Ruska doslova za hubičku a jsou luxusní. Teda nevím jak ve velkých evropských městech, tam situaci moc neznám. Těžko se to srovnává, ale pokud si myslíte, že Burešovi dobroty jsou nějaká kvalita, tak nejsou. A je to denní chleba 90% naší populace.

  Zpět k tématu.
  přijde mi, že UA nedělá úplně dobrou reklamu svým zbraním, když se tak třese na západní ekvivalenty toho, co vyrábí. Protimateriálové pušky i protitnakové ŘS mají v nabídce slušným výběrem...

 • logik
  14:13 23.12.2017

  fenri:
  1) A důkaz, že nechceš peníze je, že jsi nevyloupil banku.... Asi tak logický je Tvůj argument.

  1b) A ano - Čečensko bylo tvrdší nepřítel, přičemž zisk z toho Rusko mělo menší, než by mělo z Donbasu (přístup na Krym, suroviny). Níže píšeš, že Donbas by byl pro Rusko černá díra. Evidentně i daleko větší černou díru, navíc daleko obtížněji získatelnou než Donbas, Rusko chtělo. Tedy Tvůj argument, že je to černá díra a tedy ho nechtějí, není založen na tom, jak se Rusko v realitě chová.

  3) A já Ti řeknu, že vidíš věci černobíle :-). Otázka není ANO/NE. A není to jen otázka Ukrajiny, ale je to i otázka "světové politiky". Otázka nezní, zdali Putin chce nebo nechce obsadit Donbas. Otázka zní: "Kolik je ochoten Putin za obsazení Donbasu zaplatit". A naštěstí reakce na Ruskou krádež Krymu byla alespoň taková, že si Rusko vyhodnotilo, že za krádež Donbasu by zaplatila příliš.

  3b) Tedy - kdyby se Putinovi podařilo obsadit Donbas za pomoci "paramilitárních jednotek", samozřejmě by to udělal. Protože by ho to na zahraniční politické scéně stálo jen málo.
  V okamžiku, kdy se UA armáda vzchopila a Putin by musel nasadit pravidelnou armádu ve velkém měřítku, tak by ho to na zahraničněpolitické scéně stálo tolik, že si radši nechal zajít chuť.

  2a) Ovšem i ti, co ho nepamatují, tak volí Putina. Takže evidentně tam existuje jiný podstatný faktor, než Jelcin.

  2b) Jinak to, co tvrdíš o paměti je prostě mnohokrát vyvráceno sociology - lidé a jejich "paměť na minulost" funguje prostě jinak. Nechci tvrdit, že "Jelcinova doba" není jedním z faktorů vysvětlujících Putinovu popularitu, ale už jen existence tohoto faktoru i po dvaceti letech není racionálně vysvětlitelná bez existence řízené propagandy.

  kawa:
  to o nejlepších raketových motorech je mýtus. USA je od něj kupuje proto, že jsou levné RD-180 je všechno, jen ne moderní technologie. To je jako kdybys tvrdil, že Indie je nejlepší výrobce textilu, protože se tam šije pro celý svět. Ale to se šije proto, že je to rozvojová země, kde se to vyrábí za levno, ne proto, že by tam vyráběli nejlepší látky na světě. Naopak kosmický program má v poslední době v Rusku poměrně velké problémy (velké procento neúspěšných startů raket) - a vývoj nových technologií, např. znovupoužitelné raketové motory, tam v podstatě neprobíhá.

  Automobilový průmysl v Rusku je pak poměrně v troskách - v automobilovém průmyslu nejsou důležité montovny (které v Rusku jsou), ale vývoj. A ten má na dobré úrovni co se týče některých aspektů nákladních aut (Kamazy), ale co se týče vývoje techniky pro osobní automobily, motorů (o nastupujících elektromobilech nemluvě), tak je tam vývoj podstatně pozadu za západními technologiemi, nebo popř. vůbec neprobíhá.

  Samozřejmě máš pravdu, že existují ukazatele, v kterých je Rusko úspěšné (např. vývoz pšenice nebo státní dluh). Ovšem, když bych si měl vybrat, jestli budu žít v zemi co je v pšenicí soběstačná, nebo v zemi, kde je o deset let větší průměrná doba života.....

 • Slavoslav
  14:01 23.12.2017

  kawa

  nechapem tu posadnutost potravinovou sebestacnostou u niektorych ludi. Ano nie sme potravinovo sebestacny. Nie preto, ze by sme to nedokazali, ale preto, ze sa nam to neoplati.

  Staci sa pozriet kde priviedol program potravinovej sebestacnosti ktory rozbehlo Rusko po embargu bezneho spotrebitela. Vacsina beznych Rusov si moze dovolit len jedlo podradnejsej kvality za ktore vynalozi 50% svojich prijmov (je v tom aj tabak a alkohol) kym u nas je to cca 16%

  Podradnu kvalitu si uvedomuju aj Ruske organy a chystaju sa to riesit. Na povodnu uroven sa vratia okolo roku 2030 podla vlastnych planov.

  Mimochodom, dotacny system EU mysli aj na toto. Len vdaka dotaciam este nezarastlo mnozstvo poli a pasienkov aj na Slovensku. Keby to bolo potrebne tak sa do roka na nich pestuje. A to tie dotacie v polnohospodarstve nejak nemusim

 • kawa
  12:31 23.12.2017
 • kawa
  12:28 23.12.2017

  A vy co si tady lžete do kapsy...
  Ať se vám to líbí nebo ne, tak Rusko je stále první, nebo druhé na světě ve vývozu obílí (střídá se s USA). Je v oblasti základních potravin zcela soběstačné... My nejsme.

  Je na světě také druhý největší vývozce zbraní, dále výrobce nejlepších raketových motorů = kupuje je od nich i USA, má rozsáhlou hutní výrobu, těžký průmysl (my už jen zbytky) Vyrábí tam auta většina hlavních automobilových značek, letecký průmysl...

  A to kdybyste si vyhledali, co Rusové v ČR všechno vlastní, tak by Vám padla ústa... nijak je nevyzdvihuji, ale nalejte si čistého vína... Nejlepší je ale zadluženost:

  Srovnání dluhů největších ekonomik světa vztažená k jejich ročnímu HDP

  USA Čína Rusko EU Japan
  Veřejný dluh 120,00 % 46,20 % 17,00 % 89,20 % 250,40 %
  Dluh domácností 79,40 % 44,40 % 13,50 % 58,60 % 62,50 %
  Dluh firem 203,50 % 169,00 % 56,36 % 138,00 % 231,06 %

  To je co?

 • fenri
  12:15 23.12.2017

  Logik:
  1.) Nejjednodušším důkazem toho, že Rusko o anexi Donbasu nestojí je fakt, že ho nepřipojili. Čečenci byli MNOHEM TVRDŠÍ nepřítel, než Donbas. Ruská armáda tam nastoupila v době, kdy byla sned v nejhorší kondici technické, finanční, morální a hlavně velení a taktiky nasazení. Rusko bylo v rozkladu. Přesto si Čečnu drželi proti extrémně vojensky zdatnému a mimořádn nepřátelskému obyvatelstvu. Velká část území navíc s velmi těžkým terénem.
  Oproti domu na Donbas by šla armáda, která je v kondici, v jednoduchém terénu, s obyvatelstvem vstřícně či neutrálně naladěnému a oproti Čečencům vcelku krotkému. Šla by proti státu, který byl víceméně v rozkladu.
  U Ilovajska či Debalceve utrpěly jedny z nejlepších složek regulérní UA armády fiasko, aniž by Rusko nasadilo 5% svého vojenského potenciálu, aniž by nasadili letectvo, Smerče, VDV, rozsáhlé tankové jednotky... Prostě drtivá většina RU armády zůstala v kasárnách a Donbas byla malá kratochvíle.
  2.) Většina voličů Jelcina samozřejmě pamatuje. Aha, takže pokud si Rusové pamatují divoká a hladová léta po rozpadu SSSR a za vlády opiléh staříka, tak to není proto, že nejsou idioti a pamatují si jak bylo, ale proto, že jsou zmasírovaní propagandou. To je hodně slabý argument i na vás. Myslím, že většina lidí u nás stále netuší, jak hluboký byl úpadek života běžného občana v RF v devadesátých letech. Tam to šlo do hajzlu komplet.
  HDP Ruska se před rokem 2014 propadlo zcela minimálně, zejména ve srovnání s tím, z jakého srabu se vyhrabali. Když vás někdo vyveze výtahem o 50 pater nahoru, a pak jdete o dvě patra dolů, jste stále brutáně v plusu. Navíc reálný propad nastal až po pádu ropy a nástupu sankcí a není těžké pak tvrdit obyvatelům, že za dočasné a ne zas tak dramatické (ve srovnání s tím, co bylo) zhoršení může zlý vnější nepřítel.

  2b.) Je to pravda, že se stále mají znatelně lépe, než dřív. V roce 2013 se měla většina obyvatel lépe než nyní, ale nyní se má 100% obyvatel dramaticky lépe, než se měli třeba v letech 1990-2004. A pamatují si to, o tom nepochybujte. Pro ně je to doba temna.

  3.) Nemusím se ptát Putina, abych si dokázal porovnat poměr vojenských sil UA/RF. Pokud se na totot potřebujete ptát Putina, jsou AN medium pro kohokoliv, jen ne pro vás.
  Proč nebyl dobyt Mariupol? Shal vám vysvětlí, že proto, že u Debalceve byla poražena ruská armáda a RF nemá na to, naložit UA armádě.
  Já vám řeknu, že je to proto, že Putin potřebuje válku/neválku na UA, nepotřebuje zhoršování sancí, nepotřebuje ukončení konfliktu a že ho zajímá něco úplně jiného. Ta trocha uhlí na Donbase Rusko fakt neživí. Potřebují cestu na jih (Krym) a gro pozornosti jde na sever. UA je z pohledu Ruska nepříliš zajímavá černá díra. Nepotřebují tam základny NATO u svých hranic a potřebují, aby se Západ do zblbnutí zabýval Ukrajinou.

  Podle Tradingeconomics má ˇ4ína výrazně nižší GDP per capita:
  https://tradingeconomics.com/c...
  vs.
  https://tradingeconomics.com/r...
  wiki to vidí jinak, ale i tak...

 • kawa
  12:09 23.12.2017

  shal: reaguješ na něco jiného.

  Řešil jsem s logikem jeho pohádky o Kosovu a místních Albáncích, kteří jsou dle něj jen nějací "Kosovští", pak tedy vlastně Kosovští Albánci, kteří se ale necítí být Albánci :-))

  Viz níže, můžeš si ty superbláboly vyhledat

 • fenri
  11:58 23.12.2017

  shal: totéž lze říct třeba o Norsku, nebo Austrálii. Také země třetího světa?

 • shal
  10:56 23.12.2017

  kawa: Logik má pravdu. Rusko stejně jako každá země třetího světa je závislá na prodeji nerostného bohatství a základního zemědělství. Rusko stojí a padá na prodeji ropy a zemního plynu.

 • kawa
  07:09 23.12.2017

  Logiku: jsi neuvěřitelný prolhaný demagog a pravděpodobně i psychopat.

  Přeji ti procitnutí a uzdravení

 • logik
  00:37 23.12.2017

  semtam: A nemáš spíš nedostatek krititckého myšlení Ty, když na jakoukoli kritiku ruska reaguješ takto nepochopitelně emocionálně a podrážděně?

  Ano, HDP Ruska před 2014 velmi rychle rostlo. To nemám problém přiznat. Na druhou stranu znáš tento graf?
  https://marketmonetarist.files...
  Ono když 70% ruského exportu dělala ropa, tak rychlý růst ceny ropy musel vést k tomu, že rostlo HDP. Schopný politik se nepozná podle toho, že v takovém případě roste HDP, ale podle toho, co HDP udělá, až ropa růst přestane......

 • semtam
  00:25 23.12.2017

  Rase

  Ne ne ne v Rusku mlátí černochy víc.

  logik

  Protože Rusko je nejhorší a velmi zlá země, kde se bojí i ekonomika růst. A nenechejte se oblbnout tím, že po roce 2000 až cca 2010 mělo Rusko jednu z nejrychlejších ekonomik světa a k tomu patřičný rostoucí životní standart.

  A jak tu zaznělo, růst 2% je blbost, protože soudruzi před cca 2 lety říkali, že Rusko zkrachuje. Je dost možné, že už ani neexistuje, ale propaganda jede dál.

  P.S: Pánové prosím, nesmíte hltat jakoukoliv stranu a mít trochu kritické ale i věcné myšlení. Pokud tak neučiníte stanou se z vás zmagoření jedinci. Dobrou noc

 • logik
  00:16 23.12.2017

  fenri: K čemu je Rusům Donbas? K čmu jim byla Čečna? Muslimská republika, do který jen lejou prachy... Donbas je rozvinutější a má suroviny. Vlastnit území je bonus, který chce snad každý stát, natož Rusko s velmocenskými ambicemi....

  2) Ohledně zdroje popularity Putina - nemalá část voličů už si žádného Jelcina nepamatuje - přesto volí Putina. Je už jaksi 2017. Navíc takto stará paměť není ve skutečnosti "paměť". Ta totiž funguje jinak. Viz ta velká skupina lidí v ČR, co tvrdí, že za komunistů bylo lépe, zatímco bylo statisticky výrazně hůře: je sociologicky prokázaný fakt, že lidé postupem času "zapomínají to špatné". Pokud tedy je v Rusku nálada "za Jelcina bylo hůře" - a to během podstatného poklesu bohatství a velké devalvace rublu, pak to je naprosto jasně nepřirozený stav (obzvlášť u voličů, kteří Jelcina ani nepamatují) a naopak právě důkaz toho, že jsou zmasírovaní propagandou.

  I úspěšní vůdci skrz krizi zpravidla doplatí na to, že je krize (např. Churchill). Stav, kdy se HDP země propadne tak, jak se propadlo, a přitom popularita "vůdce" zůstane skoro stejná je vše, jen ne normální a svědčí o deficitu demokracie a nesvobodě médií v Rusku.

  2b) A není pravda, že jim je teď líp, než kdy předtím. To platilo 2013. Poslední 4 roky mají životní znatelně úroveň nižší, než v roce 2013.

  3) Ty ses Putina ptal, co měl v plánu, že to tak jistě tvrdíš? Proč tedy, když jde vše dle plánu, nedovolil Putin "povstalcům" dobýt Mariupol?


  semtam: jaktože rusko roste o 1-2%? Koukni se, jak roste Čína. U země s tak nízkým GDP per capita (mají ji s čínou +- stejné) je růst o jedno dvě procenta dosti špatný výsledek. Protože takový výsledek znamená, že vyspělé země s GDP per capita např. pětkrát větším (Německo) a podobným růstem GDP ve skutečnosti Rusku ujíždějí. A to by to mělo být naopak: "dobré" rozvojové země zpravidla dohánějí vyspělé ekonomiky, nebo s nimi alespoň drží krok.
  Navíc Rusko předtím zasáhla recese, takže teď dorovnává předchozí ztráty - to jde vždy o něco lépe, než soustavný růst.

 • Rase
  00:14 23.12.2017

  nezapomeňme, že v Amerikánsku mlátí černochy :))
  doufám že jedou budu Rusko já, moje babička, můj pes a moje žížala tam někde venku ! ať žije Mír ! .))

 • semtam
  00:07 23.12.2017

  shal

  Bravo mistře jen do něj. Protože Rusko je nejhorší ve všem a ve všem.
  A průměrný Rus neumí ani počítat
  A v Rusku je nejvíc vztekliny
  A každá ulice smrdí

 • shal
  23:53 22.12.2017

  Hele Fenri, já ti to usnadním.
  Rusko má:
  lepší porodnost než Vatikán.
  menší korupci než Ukrajina
  menší zločinnost než Venezuela
  menší procento nakažených než Kongo
  menší množství alkoholiků než.... já nevím... třeba než léčebna alkoholiků
  větší HDP než Monte Carlo
  větší HDP na obyvatele než Rovníková Guinea
  a lepší raketový průmysl než my.

  Jestli ti to stačí, tak to je fajn, ale já bych takovou zemi velmocí nenazval a jejího vůdce bych taky rozhodně neoznačil jako dobrého.

 • shal
  23:41 22.12.2017

  fenri: Opravdu je pro vás tak obtížné pochopit, že já mluvím o celkové demografické situaci a ne pouze porodnosti a to v kombinaci s dalšími sociálními a ekonomickými změnami v Rusku?

  Vy si vypíchnete 1 část a pak se snažíte dokázat, že zrovna tohle není ve srovnání s nějakým vybraným jiným státem zase tak špatné. Ale naprosto opomíjíte, že tenhle vybraný stát nemá dalších 9 zmíněných problémů. A to všechno kontrastu ruské snahy hrát si na velmoc.

  Pokud je pro vás přijení a pochopení komplexních informací problém, pak se opravdu není o čem bavit.

 • shal
  23:36 22.12.2017

  fenri: No počkat. Takže i podle vás stojí za útok na Donbas pravidelná ruská armáda? Já nikdy netvrdil, že Ukrajinci mohli porazit Ruskou armádu. Ale snadno mohli porazit separatisty a taky to málem udělali. I přes masivní pomoc z ruské strany. Dokud nezačaly jezdit konvoje z Ruska tak separatisté byli na pokraji zničení. Pak se situace během pár dní dramaticky otočila.

 • fenri
  23:35 22.12.2017

  shal: pokud je na tom ruská porodnost lépe, než u většiny států EU (kde je nejčastější chlapecké jméno Mohammed) tak bych jí prostě neřešil.
  Kam jste tedy jezdil/jezdíte...?

 • fenri
  23:33 22.12.2017

  shal:
  pokud nesoudíte podle idnesu, proč ho uvádíte a proč nepoužíváte třeba zásadně respektovanější bloomberg či pouhá čísla z wiki. To je s vašemi tezemi v prudkém rozporu

  1.) Rozhodně si prču dělá. To, že mají rádi Púťu nesouvisí s médeii, ale s reálnou životní zkušeností. Oni VELMI dobře ví, jak se měli za Jelcina a jak se mají teď. Nepotřebují na to noviny. Dobře ví, jak vypadala armáda, města, vlaky....za Jelcina a jak vypadají teď.
  Znovu se ptám, jak často jezdíte do Ruska, že si myslíte, že jsou Rusové naprostí idioti, kteří si nepamatují, jak se měli před 15 lety a jak se mají teď? Oni se nemají nic moc (mírně řečeno), ale mají se mnohme lépe, než za posledních X desítek let. Mimochodem máte nějakou ekonomickou analýzu, která nějakými technickými parametry dokazuje vaše tvrzení, že se situace v Rusku zlepšila (i když vlastně tvrdíte, že zhoršila) JEN díky ceně ropy? To je docela silné konstratování, kde by nějakou analýzu zdrojů, chyb apod. chtělo.

  3.) Donbas by rozhodně snáze či srovnatelně dostali. Nárdnostní složení je stejné, odpor vůči Kyjevu také. Žádní Tataři. Měli tam základnu, ale neměli k ní přístup. V Donbasu nepotřebovali základnu - mají s nimi hranici.
  Můžete sem dát nějakou analýzu, která by dokazovala, že by RF armáda nestačila na UA armádu? Je to toiž kravina. Zˇijete ve snu shale.

 • Rase
  23:30 22.12.2017

  Osobně mám obrovský despekt k politickému zřízení na Východě. Proputoval jsem východní státy, ony různé stány, a musím říct, že na začátku jsem byl nadšený, ale když jsem se po pár týdnech vrátil domů - do Evropy, tak jsem skoro líbal zem (v Maďarsku). ono fakt si neuvědomujeme v jakém prostoru žijeme a jak je tady krásně. zavádět takový režim tady je opravdu pitomost a můžou to chtít jen lidé, co v životě nebyli dál než v Žilině. Strčte si to Rusko atd. do zádele.
  Osobně mi je líto všech lidí poblíž hranic na ukrajině, gruzii atd. To všechno jsem prošel jako zevlák - rozhodně ne s nějakou prezidentskou papalášskou expedicí. Dlouho nebudu tak hrdý, jako když mi gruzinci vykládali, že mají tanky a houfnice z čech. nevím jak je to teď, ale Ukrajina měla armádní rozpočet jako ČR a Rusko jako Holandsko. Tedy opravdu nehledejme nějaké top technologie. Osobně vidím smysl jít cestou vylepšení C4ISTAR. Rozhodně se ale neinspirujme v Rusku nebo v celé té oblasti. Bohužel Západ nás bere stejně jako je, ale to už je asi normální :))

 • shal
  23:30 22.12.2017

  fenri: Mnohé informace jsou přímo od Rusů či z ruských médií. Některé i z těch idnesů byly například z TASSu. Informace o rozpadajícím se raketovém průmyslu jsou ze stránek zabývající se přímo kosmonautikou. Například kosmonautix.cz

  Já určitě nechci porovnávat kdo je nejkorumpovanější a jestli ten je zkorumpovanější než ten druhý. Fakt je že korupce v Rusku je gigantická. Ale to neznamená, že třeba na Ukrajině nemůže být větší. Jenom bych čekal, že Putin si dělá větší ambice.

  Ruská porodnost je na tom bídně. A opět neříkám, že je na tom nejhůře na světě. Cílem nebylo posuzovat ruskou porodnost, ale poukázat na demografický vývoj Ruska. Tedy kombinace nízké porodnosti, masivní emigrace etnických rusů a z druhé strany masivní imigrace nerusů. Především z muslimských zemí.

Stránka 1 z 4