V Rusku zatkli bývalého velitele jedné z invazních armád, je podezřelý z podvodu

V Rusku zatkli a umístili do vazby bývalého velitele 58. armády Ivana Popova, úřady ho podezírají z rozsáhlého podvodu. Informovala o tom dnes ruská státní agentura TASS. Popov velel části invazních jednotek na Ukrajině, loni ho odvolali. On sám to přičetl vlastní kritice situace na frontě. Obhájce Sergej Bujnovskij uvedl, že jeho mandant vinu odmítá, a dodal, že úřady proti němu nevznesly obvinění.

Rusko zahájilo manévry zahrnující přípravu nestrategických jaderných zbraní

Ruská armáda zahájila první fázi manévrů, které zahrnují nácvik přípravy a použití nestrategických jaderných zbraní, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě podle agentury Interfax. Cvičení se koná v Jižním vojenském okruhu, jehož součástí jsou i Ruskem okupované části ukrajinského území. Začátkem měsíce ho nařídil ruský prezident Vladimir Putin.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE. Se společností Lockheed Martin, která letouny vyrábí, dnes firmy podepsaly dohodu o projektu průmyslové spolupráce. Při výrobě komponentu mají být uplatněny nejmodernější technologie, jako je aditivní výroba a laserové opracování. Náklady na projekt za všechny tři subjekty se budou podle výkonného ředitele PBS Pavla Čechala pohybovat v desítkách milionů dolarů.

V Čáslavi vrcholí letecké cvičení zaměřené na střet NATO s fiktivním protivníkem

Střet koalice NATO s fiktivním protivníkem je tématem mezinárodního leteckého cvičení Lion Effort, které v těchto dnech vrcholí na základně taktického letectva v Čáslavi na Kutnohorsku. Jde o páté cvičení států provozujících letouny JAS-39 Gripen, kromě většiny personálu čáslavské základny se ho účastní 100 vojáků z Maďarska, Švédska a Thajska. Koncept je podobný jako v minulých letech a bezpečnostní situace v Evropě související s válkou na Ukrajině ho nezměnila, řekl dnes na dotaz ČTK velitel čáslavské základny Jaroslav Tomaňa.

Putin jmenoval do vedení ministerstva obrany dalšího ekonoma

Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval do pozice náměstka ministra obrany Olega Saveljeva, který v minulosti působil jako zástupce ministra hospodářství. Vyplývá to z dnes vydaného dekretu hlavy ruského státu. Podle agentury Reuters se jedná o další známku Putinovy snahy zlepšit fungování válečné ekonomiky.

LOM Praha se zapojí do pořízení F-35, dohoda má finanční potenciál miliardu Kč

Státní podnik LOM Praha se zapojí do pořízení 24 amerických letounů páté generace F-35 pro českou armádu. Dohoda o spolupráci, kterou dnes firma podepsala s výrobcem bitevníků Lockheed Martin, má podle ředitele LOM Praha Jiřího Protivy finanční potenciál přesahující miliardu korun. Týkat se má především modernizace Centra leteckého výcviku v Pardubicích.

Více než desetiletá výcviková mise EU v Mali skončila, oznámil Borrell

Mise Evropské unie, která od roku 2013 poskytovala výcvik vojákům v Mali, v sobotu skončila, oznámil dnes na sociální síti X šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Západoafrickou zemi podle něj opustili poslední vojáci, kteří tam pod hlavičkou EU působili. Borrell také řekl, že v Mali i dalších zemích Sahelu po vojenských převratech upevnily své postavení teroristické skupiny.

BBC: Izraelští vojáci ponižují a zesměšňují zajatce, videa zveřejňují on-line

Stanice BBC analyzovala přes 40 fotografií a videí, na nichž izraelští vojáci ponižují válečné zajatce. Příslušníci Izraelských obranných sil (IDF) tato videa zveřejnili sami. Armáda židovského státu vojáky už dříve vyzvala, aby se podobných činů vyvarovali. Váleční zajatci podle mezinárodního práva nesmí být zbytečně ponižováni ani veřejně zesměšňováni. Právní experti proto už dříve upozornili, že obsah zveřejňovaný vojáky IDF by mohl být chápán jako porušení mezinárodního práva, napsala dnes BBC.

Stránka 2 z 527

PREMIUM Bod zlomu: Spojené státy zastavují dodávky zbraní do Izraele

Americký prezident Joe Biden minulý týden rozhodl o pozastavení vývozu útočných zbraní do Izraele. Bílý dům se obává rozsáhlého útoku na Rafáh, poslední velkou baštu Hamásu v Gaze, ve kterém se ...

Firmy CSG Defence se představí na veletrhu obranných technologií IDEB v Bratislavě

Slovensko je vedle České republiky domovským trhem řady firem spadajících do Czechoslovak Group (CSG). Proto budou letos vystavovat na veletrhu obranných technologií IDEB, který se pravidelně koná v ...

Italský systém protivzdušné obrany Grifo otestoval střelu CAMM-ER

Evropa, na základě temných zkušeností Ukrajiny s ruskou imperiální rozpínavostí, pět minut po dvanácté horečně posiluje protivzdušnou obranu (PVO). Výjimkou není Itálie. Ta pracuje na systému PVO ...

PREMIUM Bartosiak: Amatéři řeší hodnoty, profesionálové rovnováhu sil, Část 1.

Mediálně velice vlivný polský odborník na geopolitiku Jacek Bartosiak opět vystoupil v pořadu Histora Realna Piotra Zychowicze. Tentokrát kulisy tvořil newyorský Manhattan, prozatím stále centrum kapitalismu a západní civilizace.

PREMIUM Achillova pata Ruska: Ukrajinské útoky na ruské ropné rafinerie

O ruských ropných rafineriích se v denním tisku píše málokdy, ale od začátku roku neopouštějí titulní stránky novin; nejprve došlo k „nehodě“ v rafinerii Lukoilu ve Kstovu, poté k úspěšným ukrajinským ...

Nové americké bojové vozidlo pěchoty M2A5 Bradley

Americká armáda (US Army) představila novou verzi bojového vozidla pěchoty (BVP) M2A4E1 Bradley – po dokončení kvalifikačních zkoušek a převzetí do provozu získá označení M2A5 Bradley. Od poslední ...

PREMIUM Gruzie se bouří: Kremelský zákon o zahraničních agentech tady nechceme!

Minulý týden vyšli do ulic hlavního města Tbilisi statisíce Gruzínců, aby protestovali proti kontroverznímu návrhu zákona o zahraničních agentech. Zatímco vláda vedená stranou Gruzínský sen si od ...

Cesta na konec naší civilizace: Rusové se na Ukrajině chovají hůř než nacisté

Nezisková organizace Cesta naděje života působí přímo ve válkou zasažených oblastech Ukrajiny: Jejich úkolem je pomáhat lidem a usnadňovat život v nepříznivých podmínkách války. Tento článek je o jedné jejich výpravě na Ukrajinu.

PREMIUM Raketomety pro Armádu České republiky

Konflikt na Ukrajině přiměl politiky i veřejnost uvědomit si význam dělostřelectva. „Bůh války“ zažívá renesanci a evropské armády doplňují vyčerpaný arzenál o nové dělostřelecké systémy. Téma neuniklo ani českým a slovenským ozbrojeným silám. Ty již rozhodly o zavedení samohybných houfnic ráže 155 milimetrů. Jaké možnosti jsou v případě raketových systémů? Tento článek ve zhuštěné podobě představí tři nejpravděpodobnější návrhy raketometů pro českou a slovenskou armádu.

PREMIUM Reflexivní kontrola: Jak ruská propaganda vytváří užitečné idioty

Ruské jaderné hrozby patří k mediálnímu koloritu posledních dvou let a je v zásadě jedno, jestli je vysílá sám Putin[1] nebo široká plejáda jeho propagandistů.[2] Nejnovější kolečko mediální hysterie ...

PREMIUM Hizballáh s Izraelem koketují s válkou v Libanonu, část 1.

Od chvíle, kdy Izrael zahájil invazi do Gazy s cílem zničit Hamás po útoku ze 7. října, si Izrael a Hizballáh vyměňují údery v konfliktu nízké intenzity na izraelské hranici s Libanonem. Žádná ze stran (Izrael, Írán a Hizballáh) zřejmě nechce válku v plném rozsahu. Situace se ale může rychle změnit a do války přerůst nechtěně na základě špatné kalkulace ve vzájemných útocích.

Evropské tankové formace budoucnosti MGCS

Německý ministr obrany Boris Pistorius a jeho francouzský kolega Sébastien Lecornu upevnili plány ve věci společného vývoje rodiny bojových vozidel MGCS (Main Ground Combat System) – na ministerstvu ...

Stránka 2 z 527