Abakan: Rusové vyvážejí protiraketovou obranu

Abakan: Rusové vyvážejí protiraketovou obranu
Odpalovací zařízení 51P6E2 systému PVO Abakan na Armija-2020 / foto: Missles.ru (Zvětšit)

Ruský koncern Almaz-Antěj nedávno oficiálně představil nový prostředek protiraketové obrany označovaný jako Abakan. Dle ruské klasifikace se jedná o tzv. nestrategický systém protiraketové obrany. Abakan je primárně určen pro export, nicméně výrobce nevyloučil možnost akvizice Abakanu ruskou armádou.

Částečnou oficiální premiéru si komplex 98R6E Abakan (fotogalerie) odbyl během vojensko-technického fóra Armija-2020, kdy došlo k představení odpalovacího zařízení označovaného jako 51P6E2. Spolu s ním došlo k představení základních schopností a některých technických detailů celého systému. Abakan se řadí k úzké skupině projektů, jejichž iniciátorem je výrobce, nikoliv ruské ministerstvo obrany.

Podle představitelů koncernu Almaz-Antěj se v případě Abakanu jedná o hloubkovou modernizaci a úpravu komplexu S-300V4. V ruských zdrojích je Abakan klasifikován jako nestrategický systém protiraketové obrany sloužící k obraně před „balistickými střelami nestrategických tříd“. To znamená, že je určen proti taktickým a operačně-taktickým balistickým střelám podobným ruskému Iskanderu. Nejedná se tak o víceúčelový prostředek jako v případě mediálně známých S-300, S-400 nebo S-500.

Zástupce společnosti Almaz-Antěj Dmitrij Chrupalo charakterizuje Abakan jako kombinaci střel komplexu S-300V4 (v exportní verzi označovaného jako Antěj-4000) a víceúčelového radaru Jenisej představeného a zavedeného do výzbroje ruských Vzdušně-kosmických sil v roce 2021. Chrupalo dále uvedl, že Abakan vznikl na základě požadavků a na míru blíže nespecifikovanému zákazníkovi z oblasti Blízkého východu.

Informační cedule o systému Abakan na Armija-2020. Zde je dosah také uváděn 30 kilometrů.

Abakan je schopen vést boj s jednostupňovými raketami ve výšce až 25 km a vzdálenosti až 45 km. Může působit samostatně nebo jako součást integrované protivzdušné a protiraketové obrany (PVO a PRO). Abakan je podle Chrupala vysoce specializovaný prostředek, jelikož zákazníci neměli zájem o víceúčelové systémy S-400 nebo S-500. U druhého jmenovaného ale vyvstává otázka, zda ruské ministerstvo obrany v nejbližších letech vůbec povolí jeho export.

Zajímavostí ohledně dosahu Abakanu jsou rozdílné hodnoty uváděné ruskými zdroji. Zatímco server topwar.ru uvádí zmíněný dosah 45 km, Vojensko-průmyslový kurýr, štědře podporovaný společností Almaz-Antěj, uvádí dosah pouze 30 km.

Typicky se komplex Abakan skládá z radarové stanice Jenisej na podvozku 8×8 běloruského výrobce MZKT a až čtyř kusů odpalovacích zařízení 51P6E2 nesoucích dva kusy upravené a modernizované střely 9M82MDE. Jejich snímky prozatím výrobce nezveřejnil. Obě nesené střely mohou být navedeny na jeden cíl. Charakteristickým znakem odpalovacího zařízení komplexu Abakan je pak parabolický radar umístěný na výsuvném stožáru za kabinou nosiče. Tento radar slouží zejména k doplňkovému navádění střel v poslední fázi letu před zásahem cíle.

Na rozdíl od S-300V4 používá Abakan pro odpalovací zařízení kolový nosič BAZ-69096 10×10. Kolový podvozek zvolil výrobce kvůli požadavkům zmíněných zákazníků z oblasti Blízkého a Středního východu, kteří upřednostňují právě kolové platformy před pásovými.

Jízdní dosah nosiče BAZ-69096 je až 500 km. Obsluhu odpalovacího zařízení tvoří dva muži. Každé vozidlo komplexu disponuje plynovou turbínou pro výrobu elektrické energie, kterou lze využít namísto hlavních pohonných jednotek jednotlivých vozidel. Doba přípravy odpalovacího zařízení k boji netrvá déle než 20 minut. Díky použití nosiče BAZ-69096 se Abakan nápadně podobá nejnovějšímu ruskému systému PVO a PRO S-500. Rozlišovacím znakem obou prostředků je poté zmíněný parabolický radar.


S-300V4

V informačních materiálech společnosti Alzmaj-Antěj se dále nevyskytují informace o velitelských postech Abakanu. Nejspíše jsou tak velitelská a řídící stanoviště rozdělena mezi výše zmíněná vozidla.

Abakan využívá kromě vestavěného parabolického radaru i zmíněnou radarovou stanici Jenisej, jenž již koncem dubna letošního roku ruská armáda zařadila do výzbroje. Nejnovější radar Jenisej disponuje technologií AESA (Active Electronically Scanned Array) a dokáže detekovat cíle ve výšce až 100 km a vzdálenosti až 600 km. Jenisej pracuje v plně automatickém režimu a kromě „klasického“ vyhledávání vzdušných cílů dokáže provádět i radioelektronický průzkum. Podle nejnovějších informací může být radar Jenisej součástí systémů S-500 a S-400. Příprava radarové stanice nezabere více než pět minut.  Jenisej je schopen odhalit i cíle s velmi malou odraznou plochou – 0,02 m2.

Ruské Vzdušně-kosmické síly počítají s nasazením tohoto radaru při obraně bodových cílů. Příslušníci jednotek PVO na radaru Jenisej oceňují zejména jeho schopnost pracovat v delších časových intervalech a schopnost rozpoznávat falešné cíle vytvářené vzdušnými cíli, ale také atmosférickými jevy. Radar Jenisej je také vhodný pro vyhodnocení účinnosti PVO, jelikož dokáže určit, zda došlo k zasažení cíle.

Abakan a radar Jenisej-E na Armija-2021

Původně mělo dojít k oficiálnímu mezinárodnímu představení Abakanu v Indii během výstavy Aero India 2021, nicméně podle informací společnosti Rosoboronexport nedošlo k vydání povolení k uvedení Abakanu na mezinárodní trh, a proto si komplex odbyl svou oficiální mezinárodní premiéru až na Dubai Air Show 2021 v polovině listopadu 2021. 

Náměstek generálního ředitele pro ekonomické záležitosti společnosti Alzmaz-Antěj Vjačeslav Dzirkaln před Dubai Air Show vyjádřil pro Interfax naději, že systémy Abakan a Vitjaz na výstavě uspějí. Podle Dzirkalna spočívá výhoda obou zmíněných exemplářů ve spolupráci s potenciálními zákazníky během jejich vývoje.

Prvním ze zahraničních zákazníků, o kterém se v souvislosti s představením Abakanu mluví je Saúdská Arábie. Podle zdrojů ruského webu Gazeta.ru již před vojensko-technickým fórem Armija-2021 proběhly neformální jednání a konzultace možnosti prodeje Abakanu do Saúdské Arábie. V tuto chvíli však není jasné, v jaké fázi se celý projekt nachází. Stejně tak nejsou k dispozici informace o dalších případných zájemcích.

Zdroje: gazeta.ru, gazeta.ru, gazeta.ru, Interfax, topwar.ru, topwar.ru, VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace německé pozemní protivzdušné obrany do roku 2030

Německé ministerstvo obrany představilo Bundestagu plán technické modernizace pozemní protivzdušné ...

PREMIUM Ruský systém protivzdušné obrany S-350 Viťaz

Nově zaváděný ruský samohybný komplex S-350 Viťaz je určen pro „zónovou“ protivzdušnou obranu (PVO) ...

PREMIUM Ruský protiraketový systém Aerostat

Ruský vojensko-průmyslový komplex vyvíjí kromě notoricky známého systému S-500 i další, ...

Švédsko aktivovalo systém protivzdušné obrany Patriot

Švédský Pluk protivzdušné obrany Lv6 (Luftvärnsregementet) aktivoval první baterii protiletecké a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • J.Kolousek@post.cz
  12:37 05.01.2022

  Ruský koncern Almaz-Antěj nedávno oficiálně představil nový prostředek protiraketové obrany označovaný jako Abakan. Dle ruské klasifikace se jedná o tzv. nestrategický systém ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruský koncern Almaz-Antěj nedávno oficiálně představil nový prostředek protiraketové obrany označovaný jako Abakan. Dle ruské klasifikace se jedná o tzv. nestrategický systém protiraketové obrany. Abakan je primárně určen pro export, nicméně výrobce nevyloučil možnost akvizice Abakanu ruskou armádou.
  Když jsem to četl,tak jsm si vzpoměl na slova mého kamaráda,kteý řekl ohledně nových ruských tanků Armata:"Všem co vychvalují ruskou techniku pěkně sklapne, až si uvědomí, že Rusové objevili neviditelnost a na zkoušku ji aplikovali na nové tanky. Systém je bohužel tak dokonalý, že teď nemůžou ty tanky najít ani oni sami".Aby to tak nedopadlo stejně sprostředkem PTŘSR Abakan.Skrýt celý příspěvek

 • samoempire
  12:00 03.01.2022

  Máte někdo informace jak to vypadá s přesností a efektivitou ruských protiletadlových zbrání? Myslím, tím konkrétní data. Zatímco pro americký patriot je dost informací ze Saudské ...Zobrazit celý příspěvek

  Máte někdo informace jak to vypadá s přesností a efektivitou ruských protiletadlových zbrání? Myslím, tím konkrétní data. Zatímco pro americký patriot je dost informací ze Saudské Arábie. Tam bych řekl, že se Patriot hodně zlepšil za posledních pár let.
  Ruské systémy, i když jsou označované v našich diskusích jako nejlepší na světe, tak bych řekl, že konkrétní data mluví o opaku:
  Sýrie - Izrael, Turecko si dělají co chtějí. Áno, celkem daří ochránit ruskou leteckou základnu ale jinak nic moc.
  Lýbie - to samé, co Sýrie. Naftar byl zachráněn Egyptem.
  Arménie - tady to byl průser na celé čáře.
  Do toho je celkem dost případů, kdy ruské systémy sestřelí civilní nebo vlastní letadlo.
  Myslím, že jak se bude Rusko dostávat do větší izolace nebudou ani přátelské země kupovat ruské zbraně (například Srbsko a Rafael). Aby se to změnilo, tak by musela Syrská protiletadlová obrana sestřelit F-35. Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:07 03.01.2022

   Čemu říkáte dostatek informací o činnosti Patriotu u Arabů?

   Čemu říkáte dostatek informací o činnosti Patriotu u Arabů?

   • samoempire
    13:50 06.01.2022

    Například neujde týden, aby Saudská Arábie nesestřelila nějakou balistickou strelu nebo strelu s plochou dráhou letu nad svým územím. Většina je zasažena Patriotem. Zdaleka to není ...Zobrazit celý příspěvek

    Například neujde týden, aby Saudská Arábie nesestřelila nějakou balistickou strelu nebo strelu s plochou dráhou letu nad svým územím. Většina je zasažena Patriotem. Zdaleka to není 100% ale člověk si může udělat představu o funkčnosti.
    Můžete poukázat na nějakou balistickú raketu sestřelenou ruským systémem za posledních pár let? Zatím to vypadá, že mají problémy s TB-2.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:36 07.01.2022

     Chcete srovnávat TB 2 s balistickou střelou? Na základě čeho?

     Chcete srovnávat TB 2 s balistickou střelou? Na základě čeho?

     • samoempire
      02:35 13.01.2022

      Srovnávám cíle, které umí trefit daný PVO systém. Patriot si umí poradit s balistickou strelou i když ne na 100%. Ruské PVO systémy se můžou pochlubit pár sestřely TB-2 a F-16. ...Zobrazit celý příspěvek

      Srovnávám cíle, které umí trefit daný PVO systém. Patriot si umí poradit s balistickou strelou i když ne na 100%.
      Ruské PVO systémy se můžou pochlubit pár sestřely TB-2 a F-16. (použitý byl starší systém a pilot udělal chybu). Jinak nic moc. Nechci být necitlivý a připomínat sestřely dopravních letadel nebo vojenských speciálů.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  19:47 01.01.2022

  Koukám, kolikrát je lepší sem chodit kvůli reklamě, než odborné diskuzi :-)

  Koukám, kolikrát je lepší sem chodit kvůli reklamě, než odborné diskuzi :-)

 • damik
  02:20 01.01.2022

  To uz ani Belorusove nelzou jako Putinistan: The government of Belarus yesterday expressed "deep regret" for killing two Americans Tuesday by shooting down their sport balloon, ...Zobrazit celý příspěvek

  To uz ani Belorusove nelzou jako Putinistan:

  The government of Belarus yesterday expressed "deep regret" for killing two Americans Tuesday by shooting down their sport balloon, and ordered an investigation in which it invited the United States to participate.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   10:33 01.01.2022

   To bylo v roce 1995, dnes bych si na pravidovst informací z Bělo-ruska nevsadil. Za tu dobu urazili kus cesty, ovšem, nesprávným směrem.

   To bylo v roce 1995, dnes bych si na pravidovst informací z Bělo-ruska nevsadil. Za tu dobu urazili kus cesty, ovšem, nesprávným směrem.

 • Oliver
  00:13 31.12.2021

  to je zase diskuse... místo aby se koukalo na to že jde o systém navržený na míru zákazníkovi tak se probírají nesouvisející emocionální témata. Každopádně to ukazuje na ...Zobrazit celý příspěvek

  to je zase diskuse...
  místo aby se koukalo na to že jde o systém navržený na míru zákazníkovi tak se probírají nesouvisející emocionální témata.
  Každopádně to ukazuje na flexibilitu ruského vojenského průmyslu a modulárnost S-300 a jeho odvozenin. To se na Západě moc nevidí takhle přizpůsobovat i dost komplexní techniku. Nejvíc si v tomto ohledu umí vydupat Izrael. Každopádně ve sféře PVO dost zajímavý počin.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   00:23 31.12.2021

   To nie je flexibilita, ale doláre od zákazníka, ktorý si to zaplatil.

   To nie je flexibilita, ale doláre od zákazníka, ktorý si to zaplatil.

   • Oliver
    03:39 31.12.2021

    jasně, ale někde není ani snaha po patřičné nabídce. Rusové jen nalezli díru na trhu a mají snahu. Mnohem obvyklejší snaha je prodávat "black box" zařízení a málokdo dosáhne ...Zobrazit celý příspěvek

    jasně, ale někde není ani snaha po patřičné nabídce. Rusové jen nalezli díru na trhu a mají snahu. Mnohem obvyklejší snaha je prodávat "black box" zařízení a málokdo dosáhne lepšího přístupu.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   07:00 31.12.2021

   Asi nejzajímavější informace je posun v technologii, místo starých PESA radaru mají vícefunkční AESA systém. Zmínka o tom že lze radar provozovat dlouhodobě napovídá i o tom, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Asi nejzajímavější informace je posun v technologii, místo starých PESA radaru mají vícefunkční AESA systém. Zmínka o tom že lze radar provozovat dlouhodobě napovídá i o tom, že zvládli u AESA to nejdůležitější, teplotní stabilitu.Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  14:42 30.12.2021

  Základ každé civilizované země je, že pokud omylem něco udělá - třeba sestřelí letadlo, tak se k tomu (třeba i neochotně, pod tíhou důkazů, vlastních občanů, tlakem svobodných ...Zobrazit celý příspěvek

  Základ každé civilizované země je, že pokud omylem něco udělá - třeba sestřelí letadlo, tak se k tomu (třeba i neochotně, pod tíhou důkazů, vlastních občanů, tlakem svobodných vlastních médií) přizná, případně pozůstalé odškodní, případně - v krajních případech lidé co toto udělali si sednou a profesionálně skončí. Ne tak v RF, kde oficiální média via Kreml generují již několik roků fantaskní příhody o tom kdo to mohl být a narativ, že voják RF a ani technika nebyl, není, nebyla, není na Ukrajině vaří dodnes.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   15:25 30.12.2021

   Kdo nelže není Rus. Kdo nelže je zrádce. Uznání chyby by znamenalo podřízení se nepříteli. Jak to přesně mají mentálně nastavené? A to se netýká jenom sestřelení MH-17, to se ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdo nelže není Rus. Kdo nelže je zrádce. Uznání chyby by znamenalo podřízení se nepříteli.
   Jak to přesně mají mentálně nastavené?

   A to se netýká jenom sestřelení MH-17, to se týká všeho, dopingu podporovaného státem, neexistujících a posléz vyznamenaných vojáků při anexi Krymu, popisu invaze v srpnu 1968 ...
   Oni lžou i v situacích kdy by to nebylo nutné a kdy lhaní evidentně nadělá víc škody než užitku.

   Je to zvláštní rys ruského autoritářství. Jiné autoritářské režimy se ke svým "přešlapům" přiznávají (Saudi k vraždě Chášukdžího, Irán k sestřelu ukrajinského letadla ...)Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   17:42 30.12.2021

   Ten mínuskář by mne zajímal. :D Jakože s čím nesouhlasí? helloooo???? :D Mimochodem první část byla míněna celkově - všeobecně. I USA má milión škraloupů, které se mají hejtovat ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten mínuskář by mne zajímal. :D Jakože s čím nesouhlasí? helloooo???? :D Mimochodem první část byla míněna celkově - všeobecně.

   I USA má milión škraloupů, které se mají hejtovat a obíjet administrativám o hlavu. Namátkou - Abu Ghraib, kdy Pentagon po interním vyšetřování (poté co to nahlásil vlastní voják - ten měl dostat medaili) se toto snažil zamést pod koberec - ale chytla se toho média a vše vyšlo najevo. Guantanámo - pěkný příklad je teď na Netflixu "Mauritánec" (Stuart Couch - https://en.wikipedia.org/wiki/... UAV útoky, které teď vycházejí najevo a bude z toho ještě poprask. Všechno je to hnus, ale fungují ochranné mechanismy.

   RF? Ta lže v přímém přenosu, stačí si přečíst zprávu o MH17 - kdy i na základě datum poskytnutých RF je jasné, že se žádný SU-25 v blízkosti civilního letadla nepohyboval, ale Kremlin a jeho média toto několikrát točila dokola. Případně se několikrát představitelé RF vyjádřili, že nemohli korigovat zprávu o MH17 a přitom v úplné zprávě jsou i "výtky"/"review" RF zakomponované a každý si je může přečíst.Skrýt celý příspěvek

  • Clibanarius
   21:56 30.12.2021

   Mínusy máš zcela oprávněně i když ne ode mně ale za svoje hnusný alibisticke žvásty. Íránský Airbus byl sestřelen ve výsostných vodách a USA se nikdy k činu nepřiznali a ani se ...Zobrazit celý příspěvek

   Mínusy máš zcela oprávněně i když ne ode mně ale za svoje hnusný alibisticke žvásty. Íránský Airbus byl sestřelen ve výsostných vodách a USA se nikdy k činu nepřiznali a ani se neomluvili. Odškodné zaplatili až v předvečer vyhlášení očekávaného nepříznivého rozsudku mezinárodního soudu a přesto se odmítli prihlasit k převzetí zodpovědnosti za tento zločin. V Airbusu zemřelo kolem 60 děti a kapitán křižníku Vincenes a operátoři Aegis byli vyznamenání po návratu na základnu prezidentem. Tolik fakta.....už víš proč máš mínusy?Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    22:27 30.12.2021

    Clibanarius: " USA se nikdy k činu nepřiznali" To je lež. USA se nejprve domnívaly, že Vincennes sestřelila iránskou F-14, ale po několika hodinách USA uznaly, že šlo o civilní ...Zobrazit celý příspěvek

    Clibanarius: " USA se nikdy k činu nepřiznali"

    To je lež. USA se nejprve domnívaly, že Vincennes sestřelila iránskou F-14, ale po několika hodinách USA uznaly, že šlo o civilní Airbus.

    "Pentagon officials initially said Vincennes had shot down an Iranian F-14, but issued a retraction within hours and confirmed Iranian reports that the target was instead a civilian Airbus.[37] According to the U.S. government, Vincennes mistakenly identified the airliner as an attacking military fighter"Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     06:11 31.12.2021

     Tak k tomu jak US nemlžily po sestřelu IranAir viz třeba tady... "but U.S. officials defended the action, claiming that the aircraft was outside the commercial jet flight ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak k tomu jak US nemlžily po sestřelu IranAir viz třeba tady...

     "but U.S. officials defended the action, claiming that the aircraft was outside the commercial jet flight corridor, flying at only 7,800 feet, and was on a descent toward the Vincennes. However, one month later, U.S. authorities acknowledged that the airbus was in the commercial flight corridor, flying at 12,000 feet, and not descending. The U.S. Navy report blamed crew error caused by psychological stress on men who were in combat for the first time"

     https://www.history.com/this-d... Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:44 31.12.2021

      A je tam někde, že USA popírají jeho sestřelení? Nikdy tam nebyly, letadlo normálně odletělo, jak to dělali Rusové u KAL007? Co podle tebe znamená věta: "The U.S. Navy report ...Zobrazit celý příspěvek

      A je tam někde, že USA popírají jeho sestřelení? Nikdy tam nebyly, letadlo normálně odletělo, jak to dělali Rusové u KAL007?
      Co podle tebe znamená věta: "The U.S. Navy report blamed crew error caused by psychological stress on men who were in combat for the first time"?Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:38 31.12.2021

      pokud by sis o tom případu něco zjistil, tak ti velmi rychle dojde, že ta pravda je mnohem děsivější, než kdyby Amíci řekli, že ho prostě jen tak sundali.

      pokud by sis o tom případu něco zjistil, tak ti velmi rychle dojde, že ta pravda je mnohem děsivější, než kdyby Amíci řekli, že ho prostě jen tak sundali.

   • Ján Paliga
    22:50 30.12.2021

    No tu máš podrobne rozpísaný priebeh incidentu bez tvojich emócií - ...Zobrazit celý příspěvek

    No tu máš podrobne rozpísaný priebeh incidentu bez tvojich emócií - https://www.idnes.cz/technet/t... Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     04:36 31.12.2021

     Tak už za první 2 minuty čtení se za břicho popadám... kvalita tohoto článku (vypadá to že jde hlavně o neodborný překlad bez rozumné korektury) je fakt úžasná... Viz třeba 120mm ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak už za první 2 minuty čtení se za břicho popadám... kvalita tohoto článku (vypadá to že jde hlavně o neodborný překlad bez rozumné korektury) je fakt úžasná...
     Viz třeba 120mm kanóny, bogamary, dvoumotorový vrtulník...Skrýt celý příspěvek

     • 3ngelchen
      06:04 31.12.2021

      Většina armádních vrtulníků má dva motory....být na tvém místě, moc bych se nesmál soudruhu.

      Většina armádních vrtulníků má dva motory....být na tvém místě, moc bych se nesmál soudruhu.

     • SYN_
      06:15 31.12.2021

      Ale o tom to přece není že by to nebyla pravda, ale v tom vyprávění je to jak pšst na oko... asi jako psát "a vystřelil po nás tank se silným motorem o výkonu 1000 koní" informace ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale o tom to přece není že by to nebyla pravda, ale v tom vyprávění je to jak pšst na oko... asi jako psát "a vystřelil po nás tank se silným motorem o výkonu 1000 koní" informace sice možná pravdivá, ale o koze...Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      06:24 31.12.2021

      Tomu kanónu 5" Mk.45 tam taky chybí "jen" 7mm a na ty bogamary strýček gůgl vyhodí jen nesmysly, dokud to nezačne hledat s přidáním "g" a jednoho "m" navíc... ale tohle by člověk ...Zobrazit celý příspěvek

      Tomu kanónu 5" Mk.45 tam taky chybí "jen" 7mm a na ty bogamary strýček gůgl vyhodí jen nesmysly, dokud to nezačne hledat s přidáním "g" a jednoho "m" navíc... ale tohle by člověk orientující se v reáliích nemohl napsat... to je evidentně neodborný překlad (už tak zpopulárněného textu).Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      11:45 31.12.2021

      Nepřijde ti trapné řešit překlep (127 vs. 120 mm¨) a totálně ignorovat informační hodnotu článku? Po jeho přečtení musí být každému jasné, že posádka udělala chybu ve vypjaté ...Zobrazit celý příspěvek

      Nepřijde ti trapné řešit překlep (127 vs. 120 mm¨) a totálně ignorovat informační hodnotu článku? Po jeho přečtení musí být každému jasné, že posádka udělala chybu ve vypjaté bojové situaci. Nešťastné, ale pochopitelné.

      A pointa zůstává. Američani se přiznali a vyplatili odškodné. I když neradi. Zato Rusové zatloukají a zatloukají. A k tomu vymýšlejí konspirační teorie o Su-27 (vyfocená ve špatném ročním období), Su-25 (nemá dostup) a dokonce i dost nechutné o letadle, které už odstartovalo plné mrtvol. Hlavně ta poslední musela být pro pozůstalé dost nepříjemné čtení...Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      23:37 31.12.2021

      Nič ti nebráni napísať lepší článok a so správnymi odpornými termitmi.... Pre teba hračka.

      Nič ti nebráni napísať lepší článok a so správnymi odpornými termitmi.... Pre teba hračka.

     • SYN_
      00:00 01.01.2022

      Ján Paliga: tak to kromě znalostí vyžaduje i jistou tvořivost kterou si nejsem jistý zda jsem nadán. Ale nabízím pokud bude zdejší server stát o překlad článku/story v této ...Zobrazit celý příspěvek

      Ján Paliga: tak to kromě znalostí vyžaduje i jistou tvořivost kterou si nejsem jistý zda jsem nadán. Ale nabízím pokud bude zdejší server stát o překlad článku/story v této události, měl bych být schopen lepšího překladu, zdarma...Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      01:57 01.01.2022

      @ Syn

      A čo ti bráni sa realizovať? Článok sa napíše a ponúkne redakcii. Tá ho s tvojím menom uverejní a my budeme diskutovať.

      @ Syn

      A čo ti bráni sa realizovať? Článok sa napíše a ponúkne redakcii. Tá ho s tvojím menom uverejní a my budeme diskutovať.

   • ruleta
    23:55 30.12.2021

    Co na to říci, ani si neumíš vygooglovat základní fakta. Sorry, ale tohle je z Tvé strany totální trapárna. Třeba tady je vydání Washington Postu (Prosím, pošli mi něco z RT den ...Zobrazit celý příspěvek

    Co na to říci, ani si neumíš vygooglovat základní fakta. Sorry, ale tohle je z Tvé strany totální trapárna.

    Třeba tady je vydání Washington Postu (Prosím, pošli mi něco z RT den po MH17), den po sestřelení:

    " U.S. warship fighting gunboats in the Persian Gulf yesterday mistook an Iranian civilian jetliner for an attacking Iranian F14 fighter plane and blew it out of the hazy sky with a heat-seeking missile, the Pentagon announced. Iran said 290 persons were aboard the European-made A300 Airbus and that all had perished." (..)""The U.S. government deeply regrets this incident," Adm. William J. Crowe Jr., chairman of the Joint Chiefs of Staff, told a Pentagon news conference."

    Tady je frontpage:

    https://www.washingtonpost.com...

    Všimni si, že NY Times (1988) v té době publikoval články z vyšetřování (ICAO) a nemlžil, navymýšlel teorie.

    https://www.nytimes.com/1988/1... Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    00:14 31.12.2021

    "kapitán křižníku Vincenes a operátoři Aegis byli vyznamenání po návratu na základnu prezidentem" ...takže nejen, že se nepřiznali, ale jakmile se dostali domů, tak ihned dostali ...Zobrazit celý příspěvek

    "kapitán křižníku Vincenes a operátoři Aegis byli vyznamenání po návratu na základnu prezidentem" ...takže nejen, že se nepřiznali, ale jakmile se dostali domů, tak ihned dostali vyznamenání. Tolik fakta...a jak to vlastně bylo?

    Washington Post, 1990:

    https://www.washingtonpost.com... Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    00:42 31.12.2021

    Tady máš záznam slyšení z roku 1992, součást toho je i pasáž z Newsweeku, který zveřejnil informace o tom, že se USA snažila tento "incident" zamést a že ho dokonce ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady máš záznam slyšení z roku 1992, součást toho je i pasáž z Newsweeku, který zveřejnil informace o tom, že se USA snažila tento "incident" zamést a že ho dokonce vyvolala.

    https://www.c-span.org/video/?...

    Těším se až RT bude něco podobného vysílat v přímém přenosu o Kremlinu a Putinovi a bude citovat z nezávislých periodik v RF.

    ICJ, dohoda mezi USA a Iranem:

    https://www.icj-cij.org/public... Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     05:20 31.12.2021

     Hlavním problémem toho vyrovnání je že přes krásné řečičky o hrozné tragédii a neštěstí bylo primárním účelem té dohody z čistě právních důvodů v žádném případě nepřipustit ...Zobrazit celý příspěvek

     Hlavním problémem toho vyrovnání je že přes krásné řečičky o hrozné tragédii a neštěstí bylo primárním účelem té dohody z čistě právních důvodů v žádném případě nepřipustit přiznání (případně konstatování soudem) že za tu tragédii nesou vinu. Prostě, "je to smutné ale stalo se, my vám tadyhle dáme příspěvěk na koupení náhradního letadla a pár drobných na pohřeb". Čím je nakonec (ano, BYLO to skutečně dost krátce před vyhlášením rozsudku v procesu před ICJ) přesvědčili aby to přijali nevím, počítám že Írán získal dojem že jinak nedostanou příbuzní obětí vůbec nic...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:46 31.12.2021

      A jakou právní dohodu navrhlo Rusko pozůstalým po KAL 007 a MH-17?

      Ukaž mi tu statečnou a rusky upřímnou omluvu a štědré odškodnění pozůstalým.

      A jakou právní dohodu navrhlo Rusko pozůstalým po KAL 007 a MH-17?

      Ukaž mi tu statečnou a rusky upřímnou omluvu a štědré odškodnění pozůstalým.

     • ruleta
      09:09 31.12.2021

      1) Administrativa se veřejně přiznala (už jen toto má právní validitu a nemusíte čekat na mezinárodní soud). wtf!!?? 2) "Čím je nakonec (ano, BYLO to skutečně dost krátce před ...Zobrazit celý příspěvek

      1) Administrativa se veřejně přiznala (už jen toto má právní validitu a nemusíte čekat na mezinárodní soud). wtf!!??

      2) "Čím je nakonec (ano, BYLO to skutečně dost krátce před vyhlášením rozsudku v procesu před ICJ)" ...nepravda.

      Cituji z ICJ:

      "Subsequently, by a letter dated 8 August 1994, the Agents of the two Parties jointly informed the Court that their Governments had “entered into negotiations that may lead to a full and final settlement of [the] case” and requested the Court “[to postpone] sine die the opening of the oral proceedings” on the preliminary objections, for which it had fixed the date of 12 September 1994. By a letter dated 22 February 1996 and filed in the Registry on the same day, the Agents of the two Parties jointly notified the Court that their Governments had agreed to discontinue the case because they had entered into “an agreement in full and final settlement”. Accordingly, the President of the Court, also on 22 February 1996, made an Order recording the discontinuance of the proceedings and directing the removal of the case from the Court’s List."

      Oba státy danou dohodu řešily minimálně rok a půl před datem podpisu(!!!). Nebylo to nic narychlo, že prohrají, tak něco hodili na papír. Navíc je zajímavé, že si Irán nechal ujít vítězný verdikt a výhru nad Velkým Satanem.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      09:10 31.12.2021

      Nikde není, to přece (aspoň já) nepopírám? Přece tu netvrdím že rus je férovka, ale že amík má taky spoustu másla na hlavě, a když dojde do úzkejch tak zapírá skoro stejně tvrdě ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikde není, to přece (aspoň já) nepopírám? Přece tu netvrdím že rus je férovka, ale že amík má taky spoustu másla na hlavě, a když dojde do úzkejch tak zapírá skoro stejně tvrdě jako rus a vytáčet se umí exkluzívně...
      Možná jsem zapadl mezi placené troly (já to dělám zadara a neorganizovaně) ale prostě mi to nedá, velmoci tomu mají tendenci říkat "ochrana svách zájmů" a všelijak podobně, ale když na to příjde a jsou přesvědčené o tom že takto je to potřeba udělat tak nějaká ta lež je maličkost.
      Fakt je že amíkům to trošku kazí henten svobodný tisk no, ale taky na všechno nestačí...Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      10:15 31.12.2021

      SYN_ Přijde mi to jako bys hájil Jacka Rozparovače tím, že jeho soused ukrad housku. Nikdo tady nepopírá, že i ostatní mají máslo na hlavě. To napsala už ruleta ve svém startovním ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_
      Přijde mi to jako bys hájil Jacka Rozparovače tím, že jeho soused ukrad housku.

      Nikdo tady nepopírá, že i ostatní mají máslo na hlavě. To napsala už ruleta ve svém startovním příspěvku 14:42 30.12.2021
      Jde o to, že jenom Putinovo Rusko dokázalo 7 let zapírat, že MH-17 sestřelilo.Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    00:57 31.12.2021

    "Odškodné zaplatili až v předvečer vyhlášení očekávaného nepříznivého rozsudku mezinárodního soudu a přesto se odmítli prihlasit k převzetí zodpovědnosti za tento zločin." ...Zobrazit celý příspěvek

    "Odškodné zaplatili až v předvečer vyhlášení očekávaného nepříznivého rozsudku mezinárodního soudu a přesto se odmítli prihlasit k převzetí zodpovědnosti za tento zločin." ...nepravda.

    Byla to dohoda mezi Iranem a USA. Iran na toto nemusel pristoupit, mohl pockat na ICJ a verdikt a tyto dohody nevznikaji den pred "verdiktem". Je zajimave, ze v dane dohode neni napsane kdo byl pachatelem (z logiky veci to ale vyplyva) a ze tam neni omluva - zajimave na tom je, ze toto akceptovala Iranska strana.

    https://www.icj-cij.org/public...

    Reagan a jeho "omluva", ktera "nikdy nepadla":
    https://www.washingtonpost.com... Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    01:03 31.12.2021

    A poslední my two cents. "Základ každé civilizované země je, že pokud omylem něco udělá - třeba sestřelí letadlo, tak se k tomu (třeba i neochotně, pod tíhou důkazů, vlastních ...Zobrazit celý příspěvek

    A poslední my two cents.

    "Základ každé civilizované země je, že pokud omylem něco udělá - třeba sestřelí letadlo, tak se k tomu (třeba i neochotně, pod tíhou důkazů, vlastních občanů, tlakem svobodných vlastních médií) přizná, případně pozůstalé odškodní, případně - v krajních případech lidé co toto udělali si sednou a profesionálně skončí."

    Všimni si slov jako "neochotně", "pod tíhou důkazů", "tlaku médií" ... všímáš? tohle není o naprosté důvěře v nějakou administrativu, tohle nejsou "alibistické žvásty" jak píšeš. Tohle jsou pojistky, které fungují, když administrativa lže, vymýšlí si, maskuje, zametává věci pod koberec - baví mne když někdo za toto kritizuje západní svět a na druhé straně se přetrhne za obhajobu RF nebo SSSR - tedy systému 100x horšího bez jakýchkoliv pojistek.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     05:13 31.12.2021

     Ruleta: závěrem vyšetřování americké strany bylo že podle AMERICKÉHO zákona měl velící důstojník právo letoun sestřelit jelikož ho považoval za ohrožení své lodě. A na tom nemění ...Zobrazit celý příspěvek

     Ruleta: závěrem vyšetřování americké strany bylo že podle AMERICKÉHO zákona měl velící důstojník právo letoun sestřelit jelikož ho považoval za ohrožení své lodě. A na tom nemění nic ani (ve stejné zprávě přiznané) to že k tomuto dojmu došel na základě mylných informací vlastní posádky (viz například chvilkový vojenský kód odpovídače - obsluha radaru nesledovala kurzorem (v tu chvíli neznámé) letadlo anobrž nechala kurzor "viset" nad letištěm, na jehož ploše byly uístěné též vojenské stroje, nebo mylně odečtená informace že neznámý stroj zrychluje a klesá, když držel směr, výšku i rychlost... z deseti výzev bylo sedum odvysíláno na vojenské frekvenci kterou civilní stroj vůbec nepřijímá, zbylé byly neurčitě adresovány "neznámému stroji na kurzu 210 rychlosti 350" zatímco pilot držel rychlost 400... vůbec ho neoslovili kódem jeho odpovídače který celou dobu vysílal... prostě byli celou dobu v tunelovém módu, o každém stroji předpokládali že jeho identifikace je falešná a že má za cíl je zničit, a ono ejhle jednou jeden nelhal a nedělal absolutně nic nebezpečného (tedy kromě toho že letěl podle předem řádně schváleného letového plánu mezinárodním leteckým koridorem) a oni ho stejně pro jistotu smahli...

     Prostě situace plně odpovídá sestřelu KAL007, i tam velící důstojník měl splněné všechny kolonky které mu nařizovaly platné vojenské řády, tak nařídil sestřel...Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      06:19 31.12.2021

      U KAL007 i iránského Airbusu se státy k sestřelu přiznaly.
      Ruleta ale poukazovala na to, že v případě MH-17 tomu nebylo: Rusko sestřel popírá ještě po sedmi letech.

      U KAL007 i iránského Airbusu se státy k sestřelu přiznaly.
      Ruleta ale poukazovala na to, že v případě MH-17 tomu nebylo: Rusko sestřel popírá ještě po sedmi letech.

     • GlobeElement
      07:48 31.12.2021

      KAL007 zaměnili za útočící stíhačku? Skutečně?

      KAL007 zaměnili za útočící stíhačku? Skutečně?

     • SYN_
      09:22 31.12.2021

      Jan: Jo, ono to evidentně (pomiňme to extrémí mlžení v prvních dnech, navrhování variant XYZ - jen připomínám Vincennes: byl vs. nebyl v mezinárodním korodoru, klesal vs. neklesal, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan: Jo, ono to evidentně (pomiňme to extrémí mlžení v prvních dnech, navrhování variant XYZ - jen připomínám Vincennes: byl vs. nebyl v mezinárodním korodoru, klesal vs. neklesal, výška letu 7800 vs. 12000ft, civilní vs. vojenský kód odpovídače - některé z těchto polože přiznali až po měsíci) není tak že by tady měli oficiální příslušníci ruské armády ruku na tlačítku odpalu...
      Na ukrajině je to o tom že v situaci nevyhlášené války/ nepřiznané podpory povstalců dopustili aby velký protiletadlový prostředek se ocitl v rukách nezodpovědných bláznů. To by ale asi celé na jejich místě nepřiznal ani pionýr...Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      10:14 31.12.2021

      Já se vůbec nepřu o vině/nevině a jak jsem psal - nedělám si iluze o administrativě. Je zjevné, že lhaly viz třeba mezinárodní vody a poté zpětně přiznané, že tomu tak nebylo. Na ...Zobrazit celý příspěvek

      Já se vůbec nepřu o vině/nevině a jak jsem psal - nedělám si iluze o administrativě. Je zjevné, že lhaly viz třeba mezinárodní vody a poté zpětně přiznané, že tomu tak nebylo.

      Na druhou stranu jenom na západě si člověk může přečíst odtajněnou zprávu z JAGu:

      https://www.jag.navy.mil/libra...

      a současně článek z Newsweeku, který odhaluje některé nepřesnosti/lži či manipulace.

      https://www.newsweek.com/sea-l...

      A ani si nemyslím, že v Kremlinu je někdo kdo chtěl záměrně sestřelit MH17 (KAL007 jsem vůbec neřešil)Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      10:19 31.12.2021

      I Saudská Arábie přiznala vraždu Chášudžího, a shodila to na podřízené a nepřiznala že by o tom věděl princ.
      Něco podobného mohlo udělat Rusko, a vyvinit z toho Putina.

      I Saudská Arábie přiznala vraždu Chášudžího, a shodila to na podřízené a nepřiznala že by o tom věděl princ.
      Něco podobného mohlo udělat Rusko, a vyvinit z toho Putina.

     • Ján Paliga
      23:47 31.12.2021

      @ Syn "Prostě situace plně odpovídá sestřelu KAL007, i tam velící důstojník měl splněné všechny kolonky které mu nařizovaly platné vojenské řády, tak nařídil sestřel..." Ak sa ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Syn

      "Prostě situace plně odpovídá sestřelu KAL007, i tam velící důstojník měl splněné všechny kolonky které mu nařizovaly platné vojenské řády, tak nařídil sestřel..."

      Ak sa nemýlim, podľa dohôd ICAO, ktorého zakladateľom bolo aj ZSSR, sa mal stíhač najprv vizuálne ukázať posádke lietadla a stanovenými procedúrami odkloniť let na letisko. Lenže oni to neurobili a nemali dokonca ani strelivo so stopovkou.... A stroj KAL bol aj osvetlený, vojenský by určite nemal rozsvietené....

      Teda to "že mali splnené kolonky" nie je vôbec pravda. Nemali. Mali pritom dostatok času odkloniť let na vlastné letisko.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      23:56 31.12.2021

      @ syn "Jan: Jo, ono to evidentně (pomiňme to extrémí mlžení v prvních dnech, navrhování variant XYZ - jen připomínám Vincennes: byl vs. nebyl v mezinárodním korodoru, klesal vs. ...Zobrazit celý příspěvek

      @ syn

      "Jan: Jo, ono to evidentně (pomiňme to extrémí mlžení v prvních dnech, navrhování variant XYZ - jen připomínám Vincennes: byl vs. nebyl v mezinárodním korodoru, klesal vs. neklesal, výška letu 7800 vs. 12000ft, civilní vs. vojenský kód odpovídače - některé z těchto polože přiznali až po měsíci) není tak že by tady měli oficiální příslušníci ruské armády ruku na tlačítku odpalu..."

      A ty si myslíš, že obsluhovať Buk je ako strieľať zo Strely-2? Na ZVSke som bol u Kubov, osádku nevycvičíš zo dňa na deň.

      "Na ukrajině je to o tom že v situaci nevyhlášené války/ nepřiznané podpory povstalců dopustili aby velký protiletadlový prostředek se ocitl v rukách nezodpovědných bláznů. To by ale asi celé na jejich místě nepřiznal ani pionýr..."

      Prečo klameš? Sami ruskí vojaci sa pred tým fotografovali s tým Bukom, ešte keď bol u kurskej brigády PVO. A presun Buku na územie Ukrajiny bol mnohými ľuďmi nafotografovaný taktiež. Nebude isto náhoda, že po tomto prevalení súdruh Vodca zakázal vojakom používanie mobilov vo vojenských objektoch. No prečo asi?
      Presun Buku na cudzie územie bez povolenia daného štátu aby ničil prostriedky poškodeného štátu je teda podľa teba čo?Skrýt celý příspěvek

  • theo
   10:32 31.12.2021

   Áno USA sem tam zničí civilné auto , sem tam zbombí celú svatbu 70+ mŕtvych , ale ospravedlní sa za to tak je to OK . O MH-17 sa ťažko niekedy dozvieme reálne , čo sa naozaj ...Zobrazit celý příspěvek

   Áno USA sem tam zničí civilné auto , sem tam zbombí celú svatbu 70+ mŕtvych , ale ospravedlní sa za to tak je to OK . O MH-17 sa ťažko niekedy dozvieme reálne , čo sa naozaj stalo . UKR neposkytla dôkazy , RF poskytla všetko možné aj vyfabrikované , vyšetrovateľov to nezaujíma . USA tvrdí , máme dôkazy , ale neukážeme vám ich . Stačí ak nám budete veriť , bol to sám satan puťka . Ako keby nemali záujem zistiť pravdu aj keby bola akákoľvek . Všetky obete sú tragédiou , nech boli spôsobené kýmkoľvek . A obete pozabíjané súkromnými armádami , alebo dronmi sa akosi nepočítajú ? Ale Asanža vyslovene terorizujeme a vydáme do USA , preto , lebo umožnil , že sme sa o týchto svinsvách dozvedeli . Ale veď oni sa predsa ospravedlnili . Takže nevadí .Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    14:22 31.12.2021

    "O MH-17 sa ťažko niekedy dozvieme reálne , čo sa naozaj stalo . UKR neposkytla dôkazy , RF poskytla všetko možné aj vyfabrikované , vyšetrovateľov to nezaujíma . USA tvrdí , máme ...Zobrazit celý příspěvek

    "O MH-17 sa ťažko niekedy dozvieme reálne , čo sa naozaj stalo . UKR neposkytla dôkazy , RF poskytla všetko možné aj vyfabrikované , vyšetrovateľov to nezaujíma . USA tvrdí , máme dôkazy , ale neukážeme vám ich . Stačí ak nám budete veriť , bol to sám satan puťka . Ako keby nemali záujem zistiť pravdu aj keby bola akákoľvek "

    To je z Tvé strany čistá relativizace a kupa lží.

    Tady máš všechno na jednom místě:
    https://www.onderzoeksraad.nl/...

    Tady máš kriminální vyšetřování:
    https://www.prosecutionservice... Skrýt celý příspěvek

    • Clibanarius
     22:48 31.12.2021

     Tak a jsme u jádra věci. Separatisti sestřelí civilní letoun - je vedeno vyšetřování a obviněny konkrétní osoby. Kde je ekvivalent u osádky Vincenes? Jak to že konkrétní osoby ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak a jsme u jádra věci. Separatisti sestřelí civilní letoun - je vedeno vyšetřování a obviněny konkrétní osoby. Kde je ekvivalent u osádky Vincenes? Jak to že konkrétní osoby nebyli volání k odpovědnosti? Jak to že u jedněch stačí připuštění že se incident stal aniž by došlo k oficiální omluvě s u druhych ne?Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      01:29 01.01.2022

      Třeba to bylo v tom, že se Irán s USA u ICJ domluvil a nedotáhl to do konce - k verdiktu. Ptejte se v Teheránu. V Teheránu se také můžete - když budete u toho - zeptat jestli ...Zobrazit celý příspěvek

      Třeba to bylo v tom, že se Irán s USA u ICJ domluvil a nedotáhl to do konce - k verdiktu. Ptejte se v Teheránu. V Teheránu se také můžete - když budete u toho - zeptat jestli nevedou/nevedli kriminální vyšetřování (tak jako vede Nizozemsko u MH17) a jestli ano - tak jak dopadlo.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      20:50 01.01.2022

      Separatisti to neboli určite. Osádku Buku nevycvičíš zo dňa na deň. Evidentne ani netušíš, o čom píšeš.

      Separatisti to neboli určite. Osádku Buku nevycvičíš zo dňa na deň. Evidentne ani netušíš, o čom píšeš.

   • Ján Paliga
    23:59 31.12.2021

    "Ale Asanža vyslovene terorizujeme a vydáme do USA , preto , lebo umožnil , že sme sa o týchto svinsvách dozvedeli . " Najhoršie na tom je, že ten "Asanž" zverejnením dokumentov s ...Zobrazit celý příspěvek

    "Ale Asanža vyslovene terorizujeme a vydáme do USA , preto , lebo umožnil , že sme sa o týchto svinsvách dozvedeli . "

    Najhoršie na tom je, že ten "Asanž" zverejnením dokumentov s nezačiernenými menami ľudí spôsobil mnohým ich smrť. Teda sa týmto skutkom dostal na rovnakú úroveň tých, ktorých kritizoval.... zaujímavé, že to málokto vidí....Skrýt celý příspěvek

   • Vrata
    11:42 01.01.2022

    Theo: Áno USA sem tam zničí civilné auto , sem tam zbombí celú svatbu 70+ mŕtvych , ale ospravedlní sa za to tak je to OK . Takový bolševický způsob argumentace, který má ...Zobrazit celý příspěvek

    Theo: Áno USA sem tam zničí civilné auto , sem tam zbombí celú svatbu 70+ mŕtvych , ale ospravedlní sa za to tak je to OK .

    Takový bolševický způsob argumentace, který má naznačit, že všechny US cíle jsou civilní osoby. Mimochodem, ona všechna talibanská auta jsou civilní, že. Argumentace podobná té, jakou jsem četl kdysi na Novinkách o bombardování Srbska: „Američani bombardují nemocnice a Čínská velvyslanectví.“ Tj. „žádné jiné cíle než civilní nemají.“

    Připomeňme si, co dělala druhá strana v Čečensku, tedy ve vlastní zemi: Ztráty na straně Čečenců se odhadují na 100 tisíc až 350 tisíc mrtvých, což je při počtu Čečenců něco přes milion od cca 7% do cca 30% obyvatelstva. Kam se na to hrabou nacisti u nás, kteří vyvraždili v českých zemích kolem 120 tisíc lidí z cca 7 milionu Čechů. Podotýkám, že 120 tisíc mrtvých bylo v Česku (80 tisíc z toho židé), zbývajících cca 240 tisíc lidí z Československa jsou oběti ze Slovenska a Zakarpatské Ukrajiny.
    Co se týče války v Čečně, stačí vzpomenout dělostřelecké srovnání Grozného se zemí.
    Pár příkladů z druhé čečenské války (anglická wiky):
    On 21 October 1999, a Russian Scud short-range ballistic missile strike on the central Grozny marketplace killed more than 140 people, including many women and children, and left hundreds more wounded. A Russian spokesman said the busy market was targeted because it was used by separatists as an arms bazaar.[81] Eight days later Russian aircraft carried out a rocket attack on a large convoy of refugees heading into Ingushetia, killing at least 25 civilians including Red Cross workers and journalists.[82] Two days later Russian forces conducted a heavy artillery and rocket attack on Samashki; some claimed that civilians were killed in Samashki in revenge for the heavy casualties suffered there by Russian forces during the first war.Skrýt celý příspěvek

    • theo
     15:59 01.01.2022

     Nikde neospravedlňujem vojnové zločiny akejkoľvek strany . Len som reagoval na nezmyselnosť tvrdenia , oni sa za to ospravedlnili , takže je to ok . A Rusi svine sa ani nepriznali ...Zobrazit celý příspěvek

     Nikde neospravedlňujem vojnové zločiny akejkoľvek strany . Len som reagoval na nezmyselnosť tvrdenia , oni sa za to ospravedlnili , takže je to ok . A Rusi svine sa ani
     nepriznali . Kategorické tvrdenia , kde najviac publicity a akože dôkazov publikoval Bellingcat s napojením na britské tajné služby . Keby niekto s napojením na GRU publikoval niečo , verili by ste všetkému . Veľa vecí ktoré boli úplne jasné sa časom ukážu ako manipulácia s vinníkom , počtom obetí atd. Inscenácia v RAČAKU poslúžila svojmu cieľu . A už sa nik nepýta , prečo bolo nutné útočiť na civilnú infraštruktúru , vlak plný civilistov atd . Ale chorvátov pochválime za akciu búrka .
     Vo všetky konfliktoch je pravda prvou obeťou , strany konflliktu ju majú vlastnú .
     A teraz sa môžeme hrať na to ku ktorej strane sa prikloníme , ale život to nezmyselným obetiam nevráti .Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      20:55 01.01.2022

      "...a akože dôkazov publikoval Bellingcat s napojením na britské tajné služby ." A na to, ako sa pochválili sami zostrelením lietadla a zverejnili to na svojich príspevkoch, na to ...Zobrazit celý příspěvek

      "...a akože dôkazov publikoval Bellingcat s napojením na britské tajné služby ."

      A na to, ako sa pochválili sami zostrelením lietadla a zverejnili to na svojich príspevkoch, na to si zabudol? A ako potom po prevalení sa pravdy príspevky zmazali? Bellingcat bol až druhý v poradí, prví sa o zostrele pochválili "povstalci".

      "A teraz sa môžeme hrať na to ku ktorej strane sa prikloníme , ale život to nezmyselným obetiam nevráti ."
      Stačí sa prikloniť ku pravde. Dezinformácie nech si nechajú tí, čo nechcú poznať pravdu.Skrýt celý příspěvek

 • Kostrín
  12:06 30.12.2021

  Ad Clanek- Ak niekto zostrelil v danej lokalite civilné dopravné lietadlo, tak to bola UKR, keď v rámci cvičenia s S-300 zostrelili nad Čierným morom TU-154 letiace z Tel Avivu do ...Zobrazit celý příspěvek

  Ad Clanek- Ak niekto zostrelil v danej lokalite civilné dopravné lietadlo, tak to bola UKR, keď v rámci cvičenia s S-300 zostrelili nad Čierným morom TU-154 letiace z Tel Avivu do Moskvy.
  - Holandský súd riešiaci kauzu, v záujme zachovania
  objektivity nepripustil pri vyšetrovaní ani účasť malajského vlastníka lietadla ani zástupcu obvinenej Ruskej federácie.

  Ad Miroslav- V súvislosti zo zastrelením kórejského lietadla nad
  Sachalinom prvý krát čítam, že letelo so zažatými palubnými svetlami a dokonca, že ho pilot stíhačky SU-15 identifikoval ako B-747. Naopak kórejský B-747 letel zo zhasnutými svetlami, úmyselne odbočil z trasy letu niekoľko sto kilometrov a celú
  akciu v pozadí letel vojenský US B-707, ktorý monitoroval reakciu PVO sovietov.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:28 30.12.2021

   Začnu od konce: https://www.idnes.cz/technet/v... "805: Blížím se k cíli. Světla cíle blikají. Jsem 2 kilometry od cíle. ...Zobrazit celý příspěvek

   Začnu od konce:

   https://www.idnes.cz/technet/v...

   "805: Blížím se k cíli. Světla cíle blikají. Jsem 2 kilometry od cíle. Cíl je ve výšce 10 tisíc metrů. Další instrukce? Cíl snižuje rychlost. Oblétávám cíl. Dostávám se před cíl.
   Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/v...

   Světla cíle blikají. Toto hlásil pilot. Tvrzení, že B-747 letěl se zhasnutými světly je lež. Jako konečně všechno, co Rusové v souvislosti s tímto zločinem zveřejnili.

   A teď MH-17:

   https://zpravy.aktualne.cz/zah...

   Rusko svou účast odmítlo a odmítlo se procesu účastnit, svého advokáta poslal jen jeden z obviněných. Takže další ruská lež.

   Když už lžeš, soudruhu, tak bys to měl umět.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    22:17 30.12.2021

    Z přepisu je zřejmé, že pilot Su-15 viděl rozsvícená světla i blikající antikolizní majáčky. Později vypověděl, že si byl vědom, že jde o Boeing 747, protože viděl dvě řady světel. ...Zobrazit celý příspěvek

    Z přepisu je zřejmé, že pilot Su-15 viděl rozsvícená světla i blikající antikolizní majáčky. Později vypověděl, že si byl vědom, že jde o Boeing 747, protože viděl dvě řady světel.

    Tím později je asi myšlen rozhovor pro NYT uskutečněný 13 let po sestřelu,kde zároveň uvedl že k průzkumným účelům mohlo být použito civilní letadlo.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     23:19 30.12.2021

     Nie, šlo o prepis z rádiokomunikácie z veliteľským stanovišťom. V článku na Technete je to jasne napísané. To "použitie civilného stroja ku prieskumu" bolo len a len jeho snaha ...Zobrazit celý příspěvek

     Nie, šlo o prepis z rádiokomunikácie z veliteľským stanovišťom. V článku na Technete je to jasne napísané.

     To "použitie civilného stroja ku prieskumu" bolo len a len jeho snaha ospravedlniť sa z toho činu, ktorý spáchal na pokyn nadriadených. Tak to totiž funguje. Vždy sa niekto snaží vyviniť. Aj z okupácie Krymu sa vyviňujú, tak prečo by sa nevyviňoval aj ten pilot?Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      23:49 30.12.2021

      "Viděl jsem dvě řady oken, která byla rozsvícena. Přemýšlel jsem, jestli to není civilní letadlo, protože vojenské nákladní letouny taková okna nemají. Tak jsem si říkal, jaký typ ...Zobrazit celý příspěvek

      "Viděl jsem dvě řady oken, která byla rozsvícena. Přemýšlel jsem, jestli to není civilní letadlo, protože vojenské nákladní letouny taková okna nemají. Tak jsem si říkal, jaký typ letadla to vlastně vidím, ale neměl jsem čas o tom uvažovat. Musel jsem dělat svou práci," popsal v roce 1998 CNN situaci těsně před sestřelením stíhací pilot Gennadij Osipovič.
      Takto,tentokrát pro CNN hovořil Osipovič.O tomto v radiokomunikaci nepadlo ani slovo.
      Lépe řečeno já to tam nenašel,pouze zmínku o pozičních světlech.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      00:27 31.12.2021

      @ Tesil Citácia z článku: "Z přepisu je zřejmé, že pilot Su-15 viděl rozsvícená světla i blikající antikolizní majáčky. Zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Tesil

      Citácia z článku:

      "Z přepisu je zřejmé, že pilot Su-15 viděl rozsvícená světla i blikající antikolizní majáčky. Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/v...

      Nejedná sa teda iba o pozičné svetlá.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      10:31 31.12.2021

      Rozhodně tam nic není o dvou řadách světel. A když tolik trváš na technetu,tak se tam píše, že Sověti měli právo letadlo sestřelit. Jinak samozřejmě je tu příčina a následek. Chyby ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozhodně tam nic není o dvou řadách světel.
      A když tolik trváš na technetu,tak se tam píše, že Sověti měli právo letadlo sestřelit.
      Jinak samozřejmě je tu příčina a následek.
      Chyby posádky a následný sestřel.Plus přelet špionážní družice Ferret v době incidentu a pohyb amerických letadel,viz technet.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      00:17 01.01.2022

      @ Tesilko "Rozhodně tam nic není o dvou řadách světel." A ja tam snáď píšem o dvoch radách? Nie. "A když tolik trváš na technetu,tak se tam píše, že Sověti měli právo letadlo ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Tesilko

      "Rozhodně tam nic není o dvou řadách světel."

      A ja tam snáď píšem o dvoch radách? Nie.

      "A když tolik trváš na technetu,tak se tam píše, že Sověti měli právo letadlo sestřelit."

      To je síce pravda, ale ako zakladajúci člen ICAO ZSSR poznalo stanovené postupy, streľba bola krajným riešením...
      V prvom rade mali vykonať vizuálny kontakt s posádkou lietadla a varovnými výstrelmi ho prinútiť pristáť na letisku Severnej Ázie....

      "Jinak samozřejmě je tu příčina a následek. Chyby posádky a následný sestřel.Plus přelet špionážní družice Ferret v době incidentu a pohyb amerických letadel,viz technet."

      No snáď nechceš tvrdiť, že prieskumné stroje by vtedy narušovali hranice tak, ako to dnes robia lietadlá Severnej Ázie na úkor Fínska, Švédska, Estónska, Lotyšska a Litvy.... Rovnako vojenské stroje by neleteli osvetlené. To sú len infantilné výhovorky Severnej Ázie, oni ich majú dlhé roky radi.... Robíme zle, lebo aj iní robia zle.... Čo iné ako infantilizmus to je?Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      11:46 01.01.2022

      Pokud jde o svítící okna byla to reakce na příspěvek od GE z 30.22.21.Stačí sledovat diskusi.
      Jinak NATO běžně narušovalo vzdušný prostor SSSR dokud jim to slabá PVO dovolila.

      Pokud jde o svítící okna byla to reakce na příspěvek od GE z 30.22.21.Stačí sledovat diskusi.
      Jinak NATO běžně narušovalo vzdušný prostor SSSR dokud jim to slabá PVO dovolila.

     • Ján Paliga
      21:02 01.01.2022

      @ Tesilko Tesilko, ja som to veľmi dobre pochopil. Nemaj obavy. Namiesto tvojho hrania sa slovíčkami, si sa mal zaoberať obsahom. A ten je úplne jednoduchý - lietadlo bolo ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Tesilko

      Tesilko, ja som to veľmi dobre pochopil. Nemaj obavy.

      Namiesto tvojho hrania sa slovíčkami, si sa mal zaoberať obsahom. A ten je úplne jednoduchý - lietadlo bolo osvetlené ako sa na civilné lietadlo patrí. Evidentne bolo rozpoznateľné ako civilný stroj.
      Severná Ázia mala teda postupovať podľa dohodnutých pravidiel ICAO, organizácie, pri ktorej založení bola. Evidentne ale podľa pravidiel nepostupovala. To je najdôležitejší poznatok.

      A nie je to infantilné písať takto: " Jinak NATO běžně narušovalo vzdušný prostor SSSR dokud jim to slabá PVO dovolila."

      Iba malé deti majú takéto výhovorky, keď ich prichytia pri niečom zlom. No ku tvojmu tvrdeniu si zabudol napísať aj "B": To isté robila aj Severná Ázia. Tá dokonca to robí dodnes - často narúša hranice Fínska, Švédska, Estónska, Lotyšska, Litvy.... Na malých a slabých si dovolia, na silných nie.... Ak by to nebolo vážne, tak by to bolo na smiech.... Celá tá paranoja Severnej Ázie.... v skutočnosti jej vedúcich predstaviteľov.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      22:12 01.01.2022

      Jánko, chlapče co je infantilního na objektivním faktu. Narušení vzdušného prostoru SSSR se počítalo na tisíce případů,to si můžeš dohledat. Ano máš pravdu,věc je jednoduchá ...Zobrazit celý příspěvek

      Jánko,
      chlapče co je infantilního na objektivním faktu.
      Narušení vzdušného prostoru SSSR se počítalo na tisíce případů,to si můžeš dohledat.
      Ano máš pravdu,věc je jednoduchá korejské letadlo se vlastní chybou dostalo nad citlivou oblast.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:42 01.01.2022

      @ Tesilko "Jánko, chlapče co je infantilního na objektivním faktu." Lebo hľadáš výhovorku, prečo musel byť civil zostrelený. To je infantilné. Poukazuješ na NATO, ako robilo ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Tesilko

      "Jánko,
      chlapče co je infantilního na objektivním faktu."
      Lebo hľadáš výhovorku, prečo musel byť civil zostrelený. To je infantilné.
      Poukazuješ na NATO, ako robilo prieskum, lenže ten prieskum konala aj Severná Ázia. Nebola iba jedna strana.

      "Narušení vzdušného prostoru SSSR se počítalo na tisíce případů,to si můžeš dohledat."
      A rozporujem to? Ja len tvrdím, že Severná Ázia v prípade KAL nepostupovala podľa dohodnutých pravidiel ICAO. A že bolo od pilotovho hlásenia na VS jasné, že ide o civilný stroj. Na odklonenie letu civilného stroja neurobili nič! A času mali viac ako dosť. To je fakt, ktorý nedokážeš prijať.

      "Ano máš pravdu,věc je jednoduchá korejské letadlo se vlastní chybou dostalo nad citlivou oblast."
      Citlivú ako citlivú. Civilný stroj nepredstavoval žiadne ohrozenie pre Severnú Áziu. To, že severná Ázia ako zakladateľ ICAO nesplnila dohodnuté procedúry je len a len jej vina. Osádka mala menšiu vinu na nedokonalej navigácii, ako bol zostrel lietadla KAL. Kde žiješ? Vtedy neexistovalo GPS v mobile ako dnes.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      23:19 01.01.2022

      Skutečně GPS neměli k dispozici,ale zároveň se nejednalo o počátky letecké dopravy. ...Zobrazit celý příspěvek

      Skutečně GPS neměli k dispozici,ale zároveň se nejednalo o počátky letecké dopravy.
      Kdyby posádka plně využívala navigační vybavení na palubě Boeingu 747, mohla svou polohu ověřit podle nesměrového radiomajáku v Cairne Mountain. Nicméně neučinila tak a svou navigační chybu nezjistila. První navigační pomůcka na odletu z Anchorage zůstala nevyužita a odchylka mezi plánovanou a skutečnou trasou letu rostla.
      Dále tu byl navigační systém INS, který používá gyroskopické plošiny a akcelerometry k měření zrychlení a odchylek od přímočarého letu. Na základě jejich údajů opravuje polohu letounu. INS letu KAL 007 snímal údaje sedmkrát za sekundu. Přesnost byla asi dvě míle na hodinu letu, což byl před zavedením GPS velmi dobrý údaj.KAL se odchýlil o stovky kilometrů.
      Výmluvu nehledám,je mi to celkem volný,jenom poukazuji na některé věci,které někdo ignoruje.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      01:19 02.01.2022

      Tesil napsal: "Kdyby posádka plně využívala navigační vybavení na palubě Boeingu 747, mohla svou polohu ověřit podle nesměrového radiomajáku v Cairne Mountain. Nicméně neučinila ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil napsal:
      "Kdyby posádka plně využívala navigační vybavení na palubě Boeingu 747, mohla svou polohu ověřit podle nesměrového radiomajáku v Cairne Mountain. Nicméně neučinila tak a svou navigační chybu nezjistila."

      To máš úplnou pravdu.
      Stejně jako ti dva rybáři Walter Wawra a Karl Benedikt. Nepřemýšleli a nenapadlo je, že když si půjdou zaplavat do Dyje, může je proud strhnout na druhou stranu hranice. Kdyby tak učinili, nebyli by zastřeleni.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      13:42 02.01.2022

      No,za chyby se prostě platí.

      No,za chyby se prostě platí.

     • Ján Paliga
      21:13 02.01.2022

      @ Tesil "No,za chyby se prostě platí." Ale nie chladnokrvnou vraždou civilistov. Bola aj iná možnosť bez takého drastického zásahu. Ale tebe je to evidentne fuk. Ideš si ďalej ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Tesil

      "No,za chyby se prostě platí."

      Ale nie chladnokrvnou vraždou civilistov. Bola aj iná možnosť bez takého drastického zásahu. Ale tebe je to evidentne fuk. Ideš si ďalej obhajobou zločinu, bez ohľadu na realitu.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:51 03.01.2022

      Jakou chybu udělali cestující toho letadla, soudruhu?

      Čím zaplatili ti ruští vrazi?

      Jakou chybu udělali cestující toho letadla, soudruhu?

      Čím zaplatili ti ruští vrazi?

     • Tesil
      11:34 03.01.2022

      Za posádku a cestující je zodpovědný kapitán.

      Za posádku a cestující je zodpovědný kapitán.

     • Ján Paliga
      22:20 05.01.2022

      @ Tesil

      "Za posádku a cestující je zodpovědný kapitán."

      Tesilko, zatiaľ súdy odsudzujú tých, čo stláčajú spúšť..... a meniť sa to nechystajú.

      @ Tesil

      "Za posádku a cestující je zodpovědný kapitán."

      Tesilko, zatiaľ súdy odsudzujú tých, čo stláčajú spúšť..... a meniť sa to nechystajú.

    • padre
     08:11 31.12.2021

     Ta rozsvicená a jasně viditelná světla paluby B747 KAL uváděl zasahující sovětský pilot už v prvním rozhovoru bezprostředně po sestřelení letounu. Identifikoval typ,světla svítila ...Zobrazit celý příspěvek

     Ta rozsvicená a jasně viditelná světla paluby B747 KAL uváděl zasahující sovětský pilot už v prvním rozhovoru bezprostředně po sestřelení letounu. Identifikoval typ,světla svítila a po konzultaci se svým řidícím centrem ,,ukončil jeho let,, jak tehdy psaly noviny v SSSR i jeho guberniích… tak se v tom průseru pěkně vyváleli všichni zúčastnění aktéři z Říše zla( jak bývalý Sovětský svaz pojmenoval Ronald Reagan).Ovšem ve lhaní a zkreslování skutečnosti současné ruské vedení bývalý SSSR snad ještě překonalo.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      16:53 31.12.2021

      V rozhovoru?Pro Komsomolskou pravdu.

      V rozhovoru?Pro Komsomolskou pravdu.

  • Miroslav
   12:58 30.12.2021

   Z prepisu je zrejmé, že major Osipovič videl zapnuté svetlá aj blikajúce antikolízne majáky. Neskôr vypovedal, že si bol vedomý, že ide o Boeing 747, pretože videl dva rady ...Zobrazit celý příspěvek

   Z prepisu je zrejmé, že major Osipovič videl zapnuté svetlá aj blikajúce antikolízne majáky. Neskôr vypovedal, že si bol vedomý, že ide o Boeing 747, pretože videl dva rady svetiel. Iné civilné lietadlo v tej dobe nemalo dve paluby.Skrýt celý příspěvek

   • Trener
    16:41 30.12.2021

    Tenhle případ si už nepamatuji, ale kdysi jsem četl, že Sověti už dříve bez problému sestřelovali civilní dopravní letadla, které zaletěla kam neměla. Pak jsem taky viděl dokument ...Zobrazit celý příspěvek

    Tenhle případ si už nepamatuji, ale kdysi jsem četl, že Sověti už dříve bez problému sestřelovali civilní dopravní letadla, které zaletěla kam neměla. Pak jsem taky viděl dokument o špionáži za studené války, že západ využíval civil. dopravní letadla vybavená fototechnikou atd. ke špionáži tím, že se třeba někde odchýlil z trasy. Zrovna si pamatuji na francouzské aerolinie.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     21:06 30.12.2021

     To je ako keď vidíš človeka v lese tak proste vystrelíš a budeš sa spoliehať na to, že to nie je hubár ale nejaký úchyl ktorý sa skrýva pred políciou. Ale pravdepodobne to bude ten ...Zobrazit celý příspěvek

     To je ako keď vidíš človeka v lese tak proste vystrelíš a budeš sa spoliehať na to, že to nie je hubár ale nejaký úchyl ktorý sa skrýva pred políciou. Ale pravdepodobne to bude ten hubár.Skrýt celý příspěvek

     • Trener
      22:02 30.12.2021

      Jen jsem napsal o čem jsem četl a viděl v TV, ale jak to bylo vždy ze strany Sovětů nevím. Jaká byla špionážní praxe západu taky přesně nevím, ale Korejci nejspíš udělali chybu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen jsem napsal o čem jsem četl a viděl v TV, ale jak to bylo vždy ze strany Sovětů nevím. Jaká byla špionážní praxe západu taky přesně nevím, ale Korejci nejspíš udělali chybu, snad je nikdo nepostrčil.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:24 30.12.2021

      Chybu urobili, chybu zrejme urobil aj paranoidný veliteľ PVO. Aj to sa dá pochopiť. Ale ja keby som bol pilot tej stíhačky a vidím, že sa jedná evidentne o civilné Jumbo, tak by ...Zobrazit celý příspěvek

      Chybu urobili, chybu zrejme urobil aj paranoidný veliteľ PVO. Aj to sa dá pochopiť. Ale ja keby som bol pilot tej stíhačky a vidím, že sa jedná evidentne o civilné Jumbo, tak by som nevystrelil, hoci by ma mali postaviť hneď k múru. To proste pochopiť nejde. To by som si na svedomie nezobralSkrýt celý příspěvek

     • Trener
      08:34 31.12.2021

      Co na to říct.... (paranaoidní) přístup velitele PVO, který tlačil na splnění úkolu a osobní rozhodnutí stíhače, který byl v časovém presu a to vše v podmínkách SSSR a za studené ...Zobrazit celý příspěvek

      Co na to říct.... (paranaoidní) přístup velitele PVO, který tlačil na splnění úkolu a osobní rozhodnutí stíhače, který byl v časovém presu a to vše v podmínkách SSSR a za studené války, kdesi na dálném východě. On ten rok 1983 byl celkem vyhrocený i v naších zeměpisných šířkách. To i naši pořád cvičili a obávali se akce protistrany za oponou. V tu dobu i M. Thatcherová žádala US prezidenta ať na protistranu nevyvíjí takový tlak, že by to mohlo Sověti vyprovokovat k nějakému neuváženému činu.
      Doba a i idioti dělají své. Nedávno jsem viděl rakouský dokument, kde čs. pohraničník tuším v 50. letech zastřelil malého rakouského kluka po neuposlechnutí výzev "stoj", který si šel zaplavat do hraniční řeky a bohužel se dostal za čáru, nebo i na druhý břeh.
      Kdysi jeden, dnes už nebožtík vykládal, jak v šedesátkách jeden voják na stráži málem zastřelil svého druha.
      Ona nemusí být i studená válka, stačí, když nějací blbci podlétávají pod dráty lanovky.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      09:28 31.12.2021

      Trener: jup, Cavalese lanovka... se stane, akorát vyřizování přesně podle šablony "nemůžeme si dovolit poškodit morálku našich chlapců v uniformách" a tak se jakékoliv vyšetřování ...Zobrazit celý příspěvek

      Trener: jup, Cavalese lanovka... se stane, akorát vyřizování přesně podle šablony "nemůžeme si dovolit poškodit morálku našich chlapců v uniformách" a tak se jakékoliv vyšetřování směrem k posádce stalo ukázkovým žehlením... těm tak možná zatrhli vycházky... a to bylo na území spojence.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:53 31.12.2021

      Trener: Nedá mi nespomenúť prípad keď naši pohraničníci zastrelili rakúskeho dôchodcu na hubách. A pritom zbytočne lebo keď si uvedomili, že tá čiarou sú oni a nie on, odtiahli ...Zobrazit celý příspěvek

      Trener: Nedá mi nespomenúť prípad keď naši pohraničníci zastrelili rakúskeho dôchodcu na hubách. A pritom zbytočne lebo keď si uvedomili, že tá čiarou sú oni a nie on, odtiahli telo na naše územie s tým, že prekročil hranicu. Ono ten dôchodca bol bývalý vojak a vedel veľmi dobre kde je a kde je hranicaSkrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     00:18 01.01.2022

     "Pak jsem taky viděl dokument o špionáži za studené války, že západ využíval civil. dopravní letadla vybavená fototechnikou atd. ke špionáži tím, že se třeba někde odchýlil z ...Zobrazit celý příspěvek

     "Pak jsem taky viděl dokument o špionáži za studené války, že západ využíval civil. dopravní letadla vybavená fototechnikou atd. ke špionáži tím, že se třeba někde odchýlil z trasy."

     Myslíš že iba Západ?Skrýt celý příspěvek

     • Trener
      17:19 02.01.2022

      To nevím, jak hodně. Jen si myslím, že západ víc narušoval vzdušný prostor "východu", protože celkově měl těžší sběr informací, východ měl možná snadnější získávání zpravodajských ...Zobrazit celý příspěvek

      To nevím, jak hodně. Jen si myslím, že západ víc narušoval vzdušný prostor "východu", protože celkově měl těžší sběr informací, východ měl možná snadnější získávání zpravodajských informací kvůli přístupu tam. Jen možná agenti SSSR tam byli víc nápadní, protože se tam neuměli chovat.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:53 03.01.2022

      USA víc narušovaly vzdušný prostor SSSR a Kuby, protože měly U-2 a později SR-71. To je vše.

      USA víc narušovaly vzdušný prostor SSSR a Kuby, protože měly U-2 a později SR-71. To je vše.

  • toustr
   14:48 30.12.2021

   Jak moc málo soudnosti musí mít človek, který toto napíše a pak zveřejní?

   Jak moc málo soudnosti musí mít človek, který toto napíše a pak zveřejní?

  • Ján Paliga
   23:08 30.12.2021

   Kostrínko, máš zlé informácie. Nebola to žiadna S-300.... Prečítaj si článok v časopise Armáda rok 2001, č. 11, máš to tam aj pekne z obrázkom podrobne vysvetlené. Ináč porovnávaš ...Zobrazit celý příspěvek

   Kostrínko, máš zlé informácie. Nebola to žiadna S-300.... Prečítaj si článok v časopise Armáda rok 2001, č. 11, máš to tam aj pekne z obrázkom podrobne vysvetlené. Ináč porovnávaš hrušky a jablká. Vtedy sa jednalo o nešťastnú náhodu a súhru nepriaznivých okolností, a pri MH17 šlo o vojnový zločin. Protilietadlový komplet aj s osádkou iného štátu pôsobil na území iného štátu bez jeho súhlasu. Nepriateľský akt.

   O kórejskom lietadle vyšiel podrobný popis na Technete, stačí požiadať Strýčka Gúgľa a máš.... Ak by si hľadal pravdu, našiel by si ju. Ale nehľadal si.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:55 30.12.2021

  Tohle vypadá jednoznačně zacílené na Saudskou Arábii. Mají pořád problémy s balistickými raketami, co sem tam přiletí z Jemenu a Patriot si s nimi úplně nedokáže poradit. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle vypadá jednoznačně zacílené na Saudskou Arábii. Mají pořád problémy s balistickými raketami, co sem tam přiletí z Jemenu a Patriot si s nimi úplně nedokáže poradit. Takže klíčovou otázkou je účinnost + cena za jednu střelu. Jako ochrana rafinerií by to smysl mohlo dávat.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:29 30.12.2021

   Rafinérii v SA bombardovaly drony.

   Rafinérii v SA bombardovaly drony.

   • Pauli
    14:15 30.12.2021

    SA je pod palbou balistických raket a dronů téměř neustále. Respektivě musí být neustále ve střehu kdy a odkud zase něco přiletí. Podle mě by byl nejideálnější TOR na drony a ...Zobrazit celý příspěvek

    SA je pod palbou balistických raket a dronů téměř neustále. Respektivě musí být neustále ve střehu kdy a odkud zase něco přiletí. Podle mě by byl nejideálnější TOR na drony a zbytek si nechat na balistické střely https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:59 30.12.2021

   Tipnul bych si, že pokud chtějí speciál pouze na balistické cíle, tak tím chtějí stávající systém PVO/PRO pouze doplnit o další schopnost. To je požadavek směřující proti hrozbám z ...Zobrazit celý příspěvek

   Tipnul bych si, že pokud chtějí speciál pouze na balistické cíle, tak tím chtějí stávající systém PVO/PRO pouze doplnit o další schopnost. To je požadavek směřující proti hrozbám z Íránu.
   Jednou z důležitých věcí pak bude všechny systémy mít integrované do společných prvků velení a řízení, aby se zabránilo časovým prodlevám při koordinaci činnosti a nebo se historicky znemožnit, jako jiné armády působením proti civilním cílům.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    21:58 30.12.2021

    Tak tak. I když ono většinou co do SA lítá, tak letí obvykle z Jemenu, i když se za zemi původu nebo aspoň designu udává Írán. Ale každopádně se jedná jen o doplnění stávajícího ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak tak. I když ono většinou co do SA lítá, tak letí obvykle z Jemenu, i když se za zemi původu nebo aspoň designu udává Írán. Ale každopádně se jedná jen o doplnění stávajícího systému.
    Co se týče integrace, mám celkem pochybnosti. Když se člověk podívá, co se jim povedlo poztrácet na jemenském bojišti, tak to pro koordinované užívání moderních technologií moc nemluví.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     09:37 31.12.2021

     Tady ta integrace bude o to složitější že systémy pocházejí od výrobců z protichůdných stran... ti se budou mít problém dohodnou i na tom podle jakých norem má fungovat komunikační ...Zobrazit celý příspěvek

     Tady ta integrace bude o to složitější že systémy pocházejí od výrobců z protichůdných stran... ti se budou mít problém dohodnou i na tom podle jakých norem má fungovat komunikační rozhraní...Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  19:11 29.12.2021

  problém vždy bude, že takovy komplet má dvě velké rakety, který prebit trvá dlouho a na případnou vlnu nepřátelských střel bude potřeba hodně baterii... na druhou stranu kdo by na ...Zobrazit celý příspěvek

  problém vždy bude, že takovy komplet má dvě velké rakety, který prebit trvá dlouho a na případnou vlnu nepřátelských střel bude potřeba hodně baterii... na druhou stranu kdo by na Rusko útočil taktickymi střelami, aby se oplatilo je tímto systémem sestrelovat? PS: ten hluk v operačním centru je hrozny, to se dlouhodobě nedá vydržet...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:08 29.12.2021

   Abakan vychází z již existujících systémů. Na odkazu najdete rozsáhlý popis.
   http://www.ausairpower.net/APA...

   Abakan vychází z již existujících systémů. Na odkazu najdete rozsáhlý popis.
   http://www.ausairpower.net/APA...

  • rabo123
   00:03 30.12.2021

   Ak troška poznáte súčasné Ruské systémy PVO ich počty a ich úlohy v rámci ochrany objektov a vojsk, tak on nie je osamostatnený. Možno Vás to prekvapí, ale nikto a nikdy nemal tak ...Zobrazit celý příspěvek

   Ak troška poznáte súčasné Ruské systémy PVO ich počty a ich úlohy v rámci ochrany objektov a vojsk, tak on nie je osamostatnený. Možno Vás to prekvapí, ale nikto a nikdy nemal tak silnú PVO a PRO ochranu ako Rusko v súčasnosti. Všetky nové systémy sú len upgraid toho čo už majú.

   PS: Ten hluk ? Bože a rozumeli ste čo tam povedali ?Skrýt celý příspěvek

   • danny
    11:52 30.12.2021

    Ten hluk patrně souvisí s během hydraulických čerpadel a rozkládání systému. I za jízdy byl menší.

    Ten hluk patrně souvisí s během hydraulických čerpadel a rozkládání systému. I za jízdy byl menší.

  • The88
   01:24 30.12.2021

   Neni pro Rusko, ale pro Araby.

   Neni pro Rusko, ale pro Araby.

 • RiMr71
  14:51 29.12.2021

  ...na dopravní civilní letadla nad Ukrajinou jak dělané...!

  ...na dopravní civilní letadla nad Ukrajinou jak dělané...!

  • rabo123
   23:41 29.12.2021

   Rimr71, aj Vy takto neobjektívne ? Je to fakt nutné ? Chápem nadšenie z USA, ale až takto ?

   Rimr71, aj Vy takto neobjektívne ? Je to fakt nutné ? Chápem nadšenie z USA, ale až takto ?

   • Clanek
    00:34 30.12.2021

    Co je na tom neobjektivni? Rusove uz jedno civilni letadlo nad ukrajinou sestrelili, tak ona ironicka poznamka neni vubec od veci (i kdyz je pri zamysleni se nad tim o cem se ...Zobrazit celý příspěvek

    Co je na tom neobjektivni? Rusove uz jedno civilni letadlo nad ukrajinou sestrelili, tak ona ironicka poznamka neni vubec od veci (i kdyz je pri zamysleni se nad tim o cem se bavime hodne cerna).
    PS: zu nekdo nemusi civilni letadla sestrelujici a s polovinou sousedu spory majici nebo rovnou valky vedouci Rusko jeste neznamena, ze je automaticky "nadsen z USA".Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     06:57 30.12.2021

     Už se to zde několikrát rozebiralo, kiksu v podobě sestřelu civilních strojů leticich s řádně zapnutým odpovídačem a podle letového plánu má na svědomí více armád. A dokonce ...Zobrazit celý příspěvek

     Už se to zde několikrát rozebiralo, kiksu v podobě sestřelu civilních strojů leticich s řádně zapnutým odpovídačem a podle letového plánu má na svědomí více armád. A dokonce všichni výše zmínění, USA v Perském zálivu z lodě plně profesionálů v íránských vodách, Ukrajina sestřelil TU 154 nad Černým mořem při cvičných střelbach systému S 200, kdy byly operátoři pod kontrolou řídících a rozhodčích cvičení a Rusové zmíněný stroj MH17. V žádném že zmíněných případů nešlo o úmysl vždy šlo o špatný postup a nedokonalou identifikaci.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      07:51 30.12.2021

      Možno by trebalo spomenúť aj prípad z roku 1983 keď sovietské stíhačky zostrelili B-747 aj keď ako pilot vypovedal: ,,Videl som v tme 2 rady svietiacich okien z čoho som usúdil ...Zobrazit celý příspěvek

      Možno by trebalo spomenúť aj prípad z roku 1983 keď sovietské stíhačky zostrelili B-747 aj keď ako pilot vypovedal: ,,Videl som v tme 2 rady svietiacich okien z čoho som usúdil (správne), že ide o B-747"

      Tak oni vedia, že ide o civilné lietadlo kde môže sedieť 500 ľudí ktoré prelietava nad prakticky neobývaným Sachalinom a v riadení PVO niekoho napadne, že ide o kamufláž a to lietadlo ide v skutočnosti bombardovať Sachalin. To môže napadnúť len skutočného vola

      https://cs.m.wikipedia.org/wik... Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:20 30.12.2021

      Pche, v červnu 1962 si Rusové sestřelili vlastní TU-104 kousek od Irkutsku.

      Jak ruský voják vidí letadlo, jde po něm.

      Pche, v červnu 1962 si Rusové sestřelili vlastní TU-104 kousek od Irkutsku.

      Jak ruský voják vidí letadlo, jde po něm.

     • danny
      11:47 30.12.2021

      Miroslav: Moc nechápu, proč cpeš sestřel letadla stíhačkou pod článek o pozemním PVO. Ale když už, doplním ti jen pár detailů. Na tom neobývaném Sachalinu žije 600 tis. obyvatel. ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: Moc nechápu, proč cpeš sestřel letadla stíhačkou pod článek o pozemním PVO.

      Ale když už, doplním ti jen pár detailů. Na tom neobývaném Sachalinu žije 600 tis. obyvatel. KAL007 se nad Sachalin dostal až poté, co zhruba v půli střihnul Kamčatku, která sice taky není příliš hustě obydlena, zato napěchována vojenskými zařízeními.

      Sovětský svaz tu noc připravoval odpal RT-2PM Topol ze základny v Plesecku. To zase velmi zajímalo USA, takže ve vzduchu šmejdily RC-135V/W Rivet Joint a RC-135S Cobra Ball. Obě letadla byla postavena na platformě Boeingu 707 (takže čtyřmotoráky) a hlídkovala v těsné blízkosti Kamčatky. Sověti se zase snažili špionážní letadla oslepit, proto měli ve vzduchu dva rušiče.

      Takže o vychýlení letu KAL007 o cca 400 km Američani věděli více, než dobře. Taky velmi dobře věděli, že se vzdušný prostor v oblasti podobá dost žhavé půdě, sami se na růstu napětí podíleli. Navíc je fakt zajímavé, že si během letu odchylky nevšimli piloti KAL007. Kapitán Chum Byung-in sloužil u Korean Air 11 let, a z toho 5 let pravidelně létal na trase z Anchorage a věděl, že oblast kolem Kamčatky byla velmi hlídanou a nebezpečnou vojenskou zónou.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:08 30.12.2021

      Miroslav
      To je trochu jiný případ, došlo k sestřelu stíhačem po identifikaci. O to smutnější to je.

      Miroslav
      To je trochu jiný případ, došlo k sestřelu stíhačem po identifikaci. O to smutnější to je.

     • GlobeElement
      12:33 30.12.2021

      danny, jelikož neexistovalo navádění GPS a byla noc, není nic divného na tom, že si piloti odchylky od kursu nevšimli. To se stalo mockrát a i jinde, když se podíváš na seriál o ...Zobrazit celý příspěvek

      danny, jelikož neexistovalo navádění GPS a byla noc, není nic divného na tom, že si piloti odchylky od kursu nevšimli. To se stalo mockrát a i jinde, když se podíváš na seriál o leteckých katastrofách, je tam případů, kdy si piloti spletli radiomajáky víc.

      Podstatné je, že Rusové věděli, že jde o civilní letadlo. A chladnokrevně zavraždili stovky naprosto nevinných lidí. A pak lhali a lhali a lhali.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      12:52 30.12.2021

      Rozhodně ano, na IranAir 655 rozhodně nezapomínejme, a jelikož kapitán Will Rogers III (zatraceno budiž jeho jméno do desátého kolene, s***u na to že je to američan, za to co ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozhodně ano, na IranAir 655 rozhodně nezapomínejme, a jelikož kapitán Will Rogers III (zatraceno budiž jeho jméno do desátého kolene, s***u na to že je to američan, za to co udělala loď pod jeho velením by se slušnej voják zastřelil služební pistolí a ne by si šel pro vyznamenání) obdržel po dokončení turnusu význačné US vyznamenání, je možno z toho vyvodit že toto skutečně JE žádoucí způsob využití prostředků PVO/PRO!
      Jenom se pak nějak přeorientovali při hodnocení MH17, hm dvojí standard v exkluzivním podání...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:35 30.12.2021

      Dvojí standard, synku? Američani sestřel civilního Airbusu přiznali a souhlasili s mimosoudním vyrovnáním (aby se vyhnuli soudu). Že kapitán lodi zaměnil letadla zabil civilisty ...Zobrazit celý příspěvek

      Dvojí standard, synku? Američani sestřel civilního Airbusu přiznali a souhlasili s mimosoudním vyrovnáním (aby se vyhnuli soudu). Že kapitán lodi zaměnil letadla zabil civilisty víme, víme i kdo to byl, jak je tomu u MH-17? Přiznali Rusové, kdo to byl? Nějaké odškodnění, bylo?Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      05:32 31.12.2021

      GlobeElement: prosil bych o nekomolení mého nicku, je to takové laciné...

      GlobeElement: prosil bych o nekomolení mého nicku, je to takové laciné...

    • GlobeElement
     09:17 30.12.2021

     A jedno sestřelili za Kučmy sami Ukrajinci, systémem S-200.

     A jedno sestřelili za Kučmy sami Ukrajinci, systémem S-200.

     • Ján Paliga
      22:19 30.12.2021

      Treba dodať, že nešťastnou náhodou. Popis je možné nájsť v časopise Armáda číslo 11 z roku 2001 od Ladislava Zahradníka - Prerušený let Tu-154. Na dezinformačnom webe ...Zobrazit celý příspěvek

      Treba dodať, že nešťastnou náhodou. Popis je možné nájsť v časopise Armáda číslo 11 z roku 2001 od Ladislava Zahradníka - Prerušený let Tu-154. Na dezinformačnom webe armadnymagazinsk do namiesto faktov namiešaných mnoho emócií a očierňovania... Presne tak, ako to má v dezinformačnom článku vyzerať.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    08:04 30.12.2021

    A v Amerike bijú černochov! A teraz vážne... Čo to má spoločné s USA? To, čo sa stalo nad Ukrajinou je proste fakt. Aj keď dodnes sa nájde veľa ľudí ktorí veria tomu, že v ...Zobrazit celý příspěvek

    A v Amerike bijú černochov!

    A teraz vážne... Čo to má spoločné s USA? To, čo sa stalo nad Ukrajinou je proste fakt. Aj keď dodnes sa nájde veľa ľudí ktorí veria tomu, že v skutočnosti to bol ukrajinský podzvukový SU-25 ktorý by sa vo vzduchu neubránil snáď ani cvičnému Albatrosovi. Nehľadiac na to, že je pomalý a do letovej hladiny dopravných lietadiel sa vôbec nedostane.

    A teraz si predstav, že si v nejakom televíznom kvíze a moderátor ti povie, aby si rozdelil nahraté body na možnosť, že bol to ruský BUK alebo ukrajinský SU-25? Ako by si sa rozhodol?Skrýt celý příspěvek

    • danny
     11:51 30.12.2021

     Ne, Miroslave. Ta pohádka o sestřelu SU-25 se objevila krátce a když se jí všichni vysmáli, tak zase zmizela. Od té doby žije jen v periodicky se opakujících studiích expertů na ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne, Miroslave. Ta pohádka o sestřelu SU-25 se objevila krátce a když se jí všichni vysmáli, tak zase zmizela. Od té doby žije jen v periodicky se opakujících studiích expertů na desinformace, kteří ji dodnes plamenně vyvracejí. Zkusil jsem si jen projet, kolikrát se tenhle příběh objevil na desinfo webech a kolikrát v seriosních médiích. Ten nepoměr je zdrcující.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:36 30.12.2021

      Tu lež o SU-25 zveřejnila moskevská média a evidentně pochází z Kremlu.

      Tu lež o SU-25 zveřejnila moskevská média a evidentně pochází z Kremlu.

     • danny
      22:04 30.12.2021

      GlobeElement: nevím, odkud pochází, zda byla prokremelská média proaktivní nebo to byl rozkaz, ale jak říkám. Poté, co se tomu všichni vysmáli, žije tahle blbost už jen v hlavách ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: nevím, odkud pochází, zda byla prokremelská média proaktivní nebo to byl rozkaz, ale jak říkám. Poté, co se tomu všichni vysmáli, žije tahle blbost už jen v hlavách zamrzlých bojovníků proti desinformacím. Od cca srpna 2014 jsem s tím nikoho jiného operovat neviděl. Zato hromadu dobře zaplacených studií (když jsou tu ty granty, proč si neodškrábnout), které tuhle ptákovinu studují a vyvracejí.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:22 30.12.2021

      No a čo tá rozprávka o ukrajinskom MiG-29 doložená satelitným snímkom? Škoda len, že na snímku bola silueta Su-27.... :-D Rozprávok sa okolo toho roznieslo mnoho, ale tak to má ...Zobrazit celý příspěvek

      No a čo tá rozprávka o ukrajinskom MiG-29 doložená satelitným snímkom? Škoda len, že na snímku bola silueta Su-27.... :-D
      Rozprávok sa okolo toho roznieslo mnoho, ale tak to má podľa dezinformačných expertov KGB byť. Zneistiť, znedôveryhodniť, očierniť....Skrýt celý příspěvek

   • Pauli
    14:18 30.12.2021

    Rambo:však na ostatních army webech a fórech cz/sk jsou zdejší diskutéři poměrně slavní :D

    Rambo:však na ostatních army webech a fórech cz/sk jsou zdejší diskutéři poměrně slavní :D

  • SYN_
   12:39 30.12.2021

   Až zbytečně předimenzované... a údajně proti letadlům vůbec není určený, kdoví jestli by takový cíl dokázal zasáhnout... ale jo, chápu jako černý humor to bylo dobré :)

   Až zbytečně předimenzované... a údajně proti letadlům vůbec není určený, kdoví jestli by takový cíl dokázal zasáhnout... ale jo, chápu jako černý humor to bylo dobré :)

Načítám diskuzi...