Bitevní vrtulníky AH-64E Apache pro USA a Saudskou Arábii

AH-64E Apache; větší foto / Boeing

Americká armáda (US Army) podepsala s Boeingem dohodu o přestavbě a nákupu bitevních vrtulníků AH-64E Apache. V rámci dohody Boeing upraví 244 Apachů americké armády na verzi “E” a vyrobí 24 nových AH-64E pro Saúdskou Arábii.

Všech 268 vrtulníků AH-64E Apache, ať nových nebo modernizovaných, nakoupí od firmy Boeing přímo americká armáda. Ta následně v rámci programu zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sales) předá 24 nových AH-64E Saudské Arábii, resp. národní gardě Saudské Arábie SANG (Saudi Arabian National Guard).

AH-64E je vojenský vrtulník, jehož licenční práva vlastní americká armáda. Jeho prodej do zahraničí proto musí vždy schvalovat v rámci programu FMS americký Kongres.

Bližší rozpis ceny kontraktu není znám. V minulosti ale přestavba starších vrtulníků Apache na verze “E” přišla na přibližně 10 milionů dolarů za kus. Výroba nového AH-64E (samozřejmě bez náhradních dílů, pozemního zabezpečení) stojí přibližně 35 milionů dolarů.

V případě Saudské Arábie není ale jasné, zda se jedná o “holé” vrtulníky, nebo již plně vybavené stroje se všemi senzory, avionikou, zbraňovými a komunikačními systémy. Společný saúdsko-americký nákup je dán zřejmě snahou snížit cenu u firmy Boeing.

V současné době americká armáda provozuje 756 bitevních vrtulníků AH-64 Apache verze “D” a nejnovější verze “E”. Celkově bude na verzi “E” vylepšeno 634 vrtulníků AH-64D. V roce 2019 nebo 2020 pak firma Boeing dodá americké armádě 56 nově postavených AH-64E.

V případě Saudské Arábie je situace složitější. Královské saúdské pozemní síly KSA (Royal Saudi Land Forces) provozují 11 vrtulníků AH-64D Apache z původně 12 vrtulníků - jeden stroj byl ztracen minulý rok v Jemenu. V budoucnu saúdské pozemní síly nakoupí ještě 36 vrtulníků verze “E”.

Národní garda Saudské Arábie provozuje 12 nejnovějších vrtulníků AH-64E Apache. Pro saúdskou národní gardu směřuje i nejnovější várka 24 Apachů.

Připomeňme, že pozemní síly KSA jsou podřízeny saúdskému ministerstvu obrany, ale národní garda SANG přímo saudské královské rodině. V SANG slouží 200 000 vojáků a 25 000 členů polovojenských jednotek (všichni rekrutováni z loajálních kmenů).

SANG chrání rodinu Saúdů, zemi před vnějším nepřítelem, zajišťuje vnitřní bezpečnost, bojuje proti možnému státnímu převratu a chrání strategická místa Saudské Arábie, včetně měst Medína a Mekka.

Komunikační a velitelská struktura SANG je zcela oddělená od Ozbrojených sil Saudské Arábie (pozemní síly, letectvo, námořnictvo).

AH-64E v Afghánistánu

Národní garda Saudské Arábie v současné době buduje vlastní letecké křídlo. Před dvěma lety SANG nevlastnila žádné vrtulníky - nyní provozuje 12 bitevníku AH-64E Apache, 26 dopravních UH-60M a 12 lehkých útočných AH-6i.

SANG plánuje provozovat 156 amerických vrtulníků - jejich prodej již v roce 2010 schválilo americké ministerstvo obrany. Celkově má jít o 36 vrtulníků AH-64E, 72 vrtulníků UH-60M, 12 vrtulníků AH-6I a 12 lehkých MD-530F.

Poptávka z roku 2010 obsahuje také například 243 náhradních motorů T700-GE-701D, 2592 ks střel Hellfie a další stovky kompletů senzorů (APG-78, APR-48A, APR-39, AVR-2B, AAR-57(V)3/5), přístrojů pro noční vidění a zbraní a další stovky kusů příslušenství. Celková cena poptávky dosahuje 25,6 miliardy dolarů.

Pentagon také personálně zajišťuje budování leteckého křídla SAAN. V Saudské Arábii působí 42 amerických pilotů, kteří cvičí saúdské kolegy.

Nové AH-64E se liší od dřívějších verzí Apachů v mnoha ohledech. Byla obměněna celá řada avionických a elektronických systémů, které posouvají Apache na nejvyšší technologickou úroveň.

Zmínit můžeme například zcela nový taktický rádiový komunikační systém a také možnost ovládat bezpilotní prostředky přímo z kokpitu vrtulníku - v kabině operátora najdeme displej, na který lze promítat obraz z bezpilotního letadla.

Instalovány jsou silnější a úspornější pohonné jednotky T700-GE-701D a nové kompozitní listy rotoru. Pro AH-64E to znamená zlepšení nejen ve výkonu, ale například i v rychlosti nebo stoupavosti.

Zdroj: Boeing

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Boeing T-X absolvoval svůj první let

Zbrusu nový letoun T-X od Boeingu a jeho partnera, společnosti Saab, který byl speciálně navržen pro ...

Konec letadel Tu-154, Tu-134 a Il-62M v ruské armádě

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu inicioval studii, která posoudí možnosti vyřazení dopravních ...

OA-X: Turbovrtulová bitevní letadla pro americké letectvo?

Americké letectvo (US Air Force) hledá v rámci programu OA-X levná a komerčně dostupná bitevní ...

Americká námořní pěchota přesunuje houfnice do Sýrie

Do okolí syrského města Rakka se přesunul kontingent americké námořní pěchoty (US Marine Corps). ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Shania
  12:51 24.03.2017

  Koukam, že je toho jen pulka, pokračování:

  Kde si mysliš, že se brali povstalci v Iraku, kde dlouhý roky bojovali proti okupaci? určitě nepřišli z Lybie-->Syrie-->Irak

 • logik
  11:42 24.03.2017

  PS: otecko - právě, že to je všechno jiné, než náboženský fanatismus.

  Vy si představujete araby jako nějaké pitomé pralidi. Ve skutečnosti náboženskej fanatismus funguje mezi "kanonenfutrem" a užitečnejma idiotama, ale jestli si myslíš, že vláda SA nebo Iránu dělá něco kvůli náboženství, tak jsi mimo. Ti ho jenom využívaj, když se jim zrovna hodí.

 • logik
  11:38 24.03.2017

  Je krásný, jak zprávy negativní pro spojence USA jsou "jasná fakta", zatímco zprávy házející špatné světlo na spojence ruska jsou "JPP".

  Trochu objektivity - o situaci v regionu neví nikdo nic jistě. Jediné co je podle mne jisté, že je to zcela jistě úplně jinak, než černobíle, a že zpravidla většina hajzlíků hraje na obě strany, jak se jim to zrovna hodí.

 • Shania
  10:35 24.03.2017

  otecko: proč jako? protože se za 15 let nic nezměnilo? Anebo protože AQ jsou Sunnite a ty by přeci Iran nepodporoval? Není to vůbec o tom že většinu teroru odnáší stejně Sunité...

  Mezi Iranem a AQ je spousta společných zájmů, které se můžou čas od času lišit, ale stejně je to pro ně užitečný nástroj.

  Kde si mysliš že se brali povstalci v Iraku, který dlouhý roky bojovali proti okupaci? určitě nepřišli z Lybie-->Syrie-->Irak

 • otecko
  07:31 24.03.2017

  Shanio, s Iránem jste fakt vedle, s obhajobou SA taty.
  I když je na blízkém Východě binec neskutečných rozměrů, základ je jasný -sunnitská verze islámu versus šítská. A Irán má státní šítský islám, kdežto SA, Katar, nyní též už Turecko sunitský. A ISIS a AQ prosazují tvrdou fermu sunitského islámu. Je to hezky vidět v Jemenu, kde menšinoví Tusiové- šíté bojují proti SA a AQ.

  Je to náboženský fanatismus,

 • semtam
  20:19 23.03.2017

  Strategist

  Ne, Shania se mýlí. Zda Írán podporoval Al-Kajdu je formou JPP. Za prvé hojnou podporu má od Saúdské Arábie a Kataru. I kdyby ze strategických důvodů je někdy podpořil, tak to je jen kapka v moři.

  Navíc to nemá ani logiku, kdyby podporoval Al-Kajdu, tak by si tím sám sobě házel klacky do cesty i svým bojovníkům v Sýrii a Iráku a šel by na ruku Kataru a Saúdům.

  Nemá to hlavu ani patu

 • Strategist
  20:02 23.03.2017

  Danny: ne shania se nemýlí, byly i důkazy ze írán během operace v iráku podporoval jak sunistske tak sitske milice a hnali je proti sobě aby byli za urovnavani konfliktu viděni jako zachranci v iraku a rozsirili svůj vliv v oblasti.

 • semtam
  15:19 23.03.2017

  danny

  To je v pohodě. Shania zde dlouhodobě mele saúdskou propagandu. Za vším vidí Írán, apod. ¨

  Našel si nějaké anglojazyčné stránky od Saúdů a bere je jako neotřesitelnou pravdu.
  On už je takovej.

 • Shania
  13:45 23.03.2017

  danny: ani trochu...

 • Pepin Nešpor
  13:15 23.03.2017

  Rase : presne tak! Jeto logicke k Venonum koupit Vipera, ale na druhou stranu Viper je spickovy vrtulniky na svou vahu má brutalni vykon. Vzdyt unese vahu vyzbroje to co Hind,ale jak rikas Apache v modu E je Apache! :-)

 • juhelak
  12:32 23.03.2017

  Rase : uvidíme co nakonec nakoupi..oni když nekoho vyhlasi tak prijde konkurence s upravenou nabídkou..jinak on ani ten Viper není spatny. A abych MO jen nekřivdil s tím jak jim to trva..možná čekali na vše kuli tem intervencím aby první platby byli u při posílené koruně..ve finále to muže snízit cenu až o 10-15%

 • danny
  12:25 23.03.2017

  Shania: Největší podporovatelé AQ jsou dnes Katar a někde daleko za ním Iran

  S tím Iránem jako podporovatelem AQ jsi se trochu seknul, ne?

 • Rase
  10:20 23.03.2017

  juhelak:
  Jako náhrada těch desíti Mi-24 co si AČR nechá, by byly AH-64E skvělé a těch 10 mld. není taková palba. Akorát vzhledem k tomu, že MO patrně nakoupí Venomy, tak logicky bude chtít spíš Viper, kvůli shodným součástkám - levnější údržbě a provozu. Což je docela škoda a nakupovat AH-64Eby tak ztratilo smysl i kdyby sme je dostali se slevou... nebo darem.

 • Shania
  10:15 23.03.2017

  otecko: prokazatelně můžeš sice dokázat, že SA AQ stvořila, podporovala, ale máš 15 let od 11. zaří a situace se trošku změnila...

  SA (jako stát) už před nějakou dobu přehodnotili svoji politiku (a k moci se dostali jiní lidé) a aktuálně se to má tak, že SA a UAE, tedy lidi co jsou tam u moci jsou silně proti AQ...
  To nic nemění na tom co je ten režim zač..., ale není třeba si vymyslet neco v cem uz nejedou, lejce se dá najít spousta jiných věcí.

  Největší podporovatelé AQ jsou dnes Katar a někde daleko za ním Iran

 • juhelak
  09:59 23.03.2017

  miliardu v korunách za jeden..to je hrozná suma..ale když si to napíšu že 10 nejlepších bojových vrtulníků za deset miliard kč třeba v 5 jednoletých splátkách..tak je to pro nás celkem v pořádku :)
  Nám by stačilo i to D pokud by bylo řádově o pár desítek milionů levnejší..Trump by udělal lépe kdyby nám něco darovali a zároveň stáhli kontingent z Německa..ještě by na tom ušetrli :)

 • Vrata
  09:57 23.03.2017
  Oblíbený příspěvek

  Par desitek Apacu od USA pro SA vadi ale 300 ks bojovych dronu od Ciny (viz nasledujici clanek v AN) je OK??

 • PavolR
  09:53 23.03.2017

  Tak práve tie vrtuľníky sa teroristom do rúk iste nedostanú, Saudi ich majú pre vlastnú potrebu. Skutočne nebezpečné sú dodávky postsovietskej techniky a zbraní od nás, o ktorej každý s trochou rozumu vie, že ich nenakupujú pre seba.

 • Jirosi
  09:25 23.03.2017

  otecko: Američané maji SA, Rusové Irán. Jesli jsi myslíte že pokud by jim tu výzbroj nedodali USA, tak že by čína/RU/EU nevyužila příležitosti jste najivní.

 • pificek
  09:22 23.03.2017

  No jo no, právo nosit osobní zbraň v podání středního východu / rodiny Saudů :-))))

 • Zdenoušek
  08:34 23.03.2017

  Tohle je spíše proti vlastním tankům, kdyby náhodou nějaká jednotka nebyla dostatečně loajální vůči královské rodině. Asi takové riziko existuje! Armáda na vlastní armádu...

 • otecko
  07:35 23.03.2017

  Taky se již delší dobu podivouji, co je možné v rámci boje proti terorismu podporovat. dokonce i prokazatelně největšího podporovatele islámského terorismu a duševního strůjde Islámského státu, proti kterému i USA u Mosulu bojuje.
  Chápu, že prach jsou prachy, ale pak má Irán a Rusko pravdu, že je Západ pokrytecký.

 • green_korytnacka
  23:27 22.03.2017
  Oblíbený příspěvek

  je rozumne dodavat najmodernejsie zbrane krajine so stredovekym zmyslanim?

 • Pepin Nešpor
  19:39 22.03.2017

  Bozi masina!! Brutalni, uspesna a overena!!

 • Takeda
  17:19 22.03.2017

  mafolodej: Nehledejte žádné spiknutí a ani morálku, to je prostě kšeft.

 • marfolodej
  17:05 22.03.2017

  na vybití Jemenu jim to stačí...a Amíci jim to ještě s radostí prodávají, no je vidět, jak ruka ruku meje :-(

 • RiMr71
  16:45 22.03.2017

  ...tak to mají ta princátka slušné "Lidové milice"... jeden by až řekl, že myslí do budoucna, až to černé pod nohama jim tam přestane téct a po přiškrcení různých USDvodů do státu a mezi "plebs" poklesne vůle alahakbaristů dodržovat psaný i nepsaný kompromis...