Nové útočné pušky pro české speciální síly

Daniel Defense Mk18 (na obrázku civilní verze s přepínačem pro jednotlivé výstřely); větší foto / Daniel Defense

České ministerstvo obrany podepsalo se společností Cairo CZ smlouvu na dodávky 350 nových útočných pušek konstrukční řady AR-15 od firmy Daniel Defense pro 601. skupinu speciálních sil (601. skss). Konkrétně jde o pušky Daniel Defense M4A1 a MK18 s černou povrchovou úpravou.

Součástí smlouvy v hodnotě bezmála 50 milionů Kč nejsou jen zbraně, ale také optické a laserové zaměřovače, příslušenství, náhradní díly, konverzní systémy pro cvičnou munici, odolné přepravní boxy, atd.

 

 

„Je požadována útočná puška s přímou návazností na zavedené typy útočných pušek typu AR-15 - M4A3, M4 Commando z důvodu zavedených výcvikových postupů, zavedeného příslušenství zbraní, zavedenému systému údržby a čištění, výstroje a logistického zabezpečení,“ stojí v zadávací dokumentaci.
 

Nové zbraně Daniel Defense M4A1 a MK18 nahradí dosud používané pušky Bushmaster XM15-E2S M4A3. Prvních 50 pušek obdrží 601. skss ještě v letošním roce, zbývajících 300 pušek do 31. října 2019. Smlouva obsahuje dodávky 100 sad konverze zbraní pro výcvik munice Simunition FX (20 sad bude dodáno v roce 2018, zbývajících 80 v roce 2019).
 

V zadávací dokumentaci 601. skss požadovala 290 kusů zbraní s délkou hlavně do 11,5” “ (do 292 mm) a 60 kusů zbraní s hlavní dlouhou do 14,5“ (do 368 mm). Pod zbraň s delší hlavní musí být možné upnout podvěsný 40mm granátomet. Hmotnost zbraně (bez zásobníku a popruhu) byla určena do 3,5 kg.
 

Kupované zbraně Daniel Defense M4A1 s hlavní dlouhou 14,5" váží 3,057 kg a Daniel Defense MK18 s hlavní dlouhou 10,3" váží 2,667 kg. Obě zbraně (ve vojenském provedení) umožňují střelbu jednotlivými ranami nebo dávkou.
 

Hlaveň zbraní musí mít životnost alespoň 15 000 výstřelů a dostupnost náhradních dílů dodavatel garantuje minimálně na 10 let. Přijatelná poruchovost je do 0,2 %, bez započítání vad vlivem střeliva. Rozsah pracovní teploty je požadován minimálně od - 40° do +50° C.
 

Minimální přesnost je 4 MOA s municí 5,56 mm x 45 NATO SS109 od české firmy Sellier & Bellot. Zbraň a zaměřovače musí umožnit mířenou střelbu na 300 m.
 

„Každou soupravu (zbraň s příslušenstvím) požadujeme dodat v odolném kufru z vysoko pevnostního plastu, s vnitřním polstrováním pro samotnou zbraň a ostatní součásti příslušenství (nárazu a prachu vzdorný vodotěsný kufr typu PĚLI, STORM...),“ dočteme se dále v zadávací dokumentaci.

 

Daniel Defense M4A1 (na obrázku civilní verze s přepínačem pro jednotlivé výstřely)větší foto / Daniel Defense

 

Společně s novými puškami 601. skss získá rozsáhlé doplňkové vybavení. Zadávací dokumentace požaduje průhledový zaměřovač uzavřené konstrukce se záměrným bodem maximálně 2 MOA. Režimy zaměřovače musí být schopny spolupráce s brýlemi pro noční vidění ale také s ochrannými brýlemi proti ozáření laserem (nebo pro použití na ostrém pouštním slunci). Přijatelná hmotnost zaměřovače je do 0,100 kg.

 

Dodavatel musí dále dodat k zaměřovači optický zvětšovací modul s minimálně trojnásobným, maximálně šestinásobným zvětšením. Zvětšovací modul bude umístěn na stranově výklopné montáži.

 

Nové zbraně 601.skss dále získají laserové značkovače (s infračerveným módem) s dosahem minimálně 400 m, univerzální dvoubodový popruh nebo minimálně 12 kusů polymerových zásobníků na 30 nábojů s možností vizuální kontroly počtu nábojů.

 

601. skss nakonec pro své útočné pušky získá průhledový zaměřovač Aimpoint MICRO T-2, zvětšovací modul Aimpoint 3xMAG-1 (3xMAG-1 nemá vlastní záměrný kříž, využívá červeného záměrného bodu zaměřovače) a laserový značkovač Meprolight Sting.

 

V zadávací dokumentací 601. skss transparentně popsala cenu jednotlivých položek: Jedna útočná puška s příslušenstvím stojí (všechny ceny včetně DPH) 72 337 Kč, střelecká optická souprava 54 154 Kč, laserový zaměřovač 30 540 Kč, konverzní systém FX Simunition 12 297 Kč a odolný kufr 7702 Kč.

 

Zdroj: Kupní smlouva (.pdf)

Nahlásit chybu v článku


Související články

601. skss hledá nové rekruty: Nabízí špičkový výcvik a schopnosti

V roce 2018 čeká 601. skupinu speciálních sil (601. skss), podobně jako v předchozích letech, ...

Bude mít 601. skupina horší vozidla než VP?

601. skupina speciálních sil (601. skss) je vzhledem ke svému určení nejlépe vybavenou jednotkou ...

Zimní výcvik střediska aktivních záloh 601. skss

Rota aktivních záloh u 601.skupiny speciálních sil vznikla v říjnu roku 2000 a patří tedy mezi ...

Bojové ostré střelby operátorů 601. skss

Bojové ostré střelby, vojenským slangem nazývané „BOSky“, jsou vyvrcholením taktické a střelecké ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fourtom
  06:00 22.09.2018

  AR 15 Jumelé avec Harris bipied - https://www.viseurfr.com/harri...

  AR 15 Jumelé avec Harris bipied - https://www.viseurfr.com/harri...

 • KOLT
  09:34 03.08.2018

  Díky! Takovéhle předpisy jsou zlo a jednou naši civilizaci zničí :-/

  Díky! Takovéhle předpisy jsou zlo a jednou naši civilizaci zničí :-/

 • Zbrojir
  15:34 02.08.2018

  Pomoc v ramci programu vcelku fungovala, ale zrealizovat klasicky obchod pry bylo pro tuzemske obchodniky nesmirne obtizne. Sladit vsechny tuzemske a US pozadavky tak, aby mohla ...Zobrazit celý příspěvek

  Pomoc v ramci programu vcelku fungovala, ale zrealizovat klasicky obchod pry bylo pro tuzemske obchodniky nesmirne obtizne.

  Sladit vsechny tuzemske a US pozadavky tak, aby mohla firma vcas podat nabidku, vcetne pozadovaneho vzorku zbrani a ty pak ve stanovene dobe dovezt, se nedarilo. Popravde, ono je to velmi tezke i dnes.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:12 02.08.2018

  Já právě myslel, že část těch M4 pro Šestku a SOG jsme dostali v rámci některého z programů USA, které slouží k nákupu techniky spojencům za americké peníze. Colt měl tuším SOG ...Zobrazit celý příspěvek

  Já právě myslel, že část těch M4 pro Šestku a SOG jsme dostali v rámci některého z programů USA, které slouží k nákupu techniky spojencům za americké peníze. Colt měl tuším SOG přímo odpovědět, že prostě nemají volné kapacity, ať se obrátí na jiného výrobce. Což tedy mohla být jen diplomatičtější forma odmítnutí, pravda.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  09:25 02.08.2018

  Oni to zdaleka nebyly jen vytížené výrobní kapacity, v daném období tuším jasně převažovala ze setrvačnosti přetrvávající „nevstřícná pravidla“ pro vývoz výzbroje z USA do těchto ...Zobrazit celý příspěvek

  Oni to zdaleka nebyly jen vytížené výrobní kapacity, v daném období tuším jasně převažovala ze setrvačnosti přetrvávající „nevstřícná pravidla“ pro vývoz výzbroje z USA do těchto teritorií.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  06:56 02.08.2018

  Zbrojir, díky za info! Teď si vzpomínám, že s dovozem čehokoliv slušného na platformě AR-15 byl jeden čas docela problém, neb zbrojovky nestíhaly. Koneckonců i Šestka a SOG musely ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir, díky za info! Teď si vzpomínám, že s dovozem čehokoliv slušného na platformě AR-15 byl jeden čas docela problém, neb zbrojovky nestíhaly. Koneckonců i Šestka a SOG musely v počátku vzít za vděk Bushmastery, ačkoliv minimálně SOG poptával zbraně od Coltu. A Šestka hodně dlouho nevěděla, jestli v roce 2006 pojede do Astánu jen s modernizovanými Sa. 58 nebo jestli jí stihnou zavčasu dovézt M4.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  13:58 01.08.2018

  Kolt V době výběru pušky 5,56x45 nebyly AR 15, resp. M4 dostupné, a to nejen na civilním trhu, problém byl dostat je sem z USA i pro oficiální státní složky. Tehdy byla pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt

  V době výběru pušky 5,56x45 nebyly AR 15, resp. M4 dostupné, a to nejen na civilním trhu, problém byl dostat je sem z USA i pro oficiální státní složky.
  Tehdy byla pro schopnost ničení odolnějších cílů, či pro střelbu na střední vzdálenosti, kde HaK MP5 v 9x19 již nestačí, požadována kompaktní puška 5,56x45, výběr se nakonec zúžil na SIG řady 550 a HaK G 36. G 36, konkrétně ve verzi C, vyšla levněji a byla snadněji dosažitelná.

  Zbraň má nepochybně své silné stánky, jako je vysoká provozní a funkční spolehlivost, nadstandardní přesnost, schopnost funkce i při dlouhodobém zanedbání údržby a tradičně konstantní kvalita. S narůstající potřebou plně osadit zbraně moderním příslušenstvím se ukázalo vhodné přejít na osvědčený design. AR15, konkrétně tedy na 416 A5.

  HaK G 36 jde poměrně snadno repasovat a dnes existují další a další modernizační prvky, které zlepší i původní, spíš „striktně vojenskou ergonomii“.

  Karloscz

  Výběrové řízení je dnes hodně administrativně-byrokratická záležitost, kdy se mnohé odvozuje od obecně užívaných standardů, takže rozptyl 4MOA vnímejte jako limit, který nesmí být překročen ani při nejnepříznivější kombinaci v systému zbraň – munice. Tento údaj vůbec nehovoří o reálných schopnostech zbraně. S kvalitní municí se mohou tyto produkty dostat i pod MOA.

  Je třeba vnímat situaci, kdy obecné požadavky přepisů (STANAG a další) splní i nikterak vysoce precizní munice, pokud bych chtěl limit pro precizi více utáhnout, musel bych jinak vymezit i munici, než jen odkazem na platné standardy, a to má další souvislosti. Limit zadaný zadavatelem tedy chápu.

  HaK MP5 (plingr2)

  Jde o jednu z nejúspěšnějších zbraní dané kategorie. Měl jsem v ruce mnohé, resp. snad téměř vše, co je zde reálným konkurentem HaK MP5 a o vítězi mám jasno.

  Při výběru soukromé karabiny 9x19 jste limitován civilním trhem, tedy nabídkou a bude hodně záležet, na co zbraň potřebujete. Pokud na rekreační střílení a případnou sebeobranu, tak SP5K je jednou z nejlepších voleb, co se týče poměru výkon cena. Beru, že pro leváka je manipulace obtížnější, dá se to ale nadrilovat.

  Mj. HaK MP5 má na tehdejší dobu klasické manipulační prvky, pravák by neměl mít potíže, problém zasouvání plného zásobníku se závěrem v předu je spíše o cviku správně působit silou, modernizované zásobníky jsou totiž „segmentové“ (zakřivené), kdy mnozí tlačí evidentně špatným směrem, dále je třeba mít v zásobníku skutečně 30 nábojů (dolní v okně, horní vlevo), při ručním nabíjení, bez nabíječky, si sloupec ne vždy zcela sedne, takže promáčknout, a pak je to jen o síle, která překoná odpor pružiny. Kdo na to nemá, raději ať plní 28/29. Jinak zásobníky pro MP5 jsou opravdu povedené a z hlediska plnění a výdrže pružiny až neuvěřitelný poměr (jdou snadno plnit a pružiny přitom drží), kvalitu však zaručuje zpravidla pouze originál, u kopií je to problém.

  Záchyt závěru je pro MP5 vyřešen, aplikován je ale jen na MP5 10 (jiné ráže), uživatelé byli na stávající manipulaci natolik zvyklí, že modernizace v tomto směru ustrnula. I já osobně, jsem na zbraň bez záchytu již zvyklý a jako problém to u vycvičeného jedince nevidím. Když jsem v HaK kdysi slyšel, že významná většina velkých uživatelů záchyt po létech vlastně už nechtěla, nevěřil jsem, a nyní bych návyky také nerad měnil.

  Manipulace je pro praváka jednoduchá a logická, ale někteří si ji vylepšují mnohdy dost nepochopitelnými postupy.

  Co oceňuji:

  Životnost 9x19 s chromovanou hlavní reálně okolo 100 000 ran, někdy i více.
  Vysoká funkční a provozní spolehlivost.
  Kultivované chování, překonávající konkurenci, některou o celé třídy.
  Vysoká přesnost, v praxi dobrý střelec porazí i tovární rozptyloměrné hlavně.
  Dostatek doplňků na trhu, včetně těch integrovaných.
  Dá se repasovat, přelisovat hlaveň, vyměnit pružiny a vytahovač a jede se dalších 100 000 ran a takové repase dá klidně 2 možná 3.

  Pokud něco na sport, tak něco na bázi designu AR 15, asi nejlépe VAR v 9x19.

  SIG SAUER MPX vers. HaK MP5A

  výtah z jiného materiálu....

  SIG

  Klady:
  • Střelecké výkony téměř na úrovni MP5, výborná je především přesnost a velmi slušná kultivovat.
  • Spolehlivá funkce s ogivální i neogivální municí se střelami 6,5-8g, ve výkonové hladině obvyklé pro služební munici (1000 ran bez závady – pravidelně čištěn).
  • Ergonomie a ovládací prvky pro rychlou manipulaci (přebíjení) v souladu se soudobými požadavky.

  Nedostatky:
  • Složitá konstrukce s vyššími nároky na zručnost a znalosti uživatele (pro příznivce zbraní nic, co by snadno nezvládl).
  • Obtížný přístup při čištění, řádné vyčištění, pakliže není použita mokrá cesta, je dost pracné a zdlouhavé.
  • Nadměrná tvorba mosazných špon (oproti MP5), pro zajištění řádné funkce bude zbraň vyžadovat pravidelnou údržbu.
  • Rezervy v chodu mechanismů (drhne spoušť, díky odporům musí být natažení závěru táhlem provedeno s dostatečnou razancí, riziko chyby u nevycvičené obsluhy).
  • Ramenní opěra v uložení má tendenci se po větším množství ran povolovat (ukotvena na rám prostřednictvím svislého rozhraní Picatinny, možná bude třeba šroub upínací čelisti zalepit vhodným lepidlem), 3 polohová teleskopická opěra je navíc celkem krátká (pro balistické vesty je však OK).
  • Předpažbí je díky konstrukci ukotvení poměrně objemné, při kotvení dalšího příslušenství, např. taktické světlo na bočnici, bude zbraň pro manipulaci ve stísněných prostorech již hodně široká.

  HaK MP5 A tedy nadále zůstává králem, v přesnosti a kultivovanosti je srovnatelný a mírně lepší, při střelbě se minimálně znečišťuje, takže vyžaduje jen minimální údržbu, dočasně to zvládne i zcela bez ní, přístup pro řádné vyčistění je zde citelně lepší, vlastní čistění je mnohem méně pracné, manipulace s ovládacími prvky je logická, v případě nácviku i velmi rychlá (nesmí však nikdo vymýšlet různé rádoby správné postupy), chod všech mechanismů je hladký, s minimálními riziky selhání obsluhy, ke zbrani existuje široká škála doplňků, z nichž mnohé lze do konstrukce zbraně přímo zaintegrovat, takže ji lze nakonfigurovat tak, aby její štíhlá silueta neutrpěla.

  HaK MP5 jako etalon třídy – 100%
  SIG MPX max. 65-70%

  Pohled na produkty, jako na služební zbraně… (nikoli z pohledu sportu)

  Zkoušky mj. prokázaly velké rozdíly ve spolehlivosti mezi originální HaK a klony, kdy některé klony „neustály“ speciální provedení nábojů, např. s mosaznými střelami 6,5g (roztřepení nábojnice na Revelliho drážkách - závady, když dva dělají totéž, není to totéž…).

  Ještě krátké srovnání MPX s HaK SP5K (civilní ekvivalent MP5K).
  Výkony obou zbraní jsou srovnatelné, a krátká verze MP5, přes nižší hmotnost a téměř poloviční délku hlavně, co se týče kultivovanosti a přesnosti střelby, drží s MPX krok (zkoušeno v rozsahu 7m - 50m). Při podobné ceně je výběr věc osobních preferencí, pro rekreační střelbu a obranu bych opět upřednostnil osvědčenou konstrukci, tedy SP5K.

  Ze subjektivního srovnání z hlediska chování při střelbě vzešlo pořadí karabin ráže 9x19 takto:

  1. HaK MP5A
  2. SIG MPX - 8"
  3. V-AR 9x19 - 6,5"
  4. BaT APC.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:15 01.08.2018

  S MOA to asi skutečně bude nějaká norma. Nicméně trvat na ní v zadávací dokumentaci je debilita. Tyhle normy jsou jen základ/vodítko. Předpokládá se, že je v odůvodněných situacích ...Zobrazit celý příspěvek

  S MOA to asi skutečně bude nějaká norma. Nicméně trvat na ní v zadávací dokumentaci je debilita. Tyhle normy jsou jen základ/vodítko. Předpokládá se, že je v odůvodněných situacích zpřísníte (a ve veeeelmi dobře odůvodněných situacích změkčíte). Čili nebyl problém napsat 2 MOA či ještě méně. Jenže se to holt píše na míru strategickým dodavatelům (ačkoliv si mnozí stále naivně myslí, že ne...). Každopádně u flinty od DD bych se nebál, že bude střílet za roh :-)

  faraonamumu, proč by si někdo měl namastit kapsu? Byla napsána specifikace (a spíše měkká) a vypsáno VŘ. Příhlásilo se víc firem, vyhrála Cairo CZ (ačkoliv se výrazně tlačila jiná nejmenovaná společnost). Kde je problém? Cena samotné zbraně stejně dělá jen menší část celkové ceny zakázky.

  GAVL, hledáte problémy, kde nejsou. Oni ví, proč chtějí konkrétní typ kufru (STORM a PELI jsou produktové řady, není požadovaný konkrétní model). Plechovou krabici za 3 kKč, jak jste navrhoval, si používejte sám...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:33 31.07.2018

  Plingr: s MP5 máme přesně stejné problémy (teda nejsem levák, ale natahování mi nesedí). Plus ta zákeřnost s MP5, že to chce double chamber check.

  Plingr: s MP5 máme přesně stejné problémy (teda nejsem levák, ale natahování mi nesedí). Plus ta zákeřnost s MP5, že to chce double chamber check.

 • fenri
  22:31 31.07.2018

  Slavo, díky. My kremloboti jsme sadisti a tohle nám jde ;-) Strejda, Karlos: ano, 4 MOA je horší AK47 a u AK 74 by to byl důvod flintu sešrotovat. Je to nějaký formální požadavek. ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo, díky. My kremloboti jsme sadisti a tohle nám jde ;-)
  Strejda, Karlos: ano, 4 MOA je horší AK47 a u AK 74 by to byl důvod flintu sešrotovat. Je to nějaký formální požadavek. Nebál bych se , že flnta od DD se se vhodným střelivem bude motat kolem 1MOA. Na druhou stranu přesnost Kosy na urovni "rutinně 1.2 MOA" je s dovolením těžká utopie.
  I takový Beryl (beru ho jako nadprůměrný klon AK v NATO ráži) je typicky 1.5 MOA flinta a to pouze s vybraným střelivem, co jí chutná (Mesko, GGG) a když to jde dobře. To, že se někdy s ním zadaří položka kolem MOA je spíš náhoda. Ale v klidu, i s 2MOA puškou lze na 600m sundat chlapa jak prd, když se daří a někdy za boha ani s TRG nedáte figuru ani na 500m. Střelba je hodně magie a flinta není vše. Jsou joudové, co minou se vším (já) a jsou borci, kteří jsou s carským Mosinem hodně nebezpeční na 700m. Základ je pokora, přísnost na sebe, střílení, střílení, střílení, pak trochu puška, pak vám to začne jít a pak začnete blbě vidět a je čas jít do střeleckého důchodu. :-)Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:44 31.07.2018

  Diskutovala se tu “módní” krátká hlaveň u 5,56 jen tak pro zajímavost Nový Zéland nahradil pušky Steyr AR 15kou z dílen LMT s délkou hlavně 16’ prý tak mají efektivní dostřel 600m? Zobrazit celý příspěvek

  Diskutovala se tu “módní” krátká hlaveň u 5,56 jen tak pro zajímavost Nový Zéland nahradil pušky Steyr AR 15kou z dílen LMT s délkou hlavně 16’ prý tak mají efektivní dostřel 600m?Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  21:10 31.07.2018

  Jo nejaky MilSpec o tom v pechotnim standardu píše, ale to prece neznamena, ze to budu povazovat za vyhovujici pro SF.

  Jo nejaky MilSpec o tom v pechotnim standardu píše, ale to prece neznamena, ze to budu povazovat za vyhovujici pro SF.

 • Slavoslav
  19:52 31.07.2018

  Karlos Nie som si istý, ale neviem či tá presnosť nepochádza z nejakej normy prípadne miestneho štandardu. Niekde som zachytil že CZ tak rieši reklamácie na ich zbrane. I keď ...Zobrazit celý příspěvek

  Karlos

  Nie som si istý, ale neviem či tá presnosť nepochádza z nejakej normy prípadne miestneho štandardu. Niekde som zachytil že CZ tak rieši reklamácie na ich zbrane. I keď neznamená to že tak zle strieľajú ale"presnosť" 2moa nevyreklamuješSkrýt celý příspěvek

 • GAVL
  18:52 31.07.2018

  Pokud udávám TYP tak musím uvést např. STORM CASE iM 3200 od výrobce PELI. Takto má být definováno. Nebo mohu napsat kufr od výrobce PELI typ STORM CASE iM 3200.   Pokud napíši ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud udávám TYP tak musím uvést např. STORM CASE iM 3200 od výrobce PELI. Takto má být definováno. Nebo mohu napsat kufr od výrobce PELI typ STORM CASE iM 3200.
   
  Pokud napíši typ PELI, STORM .... tak je to jen napsaná blbost Těch kufrů STORM CASE je fakt hodně moc různých.
   
  Dokonce je mi divné , že ke konci dokumentu je Příloha č. 5 ke KS č. 175110241 Kufr z vysokopevnostního plastu, s vnitřním polstrováním pro samotnou zbraň SKB and Soft Case Blackhawk.
   
  tímto je nabídka zakončena Všechny výše popsané části nabídky odpovídají požadavkům uvedeným v Příloze č. 1 ke KS č. 175110241 Takticko -technické požadavky útočné pušky typu AR-15 s příslušenstvím.
   
  Nevšiml jsem si , že by v příloze jedna byl uváděn výrobce SKB. SKB soft case jsou plátěný tašky, alespoň podle toho co jsem nalezl.Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  18:00 31.07.2018

  2Strejda: Přesně, 4 MOA jsou pekelně moc, to je srovnatelné s AK47. Přitom i SAvz58 překopaný na 5,56x45 umí bez úprav s továrním střelivem ca 1.2 MOA. Samotná ráže (resp 223 REM) ...Zobrazit celý příspěvek

  2Strejda: Přesně, 4 MOA jsou pekelně moc, to je srovnatelné s AK47. Přitom i SAvz58 překopaný na 5,56x45 umí bez úprav s továrním střelivem ca 1.2 MOA. Samotná ráže (resp 223 REM) je z kategorie těch "přirozeně přesných", není problém s ní jít pod 0,25 MOA. Nerozumím tomu - kupovat pro SF pušku, které terč na sto m po vystřílení 10 ran vypadá jak po zásahu špatnou brokovnicí, to si místo toho mohli pořídit další BRENy navíc, ty jsou podobně "přesné".Skrýt celý příspěvek

 • plingr2
  17:08 31.07.2018

  Pro Zbrojíře: A jaký je tvůj názor na MP5 a MPX? Chci si koupit karabinu v 9x19 v semi auto, ale nemohu si nějak vybrat. MP5 je fajn, ale mrzí mě absence střelecké pohotovosti, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Zbrojíře:
  A jaký je tvůj názor na MP5 a MPX? Chci si koupit karabinu v 9x19 v semi auto, ale nemohu si nějak vybrat. MP5 je fajn, ale mrzí mě absence střelecké pohotovosti, natahování na špatné straně (jsem levák) a měl jsem problém s dorážením plného zásobníku do zbraně. S MPX nemám zkušenost vůbec.Skrýt celý příspěvek

 • StrejdaXpro
  16:53 31.07.2018

  Neni to docela velkej rozptyl? hlavne pro SF
  "Minimální přesnost je 4 MOA s municí 5,56 mm x 45 NATO SS109 od české firmy Sellier & Bellot."
  Čekal bych třeba 2MOA

  Neni to docela velkej rozptyl? hlavne pro SF
  "Minimální přesnost je 4 MOA s municí 5,56 mm x 45 NATO SS109 od české firmy Sellier & Bellot."
  Čekal bych třeba 2MOA

 • Slavoslav
  16:31 31.07.2018

  fenri

  + za ranivosť

  fenri

  + za ranivosť

 • jancz
  15:00 31.07.2018

  Zbrojař: pan Bartocci je právě ten co se pohybuje přímo (nebo pohyboval) v průmyslu, je autorem nespočtu Armorer's manualů, dělal forenzního pracovníka, je autorem např. knih ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojař:
  pan Bartocci je právě ten co se pohybuje přímo (nebo pohyboval) v průmyslu, je autorem nespočtu Armorer's manualů, dělal forenzního pracovníka, je autorem např. knih "Black Rifle" dělal v Coltu apod... co se týče zkušeností, je jeden z mála co to má fakt v malíku IMO.

  co vím tak přímo z úst konstruktéra AR 15 (v jenom z interview Forgotten weapons) zmiňuje, že AR 15 nikdy nebyla konstruována jako zbraň pro nepřetržitou střelbu, v tom se asi právě spíš osvědčí ta HK416, protože díky externímu pístu roznese to teplo po větší ploše a ne jen v nosiči závorníku a navíc je celkově robustnější s těžkou hlavní, v tom je určitě HK416 lepší (ale to už bych teda spíš přihlížel k modelu IAR, který je na to specializovaný, ale taky váží ještě o nějaké to kilčo víc)

  a samozřejmě kdyby naše armáda měla kvalitní DI AR 15 tak by to bylo nejlepší řešení, ale místo toho máme krabičku od CZ :(Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:29 31.07.2018

  Zbrojir, informace o přechodu ZJ/URN na HK416 je zajímavá. Mně tedy vždycky přišlo, že pro jejich potřeby je AR vhodnější než G36 (ale co já o tom vím, že jo ;-) ). Mmchd, ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir, informace o přechodu ZJ/URN na HK416 je zajímavá. Mně tedy vždycky přišlo, že pro jejich potřeby je AR vhodnější než G36 (ale co já o tom vím, že jo ;-) ).

  Mmchd, nevíte, jestli Šestka kupuje i jiné náboje ráže 5.56x45 mm než klasické M855? Předpokládal bych minimálně nějaké průbojné, ale zajímalo by mě, jestli i třeba právě zmíněné M855A1, Mk 262 či Mk318.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4