AC-130J Ghostrider s laserovými zbraněmi

-
30. 1. 2015
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
Velení amerického letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) uvažuje o instalaci laserový zbraní do letadel palebné podpory AC-130J Ghostrider. Letadla palebné podpory AC-130 slouží k úkolům blízké pozemní podpory, vzdušného potlačování a ochraně sil.
AC-130 – vzdušné kladivo na protivníka
Letadla AC-130 všech verzí jsou těžce ozbrojené varianty dopravního letadla C-130 Herucels. Úkolem letadel AC-130 je útočit na pozemní cíle. Jedná se úkoly blízké pozemní podpory CAS (Close Air Support), kdy útoky přímo podporují vlastní jednotky na zemi.
Dále jde o vzdušné potlačování AI (Air Interdiction), také známo jako hloubková pozemní podpora DAS (Deep Air Support), kdy jsou ničeny cíle protivníka nacházející se mimo kontakt s vlastními jednotkami na zemi. Na rozdíl od CAS vzdušné potlačování nemá za úkol přímo podporovat pozemní jednotky.
Dále jde o úkoly ochrany sil FP (Force Protection), které pomocí preventivního úderu AC-130 zamezují nepřátelským silám útoky na členy amerických ozbrojených sil, jejich rodiny, zdroje, techniku nebo zázemí.
Americké letectvo používá několik variant AC-130 - AC-130H Spectre, AC-130U Spooky, AC-130W Stinger II a AC-130W Stinger II. Celkově jde o 37 letounů. Nejnovější AC-130J Ghostrider pak v počtu 32 letadel do konce roku 2021 nahradí celou flotilu letadel AC-130 amerického letectva.
Pro úplnost uveďme, že kromě letadel AC-130 slouží v americkém letectvu, resp. pod velením AFSOC, flotila letadel pro podporu speciálních misí MC-130. Letadla MC-130 nejsou primárně ozbrojená, ale slouží k podpoře infiltrace, ex-infiltrace, zásobování speciálních sil a také k doplňování paliva vrtulníkům a konveroplánům speciálních sil.
V současné době však existuje 12 ozbrojených variant (od roku 2010) MC-130W Dragon Spear s 30 mm kanónem GAU-23/A, s řízenými střelami odpalovaným z nákladového prostoru a střelami Hellfire umístěnými pod křídly. Letadlo MC-130W přitom slouží jako výchozí platforma pro projekt AC-130J Ghostrider.
Zpět k AC-130. V současné době se pro AC-130J Ghostrider počítá s rychlopalným 30mm kanónem GAU-23/A (Mk44 Bushmaster II), se 105mm kanónem M102 a především s řízenými střelami. Ze zbraňového zásobníku (na 10 střel) v nákladovém prostoru bude AC-130J vypouštět řízené střely AGM-176 Griffin a/nebo GBU-44/B Viper Strike.
Na čtyřech závěsných bodech pod křídly lze pak umístit řízené střely AGM-114 Hellfire (4×4 střely) , GBU-39 Small Diameter Bombs (SDB) a/nebo GBU-53/B SDB II.
Uvnitř AC-130U Spooky
Lasery pro AC-130
Minulý týden ve středu generálplukovník Bradley Heithold, velitel AFSOC, oznámil na konferenci NDIA (National Defense Industrial Association) ve Washingtonu zajímavou novinku. Letectvo vážně uvažuje o instalaci laserových zbraní do letadel AC-130J Ghostrider.
Podrobnosti generál Heithold neuvedl. Instalace laserových zbraní na velká letadla typu AC-130 je však logická. Laserové zbraně prozatím potřebují velký prostor pro zástavbu, nejen zbraně samotné, ale také pro zástavbu výkonných zdrojů elektrické energie. Rozměrný AC-130, resp. C-130, takový prostor poskytuje.
Obrovský pokrok ve vývoji laserových zbraní přitom již umožňuje reálně uvažovat o jejich bojovém nasazení. Případný laser na AC-130J s pomocí velmi precizního cílení dokáže ničit protivníka s chirurgickou přesností, a to dokonce nacházejícího se pouze metry od vlastních jednotek.
Stejně tak lze ničit cíle nacházející se v bezprostřední blízkostí civilistů. V současné době riziko zranění civilistů přitom zásadním způsobem omezuje schopnost letectva provádět útoky na vybrané cíle.
Typ uvažovaného laseru pro AC-130 není znám, avšak od roku 1996 americké letectvo průběžně na upraveném AC-130 testuje 100kW vzdušný laser v rámci programu ATL (Advanced Tactical Laser ). Chemicky jodový laser COIL (Chemical Oxygen-Iodine Laser) o hmotnost 7 tun prokázal schopnost ničit cíle až na vzdálenost 20 km.
Zda jsou pro AC-130J Ghostrider vhodnější chemické lasery COIL testované v rámci programu ATL, nebo jiné, například velmi moderní pevnolátkové lasery (solid-state lasers), je předmět probíhajících koncepčních prací.
Zdroj: af.mil, DefenseTech
Související články
MC-130H podporuje výcvik 601. skss
Je středa 20. srpna 2014 a příslušníci 7. letky speciálních operací amerického letectva mě vítají u ...
-
24.08.2014
-
1 komentářů
-
kpt. Tomáš Maruščák, 21. zTL
V-22 Osprey získal bitevní schopnosti
Firma Boeing úspěšně provedla ostré střelecké testy neřízených i řízených raket umístěných na ...
-
10.12.2014
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
Armáda ČR uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků
Během včerejší tiskové konference ministr obrany ČR Martin Stropnický shrnul významné milníky ...
-
15.01.2015
-
476 komentářů
-
Jan Grohmann
Ukrajinský bitevní vrtulník SM232
Ukrajina v nejbližších měsících a letech hodlá investovat značné prostředky do vybavení své armády. ...
-
27.01.2015
-
54 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
...no a teď si zafantasmagořím :) - představte si takovou C5-Galaxy s 10 desetinovými celky (generátor, palivo, laser. zbraň) likvidující z několikakilometrové výšky každou ...Zobrazit celý příspěvek
...no a teď si zafantasmagořím :) - představte si takovou C5-Galaxy s 10 desetinovými celky (generátor, palivo, laser. zbraň) likvidující z několikakilometrové výšky každou "salvou" deset ozbrojenců s chirurgickou přesností (viz video u jiného tématu kde to kropí AH-64), případně soustřeďujíc svou palbu na odolnější cíle..
Jakou ten jejich paprskomet vlastně může mít "kadenci"?Skrýt celý příspěvekJsem rád, že z výzbroje nakonec nevyřadili houfnici. Očividně někomu sepnulo, že něco tak účinného s tak levnou municí, které navíc může nést ukrutná kvanta, jen tak nevymyslí. Jen ...Zobrazit celý příspěvek
Jsem rád, že z výzbroje nakonec nevyřadili houfnici. Očividně někomu sepnulo, že něco tak účinného s tak levnou municí, které navíc může nést ukrutná kvanta, jen tak nevymyslí. Jen mi přijde, že mohli zachovat i ten Bofors, přeci jen se čtyřicítky vyrábí ve světě pořád dost variant. Nebo jí vyměnit za vysokokadenční pětatřicítku s
programovatelnou AHEAD municí.
Cose týče laseru, jsem zvědavej, jaký výkon nakonec zvolí a proti jakým cílům to budou chtít používat. Třebas přijdou do módy střechy techniky v zrcadlovým lesku :)Skrýt celý příspěvekNebolo by odveci narvat zopar tych laserov (pre utoky na pozemne ciele a par mensich na ochranu pred lietadlami a raketami) do B-52 a hned by bol z toho kolosalneho muzealneho ...Zobrazit celý příspěvek
Nebolo by odveci narvat zopar tych laserov (pre utoky na pozemne ciele a par mensich na ochranu pred lietadlami a raketami) do B-52 a hned by bol z toho kolosalneho muzealneho exponatu hi-tech zbranovy system.Skrýt celý příspěvek
Nech si kazdy hovori, co chce, takyto technologicky krok su dnes schopne spravit len Spojene Staty a mozno BAE. Europske spolocnosti by sa museli najprv dohodnut a na to momentalne ...Zobrazit celý příspěvek
Nech si kazdy hovori, co chce, takyto technologicky krok su dnes schopne spravit len Spojene Staty a mozno BAE. Europske spolocnosti by sa museli najprv dohodnut a na to momentalne nema Europa dost jasneho spolocneho nepriatela (zatial), a rusky medved tradicne hibernuje.
A tym sa nesnazim ani vyvolat diskusiu, ani glorigikovat USA, len poukazat na to, ze v niecom skutocne vynikaju a ze je to prave jedina pozitivna stranka vojny - technologicky posun
Takisto by som ich ale rad videl v nasadeni, je to jedina cesta ako ukazat, ci to najde vyuzitie (co som si isty, ze najde, ak to funguje tak, ako popisuju, ta schopnost robit presne zasahy, tak ten rozdiel medzi upecenym vozidlom v strede cesty a dvojmetrovou dierou v ceste, popripade niekolkymi mensimi dierami v okolitych budovach, je obrovsky).Skrýt celý příspěvekTo bude neúčinné, na každou moderní americkou zbraň najde Rusko primitivní odpověď. V oblaku plazmy se přiřítí T-50 vyfoukne páru z kotle a laser bude v tu ránu neúčinný. Ne ...Zobrazit celý příspěvek
To bude neúčinné, na každou moderní americkou zbraň najde Rusko primitivní odpověď. V oblaku plazmy se přiřítí T-50 vyfoukne páru z kotle a laser bude v tu ránu neúčinný.
Ne vážně, je neuvěřitelné, že věci jako elektromagnetické dělo, lasery, stealth a podobné věci o kterých jsme ještě nedávno četli jako o zajímavých experimentech, které mají spoustu technických problémů a jsou nesmírně nákladné a proto je jejich reálné využití v nedohlednu se v americké armádě opravdu blíží masovému operačnímu nasazení. V tichosti bez humbuku permanentní technologický výzkum, vývoj, testování, testování, testování, nasazení.Skrýt celý příspěvekVidím že tu nikdo tuto fenomenální zprávu nekomentuje. Je vidět, že na takovou pecku se dá málo co říct. Za mně palec nahoru. Doufám, že tyto Herculesy budou co nejdříve operačně ...Zobrazit celý příspěvek
Vidím že tu nikdo tuto fenomenální zprávu nekomentuje. Je vidět, že na takovou pecku se dá málo co říct. Za mně palec nahoru. Doufám, že tyto Herculesy budou co nejdříve operačně nasazeny.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...