41.mpr musí zvládnout i „zastavěný prostor“

Vojáci 41.mpr v zastavěné oblasti
Foto: Vojáci 41.mpr v zastavěné oblasti / Foto: nadporučík Štěpán Malast, major Jaroslav Vítek

Ve dnech 24. – 28.6. 2013 probíhal na VVP Libavá výcvik zaměřený na boj v zastavěném prostoru mechanizovaných rot 41.mechanizovaného praporu ze Žatce.

Boj v zastavěném prostoru CQB (Close Quarters Batlle) je jedna z nejnáročnějších forem vedení bojové činnosti a klade zvýšené nároky na připravenost vojáků, zejména pak velitelského sboru. Vzhledem k hustotě osídlení a zkušenostem z předchozích válek a konfliktů je zastavěný prostor klíčem k úspěchu. Po týdnech výcviku na „doupovských lesích a stráních“, je to příjemným oživením pro vojáky a samozřejmě další pomyslnou metou v dosahování plných operačních schopností 41.mpr.

nástup pÅ™ed zahájením výcviku Foto: Nástup před zahájením výcviku / Foto: nadporučík Štěpán Malast, major Jaroslav Vítek

Samotnému výcviku předcházel nedělní noční přesun 1. mechanizované roty z posádky Žatec do VVP Libavá. Tento přesun, tak jako i ten zpáteční, jsme využili k výcviku řidičů vozidel Pandur v řízení v proudech. Vydání rozkazu pro přesun, poučení o bezpečnosti za přesunu, nezbytná kontrola vozidla a spojení, poslední upřesněni s vojenskou policií a můžeme jet. V průběhu přesunu byly naplánované 2 přestávky k potřebnému odpočinku a prostřídání řidičů z ostatních rot tak, abychom výcviku v řízení využili maximální možné míře.

Vojáci zajiÅ¡Å¥ují prostor Foto: Vojáci zajišťují prostor / Foto: nadporučík Štěpán Malast, major Jaroslav Vítek

Samotný výcvik řídil zástupce velitele 41.mpr mjr. Ing. Jaroslav Vítek a během týdne se na výcviku vystřídali všechny 3 mechanizované roty. Výcvik každé roty byl vždy zahájen krátkým zopakováním těch nejdůležitějších zásad, krátkým procvičením jednotlivých činností s vyžitím instruktorů CQB rtm. Oldřicha Kořana a čet. Petra Packerta. „Pata špička, pata špička, dávejte na to pozor, ať můžete překonávat nebezpečný prostor“ upozorňuje rtm.  Kořan. Taktická činnost vyžaduje naprosté sladění sekcí a týmů a mnohem více záleží na každém jednotlivci. Klíčová je koordinace činnosti a efektivní informační tok. Díky specifikům zastavěného prostoru získává velitel přehled o bojišti převážně z hlášení svých podřízených.

StÅ™elba na protivníka Foto: Střelba na protivníka / Foto: nadporučík Štěpán Malast, major Jaroslav Vítek

Následně vše pokračuje samostatným výcvikem čet a to za podpory zbraňových systémů vozidel Pandur. Velitelé si zkouší různé varianty tak, aby co nejlépe splnily úkol. Celý výcvik graduje sladěním činnosti roty, nezbytné naplánování, příprava a rota vyráží k plnění úkolu. Nasazení vojáků a samotné provedení ukazuje, že se tento týden neminul účinku. Nelze opomenout zdravotnickou a technickou podporu, bez které si lze boj mechanizovaného praporu jen těžko představit. Fakt, že technika během celého výcviku neselhala, toto tvrzení jen podtrhuje.

Přes všechny klady nám výcvik ukázal i některé nedostatky. Od začátku roku k praporu nastoupilo přes 40 nových vojáků a ne všichni dosáhli požadovaných schopností. Víme „kde nás tlačí bota“ a je jen na nás se s tímto vypořádat.

Co říci závěrem? Cíl zaměstnání byl splněn!

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Význam armád národních států ve 21. století – Část 1. Historický vývoj

Účast na mezinárodních cvičeních, nasazení v zahraničních misích, pomoc při povodních, toto jsou ...

Jiří Regi Schams opět na nohou

Regi se v uplynulých dnech vypravil do Anglie, aby v pobočce firmy Ekso Bionics vyzkoušel speciální ...

Výsadkáři bojovali o putovní pohár Nikolaje Martynova

V Chrudimi od pondělí 17. června do čtvrtka 20. června změřili své síly výsadkáři ze 4. brigády ...

Operace Nijat I

V distriktu Sayed Abad, v provincii Wardak, byla od 11. do 18. června 2013 provedena jednotkami ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Charlie
  20:28 04.07.2013

  Nechci aby to vyznělo drze, ale ti profíci si tuhle profesi vybrali dobrovolně a sou za ní placení, ne? To je jako kdyby si instalatér stěžoval že musí jezdit po domácnostech a opravovat prasklý trubky...

 • PJK
  19:54 04.07.2013

  Pro Jirku - Jak řekl SpalDa. Pokud nejste spokojen se stavem optiky a někdo Vám tvrdí, že to "udělali" AZ, tak to považuji za nepravdu a doporučuji řešit konkrétní případ přes VR, ne zde.
  Dále k úvaze - Kolik dní výcviku stráví VZP přímo ve VVP? Skutečně celý rok? Dny výcviku AZ = dny ve VVP a čundr to rozhodně není.
  Nic ve zlém :-) Jen je lepší si o tom asi popovídat jinde, ne zde :-)

 • SpalDa
  17:52 04.07.2013

  Ale no tak pánové profi versus AZ. Profíci si to opravdu vyžírají pravidelně, o tom není sporu a nikdo kdo to zná jim to nemůže závidět. Na druhou stranu, kvéry za skladu Vám nebereme, jsou nám přiděleny a věř že každý z nás by byl radši, kdyby měl svojí zbraň a nemusel sahat na vaši. A co se optik týče, kolimátory sme nastřelovaly někdy minulý rok a bylo to oficiálně pod dohledem zbrojíře. A pochybuju že by od té doby někdo z nás o vlastním uvážení šahal do nastřelené optiky a snažil se to "vylepšit". Tedy pokud nemluvíš o OPU.

 • Jirka
  16:36 04.07.2013

  Libore z AZ, ti profíci si to na rozdíl od vás vyžírají celý rok.... tak ruhe a buďte rádi za super čundr s expanzní zbraní a za projížďku v Pinďourech. Jo a ještě, až nám zase seberete kvéry ze zbrojáku, tak ani nedejchejte o tom, že se budete srát do štelování optiky. Piss

 • KOLT
  10:41 04.07.2013

  Nejsa insider se můžu mýlit, ale UKčko by mělo být nahrazeno MINIMI všude, bo verse, kterou používá AČR, má ráži 7.62x51 NATO, čili plnotučný náboj prakticky srovnatelný s 7.62x54R používaným v UK-59. Vlastně se jedná o kulomet, který se za velkou louží označuje Mk. 48. Původně byl vyvinut pro USSOCOM, který požadoval náhradu za M60, ale M240 jim jakožto universální kulomet přišel moc velký a těžký, zatímco M249SAW nevyhovoval použitím náboje 5.56x45. FN tedy vzal druhý zmiňovaný a přerážoval ho na větší kalibr. (Mimochodem druhým uživatelem po USSOCOM byla prý 601. skss.)

  Jestli se nepletu, tak Mk.48 lze i lafetovat, ačkoliv primárně k tomu není určen. Takže ve vrtulnících principielně sloužit může (a mám dojem, že jsem ho tam i viděl). Protože ale máme ve výzbroji i M240 (ve věžích některých vozidel), přišlo by mi logické nasadit do vrtulníků spíš ten. Nicméně tohle absolutně není moje parketa, takže se rád nechám poučit.

 • PJK
  09:43 04.07.2013

  Ve článku není zmíněno, že opfor v roli obrany, na níž mechroty útočily, plnila četa Aktivních záloh praporu, která se výcviku rovněž účastnila. Viz nástup na druhé fotografii :-)

 • Charlie
  08:02 04.07.2013

  Díky všem :)

  Videjko pěkný, ten týpek v osobáku musel mít voči navrch hlavy, najednou před ním i za ním OTčko :)

  Bude nějaká náhrada za 59? Nebo ho u menších jednotek nahradí Minimi a jako univerzální kulomet v plné ráži prostě doslouží až do daleké budoucnosti?

 • SpalDa
  00:03 04.07.2013
 • Private
  23:45 03.07.2013

  Charlie- Vesta mi připomíná RICAS compact (viz link).
  RICASy jsou u AČR poměrně oblíbené, takže i to by odpovídalo..

  http://www.armed.cz/fotocache/...

 • Tomáš
  23:02 03.07.2013

  Připadá mi to jako NPP a ten vpředu má něco co vypadá jako Plate carrier od Eaglu.

 • SpalDa
  22:14 03.07.2013

  Odkaz na album s fotkami doplním co nejdříve.

 • Ondřej Lacina
  22:13 03.07.2013

  Charlie: PKM neni v AČR určenej pro pozemní síly (tenhle úkol plní Uk vz. 59, který je nahrazován FN Minimi) Kulomety PK jsou určený pro vzdušný síly (např. do vrtulníků Mi-171Š) a ještě ho používala/pouzívá 601. SKSS a to verze PKB a PKM. Pozemní síly AČR kulomety PK nepoužívaj.

 • SpalDa
  22:10 03.07.2013
 • Charlie
  19:08 03.07.2013

  OL: což o to, Minimi je trochu jiná liga, spíš sem si říkal jestli míto toho nenosej PKM - armáda jich sice nemá moc, ale nějaký přece, a furt lepší než tenhle klumpr ;)

 • Ondřej Lacina
  18:56 03.07.2013

  Charlie: FN Minimi nemaj ještě všechny jednotky a útvary, stejně jako CZ 805 BREN.

 • Libor
  17:54 03.07.2013

  A kde je zmínka,že opfor zajišťovali záložky a byli tam cely tyden.narozdíl od profíků jsme si vyžrali to skvělí počasí!!!!

 • Charlie
  16:19 03.07.2013

  Zaujaly mě dvě věci - první je UK59 a druhou ty taktický vesty - víte někdo co to je?