Achillova pata Ruska: Ukrajinské útoky na ruské ropné rafinerie

Achillova pata Ruska: Ukrajinské útoky na ruské ropné rafinerie
Ruský ropný průmysl / depositphotos.com (Zvětšit)

O ruských ropných rafineriích se v denním tisku píše málokdy, ale od začátku roku neopouštějí titulní stránky novin; nejprve došlo k „nehodě“ v rafinerii Lukoilu ve Kstovu, poté k úspěšným ukrajinským útokům na rafinerie v Ust-Luze u Baltského moře a v Tuapse u Černého moře. Tyto incidenty si získaly pozornost médií, protože vyvolávají zásadní otázky o tom, jak dobře se ruský energetický průmysl vyrovná s válkou, ale také jaké nezamýšlené důsledky mohou ukrajinské útoky mít.

Rusko-ukrajinský konflikt od svého počátku vrhl po letech ignoranství energetickou bezpečnost do centra naší pozornosti. Ruská invaze v únoru 2022 vyvolala zásadní změnu globálních energetických toků, protože EU se začala spěšně odpoutávat od Ruska a diverzifikovat své energetické zdroje – před válkou tvořil ruský dovoz do EU 40 % veškerého importu zemního plynu. Nyní se toto číslo drasticky snížilo, přičemž už v loňském roce se dovoz z Ruska propadl o polovinu. Moskva mezitím od začátku války zvýšila vývoz energetických surovin do nezápadních zemí, především do Číny a Indie.

Kreml nejprve v rámci nátlaku utáhl kohouty do Evropy, zatímco Spojené státy a EU následně zavedly masivní sankce proti ruskému energetickému průmyslu. Boj o energie však probíhá také na bojišti – Rusko opakovaně útočí na kritickou energetickou infrastrukturu na Ukrajině prostřednictvím dronů a raketových úderů s cílem uvrhnout miliony lidí do středověkých podmínek, zatímco Ukrajina nyní využívá podobnou taktiku proti Moskvě s cílem poškodit ruskou státní kasu. Ukrajinské bezpilotní letouny útočí na energetická zařízení (zejména) v západním Rusku, poškodily ruské ropné rafinerie a přiměly Kreml k zavedení zákazu vývozu benzínu na dobu alespoň šesti měsíců.

Útoky na nepřátelské zásobovací linie a logistiku nejsou v době války ničím neobvyklým, ale ukrajinská strategie nabývá na důležitosti s tím, jak se Rusové učí obcházet západní sankce, protože příjmy z vývozu energií jsou hlavním zdrojem financování ruské válečné mašinérie. Kyjev se ve snaze zmírnit ruskou převahu rozhodl na tento zdroj zaútočit přímo. Lze očekávat ukrajinské útoky na další energetické (a vojenské či obranně-průmyslové) objekty stále hlouběji uvnitř Ruska a ve větším rozsahu s tím, jak Ukrajinci zlepšují schopnosti doma vyvíjených dronů.

S tím, jak se pozemní válka přesunula do opotřebovávací fáze, kde Moskva tahá za delší konec provazu a s tím, jak v Kyjevě roste nespokojenost s nejednoznačným přístupem Západu k omezení příjmů Moskvy z exportu energií, si Ukrajinci snaží pomoct sami. Od začátku války došlo nejméně k 12 útokům na velké ruské rafinerie, z toho k devíti z nich letos, spolu s několika útoky na ropné terminály, sklady a další přidružená zařízení. Tyto útoky budou v budoucnu stále důležitějším prvkem války, zejména proto, že Ukrajina se potýká s vnitropolitickými problémy kvůli mobilizaci, nedostatečně efektivní alokací zdrojů a zpožděnou a uvadající podporou Západu. Vzhledem k intenzivnímu ruskému tlaku na východě země Kyjev změnil svou strategii a snaží se válku aspoň částečně přenést na území Ruska, aby zvýšil svůj vlastní protitlak na Moskvu a cenu, kterou ta za válku platí. Protože Ukrajina posiluje své vlastní schopnosti v oblasti bezpilotních prostředků, může se tato kampaň stát určujícím prvkem širšího konfliktu pro zbytek roku.

Nepřítel utahuje kohouty

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Nord Stream 2: Střední a východní Evropa jako provincie Německé říše

Spojené státy souhlasí s dokončením německo-ruského plynovodu Nord Stream 2. Země střední a východní ...

PREMIUM Ruské elity: Střední Evropa nezná své místo

Polský historik, novinář, autor a odborník na ruský svět Marek Budzisz napsal článek „Východní ...

PREMIUM Evropa vykupuje plyn a chudé země musí trpět

Jižní Asie se v důsledku rozpadu evropsko-ruských vztahů řítí do energetické katastrofy. Cena za ...

PREMIUM Ruské tanky míří na Západ, ale Evropa se dál utápí v „zeleném“ šílenství

Evropská unie intenzivně pracuje na ochraně klimatu, zdražování emisních povolenek a nových normách ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.