2. – 3.3.2013 Pamětní pochod Charkov – Sokolovo 1943

Charkov Sokolovo
Foto: Účastníci pochodu Chakov - Sokolovo / Jaroslav Benetka

V noci z druhého na třetího března 2013 pořádá Pěší rota Aktivních záloh plk. Jana Kubiše spolu s Krajským vojenským velitelstvím Jihlava čtvrtý ročník Pamětního pochodu Charkov – Sokolovo 1943.

Jedná se o cca 50 km dlouhou trasu v okolí Jihlavy. Pochod se uskuteční formou závodu tříčlenných pěších družstev z řad ozbrojených složek i civilních účastníků.

Družstva budou vybavena od pořadatelů mapou s vyznačenými kontrolními body. Trasu si každé družstvo volí samo. Pro orientaci budou družstva využívat mapu a buzolu (větší dobrodruzi mohou využít hvězd). Používání GPS přístrojů je samozřejmě zakázáno.

Pochod Charkov - Sokolovo 1943

Pamětní pochod Charkov – Sokolovo 1943 by měl ukázat, že nebylo zapomenuto na hrdinství našich vojáků 1. československého samostatného praporu, kteří z výcvikového tábora Buzuluk po 350 km dlouhém pochodu dorazili 1.3.1943 do Charkova a odtud 2.3.1943 urazili dalších 50 km do vesnice Sokolovo, kde měli u řeky Mža zabránit dalšímu postupu německých vojsk.

Celý přesun mohl být prováděn díky nebezpečí útoků Luftwaffe pouze v noci. Jak vzpomíná šestadevadesátiletý brigádní generál ve výslužbě Alexandr Beer, mráz byl takový, že se vojákům po čase začala loupat kůže z tváří.

Jelikož byla řeka Mža zamrzlá, nebyl problém ji překonat. Velitelem praporu Ludvíkem Svobodou bylo tedy rozhodnuto, že rota pod velením Otakara Jaroše zaujme obranné postavení ve vesnici Sokolovo. Po vyčerpávajících bojích proti velké německé přesile bylo nutno ustoupit. Díky tání ledu, ale již nebylo možné pro německé tanky řeku překročit a úkol byl tedy splněn. Tolik tedy ve zkratce k historii.

Pochod Charkov-Sokolovo 2013

Oproti pochodu z roku 1943 mají dnešní účastníci cestu výrazněji příjemnější. Nehrozí neustálé nebezpečí útoku ze strany nepřítele. Nemusí nést veškerou nutnou výzbroj. Je možnost kdykoli udělat přestávku a dát si něco k jídlu. Nemuseli několik dní před pochodem jít trasu dlouhou 350 km. Přesto tento pochod nedokončí všechna družstva, která se na cestu vydají.

Jak přecházíte od stanoviště ke stanovišti, vidíte tváře kamarádů stále unavenější, kolem leží zutí vojáci a převazují puchýře na nohou. Ti co mají puchýř přes celé chodidlo, musí bohužel připustit, že v pochodu už nemohou pokračovat.

Se ztrátami se počítá a tak na čtvrtém, posledním kontrolním stanovišti slyšíte, že je jeden z týmů nezvěstný a neobjevil se zatím ani na druhém kontrolním stanovišti, které se má už pomalu zavírat. Nedá se nic dělat. Otupeni únavou vyrážíte dál. Po konci pochodu se dozvídáte, že družstvo se našlo, jen si udělalo zacházku přibližně 20 km.

O tom, že dnešní doba ještě není, až tak zkažená se přesvědčíte, když vidíte, že kamarád už naprosto vyčerpaný s puchýři na nohou odmítne nabídku odvozu autem, jelikož chceme dorazit do cíle jako celé družstvo. Za odměnu ho chytnete a nabídnete, ať se vyspí při chůzi. Za války to lidé také zvládali. Kamarádství, které je také v boji myslím velice důležité funguje tedy stále i dnes.

Pokud vám nejde o výsledný čas, v jakém s družstvem dojdete, jde samozřejmě tento pamětní pochod brát čistě jako turistickou procházku. Času je dostatek a noční krajina má své kouzlo.

Člověk se také může vyděsit, když v poli kousek od sebe vidí postavu, která zmizí poté, co uděláte pár kroků a za chvíli, když se ohlédnete se opět zjeví. Přidat do kroku a dohadovat se, že to byl určitě pomníček, který je vyznačený na mapě. Musel to být on.

Velkým díkem pro všechny zúčastněné je přítomnost přímého účastníka bojů na závěrečném nástupu, kterým v minulém roce byl brigádní generál ve výslužbě Alexandr Beer. Mě jako civilistu, ale zároveň člověka, který se o vojenství zajímá, vyprávění lidí, kteří válku zažili, nutí k přání, aby vojáci svou uniformu nikdy nemuseli brát do skutečného boje. Na druhou stranu je dobré vidět, že jsou tu stále lidé, kteří jsou ochotni pro svou vlast oběti přinášet.

Zkusit absolvovat tento pochod vřele doporučuji. Nejenže zjistíte, co vaše tělo dokáže, ale na konci vás mimo vytouženého spánku čeká dobrý guláš a na památku obdrží každé kompletní družstvo, které trasu ujde certifikát.

Pokud byste měli zájem se Pamětního pochodu Charkov – Sokolovo 1943 zúčastnit zašlete přihlášku se jmény a kontakty členů tříčlenného družstva na e-mailovou adresu charkov-sokolovo@seznam.cz.

UZÁVĚRKA PŘIHLÁŠEK JE DNE 25. ÚNORA 2013 V 18:00 HOD.

 

Oficiální propozice je možné stáhnout zde.

Nahlásit chybu v článku


Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jiří Houžvička
  19:45 04.03.2013

  Myslím, že v noci není moc co fotit.

  Myslím, že v noci není moc co fotit.

 • Vojta
  14:39 04.03.2013

  A nějaká fotogalerie není?

  A nějaká fotogalerie není?

Načítám diskuzi...