81mm minomety pro Armádu ČR

Minomet L16 britské armády v Afghánistánu.
Foto: Minomet L16 britské armády. / British Army

Ministerstvo obrany ČR nedávno ohlásilo zájem nakoupit 19 nových minometů v ráži 81 mm. Jedná se o standardní minometnou ráži používanou v NATO a v této ráži nalezneme širokou škálu munice. Už jen existence široké palety munice je důvodem pro zakoupení nového typu zbraně.

Předchůdce z doby Varšavské smlouvy

Naše armáda měla již podobnou zbraň ve výzbroji, a to minomet vz.52 v ráži 82 mm. Minomety vz.52 byly přepravovány na korbě Pragy V3S a nebo po jednotlivých částech v rámci minometného družstva.

Ráže 82 mm byla standardní v rámci Varšavské smlouvy. Zde je potřeba si všimnout, že Sovětský svaz potřeboval typově stejný osvědčený minomet, který používaly západní země, ale v nekompatibilní ráži. Proto došlo k navýšení ráže z 81 mm na 82 mm, které na základní chování zbraně při střelbě nemá prakticky vliv.

Jelikož je však ČR členem NATO, je pochopitelné, že je zde snaha zavést minomet ve zmíněné ráži 81 mm. Samotný princip minometu je léta stejný a hlavní vývoj se udál na poli munice, která obsahuje i řadu „chytrých" provedení.

Minomet vz. 52 Foto: Obsluha minometu vz.52. / Armáda ČR

Minomety u povstalců

To, že minomety nejsou zapomenutou zbraní, je doloženo z operací v Iráku v nedávné době. Iráčtí povstalci používali minomety přepravované na lehkých nákladních vozidlech pro nepřímou palbu na vojenské základny spojeneckých vojsk. V knize Sniper One je popisován detailně takový útok na britskou základnu.

Odstřelovači, kteří střežili okolí základny, proti povstalcům s minomety nedokázali zasáhnout. Povstalci zaparkovali vozidlo za nějakou zdí, tak že od základny nebyli vidět. Palbu zahájili na pokyn neozbrojeného pozorovatele, který zadával opravy.

Využili tak dokonale systém nepřímé palby minometu. Britové nebyli schopni dlouhou dobu nic podniknout, protože bombardování ve městě nepřicházelo v úvahu a sami minomety neměli. Minomet tedy má své uplatnění v různých typech nasazení.

Video: M252 v akci. / YouTube

 

Dostupné možnosti

Když se podíváme na dostupné typy minometů v ráži 81 mm, tak zjistíme, že je zde několik dostupných typů s tím, že řada používaných minometů má již od svého vzniku na svém laufu řadu křížků.

L16 – Spojené království

Navržena společně s Kanadou. Vyrábí se od roku 1965 a je používán v řadě zemí – Spojené království, Nizozemí, Austrálie, Japonsko, Nepál, Nový Zealand. Zbraň prošla řadou konfliktů a je tak velice osvědčená. Bojová hmotnost zbraně je 35,3 kg a délka hlavně je 1280 mm. Maximální efektivní dostřel 5650 m.

Minomet L16 britské armády v Afghánistánu. Foto: Minomet L16 britské armády v Afghánistánu. / British Army



M252 – USA

Zbraň vychází z britské modernizované zbraně L16A2 a vyrábí se od roku 1987. Od roku 2011 existuje modernizovaná a odlehčená verze M252A1. Původní verze zbraně má hmotnost 41,5 kg a nově byla snížená na 31,5 kg. Délka hlavně je 1270 mm. Maximální efektivní dostřel je 5935 m.

Minomet

Foto: Minomet M252 americké armády na cvičení v Austrálii. / US Marine Corps



LLR 81 mm – Francie

Jedná se o jednu z novějších konstrukcí. Vychází z minometu TDA 81mm navrženého v roce 1961, ale modernizace v roce 1997 byla natolik zásadní, že došlo ke změně označení. Právě minomet LLR 81 mm je v zesílené verzi určen pro výsadkáře. Hmotnost celé zbraně je 45,2 kg. Délka hlavně je 1550 mm.

Zesílení hlavně je zde z toho důvodu, že je možnou použít jakkoliv výkonnou munici, která je v současnosti na trhu. Maximální efektivní dostřel je 5600 m.

Minomet Foto: Minomet LLR francouzské armády. / Armée de Terre



Vz.98 – Slovensko

Slovenský minomet vyrábí firma Konštrukta Defence a.s.. Výrobek má několik inovativních prvků. Minomet přesunuje trojčlenná obsluha nebo je tažen na speciálním demontovatelném podvozku. Hmotnost celé zbraně je 64,5 kg. Maximální efektivní dostřel je 6700 m.

MinometFoto: Slovenský minomet vz. 98. / KONŠTRUKTA-Defence, a.s.



Další možnosti

Mimo tyto minomety je možno se setkat s finskými minomety 81 KRH 71 Y, řeckými E44, bosenskými M69B, které vznikly konverzí původních jugoslávských M69 v ráži 82mm. Dá se předpokládat, že ve hře budou především první čtyři uvedené typy.

Pro britský či americký minomet hovoří zkušenosti a široké rozšíření těchto zbraní. Francouzi mají zase modernější zbraň, která je dodatelná v provedení pro výsadkáře, což byl jeden z požadavků. Slovenská zbraň je vyráběna naším sousedem s tím, že její hlavní handicap je její hmotnost, která je větší než u všech ostatních konkurentů.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový indický dělostřelecký systém Catapult Mk.II

Indická armáda plánuje nakoupit moderní samohybné a tažené dělostřelecké systémy ráže 155 mm. Nové ...

SPEAR: Nový izraelský 120mm minomet

Izraelská firma Elbit Systems představila nový 120mm minomet SPEAR. Jde o druhou generaci ...

Nový dělostřelecký systém z Německa

Německá firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) představila na pařížské výstavě Eurosatory 2014 novou ...

Česká zbrojovka investuje na Slovensku

Česká Zbrojovka (ČZ) rozšíří na Slovensku své vývojové a výrobní kapacity. Informaci přinesl deník ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • David
  13:47 14.07.2014

  Vím, že to je mimo téma, ale k zdejší diskusi o CFE - svůj smysl splnila. Samozřejmě, našla se celá řada pokusů ji přechytračit (ze stejných důvodů vznikl v tehdejší ČSFR OT-90), ...Zobrazit celý příspěvek

  Vím, že to je mimo téma, ale k zdejší diskusi o CFE - svůj smysl splnila. Samozřejmě, našla se celá řada pokusů ji přechytračit (ze stejných důvodů vznikl v tehdejší ČSFR OT-90), ale to je u každé podobné smlouvy (stačí si vzpomenout, jak kdysi předválečné Německo obcházelo Versailleskou smlouvu atd).Je faktem, že většina států je silně pod jejími limity, ale to se může snadno změnit. Stačí se podívat třeba na příklad Ázerbájdžánu, který v některých kategoriích (tanky) má téměř dvojnásobný počet techniky. Příznačné je, že si pořizuje plnohodnotnou techniku. Ona podlimitní technika - třeba právě 98 mm minomety - se tak ukázala jako slepá ulička a stále jsou preferovány již tradiční rážeSkrýt celý příspěvek

 • BoudiSVK
  22:19 13.07.2014

  Jecchus : Tak ja som tam niekde pisal že dnes už to nema moc velky vyznam, ale zase je to ukažka ake debilne veci su stale uzakonene.

  Jecchus : Tak ja som tam niekde pisal že dnes už to nema moc velky vyznam, ale zase je to ukažka ake debilne veci su stale uzakonene.

 • Jecchus
  18:41 13.07.2014

  Želva, GAVL, BoudiSlovensko: Myslím, že na CFE není třeba brát realne jakýkoli zřetel, protože za současné situace se ta smlouva nedá prakticky ani porušit bez totálního ...Zobrazit celý příspěvek

  Želva, GAVL, BoudiSlovensko:

  Myslím, že na CFE není třeba brát realne jakýkoli zřetel, protože za současné situace se ta smlouva nedá prakticky ani porušit bez totálního rozvratu hospodářství dané země. Ty limity jsou tak velké, že se jim nepribližujeme ani na dohled. Nutno si uvědomit, že je splňovala i mnohonásobné větší armáda Československa i její nástupnické armády ČR a SR. Neznám ty čísla z hlavy, ale třeba ohledně tanků je ten limit tuším v řádu tisíců. A kolik máme tanků? Cca. 30 modernizovaných T-72 M4CZ a cca. 100 T-72 jako nepoužívané uloženky. Takže je to jako se zlobit, že mne omezuje limit v pití piva v hospodě, který činí 100 kousků za večer... :)))Skrýt celý příspěvek

 • BoudiSVK
  14:35 13.07.2014

  Gavl : Pokial viem tak česko ma v hamburgu pristav, možte začat :D

  Gavl : Pokial viem tak česko ma v hamburgu pristav, možte začat :D

 • GAVL
  14:34 13.07.2014

  BoudiSVK Tak to abychom tedy založili námořnictvo a všechno převedli pod něj, stačí si v polsku pronajmout nějaký molo a postavit k němu jeden pobřežní hlídkový člun s kulasem ...Zobrazit celý příspěvek

  BoudiSVK

  Tak to abychom tedy založili námořnictvo a všechno převedli pod něj, stačí si v polsku pronajmout nějaký molo a postavit k němu jeden pobřežní hlídkový člun s kulasem :DSkrýt celý příspěvek

 • BoudiSVK
  13:37 13.07.2014

  GAVL: Tak zmluva o konvečnych silach v europe (CFE), je hovadina zo studenej vojny ktora mala zpomalit zbrojenie. Samozrejme spomalila hovno, lebo začala platit až koncom 80tych ...Zobrazit celý příspěvek

  GAVL: Tak zmluva o konvečnych silach v europe (CFE), je hovadina zo studenej vojny ktora mala zpomalit zbrojenie. Samozrejme spomalila hovno, lebo začala platit až koncom 80tych rokov, kedy už vychod nemal financie na zbrojenie a zapad nemal chut. Dnes je to nezmyselna vec, kedže zaratava iba štaty z nato a byvalej varšavskej zmluvy, čiže nie celu europu. Tak isto nelimituje namornu techniku ani techniku použivanu namornymi silami, čize teoreticky take polsko može mat iba 4000 BVP ale ak by BVP zaradily pod namornu pechotu tak ich možu mat aj 10 000. A zmluva tak isto nebola zmenena v čase ked štaty varšavskej zmluvy vstupily do NATO.Skrýt celý příspěvek

 • BoudiSVK
  13:31 13.07.2014

  Korytnačka : Tak im ide o limitaciu vyzbroje, a museli tu vyzbroj nejako definovat. Preto bojove delostrelectvo je definovane na viac ako 100mm. Napr obraneny Transporter je ...Zobrazit celý příspěvek

  Korytnačka : Tak im ide o limitaciu vyzbroje, a museli tu vyzbroj nejako definovat. Preto bojove delostrelectvo je definovane na viac ako 100mm. Napr obraneny Transporter je definovany ako obrnene vozidlo zo schopnostou prenašat družstvo pod pancierom a je vyzbrojene zbranou slabšou ako 20mm. Tym padom ak ma viac ako 20mm zbran tak už je radene ako BVP a spada pod ine limity. A zmluva o konvečnych silach v europe ma teoreticky zbranit vojne, kedze žiadny štat nebude mat extremnu početnu prevahu, alebo ak s apokusi o vytvorenie takej prevahy bude to dane najavo porušenim zmluvy. A to je ta najabsurdnejšia vec.Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  12:51 13.07.2014

  Zajímavé jak si neustále vymýšlíme nějaké limity v Evropě , to máme limity na emise na dělostřelectvo nad 100 mm, na tanky určitě taky a jistě mnoho dalšího. K čemu je to dobrý ?

  Zajímavé jak si neustále vymýšlíme nějaké limity v Evropě , to máme limity na emise na dělostřelectvo nad 100 mm, na tanky určitě taky a jistě mnoho dalšího. K čemu je to dobrý ?

 • green_korytnacka
  12:51 13.07.2014

  BoudiSVK: dakujem za odpoved, ale stale mi nieje jasne preco zabit niekoho s 98mm delom je ok, ale uz s >100mm nie. pripada mi absolutne absurdne v tak strasnej veci ako je vojna ...Zobrazit celý příspěvek

  BoudiSVK: dakujem za odpoved, ale stale mi nieje jasne preco zabit niekoho s 98mm delom je ok, ale uz s >100mm nie. pripada mi absolutne absurdne v tak strasnej veci ako je vojna nieco limitovat.Skrýt celý příspěvek

 • BoudiSVK
  12:35 13.07.2014

  Zmluva o konvenčnych silach v europe limituje počet delolostrelectva vačšieho ako 100mm. Preto slovensko vyradilo 120mm Vz.82, a vyvinuli 98mm Vz.97, Ale dnes už ma vačšina štatou ...Zobrazit celý příspěvek

  Zmluva o konvenčnych silach v europe limituje počet delolostrelectva vačšieho ako 100mm. Preto slovensko vyradilo 120mm Vz.82, a vyvinuli 98mm Vz.97, Ale dnes už ma vačšina štatou tak malo techinky že toto sa už ani nerieši.Skrýt celý příspěvek

 • Beny
  12:33 13.07.2014

  Teď jsem četl něco o nákupu nepr§střelných vest za 170 000 000Kč, nevíte o tom někdo něco víc?

  Teď jsem četl něco o nákupu nepr§střelných vest za 170 000 000Kč, nevíte o tom někdo něco víc?

 • green_korytnacka
  12:26 13.07.2014

  z akeho dovodu su limitovane pocty 100mm minometov?

  z akeho dovodu su limitovane pocty 100mm minometov?

 • Karlos73
  03:02 13.07.2014

  Mam pocit, ze slovenska koncepcia vychadza z francuzskej (vyvoj minometov bol v obdobi, ked Slovenko po vzniku statu v 1993 hladalo spolupracu, a nieco sa crtalo s Francuzmi - ...Zobrazit celý příspěvek

  Mam pocit, ze slovenska koncepcia vychadza z francuzskej (vyvoj minometov bol v obdobi, ked Slovenko po vzniku statu v 1993 hladalo spolupracu, a nieco sa crtalo s Francuzmi - modernizacia T-72, obdobie Meciara)
  Ta vaha ide na ukor dlzky hlavne, a stabilizacneho taniera. Snazil som sa najst parametre slovenskehio minometu vz.98 - 81mm, ale nenasiel som dlzku hlavne, moj predpoklad je ze ma dlzku viac ako 1500mm, tym paqdom ma vacsiu hmostnost a vacsi dostrel. Na strankach MO SR maju bordel, co sa tyka vyzbroje, je to neuveritelne,ze niekdo zobral prachy (bere prachy za aktualizacie....je to hanba, ze pri info k info k minometu 81mm sa vam zobrazi technicke udaje k minopmetu 82mm a 120mm, uplny amaterizmus)
  Nie som kompetewntny, aby som sa vyjadroval k slovenskiym minometom, mam vsak pocit, ze ta vaha je pre dhlsiu a silnejsiu (bitelnejsiu) hlaven (vacsi dostrel, a hlavne pre variabilne pouzitie NATO min),. Anglicky a Americky minomet maju kratsiu hlaven, lahsiu stabilizaciu-podlozku oproti slovenskemu. Podobnou cestou ako slovenske minomety isli aj poliaci, tiez kopirovali filozofiu 98mm minometov (aby sa dostali do medzinarodnej konvencie o poctoch minimotev nad 100mm). Je vidiet, ze Ceska republika sa snazi zmodernizovat delostrelecke systemy, otazka znie ci sa vyda mode kde je zaruka na naveznostv rnizaciou starsich zbranovych systemov ako DANA, alebo minometov PRAM, 82mm, alebo vyuzije modernizacie ktore uz prebehli na Slovensku,ktore vyuziova spolocbnu zbrojnu historiou. Moj osobny nazor je taky, ze Ceska republika a Slovensnsko nemoze konkurovat Polsku, EU, v ramci V4 spolocne spolu s CR ano. Vizera to ze Slovensko prezbroji na CZ 805 BREN a rovnako aj na pistyole ČZ 75 P-07 Duty.... Slovensko doda prestis v armadnej objednavke (je mi uplne jasne, ze slovenska a ceska politika je previazana na zbrojnych lobistov) Jedina konkurencia v ramci europy (V4) a sveta je v vzajomnej spolupraci, tymto smerom to smeruje, v spolupracu Slovenska a Ceska. Suhlasim s nazorom GAVL.Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  19:00 12.07.2014

  Musím souhlasit s Karlos73 proč vyvíjet něco co již vyvinuli oni. Vzhledem ke kolovému vozíku nevidím v hmotnosti problém pokud se budeme bavit o motorizovaných jednotkách , i ...Zobrazit celý příspěvek

  Musím souhlasit s Karlos73 proč vyvíjet něco co již vyvinuli oni. Vzhledem ke kolovému vozíku nevidím v hmotnosti problém pokud se budeme bavit o motorizovaných jednotkách , i vysádkaři by to snesli si myslím a vysokohorskými jednotkami neoplýváme takže žádný problém. Dostřel super a jestli to má dobrou přesnost tak jasná volba.Skrýt celý příspěvek

 • Padousek
  23:12 11.07.2014

  Vrata: Je jasné, že 20 minometů pro celou armádu nestačí a všichni víme, že je to dáno rozpočtem AČR. Dřív nebo později dojde k celkovému přezbrojení novými minomety.. Mimochodem, ...Zobrazit celý příspěvek

  Vrata: Je jasné, že 20 minometů pro celou armádu nestačí a všichni víme, že je to dáno rozpočtem AČR. Dřív nebo později dojde k celkovému přezbrojení novými minomety.. Mimochodem, ruční minomet LRM Antos předloni koupila polská armáda pro své speciílní jednotky Grom a ve výzbroji je má ještě Jordánsko.Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  22:02 11.07.2014

  Karlos73 má pravdu, upsal jsem se u slovenského minometu a jeho dostřel je opravdu 6700m.

  Karlos73 má pravdu, upsal jsem se u slovenského minometu a jeho dostřel je opravdu 6700m.

 • Vrata
  21:50 11.07.2014

  Padousek: tech minometu se ma kupovat asi 20 kusu. Vy chcete vyvijet novy minomet kvuli 20ks serii? 60 mm minometu ANTOS-LR se podle Wiky vyrobilo 8 celych kusu. Kolik by se asi ...Zobrazit celý příspěvek

  Padousek: tech minometu se ma kupovat asi 20 kusu. Vy chcete vyvijet novy minomet kvuli 20ks serii? 60 mm minometu ANTOS-LR se podle Wiky vyrobilo 8 celych kusu. Kolik by se asi prodalo novych minometu do zahranici kdyz si je umi udelat kde kdo a jaka asi bude jednotkova cena pri takoveto serii?Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  19:48 11.07.2014

  To je teda hebedo ta slovenská roura... To jako ten "stabilizacny tanier" váží 30kg?

  To je teda hebedo ta slovenská roura... To jako ten "stabilizacny tanier" váží 30kg?

 • Karlos73
  18:14 11.07.2014

  Mam pocit, ze slovensky minomet vz.98 - 81mm, ma vacsiu vahu pre stabilizacny tanier, tym padom stabilnejsiu a presnejsiu strelbu. (je to na zvazenie, co je lepsie) Opravte si tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Mam pocit, ze slovensky minomet vz.98 - 81mm, ma vacsiu vahu pre stabilizacny tanier, tym padom stabilnejsiu a presnejsiu strelbu. (je to na zvazenie, co je lepsie) Opravte si tam dostrel, ma 6700m.
  http://www.kotadef.sk/vyskum-a...
  http://forum.valka.cz/viewtopi...
  Myslim si, ze zaujimavejsi a vykonostne lepsim minometom je vz.97 - 98mm.
  Splna konvenciu o maximalnom pocte minometov nad 100mm na dany stat a jeho armadu, svojimi vykonnmi sa vyrovnava starsiemu 120mm minometu PRAM/L. Neviem ci niekdo ma k tomu nieco blizsie?
  http://www.kotadef.sk/vyskum-a...
  http://forum.valka.cz/viewtopi...
  Padousek, ako mam reagovat na vas prispevok.:) Jasne, nech Ceska republika vsetko vyvyja, vyraba,od pistoli, pusiek,diel,radarov...az po stihacky...a uspesne predavat.:) Prajem vela uspechov.:) Treba si uvedomit, ze CR nieje Polsko, nemate 40mil. obyvatelom, tym padom ani taky rozpocet na armadu... a to uz vonkoncom ani Slovensko.Skrýt celý příspěvek

 • Padousek
  14:24 11.07.2014

  Nelpším řešením by byl vývoj českého minometu ráže 81 mm. Minomet ráže 60 mm ANTOS-LR má hmotnost tuším 16 kg, tak kdyby tu rouru ze stejné slitiny trošku natáhly a zvětšili, máme ...Zobrazit celý příspěvek

  Nelpším řešením by byl vývoj českého minometu ráže 81 mm. Minomet ráže 60 mm ANTOS-LR má hmotnost tuším 16 kg, tak kdyby tu rouru ze stejné slitiny trošku natáhly a zvětšili, máme výborný minomet s odpovídající hmotností. Ještě by nějakcí chytří mozci mohli sestrojit např. balistický počítač na minomet aby stačilo zadat souřadnice cíle a počítač by vyplivl náměr a odměr hlavně s proměnnou sílou větru, teploty atd.. Určitě by to bylo levnější řešení než naváděná GPS munice, která se kvůli své ceně nikdy masově nerozšíří.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...