Německý zbrojař Rheinmetall dostal největší zakázku za dobu své existence

Německý zbrojní koncern Rheinmetall dostal největší zakázku za dobu své existence. Německá armáda s ním uzavřela rámcovou smlouvu na dělostřeleckou munici až za 8,5 miliardy eur (téměř 212 miliard Kč). Firma, která vyrábí mimo jiné tanky Leopard, to uvedla ve svém dnešním sdělení.

Rutteho v čele NATO čeká řada výzev, píše server Politico

Možný návrat Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta či evropští lídři naklonění ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi mohou být některými z největších výzev pro Marka Rutteho, až se začátkem října stane šéfem NATO, píše ve své analýze server Politico.

Severokorejští vojáci opět překročili demarkační linii, tvrdí Soul

Severokorejští vojáci pracující v demilitarizované zóně ve čtvrtek znovu nakrátko překročili hranici s Jižní Koreou, která reagovala varovnými výstřely. S odvoláním na jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů (JCS) o tom v noci na dnešek informovala agentura Jonhap, podle níž jde o třetí podobný incident tento měsíc.

Yle: Ruské vojenské základny u hranic s Finskem jsou téměř prázdné

Ruské vojenské základny u hranic s Finskem jsou téměř prázdné, navzdory hrozbám Moskvy kvůli loňskému vstupu severské země do NATO, že své jednotky u hranic posílí. Na svém webu to dnes napsala finská rozhlasová a televizní veřejnoprávní stanice Yle s odvoláním na nejmenovaný zdroj z finských tajných služeb. Moskva podle něj vojáky a vybavení přesunula na Ukrajinu.

Hamás nelze zničit, jde hlavně o ideologii, řekl mluvčí izraelské armády

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari v rozhovoru se stanicí Channel 13 řekl, že zničení palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy je nemožné, jelikož jde o myšlenku a ideologii a izraelská vláda pro ni podle Hagariho musí najít alternativu. Na poznámku reagovala prohlášením kancelář premiéra Benjamina Netanjahua, podle které je izraelská armáda povinna plnit válečné cíle vlády, mezi nimiž je mimo jiné zničení politické a vojenské infrastruktury Hamásu.

Pchjongjang: Rusko a KLDR si slíbily bezodkladnou vojenskou pomoc ve válce

Dohoda mezi Ruskem a Severní Koreou podepsaná ve středu stanovuje, že obě země bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války. Podle agentur Reuters a AP to dnes uvedl Pchjongjang ve svém prvním vyjádření po jednání ruského prezidenta Vladimira Putina se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Na pakt se znepokojením reagoval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg či japonská vláda.

V nemocnici zůstávají po výbuchu na Libavé čtyři lidé, jeden byl propuštěn

Po pondělním výbuchu munice ve vojenském prostoru Libavá, při kterém se zranilo osm lidí a jeden voják na místě zemřel, zůstávají v nemocnici čtyři lidé. Jednoho zraněného dnes lékaři z Vojenské nemocnice propustili do domácího ošetřování, další dva stejně jako ve Fakultní nemocnici Olomouc zůstávají v péči lékařů, řekli dnes ČTK zástupci nemocnic. Tři lidé byli propuštěni po ošetření v ambulanci již v pondělí.

ÚOHS zastavil řízení o smlouvě na nákup bojových vozidel pěchoty ze Švédska

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení týkající se smlouvy na nákup bojových vozidel pěchoty CV90 ze Švédska. Firma Defence Export, která po úřadu požadovala zákaz plnění smlouvy, vzala svůj návrh zpět. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí úřadu Milena Marešová.

Stránka 5 z 530

PREMIUM Hizballáh s Izraelem koketují s válkou v Libanonu, část 2.

Ačkoli pozornost světa poutá válka mezi Izraelem a Hamásem v Gaze, ještě mnohem větší riziko představuje doutnající konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem na severu země na hranicích s Libanonem. Od 7. ...

PREMIUM Bod zlomu: Spojené státy zastavují dodávky zbraní do Izraele

Americký prezident Joe Biden minulý týden rozhodl o pozastavení vývozu útočných zbraní do Izraele. Bílý dům se obává rozsáhlého útoku na Rafáh, poslední velkou baštu Hamásu v Gaze, ve kterém se ...

Firmy CSG Defence se představí na veletrhu obranných technologií IDEB v Bratislavě

Slovensko je vedle České republiky domovským trhem řady firem spadajících do Czechoslovak Group (CSG). Proto budou letos vystavovat na veletrhu obranných technologií IDEB, který se pravidelně koná v ...

Italský systém protivzdušné obrany Grifo otestoval střelu CAMM-ER

Evropa, na základě temných zkušeností Ukrajiny s ruskou imperiální rozpínavostí, pět minut po dvanácté horečně posiluje protivzdušnou obranu (PVO). Výjimkou není Itálie. Ta pracuje na systému PVO ...

PREMIUM Bartosiak: Amatéři řeší hodnoty, profesionálové rovnováhu sil, Část 1.

Mediálně velice vlivný polský odborník na geopolitiku Jacek Bartosiak opět vystoupil v pořadu Histora Realna Piotra Zychowicze. Tentokrát kulisy tvořil newyorský Manhattan, prozatím stále centrum kapitalismu a západní civilizace.

PREMIUM Achillova pata Ruska: Ukrajinské útoky na ruské ropné rafinerie

O ruských ropných rafineriích se v denním tisku píše málokdy, ale od začátku roku neopouštějí titulní stránky novin; nejprve došlo k „nehodě“ v rafinerii Lukoilu ve Kstovu, poté k úspěšným ukrajinským ...

Nové americké bojové vozidlo pěchoty M2A5 Bradley

Americká armáda (US Army) představila novou verzi bojového vozidla pěchoty (BVP) M2A4E1 Bradley – po dokončení kvalifikačních zkoušek a převzetí do provozu získá označení M2A5 Bradley. Od poslední ...

PREMIUM Gruzie se bouří: Kremelský zákon o zahraničních agentech tady nechceme!

Minulý týden vyšli do ulic hlavního města Tbilisi statisíce Gruzínců, aby protestovali proti kontroverznímu návrhu zákona o zahraničních agentech. Zatímco vláda vedená stranou Gruzínský sen si od ...

Cesta na konec naší civilizace: Rusové se na Ukrajině chovají hůř než nacisté

Nezisková organizace Cesta naděje života působí přímo ve válkou zasažených oblastech Ukrajiny: Jejich úkolem je pomáhat lidem a usnadňovat život v nepříznivých podmínkách války. Tento článek je o jedné jejich výpravě na Ukrajinu.

PREMIUM Raketomety pro Armádu České republiky

Konflikt na Ukrajině přiměl politiky i veřejnost uvědomit si význam dělostřelectva. „Bůh války“ zažívá renesanci a evropské armády doplňují vyčerpaný arzenál o nové dělostřelecké systémy. Téma neuniklo ani českým a slovenským ozbrojeným silám. Ty již rozhodly o zavedení samohybných houfnic ráže 155 milimetrů. Jaké možnosti jsou v případě raketových systémů? Tento článek ve zhuštěné podobě představí tři nejpravděpodobnější návrhy raketometů pro českou a slovenskou armádu.

PREMIUM Reflexivní kontrola: Jak ruská propaganda vytváří užitečné idioty

Ruské jaderné hrozby patří k mediálnímu koloritu posledních dvou let a je v zásadě jedno, jestli je vysílá sám Putin[1] nebo široká plejáda jeho propagandistů.[2] Nejnovější kolečko mediální hysterie ...

PREMIUM Hizballáh s Izraelem koketují s válkou v Libanonu, část 1.

Od chvíle, kdy Izrael zahájil invazi do Gazy s cílem zničit Hamás po útoku ze 7. října, si Izrael a Hizballáh vyměňují údery v konfliktu nízké intenzity na izraelské hranici s Libanonem. Žádná ze stran (Izrael, Írán a Hizballáh) zřejmě nechce válku v plném rozsahu. Situace se ale může rychle změnit a do války přerůst nechtěně na základě špatné kalkulace ve vzájemných útocích.

Stránka 5 z 530