Abrams M1A2 SEPv3: Nejmodernější tank U.S. Army

-
22. 10. 2015
-
23 komentářů
-
Jan Grohmann
General Dynamics Land Systems (GDLS) na výstavě AUSA 2015 (Association of the United States Army 2015) představil nejnovější verzi tanku Abrams - M1A2 Abrams SEPv3 (System Enhancement Package version 3). V současné době je Abrams SEPv3 testován americkou armádou (U.S. Army). Zavedení do výzbroje se očekává v roce 2017.
Americká armáda spoléhá na Abramsy i v 21. století
Ozbrojené síly Spojených států obdržely od roku 1980 přes 8100 tanků M1 Abrams. V současné době je v aktivní službě americké armády 5567 tanků M1 Abrams, u americké námořní pěchoty (U.S. Marine Corps) 403 tanků M1 Abrams. Zbytek tanků se nalézá ve skladech.
Páteř americké armády tvoří 4393 tanků M1A1, které doplňuje 586 novějších M1A2 a 588 modernizovaných M1A2 SEP (SEPv1 a SEPv2). U americké námořní pěchoty slouží verze M1A1.
Pentagon v nejbližší době nepočítá s vývojem nového hlavního bojového tanku MBT (Main Battle Tank). Tanky Abrams nejrůznějších variant tak zůstanou rozhodující silou americké armády, resp. těžkých Obrněných brigádních bojových týmů ABCT (Armored Brigade Combat Team), minimálně dalších dvacet let.
Podle americké armády jednoduše současný stav vědy a techniky neumožňuje vyvinout průlomovou technologii (výzbroj, pohonná jednotka, pancíř), která ospravedlní velmi drahý vývoj nového hlavního bojového tanku.
M1A2 SEPv2
M1A2 Abrams SEPv3
Americká armáda se soustředí na postupnou modernizaci tanků Abrams. Američané nyní testují nejnovější variantu M1A2 Abrams SEPv3. Testování skončí na jaře příštího roku. První modernizované tanky SEPv3 americká armáda obdrží v roce 2017.
M1A2 Abrams SEPv3 získal především nové elektronické systémy, například výkonnější počítače, nové obrazovky, vylepšené rozhraní člověk-stroj, upravený komunikační balíček nebo vylepšený systém elektronického boje (např. v boji s IED). Podle mluvčího GDLS jde v podstatě o skok v elektronice z roku 2005 (SEPv2) do roku 2015 (SEPv3).
Modernizace SEPv3 se však točí především kolem nového termovizního pozorovacího/zaměřovacího přístroje, nové munice a dálkově ovládané zbraňové stanice.
SEPv3 získal vylepšenou termovizní pozorovací/zaměřovací jednotku 3. generace IFLIR (Improved Forward-Looking Infrared) pro střelce i velitele - tedy hlavní senzor moderních bojových tanků. Vylepšený IFLIR (obraz je složen z dlouhých a středních infračervných vln) s vysokým rozlišením dokáže odhalit, identifikovat a zaměřit cíle na delší vzdálenost za stížených podmínek (maskování, kouř, mlha, atd.).
Výhodou není jen dřívější spolehlivé určení typu vozidla protivníka, ale také snížení možnosti palby do vlastních řad. Čtyři zorná pole IFLIR umožňují různé pohledy na bojiště - od širokého po úzký (pro maximální rozlišení).
Čtyři zorná pole umožňují různý pohled na bojiště; ilustrační foto / Lockheed Martin
Palebnou sílu SEPv3 výrazně zvyšuje nová tanková programovatelná munice ráže 120 mm AMP (Advanced Multi-Purpose). AMP dokáže nahradit až čtyři různé tankové munice.
První je kumulativní protitanková střela M830, druhá víceúčelová M830A1 MPAT (Multi-Purpose Anti Tank). MPAT vybuchuje (50 až 2000 m) ve vzduchu a je určená k ničení pohyblivé živé síly (např. pěchotní družstva pro boj s tanky) nebo vrtulníků.
Třetí nahrazovanou je “brokovnicová” munice M1028 Canister, která na 600 m má zdrcující účinek proti živé síle nebo málo chráněným cílům. Čtvrtá M908 Obstacle Reduction je určená k ničení překážek nebo staveb.
Bojovou hlavici munice AMP nastavuje velitel bezdrátově po vložení náboje do nábojové komory tankového kanónu. AMP výrazně snižuje stresovou zátěž posádky a také logistické nároky na zásobování.
Nová muncie AMP sníží zátěž posádky
Abrams SEPv3 využije také novou vysoce průraznou podkaliberní munici M829A4 s penetrátorem z ochuzeného uranu. M829A4 je údajně účinná i proti moderním reaktivním pancířům a také aktivním obranným systémům.
Tank rovněž obdrží novou dálkově ovládanou zbraňovou stanici CROW (Common Remotely Operated Weapon System) s nízkým profilem vyzbrojenou kulometem ráže 12,7 mm. Stanice CROW je vybavená vylepšenou denní kamerou s funkcí obraz v obraze - na monitoru si velitel může prohlížet širokou scénu bojiště, ve vloženém obrázku pak detail cíle.
Pohonná jednotka v podobě turbíny Honeywell AGT150 zůstala beze změn. Novinkou je umístění nové pomocné motorové jednotky APU (Auxiliary Power Unit) pod pancíř věže. APU pohání systémy tanku při vypnutém hlavním motoru, čímž šetří palivo.
GDLS také volitelně pro SEPv3 americké armádě nabízí instalaci dieselového motoru MTU 12V 883 o výkonu 1120 kW s automatickou převodovkou Allison . Nový motor má snížit provozní náklady tanku Abrams až o 14 %.
Hlavní pancíř zůstal nezměněn. Abrams SEPv3 chrání 3. generace pancíře s ochuzeným uranem a grafitovou vrstvou. Změnou prošlo vnitřní pancéřování korby a věže, které lépe chrání posádku před výbuchy IED.
Start turbíny je efektivní. Turbína však trpí velkou spotřebou paliva.
Budoucí modernizace tanků Abrams
Podle rozpočtové zprávy Army Equipment Program kolem roku 2020 začne vývoj hloubkově vylepšeného tanku M1A3 Abrams. Kromě nejmodernější elektroniky, senzorů, komunikačních a počítačových systémů se počítá s novou pohonnou jednotkou a tankovou municí.
Hlavním cílem M1A3 bude odstranit největší nevýhody současných tanků Abrams - velkou spotřebu paliva a dostřel omezený na vzdálenost 5 km.
Velká spotřeba plynové turbíny AGT1500C (1120 kW) vyžaduje enormní úsilí v zajištění dodávek paliva. Například během Operace Irácká svoboda v roce 2003 jedna obrněná brigáda s tanky Abrams vyčerpala své palivo již během jediné hodiny náročného manévrování. Americké tanky se navíc několikrát dostaly do vážných problémů, když irácká armáda zničila zásobovací nákladní vozidla s palivem.
Jakou pohonnou jednotku (diesel/turbína) dostane tank M1A3 je otázkou. Například německý Leopard II s dieselovým motorem nese o 37 % méně paliva, ale jeho dojezd je o 5 % větší než u tanků Abrams.
Na druhou stranu plynová turbína poskytuje vynikající akceleraci a vyznačuje se velmi tichým chodem. Výhodou turbíny je její snadná vyměnitelnost v polních podmínkách a možnost výběru paliva (turbína může spalovat benzín, naftu, ale klidně i petrolej apod.).
Pro M1A3 se uvažuje o vývoji munice schopné zasahovat cíle mimo přímou viditelnost NLOS (NonLine-Of-Sight). Před rokem 2009 firma Raytheon testovala experimentální přesně naváděnou tankovou munici XM1111 MRM (Mid-Range Munition).
Munice dokázala precizně zasahovat cíle na vzdálenost větší než 12 km. Velký dostřel zajišťoval pomocný raketový motor. Tank s municí XM1111 tak mohl ničit cíle na 6x větší ploše, než s konvenční municí. Střela XM1111 se na cíl naváděla pomocí laserového paprsku nebo pomocí infračerveného čidla umístěného v nose střely.
XM1111 byl určen pro ambiciozní program americké armády FCS (Future Combat Systems). I přes úspěšné testy byl vývoj munice, společně s programem FCS, ukončen.
Související články
Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády
Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...
-
20.07.2015
-
45 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 pro Saudskou Arábii a Irák
Saudská Arábie plánuje nakoupit 950 ruských bojových vozidel pěchoty BMP-3 a Irák 500 vozidel BMP-3. ...
-
30.09.2015
-
25 komentářů
-
Jan Grohmann
Zvykněte si. Laserové zbraně jsou realita
Lockheed Martin během několika týdnů spustí sériovou výrobu nových optických modulů pro laserové ...
-
07.10.2015
-
45 komentářů
-
Jan Grohmann
Nová doba, nový nepřítel: Lehké tanky opět na scéně
Na každoroční konferenci a výstavě Asociace americké armády AUSA (Association of the United States ...
-
18.10.2015
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
dante1: Američanům stačí když budou jen modernizovat stávající stroj novou elektronikou (to mají v plánu i Francouzi a Angličané), a lepší municí. Němci asi chtějí něco lepšího ...Zobrazit celý příspěvek
dante1:
Američanům stačí když budou jen modernizovat stávající stroj novou elektronikou (to mají v plánu i Francouzi a Angličané), a lepší municí. Němci asi chtějí něco lepšího než pořád jen upravovat staré tanky - přeci jen už jsou letité (z novovýroby nemají - oproti třeba španělům) a cpát do starého stroje moderní elektroniku asi nechtějí. Mohli by asi rozjet novovýrobu Leopardu 2, ale dle mého chtějí použít moderní materiály a snížit tak váhu. Když už chtějí vyrábět nový tank tak nemá smysl oprašovat původní plány X let staré. Osobně bych nějaký zázrak nečekal - pokud se jim podaří výkonově předehnat moderní tanky jako je K2, tak budou spokojeníSkrýt celý příspěvekJe zajímavé že na rozdíl třeba od němců kteří pohotově zareagovali na příchod nové ruské techniky zůstávají amíci v klidu nebo se jim spíš možná nechce dávat prachy do toho vývoje, ...Zobrazit celý příspěvek
Je zajímavé že na rozdíl třeba od němců kteří pohotově zareagovali na příchod nové ruské techniky zůstávají amíci v klidu nebo se jim spíš možná nechce dávat prachy do toho vývoje, hlavně doufám že jim nevlezli na mozek ty řeči typu že tanky na moderní bojiště nepatří a že je ani nepotřebujeme.Skrýt celý příspěvek
Ellesmerys: Abrams je praveze tank primarne urceny pre Europske podmienky... jeden z dovodov pouzitia turbiny bol napr velmi tichy chod oprpti dieselovym tankom.. pocas NATO ...Zobrazit celý příspěvek
Ellesmerys: Abrams je praveze tank primarne urceny pre Europske podmienky... jeden z dovodov pouzitia turbiny bol napr velmi tichy chod oprpti dieselovym tankom.. pocas NATO cviceni jednotky s Abramsami casto zaskocili obrancov nepripravenych, kedze ti boli zvyknuty utocnikov pocut (a vidiet) sa priblizovat na velke vzdialenosti..Skrýt celý příspěvek
Abrams vznikl v době kdy jediným nepřítelem USA bylo SSSR a tak musel být určen primárně pro použití v Evropě. To že od té doby bojuje hlavně na poušti je věc jiná. Pro AČR by ...Zobrazit celý příspěvek
Abrams vznikl v době kdy jediným nepřítelem USA bylo SSSR a tak musel být určen primárně pro použití v Evropě. To že od té doby bojuje hlavně na poušti je věc jiná.
Pro AČR by byl ideální Strv122, ale za předpokladu že se jich budou švédi zbavovat. Což asi dlouho nehrozí a tak je současné Tčko více než dostatečné. Navíc tanky má smysl řešit až budeme mít pásové APC a IFV. Pokud zůstaneme u počtu 30 ks, tak se patrně najdou peníze i na něco moderního (až bude politická vůle).Skrýt celý příspěvekEllesmerys: "Abramsy sou na středoevropský podmínky moc těžký. Jakmile by vyjeli po nezpevněný cestě, tak by měly velký problémy." Bože, to jsou zas "rozumy"... Myslíš ...Zobrazit celý příspěvek
Ellesmerys: "Abramsy sou na středoevropský podmínky moc těžký. Jakmile by vyjeli po nezpevněný cestě, tak by měly velký problémy."
Bože, to jsou zas "rozumy"...
Myslíš nějakou nezpevněnou cestu jako třeba tady od času 5:30 (mimochodem se podívej i na ty tanky v úzkých před a po Abramsu, co je to za typy):
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekRiMr: AMP nahradi tie 4 zmienovane druhy municie. Podkalibrova sipovo stabilizovana municia (APFSDS) municia ostane v pouzivani nadalej (v najmodernejsej verzii ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr: AMP nahradi tie 4 zmienovane druhy municie. Podkalibrova sipovo stabilizovana municia (APFSDS) municia ostane v pouzivani nadalej (v najmodernejsej verzii M829A4).
Popisovane su ucinky u jednotlivych druhov municie.Skrýt celý příspěvekKnaak: Už sem hodněkrát slyšel, že Abramsy sou na středoevropský podmínky moc těžký. Jakmile by vyjeli po nezpevněný cestě, tak by měly velký problémy. To už se ukázalo po 2. sv ...Zobrazit celý příspěvek
Knaak: Už sem hodněkrát slyšel, že Abramsy sou na středoevropský podmínky moc těžký. Jakmile by vyjeli po nezpevněný cestě, tak by měly velký problémy. To už se ukázalo po 2. sv kdy Sověti začali tlačit hmotnost, co nejvíc dolu. Abramsy sou vhodnější do prostředí s velkou hustotou silničních komunikací (Západní Evropa) nebo nějakej zpevněnej suchej povrch (Blízkej východ). Co s týče našich T-72 tak sou braný jako nejpovedenější modernizace T-72jky na světě, takže bych je nezatracoval. Do budoucna bych spíš viděl v český armádě Leoparda 3, na kterym by už snad měli Němci pracovat.Skrýt celý příspěvek
Tomuhle úplně nerozumím: "Palebnou sílu SEPv3 výrazně zvyšuje nová tanková programovatelná munice ráže 120 mm AMP (Advanced Multi-Purpose). AMP dokáže nahradit až čtyři různé ...Zobrazit celý příspěvek
Tomuhle úplně nerozumím:
"Palebnou sílu SEPv3 výrazně zvyšuje nová tanková programovatelná munice ráže 120 mm AMP (Advanced Multi-Purpose). AMP dokáže nahradit až čtyři různé tankové munice."
...a ty následně vyjmenovávané jsou stávající typy munice které budou nahrazeny AMP, nebo jak je to?
"První je kumulativní protitanková střela M830, druhá víceúčelová M830A1 MPAT (Multi-Purpose Anti Tank). MPAT vybuchuje (50 až 2000 m) ve vzduchu a je určená k ničení pohyblivé živé síly (např. pěchotní družstva pro boj s tanky) nebo vrtulníků.
Třetí nahrazovanou je “brokovnicová” munice M1028 Canister, která na 600 m má zdrcující účinek proti živé síle nebo málo chráněným cílům. Čtvrtá M908 Obstacle Reduction je určená k ničení překážek nebo staveb.
Bojovou hlavici munice AMP nastavuje velitel bezdrátově po vložení náboje do nábojové komory tankového kanónu. AMP výrazně snižuje stresovou zátěž posádky a také logistické nároky na zásobování.
Abrams SEPv3 využije také novou vysoce průraznou podkaliberní munici M829A4 s penetrátorem z ochuzeného uranu. M829A4 je údajně účinná i proti moderním reaktivním pancířům a také aktivním obranným systémům."
Nevím tedy, jestli se píše o pramatrech nové munice AMP, nebo o parametrech nahrazované munice. Nebo tak nějak mišmaš o všech dohromady...?Skrýt celý příspěvekKnaak: Přetřít kamufláž tanku nebo trvá pár hodin případně i méně, záleží kolik to dělá lidí a jak jim to jde od ruky. Je to asi jako když si natíráš dům podobné velikosti. Prostě ...Zobrazit celý příspěvek
Knaak: Přetřít kamufláž tanku nebo trvá pár hodin případně i méně, záleží kolik to dělá lidí a jak jim to jde od ruky. Je to asi jako když si natíráš dům podobné velikosti. Prostě se posádka sebere a natře. Podobně i omýt starý nátěr.Skrýt celý příspěvek
K počtům Abramsů. Pokud je mi známo v aktivní službě má US Army asi 1500 Abramsů všechny verze M1A2, přičemž všechny mají být postupně modernizovány na nejvyšší standart tedy ...Zobrazit celý příspěvek
K počtům Abramsů. Pokud je mi známo v aktivní službě má US Army asi 1500 Abramsů všechny verze M1A2, přičemž všechny mají být postupně modernizovány na nejvyšší standart tedy SEPv2. Toho už snad mělo být dosaženo, protože se uvažuje o uzavření továrny v Limě až do roku 2017, tedy příchodu SEPv3.
Další tanky v aktivní službě jsou u Národní gardy, která podle původního plánu měla provozovat stroje verze M1A1SA (tank s 3. generací uranového pancíře a pokročilejším vybavením), ale díky silné politické loby bude/je část tanků vylepšená na verzi M1A2SEPv2. Jedním z argumentů je právě snaha o zachování výroby v Limě.Skrýt celý příspěvekPocet tanku jsme z 4500 v dobe CSLA osekali na pouhych 30. Bila kniha navic doporucuje nechat T-72M4CZ do konce zivotnosti v roce 2025 a pak zvazit, jestli tanky vubec potrebujeme. ...Zobrazit celý příspěvek
Pocet tanku jsme z 4500 v dobe CSLA osekali na pouhych 30. Bila kniha navic doporucuje nechat T-72M4CZ do konce zivotnosti v roce 2025 a pak zvazit, jestli tanky vubec potrebujeme. Jako by to byl jen nepotrebny srot. Pritom ani proti povstalcum se bez tanku nikomu jit nechce (Ukrajina, Irak, Gaza, Cecna), natoz proti pravidelne armade.
Chtel bych se zeptat znalejsich:
- potrebuje ACR vubec tanky?
- pokud ano, kolik je optimalni pocet vzhledem k velikosti ACR?
- Je lepsi drzet stavajici mix praporu 30T + 10BVP nebo to namixovat jako Amici 20+20 ?Skrýt celý příspěvekAhoj K té barvě tanků. Já když byl na vojně u tankánů na T55, tak tanky měly jako základ takovou hnusnou zelenou a k tomu byly wapkou omyvatelné maskovací barvy v několika ...Zobrazit celý příspěvek
Ahoj
K té barvě tanků. Já když byl na vojně u tankánů na T55, tak tanky měly jako základ takovou hnusnou zelenou a k tomu byly wapkou omyvatelné maskovací barvy v několika odstínech včetně bílé na zimu. Něco jako malířské do pokojů.Skrýt celý příspěveknež pořídí nový tanky tak musí pořídit radary náhradu za MI-17 a Sokoly potom by nebylo špatný doplnit kolové jednotky o nějakou palebnou podporu (mě se líbí AMOS od patrie, M1128 ...Zobrazit celý příspěvek
než pořídí nový tanky tak musí pořídit radary náhradu za MI-17 a Sokoly potom by nebylo špatný doplnit kolové jednotky o nějakou palebnou podporu (mě se líbí AMOS od patrie, M1128 je nesmysl podle mě, lepší nakoupit další spike nebezpečí tanků a IFV vyřeší líp) potom koupit nový IFV (cv-90/ASCOD2-tak ho mají nazvaného v propagačních materiálech- s moderní elektronikou jako Nizozemci a doplnit věže o střely spike) se všemi podpůrnými tipy (samohybný minomety, ambulance, průzkumný, ženijní, velící, opravárenský, ...), potom pořídit nový dělostřelectvo (dobrý je modul AGM od KMW), ještě je potřeba pořídit vybavení pro vojáky a AZ a posílit jejich počty potom teprve se může jednat o nakoupení nových tanků , abramse určitě ne mají moc vysoký náklady na údržbu a potřebují velkou logistickou podporu my potřebujme úspornější model a třeba by nebylo špatný mýt něco výkonnějšího proti letadlům jak RBS-70 ale to jsem se trochu zasnil v tomhle příspěvku pokud armáda nedostane 2 procenta z rozpočtu tak tohle je akorát hezká pohádkySkrýt celý příspěvek
Knaak, neviem ako abramsy, ale ked prechadzali draguni na Strykeroch, bolo jasne viditelne, ze su pretrete na zeleno z pieskovych, povedal by som, ze to je naozaj najjednoduchsie. ...Zobrazit celý příspěvek
Knaak, neviem ako abramsy, ale ked prechadzali draguni na Strykeroch, bolo jasne viditelne, ze su pretrete na zeleno z pieskovych, povedal by som, ze to je naozaj najjednoduchsie. A kolko vrstiev farby to unesie neviem, ale myslim si, ze az tak casto ich nepretierajuSkrýt celý příspěvek
pre mobilne jednotky nema cosi ako M1128 absolutne ziaden zmysel.. kolesovy podvozok nedokaze utlmit vystrel pri pouziti vykonnejsej municie, takze hodnota takeho stroja je ...Zobrazit celý příspěvek
pre mobilne jednotky nema cosi ako M1128 absolutne ziaden zmysel.. kolesovy podvozok nedokaze utlmit vystrel pri pouziti vykonnejsej municie, takze hodnota takeho stroja je otazna... na palebnu podporu by uplne stacil napr rychlopalny minomet cosi ako Ruska Nona-SVK, a zavedenie modernych minometnych striel s koncovym navedenim... takto by tento stroj dokazal podporovat jednotky v boji bez toho aby sa vystavoval palbe, pricom pri pouziti navadzanych min by mohol ohrozovat kludne aj tanky...Skrýt celý příspěvek
Pro pozemní jednotky AČR by měly být prioritou, nejprve funkční kolové jednotky na podvozku Panduru (to už se děje) + jako podpora několik vozidel jako je M1128 (Stryker MGS - 105 ...Zobrazit celý příspěvek
Pro pozemní jednotky AČR by měly být prioritou, nejprve funkční kolové jednotky na podvozku Panduru (to už se děje) + jako podpora několik vozidel jako je M1128 (Stryker MGS - 105 mm kanon). Až budou funkční lehké kolové jednotky, má smysl vytvářet těžké pásové jednotky jako jsou IFV a APC. Až pak má smysl zabývat se novým tankem - to už je spíš třešnička na dortu (byť taky důležitá část armády).
Citát že: "dnes není technologie na úrovni, aby bylo možné vyvinout přelomový tank, jehož schopnosti by ospravedlnily vysoké náklady" mi připomenul Leopard 3. Přeci jen mi není jasné čeho chtějí konstruktéři dosáhnout. Jestli mají cíl postavit něco ve stylu K2, tak to reálné je. Nebo jenom vylepšený Leopard 2, z moderních materiálů - lehčí, pokud nechtějí jenom modernizovávat oježděné tanky.Skrýt celý příspěvekpalo satko: na videu mas zasah zadnej casti veze a vyhorenie nesenej municie cez blow out pannely.. ak posadka mala zamknutu pancierovu prepazku tak sa im nic nestalo... no ...Zobrazit celý příspěvek
palo satko: na videu mas zasah zadnej casti veze a vyhorenie nesenej municie cez blow out pannely.. ak posadka mala zamknutu pancierovu prepazku tak sa im nic nestalo...
no samozrejme, z videa je jasne ze tank bol len tak odparkovany, a osadka ktovie co robila.. riadene strely nie su ktovie ake rychle.. skusena osadka by uz davno odpalila zadymovacie granaty a s tankom sa pohla z miesta... no Saudi skusene osadky nemaju... nechavaju si tanky ostrelovat ako na strelnici.. (SEP ma navyse detektor laseroveho oziarenia takze by osvetlenie laserom navadzacej sustavy strely Kornet detekoval este pred vystrelom...Skrýt celý příspěvekKnaak: To by bylo pro AČR velmi drahá hračka. My nepotřebujeme těžké MBT, koncepce armády by se měla v první řadě soustředit na ochranu hranic ČR, potom nějaké závazky vůči NATO a ...Zobrazit celý příspěvek
Knaak: To by bylo pro AČR velmi drahá hračka. My nepotřebujeme těžké MBT, koncepce armády by se měla v první řadě soustředit na ochranu hranic ČR, potom nějaké závazky vůči NATO a angažmá v zahraničních vojenských akcích. Pro naší armádu bych chtěl lehké mechanizované brigády, schopné okamžité reakce. Zase tak velké území nemáme. A nějaké manévrování s 60 tun těžkým tankem nepřipadá v úvahu. Takové CV90120 od Švédů by bylo super a naprosto dostačující pro naše potřeby. K ním bych přidal i naše zálohované T72, které bychom modernizovali. Hlavně ale, než kupovat nějaké tanky, tak bych prvně vybavil pěchotu, nabral nové profesionály a výrazně podpořil aktivní zálohy a brance.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...